Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Lazna trudnoca EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Lazna trudnoca EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Lazna trudnoca EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Lazna trudnoca EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Lazna trudnoca EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Lazna trudnoca EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Lazna trudnoca EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Lazna trudnoca EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Lazna trudnoca EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Lazna trudnoca EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Lazna trudnoca

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptyUto Jan 26, 2010 10:39 am

LAŽNI GRAVIDITET

Čest problem vlasnika izložbenih kuja predstavlja lažna trudnoća - pseudograviditet. Često se dešava da u jeku izložbene sezone kuja opusti vime. Ova trenutna eksterijerna mana se kod nekih sudija sankcioniše i uzrok je slabijeg plasmana kuje. Lažni graviditet je posebno primetan kod kratkodlakih kuja, jer se na njima lako uoči svaka promena.

Pseudograviditet nije bolest, već ga pre možemo okarakterisati kao stanje negravidne kuje, u kojem ona pokazuje znake trudnoće i skorog porođaja. Može se javiti i kod uparenih kuja koje nisu ostale skotne. Ova pojava se javlja 6-12 nedelja nakon estrusa, a najčešće po periodu koji karakteriše dužinu trajanja graviditeta - u vreme očekivanog porođaja. Posebno su problematične kuje kod kojih se ovo stanje javlja više puta u toku polnog života.

Pseudograviditet nastaje kao rezultat poremećaja hormonske regulacije. Ova pojava se javlja sa padom nivoa progesterona i aktiviranjem prolaktina - hormona bitnim za laktaciju. On dovodi do nalivanja vimena i lučenja mleka, a takođe je uzrok promene ponašanja kuje kod koje se javlja materinski instinkt. Kuja se po svemu ponaša kao da je gravidna: znatno je mirnija, sklona je gojenju, praavi «gnezdo», privlači igračke u njega, a apetit je pojačan. Dolazi do povećanja vimena i lučenja mleka, a pred sam navodni porođaj kuje je uznemirena, cvili, a može se javiti i sluzavi iscedak iz vagine.

Ako vlasnik nije siguran da li je kuja stvarno skotna ili je u pitanju lažni graviditet, treba je odvesti na veterinarski pregled. Ultrazvuk je korisna metoda kojom se može utvrditi odsustvo fetusa.

Terapija:
U principu se smatra da je ovo fiziološka pojava i u većini slučajeva uopšte nije potrebna veterinarska intervencija. Ono što vlasnik može da uradi kada primeti prethodno opisane pojave je da, pre svega, smanji količinu hrane. Hrana ne treba da bude mnogo tečna, već lako svarljiva i bez mnogo masti. Takođe treba pojačati fizičku aktivnost kuje. Ukoliko vlasnik primeti da dolazi do spuštanja vimena može primeniti terapiju preparatima na bazi joda. Vime se namaže jodom, pritom obavezno izbegavati mazanje bradavica jer bi se njihovim masiranjem lučenje mleka još više pojačalo. Stimulaciju vimena, a posebno bradavica, kujinim lizanjem treba sprečiti. Obavezno pojačati higijenu celokupnog prostora u kojem ona boravi.

Po engleskim autorima A.P. Davidson i E.C. Feldman blago uskraćivanje vode, 6-10 časova (najbolje noću) može biti korisno. Ukoliko su navedeni simptomi izraženiji treba potražiti pomoć stručnjaka. Terapija je direktno usmerena ka smanjivanju ili eliminisanju laktacije, jer se kao posledica zadržavanja mleka u vimenu može javiti stazni mastitis, tj. zapaljenje vimena. Mogu se koristiti neki preparati iz humane medicine na bazi ergot alkaloida koji dovode do prekida lučenja mleka. Po navedenim autorima, niske doze diuretika, tj. sredstva za izbacivanje tečnosti, mogu pomoći kod nalivanja vimena mlekom. Kod izuzetno izraženih psihičkih promena u ponašanju kuje može joj se pomoći davanjem blagih sedativa, ali uz obavezan savet veterinara.

Hormonska terapija nije preporučljiva zbog moguće ponovne pojave lažne trudnoće, kao i pojave virilizacije kuje, koja podrazumeva javljanje nekih osobina mužjaka. Kao krajnja solucija kuja se može podvrgnuti hirurškoj terapiji, tj. odstranjivanju materice i jajnika.
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 3:56 am

Nemogu da verujem da mene nemoze nista da zaobidje. Iako se Beti i ja mazimo po ceo boziji dan, ja ne znam kako mi je promaklo njeno uvecanje vimena. Uglavnom se ona izvrne na ledja pa se mazimo, a u tom polozaju se sve zategne. Danas je tata primetio da joj je vime uvecano. Ona se jeste ugoila. Gojila se i ranije ali nikada nisam primetila da joj je vime ovako veliko... I to najvise u donjem delu stomaka. Terala se u januaru. Od 8. do 29. Strogo je cuvana u tom periodu tako da do onih stvari nije doslo. Dok je bila u teranju jela je manje nego obicno. Stvarno neznam sta moze da izazove povecanje vimena, kako da proverim da li je lazna trudnoca?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 10:59 am

Smile Sandra moram da se nasmejem. Previše brineš. Wink
Koje joj je ovo teranje bilo 3.? Nije ona više štene vime i treba malo da se spusti i uveća to je sasvim normalna stvar kod kuja, a posebno što je to sad sve posle teranja.
Sad ovde na poslu nemam slike da postavim Kallu pre godinu dana i sada, al znam da Neša ima sličnu stvar sa Betty pa kad bude video temu postaviće slike da vidiš i kod nje promenu.
Kuja po pravilu nosi štence neka dva meseca (više-manje) tako da bi znaci lažne trudnoće trebalo da se vide tek neka dva meseca posle teranja.
Nemoj puno da se opterećuješ to je sasvim normalno kod ženki, dokaz da prelazi iz onog štenećeg/mladog perioda u odrasle ženke.

Vidiš to je još jedan pokazatelj da se kuje ne pare mlade jer hormoni treba da obave svoj posao, ono što mi davimo da moraju da imaju najmanje 2 godine, priroda pokaže. Wink
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 12:51 pm

Pedja ja nju toooooooooooliko volim da je to strasno. Kako tata kaze da meni oci sijaju kao ludaku, zato se i sekiram za svaku promenu na njoj. Vec sam pricala sa Ljiljom u vezi Betine koze jer se linja kao luda i na nekim deliovima je maltene celava. Narocito na glavi... Ali evo ove promene nisam znala da ce da se dese. ipak vi postavite slike, ja to moram da vidim da li je isto Very Happy I ja sam slikala pa cu malo kasnije da postavim sliku. Moram jos da dodam da se Betio ugojila i da smo se manje setali zbog hladog vremena, pa je to mozda i salce Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 12:59 pm

Neša trenutno nije na svom kompu pa će slike postaviti do večeras. Wink Smile
Betty je već posle prvog teranja imala uvećane a sada joj i landaraju. Very Happy Šalim se.. Smile nije baš tako ali svakako su veće nego ranije. Ona će za koji dan u 5. teranje..
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 4:25 pm

Potpuno normalno. Wink
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 4:42 pm

Sandra nista to nije, normalno je da joj vime bude malo vece nakon teranja i sto je starija
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 4:53 pm

Jeeeeeeeeeeeeeee Very Happy

Eto naucih nesto novo Smile Nisam znala da se to tako desava kad porastu.

Hvala drugari kiss
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 9:04 pm

cek da ti prondjem jedno Dunino vime nakon teranja a pre skoro dve godine Razz


Poslednji izmenio unaltraina dana Sre Feb 27, 2013 9:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptySre Feb 27, 2013 9:17 pm

Lazna trudnoca Icon_giggle Pogledaj, steta sto je mutna slika i ima senke ali vime toliko da svaki par sisica visi ...kasnije posle dva i vise meseca nakon teranja se malko povuce ali ostaje drugacije nego kada su mlade .. Wink
Lazna trudnoca Jkvh0praTQuMq
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca EmptyPet Mar 01, 2013 11:54 am

Tako je i kod Beti. Bezveze sam se uspanicila. Bas mi juce drug kaze da je isto tako i kod njegove zenke. sta ti je priroda, kao sto Pedja kaze treba cekati da se pas formira, sazri pa tek onda pari...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Lazna trudnoca Empty
PočaljiNaslov: Re: Lazna trudnoca   Lazna trudnoca Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Lazna trudnoca
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: