Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Kurkuma EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Kurkuma EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Kurkuma EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Kurkuma EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Kurkuma EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Kurkuma EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Kurkuma EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Kurkuma EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Kurkuma EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Kurkuma EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Kurkuma

Ići dole 
+2
Blaze
rugievithus
6 posters
AutorPoruka
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 1:10 pm

Zamolio bih Ljilju ili Peđu (naravno, i ostali ko zna) da, kada uhvate malo vremena, napišu sve pozitivne strane korištenja kurkune u ishrani pasa. Ja sam na netu našao pozitivne strane u ishrani ljudi, ali nisam uspio naći za pse.
Hvala unaprijed.

Nazad na vrh Ići dole
Blaze

Blaze


Broj poruka : 742
Godina : 55
Datum upisa : 07.03.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 6:21 pm

Moje misljenje je da bez obzira na lekovita svojstva kurkuma nije bas najbolji izbor za pse. Ima ljut ukus i neznam kako bi to psi podneli. Ipak mozda je neko probao pa ti da drugacije misljenje.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 7:23 pm

Marfi je bio na kurkumi još prvi put kad sam saznao da ima groznicu po savetu ljudi sa velikog foruma. Kurkumin ima anti-inflamatorna dejstva kao i antikancerogena dejstva jer uništava slobodne radikale.
U aprilu prošle godine je izašlo istraživanje DVM Linde Tintle na temu hijalurona i inflamacije kod shar-peia gde je navela listu suplemenata koji se nalaze u njenom preparatu HyVtality i gde je dodala da koristi kurkumu i sama i da je daje svim svojim peievima čak i onim zdravim jer i ona ima zgužvance sa groznicom. Do tada sam odokativno dodavao kurkumu, a po njenim rečima doza za prosečnog shar-peia (20-25kg) je nekih 100mg. Ovde na forumu je lista u temi o hijaluronu gde je svrstana i kurkuma, lista je preuzeta sa velikog foruma postavila je sama DVM Tintle.

Kurkumin je prirodna fitohemikalija dobijena iz sušenog korena i rizome Turmeric (Curcuma Longa). Kurkumin ima anti-inflamatorna i antikancerogena dejstva. Dokazano je da kurkumin ima svoju ulogu u nastanku mnogih ćelijskih radnji, apoptoza (aktivacija kaspasa i regulacija anti-apoptotičkih genskih proizvoda), poliferaciji (HER-2, EGFR, and AP-1), angiogenezi (VEGF) i inflamaciji (NF-kappaB, TNF, IL-6, IL-1, COX-2, i 5-LOX) Ima zaštitno dejstvo protiv IL-1-beta indukovane inflamacije i sinergijski kada se kombinuje sa Resveratolom (koji je isto naveden u listi suplemenata). Kurkumin blokira beta amiloid koji se nalazi kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću (a smatra se da je Alchajmer jedna vrsta amiloidoze mozga slično kao ovo što se dešava kod mnogih shar-peieva sa bubrezima i jetrom). Kada se kombinuje sa omega 3 masnim kiselinama ima izuzetno moćna dejstva u anti-inflamaciji. Dokazano je da kurkumin smanjuje citokin IL-6 i moćan je inhibitor STAT3. STAT3 je transkripcioni faktor kroz koga indikator inflamacije citokin IL-6 (koga shar-pei ima povećan čak i kada nije bolestan) utiče na organizam a izazivač je čak i mnogih vrsta kancera. Eksperimentalne studije na životinjama i ljudima pokazale su da kurkumin rešava probleme zapaljenja gastrointestinalnog trakta. Kurkumin takođe vrši supresiju ćelija raka (najčešći kod shar-peia mast cell cancer) i ponaša se kao antihistamin.

izvor je veliki forum post DVM Linde Tintle: http://www.sharpeiforums.com/viewtopic.php?f=4&t=15515&start=50

