Ne znam koliko je star taj pas koji je vakcinisan ali uglavnom današnje vakcine daju imunitet 3 godine (Nobivac Rabies npr.).
Informacije radi zbog ostalih koji čitaju, ovo što je veterinar rekao nije baš najtačnije, pretpostavljam da je to rekao u brzini. Razlikuje se kod sisara i prolazi kroz nekoliko faza.
Da ne pišem sad kopiraću solidan tekst veterinara iz Pet Centra:
http://www.pet-centar.rs/content/view/3326/70/O: Besnilo je zarazna virusna bolest životinja i ljudi. Spada u red najopasnijih zoonoza (zajednička je ljudima i životinjama), jer je smrtonosna. Uzročnik bolesti je virus iz grupe Rabdo virusa, koji gledan pod svetlosnim mikroskopom ima oblik metka. Neurotropan je, što znači da mu je nervno tkivo ciljno. Bolest je raširena u svim zemljama sveta, a jedino do sada nije registrovano u Australiji, Kipru i Novom Zelandu. Virus se razmnožava u nervnom tkivu, a sa jedinke na jedinku se prenosi ugrizom.
U pljuvački bolesne životinje, najranije 10. dana od infekcije se nalazi uzročnik besnila, koji se posle ugriza širi nervnim tkivom do mozga. Inkubacija je oko 14 dana. Što je mesto ugriza dalje od mozga, to je period inkubacije duži, tako da može biti i do godinu dana, pa i duže. U našoj zemlji su vukovi i lisice najčešći prenosoci besnila, a bolest prenose najčešće pastirskim i lovačkim psima. Urbani oblik besnila se sreće u naseljenim mestima, kod pasa i mačaka, a salivatični oblik se sreće u prirodi.
Postoje 2 oblika besnila: Furiozni oblik besnila i Paralitički oblik besnila
Furiozni oblik ima 3 stadijuma:
- Prodromalni stadijum koji se karakteriše skrivanjem životinja na tamnim mestima. Ne odazivaju se i pokazuju netrpeljivost prema drugim psima i nepoznatim ljudima. Apetit je izgubljen, a dešava se i pojava nastranog apetita, kada životinja guta strane predmete. Zbog razvijene bulbarne paralize, životinja teško guta, jako slini, otežano defecira i urinira.
- Stadijum ekcitacije: Prethodno navedeni simptomi su izraženiji, a naročito uznemirenost i razdražljivost životinje. Izražen je nagon za lutanjem, kada životinja beži od kuće i besciljno luta, i usled povećane agresivnosti grize sve na šta naiđe. Usled pojave paralize larinksa, lavež postaje promukao i onemogućeno je uzimane vode. Ovaj stadijum traje od 2 - 4 dana.
- Paralitički stadijum: Javlja se 3 - 4 dana posle početka bolesti i karakteriše se depresijom. Životinja se smiruje, jezik viri iz usta, zenice su različitog izgleda (anizokorija), salivacija dostiže maksimum. Zbog postojećeg mijelitisa javljaju se znaci pareze i paralize.
Paralitični oblik ili tzv. tiho besnilo, raznoliko je po stepenu izraženosti pojadinih stadijuma. Najčešće se paraliza javi bez pojave prethodnih stadijuma, a nekada se jave gastrointestinalni problemi sa jakim grčevima. Za 3 - 5 dana životinja ugine. Ovaj oblik besnila se najčešće javlja kod mačaka. Mačke se par sati pre uginuća umiljavaju.
Za postavljanje sumnje na dijagnozu najkarakterističnijim znacima treba smatrati: promenu ponašanja, promukao glas, perverzan apetit, sklonost ka bežanju, agresivnost, pojava simptoma bulbarne paralize, jak svrab na mestu ulaska virusa u organizam, anizokorija i redovno smrtan ishod.
Za postavljanje sigurne dijagnoze koristi se serološka pretraga besnila primenom imunofluorescentnog testa. Pošto je ova bolest neizlečiva, a i jako opasna zoonoza i predstavlja veliki problem, pa je i zakonski regulisana u smislu propisivanja mera za sprečavanje pojave bolesti, suzbijanje i sprečavanje širenja bolesti. Ovim pravilnikom je propisana obavezna vakcinacija svih pasa i mačaka starijih od 3 meseca, a zatim se revakcinacija sprovodi svake godine. Lovački psi se vakcinišu 2 puta godišnje, jer su u kontaktu sa divljim životinjama.