Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
cutaneus mucinosis (CM) EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
cutaneus mucinosis (CM) EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
cutaneus mucinosis (CM) EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
cutaneus mucinosis (CM) EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
cutaneus mucinosis (CM) EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
cutaneus mucinosis (CM) EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
cutaneus mucinosis (CM) EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
cutaneus mucinosis (CM) EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
cutaneus mucinosis (CM) EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 cutaneus mucinosis (CM)

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyNed Jun 07, 2009 5:11 pm

Cutaneus mucinosis je stanje kada u koži postoji preterano supstance nalik na žele koja se pojavljuje u vidu balončića. Naziv supstance je mucin (ne znam kako bih to preveo). Dok je kod ostalih rasa pojava ovoga zabrinjavajuća kod shar-peia je putpuno normalna jel mucin daje shar-peiu karakterističan naborani izgled. Neke jedinke su pogođene manje neke više tako da tretman je potreban u zavisnosti od stanja same kože.

cutaneus mucinosis (CM) Cutaneousmucinosis

Postoji dva oblika:
Prvi je cistični gde se balončići pojavljuju na koži pre svega na prednjim nogama, grudima, vratu i završetku rebara.
Drugi je potkožni gde se mucin skuplja ispod kože u vidu nabora i ispupčenja.
Kod cističnog oblika balončići se lako mogu probušiti češanjem što može da dovede do različitih kožnih infekcija. Sami balončići na koži nisu opasni i ne predstavljaju problem dok se slučajno ne probuše i ne naprave mesto pogodno za razvijanje gljivica i bakterija. Kombinacija sadržaja u balončićima se pre svega sastoji od hijaluronske kiseline,mucina i nekih polisharida slična je tečnosti koja se nalazi u zglobovima i služi za njihovo podmazivanje. U zavisnosti od koncentracije vode sama tečnost može da bude više ili manje sluzava. Prilikom pucanja balončića otvara se ''rana'',a vrlo lako to može da se desi na mestu limfnog čvora što predstavlja pogodno mesto za razvoj bakterija i gljivica koje sa sobom donose neprijatan miris. Bakterije koje se pojavljuju na mestima dovode do različitih oboljenja i zapaljenja kože tako da može da se razvije više bolesti koje se moraju kontrolisati lekovima. Prilikom bilo kakve promene u organizmu aktivira se imunološki sistem koji ima za zadatak da odbrani organizam od spoljnih i unutrašnjih uljeza. Bakterije i gljivice se daleko brže razvijaju u toplim i vlažnim uslovima tako da sama opasnost je daleko veća prilikom toplih i vlažnih meseci. Cutaneus mucinosis ne predstavlja opasnost sam po sebi, veću opasnost predstavljaju bakterije i gljivice koje čekaju pogodan trenutak da se ''rana'' stvori. Ukoliko postoji neznatan broj balončića na koži i ukoliko oni ne pucaju ne treba se brinuti treba stvari ostaviti takvim kakve su,ali ukoliko se broj balončića naglo poveća i ukoliko oni pucaju i pojavljuje se sluzava tečnost tada je napravljeno mesto za infekciju i treba reagovati.
Postoje i neki tipovi lečenja,među kojima je i lečenje steroidima (što nije preporučljivo) uglavnom se leči stanje koje je izazvala određena bakterija ili gljivica,kao i neki posebno pripremljeni lekovi na biljnoj bazi.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyNed Jun 07, 2009 5:17 pm

E sad zašto sam sve ovo napisao?! Smile Učinilo mi se da kod Sare postoji više problema koji su vezani za kožu i po onome što se meni učinilo ovo može biti jedan od njih. Definitivno ima više stvari koji kod nje prave problem,ali bar da se postavi neka informacija i o ovome da neko može da prepozna.
Marfi npr. ima nekoliko balončića na koži, koji su reakcija imunološkog sistema na groznicu,ali balončići su tu već jako dugo i ni jedan nikada nije pukao. Takođe balončići mogu da se pojave i kada se u organizmu pojavi i neka druga upala ponovo kao reakcija imunološkog sistema,tako da balončići mogu da se pojave i od same upale uha....
Ako neko slučajno ima neka iskustva sa ovim neka se javi i postavi ovde....
Nazad na vrh Ići dole
Kesten_Pire

Kesten_Pire


Ženski Broj poruka : 589
Godina : 46
Datum upisa : 21.05.2009

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyPon Jun 08, 2009 4:15 pm

Mene interesuje, da li nasi veterinari daju adekvatnu terapiju i da li su uopste upoznati sa ovom vrstom alergije. Postoje u Evropi neke tablete koje se uzimaju, ali pitanje je da li ih ima u nasim apotekama ili vet. stanicama?! To su Nersin i Infeksin. Uzima se deset tableta iz svake bocice u prvih 14 dana tretmana. Posle toga se daje Hokamix Forte na 14-i dan, 8 grama (u prahu, 2 kasicice) jednom na dan dok terapija ne bude gotova. Umesto Hokamix Forte moze da se daju i Bio-Seleninum+Zinc tablete. Na samom kraju posle tretmana se daju Biorto Total B (B vtamini) u tabletama. Sad, uz konsultaciju sa nasim veterinarom treba pronaci nesto sto ima kod nas, neka zamena barem...a da se obavi isti tretman ako je moguce.
Ovo je opasna alergija koja na zalost napada samo SP rasu! Mislim opasna ako se ne leci razume se...
Straso je sto svaka vrsta kozne bolesti ili bilo koje vrste alergije na kraju ode na usi i oci. Tako postaje jos komplikovanije. Ako je , na primer pas alergican na odredjene namirnice i poiskacu mu ospice na stomaku, a mi to ignorisemo ili ne lecimo na vreme... do kraja obavezno ode na usi i oci. Pa se onda i to posebno leci.
Peijevi su strasno osetljivi. Cula sam da im ne valja ni cesto menjati granule jer i to moze izazvati neku alergiju!!

[img]cutaneus mucinosis (CM) Nersin
[/img]cutaneus mucinosis (CM) Infeksincutaneus mucinosis (CM) >cutaneus mucinosis (CM) Hokamixforteedcutaneus mucinosis (CM) >cutaneus mucinosis (CM) Ial803pharmanordbioselecutaneus mucinosis (CM) >cutaneus mucinosis (CM) 239mi[img]
Nazad na vrh Ići dole
Kesten_Pire

Kesten_Pire


Ženski Broj poruka : 589
Godina : 46
Datum upisa : 21.05.2009

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyPon Jun 08, 2009 4:25 pm

Ovo su jos neke slike kako izgleda Cutaneus mucinosis
[img]cutaneus mucinosis (CM) Canvetj001450052b[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) Tileshop[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) Img1937jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) Hippo1jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) P2130469jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) 9large[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) Dsc00118jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) Dsc00122jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) Dscn3720jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) 054jpgforweblarge[/img]
[img]cutaneus mucinosis (CM) P2130476jpgforweblarge[/img]
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyPon Jun 08, 2009 5:49 pm

Majo možeš zamisliti kakav sam ja odgovor dobio kada sam u Rumi pitao za Marfijeve balončiće na glavi....Smile Smile Smile Trenutno se smejem pošto ne bih da napišem... Smile Smile Smile Kad se budemo sreli pokazaću ti da vidiš kako izgledaju,mada od kako je Marfi na ovim lekovima i silnim nekim dodatcima ima ih još samo par komada. Kod nas nema ni Nersina ni Infeksina,a ovaj Hokamix forte nisam ni tražio da budem iskren. Vitamin B komplex smo mi našli u pivskom kvascu, bio selenium i cink ima da se kupi u tabletama naravno za ljude,a ja sam negde čitao loše strane pogrešno doziranog cinka pa sam od toga odustao. Siguran sam da su ovi balončići povezani sa inflamatornim bolestima i da se pojavljuju kao reakcija na neku upalu,a kad se otrgnu kontroli i pojave nekontrolisano na kože onda još plus počnu da pucaju to je grozno,mi na svu sreću u tu fazu nismo niti ćemo ući...
Nazad na vrh Ići dole
Kesten_Pire

Kesten_Pire


Ženski Broj poruka : 589
Godina : 46
Datum upisa : 21.05.2009

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyPon Jun 08, 2009 6:51 pm

Ma znam covece..uh! Pretvaram se u nosoroga na veterinare! Iskreno mi je jako zao da uopste cujem kako je ,ma i jedan baloncic na Marfijevoj lepoj glavici. Da kazem, dobro je da je samo par u pitanju. Sta koristis ili da pitam sta su prepisali veterinari. Moramo se videti obavezo:) Nisam videla lepotana od prosle godine:)
A kod "zlotverinara" kada odem svaki put se izvicem i bukvalno ih nateram da nabave sta mi treba! Budem drska. Insistiram ako imaju nekog prijatelja ili kolegu iz bilo kog grada, drzave... malo iskoristim i to sto sam zensko, pa ih "na lepe oci" primoram da dobijem barem konkretan odgovor bez okolisanja:)) A na njihovo :"jeste uvek zakucam NIJE, ako sam u pravu! U srbiji moras biti ludak da bi te neko shvatio ozbiljno!
Samo nista ne vredi kada nekih lekova nema! Niti mogu da se prosvercuju. Ove godine smo jedva nabavili Frontline ampulu, zamisli!? Gledam na nemackoj televiziji svaki dan reklamiraju... Dodje mi da se ubijem:))
Toliko smo blizu, a daleko evropi Rolling Eyes
Hej drogu prosvercuju a lekove ne mogu!!!

Sva sreca pa nemam sa Varijom losa iskustva, ali ne mirujem od straha ni jednog momenta! Nema opustanja! Veliki sam panicar i sta god vidim na njemu neobicno affraid izludim pa makar to bila i neka truncica koju je pokupio na travnjakau. Odmah pomislim da je krpelj, buva..jao skacem da vidim sta je!!! ne daj boze neko crvenilo! Bilo sta...! pale
Od alergija sam ga cuvala tako sto mu nisam davala piletinu i junetinu. Piletina je uzrocnik alergija broj 1 kod stenaca! Jos uvek mu ne dajem. Junetinu takodje...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyPon Jun 08, 2009 11:09 pm

Za ove balončiće konkretno ne koristim ništa,pročitao sam sve što se moglo o njima naći na netu tako da mi je potpuno jasno zašto ih ima. Kako smo na lekovima za groznicu sve ih je manje,a i silne gluposti sam mu dodao u hranu pa mislim da i to ima efekta. Sve dok balončići ne pucaju znam da je ok.
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jun 09, 2009 9:00 am

joj, sad sam se uplasila i potresla citajuci o ovoj bolesti.....
Jako mi je zao zbog Sare i Murphy-a, sto imaju ovakvih problema!!!!!!ja sam po struci ekolog i obozavam zivotinje, ali obozavam i uvek se potresem kad vidim nesto ovako....
danas cu otici kod mojih profesora mikrobiologa, i pitacu ih kako se lece ovakva oboljenja...oni znaju odgovore na svako gljivicno ili oboljenje koje je izazvala neka bakterija!!!!!!!!! bar se razumeju u mikro svet bolje od veterinara....ako saznam nesto pametno, sve cu vam napisati
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jun 09, 2009 10:25 am

Ivana,nemoj da brineš, ti balončići zaista nisu opasni dok ne počnu da pucaju,čak ni tada nisu oni opasni nego bakterije i gljivice koje se nalaze svuda oko nas. Ovo stanje je relativno normalno kod shar-peia koji ima problem sa nekom upalom. Probaj da se setiš ako se Skarfi ikada posekao pa je na tom mestu organizam lučio neku žućkastu tečnost,e ta tečnost je mucin,od njega tako brzo zarastaju. Ista ta tečnost je odgovorna za nastajanje tih balončića. Nije opasno dok se baš ne pojavi na daleko više mesta i dok ne počnu da pucaju.
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jun 09, 2009 11:45 am

I posekao se i posle ujeda sam to primetila kako se luci i jos brze zarasta....
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jun 09, 2009 12:22 pm

E to je to,to je mucin... Otud i razlog zašto su tako naborani i izgledaju tako neodoljivo slatko... E sad ova bolest je samo odgovor organizma tj. tog mucina ne neke promene u organizmu,uglavnom vezane za upale. Interesantno je da sam naišao na netu da balončići mogu da im se pojave i od same upale uha...
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jun 09, 2009 12:36 pm

NIsam ih nasla do sada kad je bio bolestan Skare...ali sada kad znam za ovo obraticu paznju....
Nazad na vrh Ići dole
MarkoBGD




Muški Broj poruka : 25
Godina : 35
Lokacija : Beograd-Zvezdara
Datum upisa : 14.11.2010

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyČet Nov 18, 2010 12:59 am

uh ne deluje mi kao naivna bolest Sad da li se ti plikovi (balončići) povlače?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyČet Nov 18, 2010 10:41 am

Ne, nije uopšte u pitanju bolest. U pitanju je jedan od poremećaja usled preteranog hijalurona (sastojka organizma shar-peia). Balončići (hijaluron, mucin) koji se nalaze na koži u nekim slučajevima mogu da pucaju i tada se stvara pogodno mesto za sve vrste infekcija. Bakterije, gljivice i ostali napasnici luče enzime koji razbijaju hijaluron i tada nastaje oštećeni hijaluron koji je prenosnik inflamacije u organizmu. Tako da se ovakva stanja leče samo u slučajevima kada dođe do infekcije. Shar-pei sa velikom količinom hijalurona u svom organizmu će najverovatnije biti podložniji za CM, mutacija koja je odgovorna za preterano stvaranje hijalurona je odgovorna i za CM, takođe i autoinflamacija ima svoju ulogu u tome jer je ona odgovorna za pojavljivanje tih balončića na koži.
Poenta je održati hijaluron zdravim, a to se danas može na dosta načina posebno posle ovog novog istraživanja koje je skoro izašlo, a postavljeno je i ovde na forumu:

http://shar-pei.bestofforum.net/zdravlje-f4/shar-pei-i-hijaluron-t561.htm
Nazad na vrh Ići dole
anibea

anibea


Muški Broj poruka : 34
Godina : 36
Lokacija : Split
Datum upisa : 27.09.2015

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jan 12, 2016 12:01 pm

Hectoru sam sinoc nasla mjehuric na nozi, kasnije idemo u veterinara ali preko telefona uopce nisu znali o cemu se radi 😱 a ja se veselila kako nemamo nikakvih zdravstvenih problema...
Nazad na vrh Ići dole
anibea

anibea


Muški Broj poruka : 34
Godina : 36
Lokacija : Split
Datum upisa : 27.09.2015

cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) EmptyUto Jan 12, 2016 2:40 pm

Otisli u specijalista, ipak je samo nekakvo oziljkasto tkivo koje je naraslo na nekoj ranici 😀 Znaci i dalje smo zdravi!!! 👏🏼
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





cutaneus mucinosis (CM) Empty
PočaljiNaslov: Re: cutaneus mucinosis (CM)   cutaneus mucinosis (CM) Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
cutaneus mucinosis (CM)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: