TETANUS
Uzročnik je Bacillus tetani. U odnosu na ostale domaće životinje tetanus se kod pasa rijeđe javlja.
Uzročnik se lokalizira i razmnožava na mjestu na koje je dospio, tj. na rani, gdje dolazi do lučenja toksina (egzotoksina), otrova koji dospjeva u centralni živčani sistem.
Inkubacija varira od nekoliko dana do nekoliko sedmica.
Uzročnici u obliku spora (trajni oblici bakterija) nalaze se svugdje u vanjskom svijetu, a naročito u balegi konja i goveda, gnoju, koži životinja i dr. Prenosi se putem rana.
Simptomi : Bolest počinje otežanim žvakanjem i ukočenim pokretom. Disanje je otežano (učestalo, plitko i površno). Temperatura je normalna. Životinja je preosjetljiva. Uške stoje uspravno i približene jedna drugoj. Ukočenost žvakaćih mišića (trizam), zbog čega su usta zatvorena,
Bolest traje 2-10 dana.
Dijagnoza je laka.
Prognoza zavisi o dužini inkubacije (ako je inkubacija kraća, prognoza je nepovoljnija i obrnuto). Ako je životinja zalegla, prognostički se ocjenjuje nepovoljno.
Liječenje: Kao specifičan lijek upotrebljava se serum protiv tetanusa, Serum je efikasan kada toksin (otrov) uzročnika nije fiksiran u centralnom živčanom sistemu, tj. neutrališe ga slobodnog. Serum protiv tetanusa se daje u većim količinama 10-25-50 000 IJ. Uz serum je poželjno dati i antibiotike (penicilin i streptomicin). Uzročnik tetanusa je osjetljiv na penicilin, i kada se zna rana preko koje je došlo do infekcije, poželjno je i na tom mjestu primjeniti antibiotik u obliku injekcije, Životinji treba osigurati mir (svjetlost i buku ukloniti). Na mjestu povrede uništiti žarište infekcije kalijevim permanganatom (hipermangan) ili vodikovim superoksidom. Ukoliko životinja nije u stanju žvakati, potrebno ju je umjetno hraniti. Svježa voda joj mora biti na raspolaganju. Radi smirenja pri velikoj živčanoj preosjetljivosti daju se sredstva za smirenje (sedativi) u obliku klizmi.
Sprečavanje se sastoji u brižljivom liječenju svih rana i u primjeni seruma (preventivno 2-4000 IJ) koji djeluje odmah i u trajanju do 3 sedmice.
===================================================
Mr vet. Ivo Franić
Uzgoj, njega, ishrana i bolesti pasa