Razvojni ciklus vaški, od jaja do odraslog parazita traje dve do tri nedelje. Postoje vaške koje sisaju krv - Anoplura i vaške koje ujedaju - Mallophaga. Vaške pasa i mačaka su kožni paraziti bez krila sa potpuno redukovanim očima.
Postoji specifičnost vaški u odnosu na domaćina. Osim na domaćinu mogu da prežive i van domaćina što ima značaja za puteve prenošenja vašljivosti.
Među životinjama vaške se prenose najčešće direktnim kontaktom ali i indirektno preko opreme za negu i higijenu.
Jaja vaški su obično zalepljena za dlaku domaćina, pa prilikom linjanja jaja zajedno sa opalom dlakom postaju izvor infestacije za druge životinje.
Kada je u pitanju jaka infestacija, vaške koje sisaju mogu da budu uzrok anemije, pa samim tim i slabosti i i neraspoloženja obolele životinje. Uporan svrab pojačava nervozu i životinje mogu postati agresivne.
Vaške koje ujedaju domaćina se pretežno hrane površinskim slojevima kože. Zbog povećane iritacije i svraba može se razviti jak dermatitis. Ove vaške mogu da budu i prelazni domaćini za pseću pantljičaru.
Klinička slika se ogleda jakim i intenzivnim svrabom, dermatitisom, perutanjem kože, koža je suva i može imati neprijatan miris. Vaške se nakupljaju uglavnom oko anusa ili u ,,ućebanim delovima dlake’’.
Vaške koje sisaju krv se stacioniraju uglavnom pa su lako uočljive za razliku od vaški koje ujedaju.
U pasa, klinička slika vašljivosti jako liči na alergijski dermatis uzrkovan pljuvačkom buve. Životinje sa latentnom kliničkom slikom su obično prenosioci i mogu biti izvor infestacije za druge životinje. Vašljivost je izraženija i češća zimi jer visoke temperature ne odgovaraju vaškama.
Dijagnozu vašljivosti može da postavi i sam vlasnik ako prepozna vaške ili veterinar tokom kliničkog pregleda.
U ponudi nalazi se preparat ,,Tyra-x’’ koji se koristi za tretiranje životinja a i prostora. Netoksičan je za pse i spada u grupu ekoloških preparata.
Vaške za životinja ne prelaze na čoveka.