TRIHUROZA
Trihuroza je dosta rašireno parazitsko oboljenje, posebno mladih pasa, kao i pasa gajenih u velikim aglomercijama.
Opis uzročnika
Uzročnik oboljenja su oble gliste – trihurisi, dužine 45-74 mm. Odrasli paraziti su lokalizovani u debelom i slepom crevu psa, gde polažu jaja, karakterističnog – limunastog oblika i mikroskopske veličine, koja se izmetom izbacuju u spoljašnju sredinu.
Jaja u spoljašnjoj sredini postaju infektivna, pod povoljnim uslovima, za 2-4 nedelje.
Jaja trihurisa imaju debelu opnu i jako su otporna u spoljašnjoj sredini. Pod povoljnim uslovima ostaju vitalna i do 5 godina. Veoma su otporna prema niskim temperaturama i ostaju infektivna i na -20°C. Prema isušivanju su neotporna i jako osetljiva, tako da u suvoj sredini propadaju za nekoliko dana.
Trihurisi deluju štetno na organizam psa višestruko. Larvice oštećuju zid i žlezde tankog creva, a odrasli paraziti debelog. Pri jakim infekcijama mogu da uzrokuju začepljenje debelog creva.
Putevi širenja
Izvor infekcije su inficirani psi. Infekcija nastupa preko usta, putem zagađene hrane ili vode.
Posle infekcije iz jajeta se oslobađa larvica, koja prodire u zid i žlezdice tankog creva, gde ostaju 8-10 dana. Posle toga izlaze u crevo i odlaze u slepo i debelo crevo, u kojima se razviju u odrasle parazite za 70-90 dana. Ukupan razvoj od infekcije do zrelog parazita traje oko 3 meseca.
Opis bolesti
Oboljenje uzrokovano trihurisima – trihuroza se klinički manifestuje samo kod štenaca, i to pri masovnoj infekciji. Kod odraslih pasa najčešće protiče bez kliničkih simptoma. Uginuća su kod ove bolesti vrlo retka.
Kod mladih štenaca zapaža se proliv, koji je obično pomešan sa svežom – nezgrušanom i crvenom krvlju, povraćanje i mršavljenje. Ponekad su izraženi i nervni simptomi i jaka malokrvnost. Kod odraslih pasa može da se pri jakim infekcijama javi začep debelog creva, dok se drugi simptomi ne zapažaju.
Mere zaštite
Preventivne mere su iste kao kod toksokaroze i ankilostomoze. Izuzetno je bitno higijensko držanje i kvalitetna ishrana pasa, naročito u odgajivačnicama. Treba vršiti redovnu dezinfekciju smeštajnog prostora i posuda za hranjenje i pojenje pasa. Redovna kontrola pasa na prisustvo parazita i dehelmintizacija po potrebi.