Kod kuće imam već godinama začin proizvođač je Goodcare, a naručen je preko interneta i biošpajza koštao je neki 150din. Ima neki čudan ukus malo onako opor sa primesama ljutkastog, ali daleko od ljutog. Marfi ga je dobijao u oba obroka isto kao i Kalla trenutno. I on je voleo, a i ona voli kada stavim u hranu pa prelijem jogurtom daje interesantan miris malo podseća na miris kobasica. Smile Još dosta ljudi na forumu ga koristi za zgužvance tako da slobodno možete koristiti. Jedina stvar koja može da se desi je ako se pretera sa začinom pas dobije trčkalitis i rad bude žute boje (znak da ima previše kurkume). Wink
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 10:17 pm

Ja u nekoliko zadnjih dana u ishranu dodajem kurkumu (jedva sam je našao). Nisam primjetio da sam pretjerao s količinom, ali žu svakako malo smanjiti "dozu". Zbog ovoga...

Citat :
Do tada sam odokativno dodavao kurkumu, a po njenim rečima doza za prosečnog shar-peia (20-25kg) je nekih 100mg.

Hvala na tekstu.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 10:21 pm

ovo se misli na kapsule koncentrovanog, jednog od sastojka kurkume ...kurkumina Smile..tu je doza samo 100 mg, kurkuma zacin slobodno mozes u jedan ili vise obroka dodati u kolicini velicine kao zrno graska i to ce sigurno biti visestruko manje nego 100 mg kurkumina Smile


Poslednji izmenio unaltraina dana Uto Jan 04, 2011 10:35 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 10:25 pm

Koliko vidim, nije loša kombinacija kurkume i ribljeg ulja, tj. da prati jedno drugo.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 10:32 pm

Blaze ::
Moje misljenje je da bez obzira na lekovita svojstva kurkuma nije bas najbolji izbor za pse. Ima ljut ukus i neznam kako bi to psi podneli. Ipak mozda je neko probao pa ti da drugacije misljenje.
Moji svi psi ga ...ne znam tacno ali mnogo vise od godinu dana dobijaju u hrani skoro svakodnevno..po pola kafene kasicice na svih pet pasa..ne bune se sto se ukusa tice a i nije ljuta vec kako Pedja kaze cudnog ukusa kada se doda hrani. Ja je licno uvek stavljam nama u rizoto jer ima odlican ukus, bar mi ga oboje volimo kao i nase kuce Smile Smile.Mislim da je ona izmedju ostalog zasluzna za stanje koze i krzna, kao i lepa i ne burna linjanja, uostalom kurkuma je sastavni deo( ulazi u sastav) Viakutan perli... uz omaga 3, zeleni caj i vit E Smile
Ovo je odgovor i na tvoje pitanje Mladene....riblje ulje je obavezni dodatak ishrani zguzvanaca ..kao ulje ili kao omega 3 perle koje su ista stvar samo koncentrovanija Smile
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 11:06 pm

Hvala Ljiljo Smile
Nazad na vrh Ići dole
Blaze

Blaze


Broj poruka : 742
Godina : 55
Datum upisa : 07.03.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyUto Jan 04, 2011 11:40 pm

Interesantno. Iskustvo je cudo. Znaci vredi probati i koristiti.
Nazad na vrh Ići dole
hektor

hektor


Ženski Broj poruka : 1907
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.06.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptySre Jan 05, 2011 3:25 pm

Ja svom dajem po prstohvat kurkume u obrok i ne buni se Smile Samo da podsetim da pored apsolutnog aduta kurkumina,kurkuma je bogata i vit.B3 i B6,te mineralima Kalijumom,gvozdjem itd...Zato naguzvani navalite na kurkumu,zacin buducnosti Smile
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyNed Okt 14, 2012 1:29 am

Sve pohvale za ovaj cudesan zacin cheers Mi ga od skoro konzumiramo. Moram primetiti da je krzno moje Beti neznije na dodir, nema vise peruti ( a muku sam mucila s njom ). Na levom oku ima belu senku kao kataraktu, tako je izgledalo, to je ostecenje od operacije koje se povlaci Very Happy da li je od ovog zacina neznam ali neznam sta da mislim. Sve smo probali i nista nije pomagalo, evo sad se povlaci Very Happy

Voli ga i macka. Pa me zanima ako neko s foruma ima macku da mi kaze da li i njoj daje ovaj zacin, Sinoc sam nasla neki preparat na netu koji je univerzalan i sadrzi i kurkumu i zeleni caj kiss
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyNed Okt 14, 2012 9:11 pm

Moje macke jedu ali ne uvek vec kada maznu hranu od pasa, a sto se dejstva tice moji kurkumu dobijaju celog zivota tako da ja ne vidim ikakvu razliku i ne znam da li je od nje, koza moguce bolja od nje jer je stavljaju u mnoge preparate namenjene psima koji sluze kao podrska kozi kod preteranog linjanja i sl. Zeleni caj moze ali vrlo malo, tein je toksican za pse a zeleni ga ima podosta u sebi.Nemoj Sandra svasta trpati u nju i svakakvo lekovito bilje , mozes napraviti i vise stete nego koristi sa tako puno toga nepotrebno. Sirovo, Omega 3, Kurkumin i produzeni C je ono sto joj treba, a povremeno Methyl B12. Q10 , glukozamin i Kelp alge ako hoces da joj dajes ostale suplemente...moze i Kordiceps periodicno i ekstrakt brusnice da ocisti urinarne puteve, sve ostalo je visak i bez potrebe.


Poslednji izmenio unaltraina dana Pon Okt 15, 2012 11:51 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyPon Okt 15, 2012 4:11 am

Ne, ne, ne taman posla. Samo nuzne stvari koristim. Polazim od sebe, ja za svoje 24 godine nisam lek popila, a kamo li kucetu koje je sasvim druga prica i osetljivo na sve i svasta da trpam sta stignem. Kazem da taj preparat, sad nemogu da se setim nikako kako se zove je i za pse i za macke pa on uz te neke vitamine i minerale sadrzi i kurkumu i zeleni caj. Zato sam pitala jer su mnoge biljke opasne po zivot macaka. Zato. Ona mora da ukrade, ja to u zivotu nisam videla. Ima svoju posudu dupke punu. A koliko god da buljim u nju nevidim kad ukrade iz Betine cinije klopu Very Happy Sve sto koristis ti to korisim sada i ja. Sve isto, sem surutke koja nema gde da se kupi. Jednom u 15-ak dana svima skuvam veoma blag caj od uve i to je to. Nisam znala za ovo cudo od brusnice da se daje psima, to sam ja pila.

A za kurkumu, ja neznam bice jos pohvala ovde u to sam sigurna, ali totalno drugaciji pas od nje. Sva je nekako lepsa, ma bukvalno pas izgleda zdravije. Very Happy Drugarica mi bila pre neki dan i nije videla Beti skoro mesec dana, a komentar je bio "Oooo... Betty, jesi se ti to meni zaljubila devojko kad si tako lepa" a pritom se Tijana ( drugarica ) uzasno boji pasa i zna o njima ko ja o atomskoj fizici. Sve je ocigledno Very Happy kiss
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma EmptyPon Okt 15, 2012 11:55 am

unaltraina ::
...moze i Kordiceps periodicno i ekstrakt brusnice da ocisti urinarne puteve, sve ostalo je visak i bez potrebe.
Kada kazem periodicno mislim na jednom do dva puta godisnje neko vreme od oko dve sedmice.
Iskreno ja bas i ne volim da psima dajem te mesovite preparate namenjene za pse, Moze ako imaju neki problem ali dobra raznovrsna hrana je osnova i ova tri suplementa sto je potvrdjeno da treba za njih redovno. Ostalo a preporuceno moze, ali zdravom psu bez ikakvih vidljivih ili medicinskih naznaka da nesto nije u redu sasvim je dovoljno naizmenicno po malo. Koliko god da kazu da je sve to u tableti ili kapsuli cisto i prirodno, mora se konzervisati, ima omotace i razne nosioce ...tako da, bez potrebe se opterecuje organizam nekom " neskodljivom" hemijom ako se psu daje puno toga odjednom i u isto vreme. A cajevi moze, ali samo netoksicni za pse.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kurkuma Empty
PočaljiNaslov: Re: Kurkuma   Kurkuma Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kurkuma
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdrava ishrana-
Skoči na: