Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Milosc89

Milosc89


Broj poruka : 84
Godina : 34
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 05.02.2011

LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU Empty
PočaljiNaslov: LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU   LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyPet Okt 23, 2015 1:26 am

Primetih da nema puno podataka na ovu temu pa rekoh da napisemo i to s obzirom da bi mnogima moglo biti od koristi.
  Prvo bih napomenuo da je najbolje da se tokom skotnosti izbegava davanje bilo kakvih lekova kuji osim ako to nije bas moranje. Nikako preventivno davanje antibiotika bez prethodno uradjenog brisa i nikako davati lekove pre konsultovanja sa veterinarom. Mnogi lekovi mogu imati fatalne posledice po plod, a mnogi imaju teratogeni efekat pa se stene moze roditi sa brojnim anomalijama. Takodje, važno je i kada se lek daje. Smatra se da je plod najpodlozniji defektima tokom 4.nedelje trudnoće jer je tada razvoj vrlo intenzivan i tada bi trebalo izbegavati bilo kakve lekove. Prva nedelja trudnoće takodje je kritična, ali pošto je tada embrionalni razvoj jos uvek na nivou od svega nekoliko ćelija, verovatnije je da tada dodje do potpunog propadanja zametka i spontane resorpcije od strane materice nego što će se na plodu javiti anomalije i defekti. Jako je slično i u humanoj medicini gde za primenu lekova u ranoj trudnoći kažu da funkcioniše po principu ''sve ili ništa'' - ili će sve biti u redu ili neće ništa ni ostati od ploda.
S obzirom da mi je Djina skotna i da je nedavno imala alergijsku reakciju, to me je motivisalo da malo vise istrazim o ovoj temi i evo sta sam nasao:



1. Amoxicilin - antibiotik - studije pokazale da je potpuno bezbedan (spada u grupu penicilinskih antibiotika širokog spektra i efikasan je primarno protiv gram pozitivnih bakterija kao što su pneumokok, hemofilus influenze, stafilokok itd. Najčešće se primenjuje kod infekcija respiratornog trakta i uha, kao i urogenitalne infekcije) U veterini se Amoxicilin može naći kao Clavamox.

2. Panklav (Amoksicilin + klavulinska kiselina) - praktično ojačan amoksicilin koji sada zahvaljujući klavulinskoj kiselini ubija i bakterije koje su inače otporne na Amoksicilin. Indikacije su mu iste kao kod Amoksicilina, a pored toga može se davati još i kod infekcija kože i mekih tkiva, infekcija zuba, kostiju i zglobova. Shar Pei često piju Panklav zbog upale ušiju. 

3. Ostali Penicilini - Penicilin G, Ampicilin... - takodje bezbedni, Penicilin G je antibiotik užeg spektra od Amoxicilina, a ampicilin deluje jos i na Listeriju.

4. Cefaleksin - Pripada grupi Cefalosporina i šireg je spektra od penicilinskih antibiotika. Deluje protiv streptokoka, stafilokoka, Ešerihije Koli, Klebsijele itd. Efikasan je kod upale ušiju, kod infekcija kože i mekih tkiva, kod infekcija respiratornog trakta i infekcija urinarnog trakta. 

5. Antibiotici koji se smeju primenjivati SA POSEBNIM OPREZOM - aminoglikozidni antibiotici poput Gentamicina, Amikacina i Kanamicina mogu se primenjivati tokom skotnosti, ali sa velikim oprezom zbog opasnosti od oštećenja bubrega. Doze ne smeju biti velike. Gentamicin u vidu masti za lokalnu upotrebu sme se primenjivati tokom skotnosti, ali ne sme se aplicirati na veliku površinu jer u tom slučaju koncentracija leka u krvi može dostići dovoljni nivo da ošteti bubrege. Streptomicin se ne primenjuje zbog ototoksičnosti (oštećuje slušni nerv što može rezultirati gluvim ili nagluvim štencima)

To su bili antibiotici. Hoću da naglasim da nijedan antibiotik ne dajete na svoju ruku i pre konsultacije sa veterinarom. Posebno je važno dobro dozirati antibiotik jer čak i oni koji se smatraju bezbednim mogu imati velike posledice ukoliko se daju u većoj dozi. Zato je važno poštovati uputstva koja će vam dati veterinar. Medju ove antibiotike koje sam poslednje naveo može se uvrstiti i Eritromicin koji se povezuje sa potencijalnim oštećenjima jetre (iako se to dešava jako retko), pa se i on za svaki slučaj izbegava.Fluorohinoloni, čiji je najpoznatiji predstavnik Ciprofloxsacin (Ciprocinal) uglavnom se izbegavaju tokom trudnoće i daju se u slučaju kada ne postoji drugi bezbedniji lek za datu situaciju. Posebno su efikasni protiv Pseudomonasa. Novije studije pokazuju da su relativno bezbedni tokom trudnoće. 

Antibiotici koje ne smete nikako davati: Hloramfenikol - oštećuje koštanu srž i remeti razvoj ploda, Tetraciklini - vezuju kalcijum i remete razvoj ploda, Streptomicin - oštećuje slušni nerv.


6.Antihistaminici, blokatori H1 receptora (lekovi za alergiju) - Sistemska primena ovih lekova tokom trudnoće generalno se izbegava, ali postoje oni koji se smatraju bezbednim i koji se tokom trudnoće primenjuju kratkotrajno. Takvi su Clemastine (Tavist) i Hlorfeniramin. Loratidine (poznatiji kao Pressing) jedan je od novijih antihistaminika koji polako istiskuje sve ostale zbog svoje efikasnosti. Studije na životinjama pokazale su da je bezbedan tokom trudnoće, a studije na ljudima nisu sprovedene pa je svrstan u B kategoriju bezbednosti u trudnoći - ''ispitivanja na životinjama nisu pokazala rizik po fetus, ali nema odgovarajućih ispitivanja na trudnicama.'' 
Lek iz ove grupe - Benadryl, smatra se nebezbednim i ne sme se primenjivati tokom skotnosti. 

7. Kortikosteroidi - Ovu grupu lekova treba izbegavati zato što su se pokazali kao teratogeni u većim dozama, a takodje mogu izazvati i pobačaj ili prevremeni porodjaj. Ovi lekovi poznati su i po brojnim neželjenim efektima, naročito kod Shar Pei rase i treba ih generalno izbegavati, osim u situacijama kada korist od terapije nadjačava rizik od neželjenih efekata. 

8. Preparati za čišćenje od parazita tokom skotnosti - Neki od ovih lekova smatraju se bezbednim, ali veliki broj veterinara smatra da nije bezbedno čistiti kuju od parazita tokom trudnoće. Meni je veterinar rekao da je protiv toga i da zna za slučaj da je kuja imala pobačaj nakoh tablete protiv parazita. Medjutim, postoje i tvrdnje da primena ovih lekova može biti dobra  jer se nakon terapije povećava dotok kiseonika štencima. 

9.Vakcine - Treba izbegavati sve vakcine, a naročito žive vakcine tokom skotnosti. Vakcine mogu proći placentu i dovesti do teških oštećenja i smrti ploda. Neki odgajivači praktikuju davanje mrtve vakcine za Parvo tokom skotnosti jer se na taj način imunitet prenosi i na štence, ali se to generalno ne smatra bezbednim i sa vakcinacijom treba sačekati. 

10. Preparati za buve i krpelje - Spot on preparati poput Frontline-a i Fyprist-a bezbedni su tokom skotnosti. Studije su pokazale bezbednost ovih preparata čak i u većim dozama od propisanih. Primena ovih preparata ne preporučuje se tokom prve nedelje skotnosti. 


To su otprilike najčeši lekovi i preparati sa kojima se susrećemo. Još jednom napominjem da je najpoželjnije i najbezbednije da se kuji ne daje nijedan lek tokom skotnosti i da se terapiji pribegava samo u slučaju kada se proceni da je korist terapije veća od mogućih posledica. Ovo praktično znači da ćete kuji koja je životno ugrožena dati lek, bez obzira na to koliki rizik po štence taj lek nosi.  Poželjno je psa od parazita očistiti pre parenja, a vakcine tokom skotnosti ne davati, naročito žive. 

Toliko od mene, ako se setim još nečega, dodaću. Sad odoh da spavam jer mislim da mi krvare oči Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

Milosc89


Broj poruka : 84
Godina : 34
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 05.02.2011

LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU   LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptyPet Okt 23, 2015 11:50 am

11. Antimikotici (lekovi protiv gljivičnih infekcija) - Većina antimikotika za sistemsku upotrebu spada u C kategoriju bezbednosti u trudnoći (nepoznati efekti na plod) i ne bi ih trebalo primenjivati. Antimikotik za lokalnu upotrebu - Kanesten spada u A kategoriju što znači da su studije sprovedene na životinjama i na ljudima i da nije dokazano da ovaj lek direktno ili indirektno utiče na plod i da je bezbedan. Ipak, treba ga izbegavati u ranoj trudnoći i preporučuju se što manje doze. Mycoseb za oralnu upotrebu ne sme se davati tokom trudnoće jer dovodi do teških oštećenja jetre i smrti ploda. Mycoseb šampon je bezbedniji, ali se i on generalno izbegava. Nistatin za lokalnu upotrebu spada u A kategoriju i vodi se kao bezbedan, studije su pokazale da primena nistatina u vidu vaginalnih supozitorija nema negativne posledice na plod, ali oralni oblik ovog leka svrstava se u kategoriju C po bezbednosti i smatra se nebezbednim, a studije su pokazale mnogobrojne defekte povezane sa primenom ovog leka.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU   LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptySub Okt 24, 2015 10:21 am

Podići ću temu u lepljive. Ako napišem da si doktor kopčam da će tema dobiti na težini, pa eto. Very Happy Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Milosc89

Milosc89


Broj poruka : 84
Godina : 34
Lokacija : Krusevac
Datum upisa : 05.02.2011

LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU   LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU EmptySub Okt 24, 2015 12:29 pm

Hahah, ma ništa, trudiću se da doprinesem forumu koliko god mogu Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU   LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
LEKOVI I OSTALI PREPARATI U GRAVIDITETU
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Ostali ljubimci
» Ostali ljubimci
» GLISTE I OSTALI CREVNI PARAZITI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdravlje-
Skoči na: