Znamo da je voda izvor života i da je i ljudima i ljubimcima jako važno piti dovoljno tekućine. No, zapazite li da vaš ljubimac u posljednje vrijeme pije više vode i mnogo mokri, to nipošto ne smijete zanemariti. Naime, pojačno žeđanje može biti simptom mnogih bolesti.
Najprije treba definirati koja je normalna dnevna količina vode. Smatra se da je normalna količina vode koju životinja pije u danu 30-60 ml na kilogram tjelesne težine. Dakle, za psa teškog oko 10 kg to bi iznosilo oko 3-6 dl vode u danu. Za macu od npr. 3-4 kg to je 1-2 dl vode u danu. Sve iznad toga nazivamo polidipsijom (povećanim pijenjem vode). Dakako, psi i mačke koji jedu dehidriranu hranu piju više vode od onih koji jedu konzerviranu ili kuhanu hranu. Isto tako za ljetnih vrućina i kod pojačane aktivnosti vaš će ljubimac više žeđati. Dakle, vlasnik koji poznaje navike kućnog ljubimca, prvi će uočiti promjenu. Tada bi bilo dobro pokušati izmjeriti točnu količinu koju životinja popije u 24 sata, tri dana za redom. Vlasnik će to najlakše učiniti ako na samo jedno mjesto u kući stavi određenu količinu vode u zdjelici. Pošto se ustanovi da životinja pojačano pije vodu i pojačano mokri (polidipsija/poliurija), potrebno je posjetiti veterinara, koji će obaviti određene pretrage. Bilo bi dobro uzeti i uzorak urina psa ili mačke i dati ga veterinaru na pregled. Osim pojačane žeđi, vaš ljubimac može početi mokriti na neuobičajena mjesta (pas po kući, a mace izvan kutije za pijesak).
Polidipsija i poliurija mogu pobuditi sumnju na brojna bolesna stanja. Nabrojat ću samo neka od njih: šećerna bolest (diabetes mellitus), bolesti bubrega i jetre, gnojna upala maternice (pyometra) kod nesteriliziranih ženki, neki hormonalni poremećaji (hipertireoidizam - pojačan rad štitnjače, hiper ili hipoadrenokorticizam - pojačano ili smanjeno stvaranje kortizola), sepsa uzrokovana bakterijom E. coli, diabetes insipidus (poremećaj resorpcije vode u bubrezima). Uzrok također može biti uzimanje pojedinih lijekova (osobito glukokortikoida, diuretika i antikonvulzivnih lijekova).
Ako se pretragama isključe sva bolesna stanja, može se posumnjati na psihogenu polidipsiju - poremećaj u ponašanju koji može biti uzrokovan nekom promjenom u životu psa (u kuću je stiglo novorođenče ili novi kućni ljubimac i slično).
Problem ne smijete zanemariti, a upravo to vlasnici često čine. Također, ako ste zabrinuti što vaš ljubimac pije previše, nemojte mu uskraćivati vodu na svoju ruku bez konzultacije s veterinarom jer to samo može pogoršati stanje.