Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Bjesnilo EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Bjesnilo EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Bjesnilo EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Bjesnilo EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Bjesnilo EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Bjesnilo EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Bjesnilo EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Bjesnilo EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Bjesnilo EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Bjesnilo EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Bjesnilo

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyNed Maj 12, 2013 6:16 pm

Pitanje .....

danas dok smo setali mog stenca Bilba ugrizao je staford. Nije mu nanjeo neke velike povrede, samo ga je na jednom mjestu malo okrznuo tj zarezao mu kozu.
On je vakcinisan ali tek za 20-ak dana treba da primi vakcinu protiv bjesnila.
Kako se bjesnilo prenosi
Da li moze da bude prenosnik bjesnila pas koji je vakcinisan protiv bjesnila
Da li obavezno mora da bude ugriz za prenos bjesnila (moj sin se non-stop igra sa bilbom a to ukljucuje i guranje ruke psu u usta a onda se dira po licu i slicno)
pls ... odgovor sto prije, ne mogu docekati sutra da zovnem veterinara ....
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyNed Maj 12, 2013 10:08 pm

Virusa besnila najviše ima u pljuvački. Izvori infekcije mogu biti i razni predmeti i druge materije na koje je virus dospeo pljuvačkom. Uglavnom su najčešći prenosi besnila putem ujeda sa zaražene životinje.
Psi koji su vakcinisani protiv besnila su najčešće sigurni. Da ne bi plašila ova reč najčešće upotrebio sam je zato što ništa nije sigurno 100%. Redovno vakcinisani psi su sigurni, bolje zvuči. Smile

Što se tiče klinca koji trpa ruke svuda, ja bih više brinuo zbog crevnih parazita nego zbog besnila, samo redovno čistite malog Bilboa od crevnih parazita, sad dok je mali i ovako se čisti svaki mesec zbog vakcina, a kasnije ga čistite na svaka 3 meseca dok sin ne nauči da ne treba da trpa ruke u usta posle igre sa psom.

P.S. Sve pazim kako ću da pišem o besnilu, jeste u pitanju veoma ozbiljna bolest, mi u Srbiji smo na crnoj listi po pitanju besnila, ali nije baš da ga srećemo na svakom koraku. Wink
Nazad na vrh Ići dole
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyNed Maj 12, 2013 10:18 pm

Ma ne brinem ja zbog parazita. Redovno ga cistim, svakih mjesec dana, vodim racuna, njegujem, vakcinisem ... Pravi je mali dobrica, savrseno se uklopio sa nama u kucim, sa klincima ... moj sin od 3 godine ga obozava, jednostavno ne mogu da ih pratim svake sekunde a cim okrenem glavu on ga ljubi.

Igra se sa psima i danas posto nije bio na povodcu prisao je stafordu koji ga je onjusio a zatim i skocio na njega. Uhvatila sam Bilba koji se i dalje htjeo tuci sa njim (on, mala mrvica, skace na ovog velikog) i tek kada smo dosli kuci vidim na jednom mjestu, kod vrata da mu je jako malo zarezao krzno.

Ne bi se ja brinula da je vakcinisan protiv bjesnila ali tu vakcinu je tek tebao da primi za 20 dana a u onoj frci nisam stigla da pitam da li je pas koji ga je ugrizao uopste vakcinisan Sad


U svakom slucaju tata je zvao veterinara koji mu je rekao da u slucaju bjesnila pas je zarazan tek nakon 7 dana kada se valjda pojave i prvi simptomi ...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyNed Maj 12, 2013 10:53 pm

Ne znam koliko je star taj pas koji je vakcinisan ali uglavnom današnje vakcine daju imunitet 3 godine (Nobivac Rabies npr.).

Informacije radi zbog ostalih koji čitaju, ovo što je veterinar rekao nije baš najtačnije, pretpostavljam da je to rekao u brzini. Razlikuje se kod sisara i prolazi kroz nekoliko faza.

Da ne pišem sad kopiraću solidan tekst veterinara iz Pet Centra: http://www.pet-centar.rs/content/view/3326/70/

O: Besnilo je zarazna virusna bolest životinja i ljudi. Spada u red najopasnijih zoonoza (zajednička je ljudima i životinjama), jer je smrtonosna. Uzročnik bolesti je virus iz grupe Rabdo virusa, koji gledan pod svetlosnim mikroskopom ima oblik metka. Neurotropan je, što znači da mu je nervno tkivo ciljno. Bolest je raširena u svim zemljama sveta, a jedino do sada nije registrovano u Australiji, Kipru i Novom Zelandu. Virus se razmnožava u nervnom tkivu, a sa jedinke na jedinku se prenosi ugrizom.

U pljuvački bolesne životinje, najranije 10. dana od infekcije se nalazi uzročnik besnila, koji se posle ugriza širi nervnim tkivom do mozga. Inkubacija je oko 14 dana. Što je mesto ugriza dalje od mozga, to je period inkubacije duži, tako da može biti i do godinu dana, pa i duže. U našoj zemlji su vukovi i lisice najčešći prenosoci besnila, a bolest prenose najčešće pastirskim i lovačkim psima. Urbani oblik besnila se sreće u naseljenim mestima, kod pasa i mačaka, a salivatični oblik se sreće u prirodi.

Postoje 2 oblika besnila: Furiozni oblik besnila i Paralitički oblik besnila

Furiozni oblik ima 3 stadijuma:

- Prodromalni stadijum koji se karakteriše skrivanjem životinja na tamnim mestima. Ne odazivaju se i pokazuju netrpeljivost prema drugim psima i nepoznatim ljudima. Apetit je izgubljen, a dešava se i pojava nastranog apetita, kada životinja guta strane predmete. Zbog razvijene bulbarne paralize, životinja teško guta, jako slini, otežano defecira i urinira.

- Stadijum ekcitacije: Prethodno navedeni simptomi su izraženiji, a naročito uznemirenost i razdražljivost životinje. Izražen je nagon za lutanjem, kada životinja beži od kuće i besciljno luta, i usled povećane agresivnosti grize sve na šta naiđe. Usled pojave paralize larinksa, lavež postaje promukao i onemogućeno je uzimane vode. Ovaj stadijum traje od 2 - 4 dana.

- Paralitički stadijum: Javlja se 3 - 4 dana posle početka bolesti i karakteriše se depresijom. Životinja se smiruje, jezik viri iz usta, zenice su različitog izgleda (anizokorija), salivacija dostiže maksimum. Zbog postojećeg mijelitisa javljaju se znaci pareze i paralize.

Paralitični oblik ili tzv. tiho besnilo, raznoliko je po stepenu izraženosti pojadinih stadijuma. Najčešće se paraliza javi bez pojave prethodnih stadijuma, a nekada se jave gastrointestinalni problemi sa jakim grčevima. Za 3 - 5 dana životinja ugine. Ovaj oblik besnila se najčešće javlja kod mačaka. Mačke se par sati pre uginuća umiljavaju.

Za postavljanje sumnje na dijagnozu najkarakterističnijim znacima treba smatrati: promenu ponašanja, promukao glas, perverzan apetit, sklonost ka bežanju, agresivnost, pojava simptoma bulbarne paralize, jak svrab na mestu ulaska virusa u organizam, anizokorija i redovno smrtan ishod.

Za postavljanje sigurne dijagnoze koristi se serološka pretraga besnila primenom imunofluorescentnog testa. Pošto je ova bolest neizlečiva, a i jako opasna zoonoza i predstavlja veliki problem, pa je i zakonski regulisana u smislu propisivanja mera za sprečavanje pojave bolesti, suzbijanje i sprečavanje širenja bolesti. Ovim pravilnikom je propisana obavezna vakcinacija svih pasa i mačaka starijih od 3 meseca, a zatim se revakcinacija sprovodi svake godine. Lovački psi se vakcinišu 2 puta godišnje, jer su u kontaktu sa divljim životinjama.
Nazad na vrh Ići dole
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyNed Maj 12, 2013 11:44 pm

OK, hvala na informacijama
Kada sam napisala sta je veterinar rekao mislila sam da pas koji ima bjesnilo nije zarazan po okolinu 7 do 10 dana od momenta inficiranja.
... ako smo se dobro razumjeli, da li je to tacno ili ne .... ?
Nazad na vrh Ići dole
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyNed Maj 12, 2013 11:46 pm

I da li postoji vakcina koju bi npr mogao sutra da primi pa da ga sa mirom vodim kuci medju klince

Mislim i ja pretjerujem, pretpostavljam da je pas koji ga je ugrizao vakcinisan ali opet .....
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyPon Maj 13, 2013 12:35 pm

ne postoji takva vakcina koju mu sada mozete dati i pre vremena a da je bezbedna po stene. Druga stvar je da i ako taj staford mozda nije primio vakcinu ne znaci da je zarazen jer kako i Murphypei rece nije besnilo nesto sto se srece na svakom koraku bez obzira sto smo na crnoj listi i uglavnom se zna kada se pojavi u okolini urbanih ili u urbanoj sredini(daleko bilo) i to se javno objavi i preduzmu odredjene mere bezbednosti i upozorenja za vlasnike pasa i macaka u skladu sa objavom epidemije.Vas veterinar takvu stvar zna kao i svi vetrinari koji budu prvi obavesteni. Potpuno je shvatljiva mozda pretrana zabrinutost zbog deteta ......mada ukoliko niste u podrucju koje je posebno ugrozeno verovatnoca da je taj pas zarazen je manja nego da ce dete dobiti parazite i uz redovno ciscenje i fanaticnu higijenu vaseg psa. U svakom slucaju treba biti oprezan i ja bih na vasem mesti krenula u potragu za psom koji ga je povredio i drzala na oku veterinara kao potencijalnog prenosnika te opake bolesti i posvetila posebnu paznju oko toga da dete ipak manje bude u kontaktu sa pljuvackom vaseg psa mada znam da je skoro nemoguce trogodisnjaka izolovati od prisutnog steneta koga obozava a u istoj kuci su.
Nazad na vrh Ići dole
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo EmptyUto Maj 14, 2013 1:37 am

zahvaljujem na odgovorima ...
pozz
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Bjesnilo Empty
PočaljiNaslov: Re: Bjesnilo   Bjesnilo Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Bjesnilo
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: