Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 PITANJA U VEZI SA ISHRANOM

Ići dole 
+45
PetarD
fifi
Shar pei MKD
PAŠA
veljko
MitaBG
Laki KI
Hana
Mikele
AGA GOLD
dule891
Pakici
Vladislav
bobi-2012
thealimovic
oki
Sheere Khan
nesa151
sandra1000
Han
KONN
Sonja Kukic
Vladica
Mona Von Bercek
hektor
AhKin
Blaze
alexandar
Dacha
neron
Saymon
vesnacikos
hanibadi
kud
Skarfi
Ishler
madness99
Nesha
rugievithus
sabla
unaltraina
Big Mazi
ivana&bane
Murphypei
vule
49 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 3:18 pm

Meni nije baš najjasnije šta rade s konjskim mesom jer ga sigurno ne prodaju u mesnicama na kilo kao ostalo. Vjerovatno ga stavljaju u neke kobasice i sl.

Ako uspijemo to obezbijediti, imaćemo sledeće vrste mesa u kombinaciji sa puniocima, povrćem, ribljim i maslinovim uljem, mliječnim proizvodima, kuvanim jajima i mljevenom ljuskom:

-konjetina
-pileća leđa
-pileće iznutrice
-svinjetina
-riba (zaleđena skuša i girice)
-svježe juneće kosti
-svježa juneća džigerica

nastojim ugovoriti još po nešto, al vidjećemo šta će od toga biti. Pa ću praviti razne kombinacije od svega toga.

Hvala za savjete za miješanje... vjerovatno ćemo uspjeti napraviti dobar jelovnik kako bismo imali sve potrebno u ishrani i prestali koristiti ove granuletine.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 8:53 pm

rugievithus ::
Meni nije baš najjasnije šta rade s konjskim mesom jer ga sigurno ne prodaju u mesnicama na kilo kao ostalo. Vjerovatno ga stavljaju u neke kobasice i sl.

Ima konjskog mesa po mesnicama može da se uzme na kilo bez problema. Ono je dobar izvor proteina ali je siromašno sa mastima. Naravno da psima treba i određena količina masti da bi imali dovoljno energije. Konjsko meso se uglavnom koristi u eliminacionim dijetama kada se sumnja na neku alergiju na hranu jer su izuzetno retki slučajevi da pas razvije alergiju na njega, a i retko kad je u kontaktu sa tom vrstom proteina.
Piletina i junetina imaju sličan sastav proteina gotovo identičan. Jagnjeće meso je najmasnije meso i odličan izvor energije za njim odmah ide svinjsko meso koje je isto jako po pitanju masti. Potom idu sva ostala mesa. Na poslednjem mestu je riba po količini masti, ali zato ima omega 3 masne kiseline koje su od vitalnog značaja za organizam. Zbog svega ovoga je jako bitno rotirati vrste mesa (izvore proteina i masti) u ishrani pasa jer iz svega izvuku šta im najviše treba. Znači ključ je u raznovrsnosti. Mladi sir je odličan izvor kalcijuma, kozija surutka je isto super (za početak davati manje pa kasnije povećavati), jaja, određene vrste povrća (šargarepa-mrkva, brokoli, malo kupusa, beli krompir, list celera je dobro dodati). Povrće je dobro skuvati ili sve izmešati u blenderu ili secku u suprotnom pas ne može da ga svari i izbaci ga u istom obliku. Ljuske od jaja se ostave nekoliko dana da se osuše ili se stave u rernu da se sasuše pa se samelju ili usitne u avanu i dodaje se jedna do 2 kašičice u obrok.
Naravno psi koji imaju bilo kakav problem sa kožom, upalama, infekcijama bilo koje vrste sve što razara hijaluron trebalo bi da razmisli o suplementima koje preporučuje Linda Tintle koji su postavljeni u temi o hijaluronu na vrhu svake sekcije na forumu.
Ne znam da li sam nešto zaboravio ako ima slobodno pitajte jako je bitno da ishrana bude zdrava jer je to ključ za dobar razvoj i za zdravlje shar-peia.
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 9:09 pm

Manje-više, pohvatao sam sve bitne teze i pravila po kojima funkcioniše zdrava ishrana za shar pei-a. Nika je trenutno na granulama kojima dodajemo mladi sir, jogurt, kuvano jaje (s vremena na vrijeme) i sl.

Pohvatao sam sve sastojke koji učestvuju u zdravoj ishrani, dijelove životinja koji su pogodni za ishranu, informacije o kostima i sl.

Sledeće moje nedoumice su vezane za to da li da pređemo (postepeno) na sirovu ili kuvanu hranu. Još malo imam nedoumice oko potrebne dnevne količine mada sam čitao u jednom Ljiljinom ranijem postu o tome. Ali skontaću i to kao i sve do sada.

Jedna od, meni većih nepoznanica (nisam još čitao o tome konkretno, ali hoću) su suplementi koji se dadaju ishrani. Konkretno, kupovni vitamini i minerali (u prah, tabletama) i tome slično. Da li je to potrebno ili ne si slična pitanja na tu temu. Svakako ću joj oodavati riblje i maslinovo ulje. Dobijaće i mljevenu ljusku od jajeta kao prirodni izvor kalcijuma.

Plan mi je svu tu hranu prikupiti, raspodijeliti u kese na kojima će biti podaci o sadržaju i količini, zamrzavanje i njihovo rotiranje. Na osnovu podataka sa kesica, imaću evidenciju o potrošenoj hrani u određenom periodu.

Još uvjek sam u fazi planiranja kako bih uspio obezbjedti kontinuitet u nabavci hrane da se ne bih doveo u situaciju da ne mogu naći nešto kada mi treba.

Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 9:23 pm

Ako se redovno rotiraju vrste mesa i ako se hrani raznovrsno posebno sa dosta ribe nije potrebno dodavati nijedan vitamin ili suplement kupovni. Naravno nije greška dodati riblje ulje jer im ono najviše treba jer reguliše gomilu procesa u organizmu, slična stvar je i sa maslinovim ono je bogato omega 9 masnim kiselinama.
Količina hrane zavisi od jedinstvenih potreba psa kreće se od neka 2% telesne težine (kod pasa koji nisu uopšte aktivni i sporije sagorevaju kalorije) do 10% kod štenaca (posebno aktivnih štenaca). Ovo je sve naravno okvirno to ćeš najlakše primetiti po samom psu da li gubi ili dobija kilograme i naravno posmatranjem minulog rada Smile Taj isti rad u dosta slučajeva govori čega ume da fali ili ima viška u ishrani pasa. Smile Oko prelaska sa jedne hrane na drugu se vode uglavnom polemike ja lično do sada nisam imao problema sa naglim prelaskom ni sa Marfijem a sa Kallom posebno (ta vari i kamenje i kese) tako da ćeš i to videti po njoj.

Kalla npr. u jednom obroku pojede negde oko 400gr toliko isto pojede i u sledećem obroku, ali ona je visokoenergetski pas, za Marfija sam išao nekih 4 % od njegove telesne mase toliko je dobijao dnevno uzimao sam da je težak 25kg (toliko je bio u najboljem periodu) znači nekih 500 gr ujutru i 500gr uveče. Moja sreća je i u tome što su i on i Kalla sada sami sebi dozirali hranu tako da kad su siti ostave.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Nov 30, 2010 9:33 pm

Za sada odlicno napredujes Mladene Smile, ima jos stvari koje bi mozda mogao dodati ukoliko pronadjes kao recimo ovciji,jagnjeci i juneci grkljani (odlicni su kao izvor kalcijuma i kondroitina zbog velike kolicine hrskavice od koje se sacinjen dusnik a isto tako i u jednjaku uvek ima pomalo ostataka hrane i pljuvacke koji takodje u svom sastavu sadrze enzime i razne mikroelemente koji se nalaze u sistemu za varenje prezivara a izuzetno su korisni i obicno deficitarni u ishrani sem kada se psima daje juneci ili ovciji zeludac(neociscen), eto i zeludac mozda mozes nabaviti i jedan ce ti juneci, podeljen na sitnije komade trajati par meseci za nju jednu, junece i svinsko srce i jezici,cist misic i odlican izvor proteina, slezina i bubrezi krava. svinja ovaca ili jaganjaca,isto su dobri ali u malim kolicinama i povremeno zbog velike kolicine toksina...kao i jetra.
Zaboravila sam da napomenem da sa debelim tetivama budes oprezan i seces ih na jako sitne komade(ako uspes Smile) jer ih je tesko pokidati i jako tesko sazvakati i veliki komad moze dovesti do gusenja.
Veliki i ceo komad recimo junece ili konjske tetive je odlicna stvar za ciscenje zuba.
Jako tesko otkinu bilo sta a zvacu i razvlace satima , naravno uvek treba voditi racuna da to bude dugacak komad .....najmanje 18-20 cm da ne pokusaju gutati celo.
Mozda cu se setiti jos po necega pa cu dodati.
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Dec 02, 2010 3:38 pm

Da li je ok da se sa šest mjeseci pređe na ishranu 2x dnevno? Mislim, da se količina koja je do sada dijeljena na tri obroka, sada dijeli na dva...

Jedan obrok ujutro i jedan naveče.
Nazad na vrh Ići dole
madness99




Muški Broj poruka : 31
Godina : 31
Lokacija : Sabac
Datum upisa : 18.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Dec 02, 2010 7:32 pm

Koliko sam informisan, trebalo bi da je ok da predje na 2x dnevo a to mi je veterinar rekao.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Dec 02, 2010 8:50 pm

Možeš je slobodno prebaciti na 2 obroka nikakvih problema neće biti. Wink
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyČet Dec 02, 2010 9:01 pm

Ok, hvala za info.
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Feb 05, 2011 3:32 pm

Imam novo pitanje za iskusnije članove foruma a vezano za ishranu...

Kako nastojim da obezbjedim što raznovrsniju i kvalitetniju ishranu (što mi trenutno baš i ne polazi za rukom) našao sam kod nekog čovjeka jeftina očišćenja svinjska i juneća crijeva (škembiće, ne znam koji još naziv ima). Pa htjedoh nekoga pitati da li se isplati toga malo davati pomješano s ostalim mesom koje jede? Naravno, to bih sve skuvao. To bi davao kao manji dio obroka. Zanima me da li to uopšte smije jesti i da li organizam uopšte ima koristi od toga ili je bezvrijedno?

Hvala unaprijed na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Ishler

Ishler


Ženski Broj poruka : 244
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Miljakovac
Datum upisa : 15.06.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Feb 05, 2011 3:45 pm

Ćao,
sve u svemu ja se ne bih bunio za ta crevca na žaru i da ih sam jedem Very Happy

Doduše veoma je diskutabilno koliko je to hranljivo.
Najbolje da nadješ nekog lokalnog kasapina i tamo rezervišeš periodično pluća,jetru i srca svinja i junadi.
Mi smo muku mučili sa Išlerinim jelovnikom dok se tako nismo snašli.

Raspitaj se kod ljudi u manjim mestima za lokalne kasapine i to je to.Tamo ćeš vrlo jeftino doći do iznutrica.

Puno sreće u potrazi

Poljubac od Išler kiss
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Feb 05, 2011 5:28 pm

S vremena na vrijeme, nađem pa uzmem malo više iznutrica.

Ovo mi naišlo slučajno po nekoj bagatelnoj cijeni. Ali da ne uzimam i ne patim se s kuvanjem i sl, ako nema nikakve koristi od toga. Ako vrijedi za ishranu, što da ne...
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Feb 05, 2011 6:02 pm

Iskrena da budem za ociscena creva ne znam . Sto se creva tice znam da im valja davati neociscena creva pilica i sitnih sisara povremeno ali vise zbog vrednosti sadrzaja koji je u njima nego zbog samih creva. Predpostavljam da jesu hranljiva i ne vidim zasto ih pas ne bi smeo jesti i ociscena kad bi ih sigurno gricnuo neociscena da kojim slucajem negde u divljini i hraneci se sam naleti na i kojim slucajem ulovi tako veliki plen Smile Divlji psi i vukovi jedu iznutrice ukljucujuci i creva sa sve sadrzajem svih zivotinja povremeno ....zasto Nika ne bi smela ta ociscena Smile. Ona je pas Smile Ja bih svojima davala i to.
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Feb 05, 2011 6:27 pm

Ima logike... Uzeću čim prije neku manju količinu za probu. Nadam se da če prihvatiti uz ostalo što dobija i da će nam to biti nova stavka na meniju. Smile

Hvala Ljiljo
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptySub Feb 05, 2011 9:51 pm

Ja bih svinjska kuvao i to u što manjoj količini ne verujem da može nešto preterano korisno da se izvuče iz njih posebno što bi kuvanje uništilo i ono malo što valja mada znamo da svinje svuda hrane koncentratom, a juneća bih dao tako sirova i ona su daleko bolja opcija. Na njima se može naći masa tih korisnih bakterija (pro i prebiotske) koje su raj za organizam i imunitet. Wink Ako uspeš da nađeš burag (to je onaj predželudac kod preživara) e to je odlično, Kalla je jela i sviđa joj se jedino što smrdi u rangu septičke jame al je jako zdravo. Smile
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyPon Feb 14, 2011 3:21 pm

Ima li potrebe ovoj kozi davati ovo:

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Vitamin-ad3

Hvala unaprijed na odgovoru...
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyPon Feb 14, 2011 5:33 pm

Mladene, mislim da Nika ima dobro izbalansiranu ishranu i da joj vec dajes dosta sirok spektar dodataka.
Moje misljenje je da ne treba preterivati...jer prevelika kolicina vitamina isto moze nastetiti kao i manjak Smile
Nika vec jede ribu...dodatne kapsule, po meni nisu neophodne
Nazad na vrh Ići dole
kud

kud


Broj poruka : 1143
Godina : 56
Datum upisa : 11.08.2009

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyPon Feb 14, 2011 5:37 pm

Slažem se sa Ivanom pogotovu što polako izlazimo iz zime i sve više će biti sunčanih dana pa joj to svakako neće trebati.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyPon Feb 14, 2011 7:39 pm

Mladene ove perle ribljeg ulja ne jer imaju AD vit. Mozda samo cist Omega 3, toga nikad ne moze biti previse kada su nasi zguzvanci u pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
hanibadi

hanibadi


Broj poruka : 134
Godina : 56
Datum upisa : 12.01.2011

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Feb 15, 2011 10:04 am

Honey nece sirovu ribu ni da pogleda samo frkne i okrene glavu, jede je samo kuvanu i pecenu iz rerne, voli morsku ribu i pastrmku obozava.Gilice sam susila u rerni i sad su ko cipsici pa joj je to poslastica. Odprilike jede je 2x nedeljno.
Omega 3 joj nisam davala i interesuje me koliko cesto u jednoj nedelji mogu da joj dam?
Inace dosta jede sir, pavlaku i jogurt, toga joj nikad dosta.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Feb 15, 2011 10:33 am

Riblje ulje (omega 3) treba dodavati dnevno, shar-pei ima velike koristi od njih jer ima problem sa inflamacijom i hijaluronozom doze za omega 3 koje preporučuje DVM Linda Tintle Omega 3 (riblje ulje) - 900mg EPA i 450mg DHA.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Feb 15, 2011 10:57 am

Dnevne potrebe nasih pasa za omega 3 masnim kiselinama su vrlo visoke i za odraslog psa prosecne tezine iznose od 900-1800 EPA i 450-900 DHA. To je grubo i ovirno oko 1000mg ukupnih omega 3 na svakih 5 kg telesne tezine psa ako se dozira u perlama jer perlice imaju razlicit odnos EPA i DHA u zavisnosti od kog se kvaliteta ulja prave.
100 gr mesa(bez kostiju) sirove skuze sadrzi 898 EPA i 1401 DHA, kuvano ima 504 EPA i 699 DHA(gubi na sadrzaju vrednih sastojaka kuvanjem kao i svo meso uostalom), sto znaci da okvirno 100 sirovog ili oko 140-180 gr kuvanog mesa prosecno, dnevno, zadovoljavaju dnevne potrebe za ovim masnim kiselinama. Ostatak koji ne unesu jeduci ribu treba dodati kao suplement u vidu ribljeg ulja ili omega 3 perlica.
Ostale ribe bogate ovim masnim kisalinama na 100gr imaju
Sirovi losos 862 EPA i 1104 DHA
Sirova Haringa 709 EPA i 862 DHA
Sirova Sardela 538 EPA i 911 DHA


Poslednji izmenio unaltraina dana Uto Feb 15, 2011 12:12 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
hanibadi

hanibadi


Broj poruka : 134
Godina : 56
Datum upisa : 12.01.2011

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Feb 15, 2011 11:54 am

Hvala, divni ste, zavidim vam na poznavanju materije.
Ovde sam dosta stvari naucila od vas i clanova foruma.Svakako uvodim Omega 3 vec danas. thanks
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Feb 15, 2011 3:26 pm

Skarfi ::
Mladene, mislim da Nika ima dobro izbalansiranu ishranu i da joj vec dajes dosta sirok spektar dodataka.
Moje misljenje je da ne treba preterivati...jer prevelika kolicina vitamina isto moze nastetiti kao i manjak Smile
Nika vec jede ribu...dodatne kapsule, po meni nisu neophodne

Ivana, ova gospođica je postala itekako izbirljiva pa već neko vrijeme neće ribu. Ni sirovu, ni kuvanu... Jednostavno, ako osjeti ribu, taj obrok preskače. Čak preskače i obrok gdje stavim nekoliko kapi ribljeg ulja. Zbog toga sam htio uvesti omega3 perlice u ishranu. Da nadoknadim nedostatak.

Razmaženo previše ... Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 EmptyUto Feb 15, 2011 6:04 pm

Trebalo bi Mledene ako ne jede ribu, ali cist omega 3 bez dodatih vitamina A i D.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: PITANJA U VEZI SA ISHRANOM   PITANJA U VEZI SA ISHRANOM - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
PITANJA U VEZI SA ISHRANOM
Nazad na vrh 
Strana 2 od 15Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Sledeći
 Similar topics
-
» Moje nedoumice i pitanja u vezi shar pei-a

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdrava ishrana-
Skoči na: