KOKCIDIJE
Kokcidioza je retko oboljenje pasa, uzrokovano protozoama, koje se najčešće javlja u odgajivačnicama, posebno kod štenaca u uzrastu od 1 do 6 meseci. Kod odraslih pasa oboljenje protiče bez kliničkih simptoma ili sa blagim simptomima oboljenja digestivnog trakta.
Osnovni uslovi za nastanak bolesti su loši higijenski uslovi nege, držanja i ishrane pasa.
Kokcidioza pasa se javlja u svim zemljama sveta, pa i kod nas. U našoj zemlji se u najvećem broju slučajeva javlja sporadično.
Opis uzročnika
Oboljenje uzrokuju praživotinje (protozoe) – kokcidije, paraziti mikroskopske veličine. Razmnožava se u epitelu tankog creva, a deo razvoja – sporulaciju (faza u kojoj nastaju ciste – infektivni oblici parazita) obavlja u spoljašnjoj sredini.
Sporulacija se odvija u spoljašnjoj sreini pod povoljnim uslovima temperature, vlage i u prisustvu vazduha. Ciste su jako otporne na dezinfekciona sredstva i praktično na njih najefikasnije deluju vrela voda i plamen.
Kada ciste dospeju u tanko crevo psa njena opna pukne i oslobode se sporozoiti, koji napadaju sluzokožu tankog creva. U njoj se razvijaju i na bespolan način umnožavaju, što uslovljava prskanje ćelija i propadanje sluzokože creva. Zbog oštećenja kapilara dolazi i do krvarenja u crevu. Oštećena sluzokoža je neotporna i dolazi do naseljavanja bakterija i razvoja još težih promena. Oštećeni kapilari lako apsorbuju toksine iz creva, pa dolazi do trovanja organizma.
Putevi širenja
Od kokcidioze najčešće oboljevaju mladi psi, uzrasta 1 do 6 meseci. Psi stariji od 18 meseci praktično ne oboljevaju. Kod starijih pasa može da se javi infekcija blagog stepena koja ne uzrokuje kliničke simptome bolesti, ali je veoma značajna iz razloga što ti psi predstavljaju značajan izvor infekcije za štence.
Inficirani psi izmetom izlučuju veliki broj cista u spoljašnju sredinu. U momentu izbacivanja ciste kokcidija nisu infektivne, već to postaju nakon nekoliko dana (ukoliko su uslovi povoljni)
Infekcija nastaje kada se preko usta, zagađenom hranom ili vodom, u digestivni trakt unesu ciste kokcidija.
Opis bolesti
Inkubacija iznosi od 7 do 14 dana. Prve ciste se u u spoljašnju sreinu izbace izmetom nedelju dana posle pojave prvih simptoma.
Kod obolelih štenaca javlja se dugotrajan i krvav proliv. Apetit je smanjen, a u većini slučajeva potpuno prekinut. Žeđ je povećana. Trbuh je osetljiv na pipanje, a ponekad se jave i bolni grčevi. Oboleli štenci su neveseli i ne odazivaju se na poziv vlasnika. Vrlo brzo mršave, jako su slabi i razvija se malokrvnost. Sluzokože su blede, a telesna temperatura ponekad bude povišena.
Kod štenaca koji prebole bolest simptomi se postepeno gube u roku od nedelju dana, krv isčezava iz izmeta, koji postaje sluzav.
Mere zaštite
Najznačajnija mera preventive kokcidioze jeste striktno sprovođenje zoohigijenskih mera, posebno u odgajivačnicama pasa. Posebnu pažnju treba obratiti na štence. Kućice i boksove treba redovno održavati u čistom stanju, češće ih dezinfikovati i prati vrelom vodom. Prostirku treba češće menjati, a izmet stalno uklanjati. Hranu i vodu treba davati u čistim posudama. Preporučuje se i izmeštanje boksova – vezova posle određenog vremena boravka na jednom mestu.