Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Potreban odgovor EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Potreban odgovor EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Potreban odgovor EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Potreban odgovor EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Potreban odgovor EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Potreban odgovor EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Potreban odgovor EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Potreban odgovor EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Potreban odgovor EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Potreban odgovor EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Potreban odgovor

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 12:20 am

Moja Lara je stara 7 meseci i stalno dobija temperaturu,jednom je imala i otok na zadnjoj nozi ali se to hvala Bogu nije ponovilo. Svaki mesec dobije temperaturu,ne znam iz kog razloga,pa sam htela da pitam da li to ima neke veze sa ovom Shar pei groznicom ne daj Boze? Hvala unapred.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 1:11 am

Najverovatnije ima veze i mora se broj tih napada smanjiti ! Da li ste je vodili veterinaru svaki put? Da li joj je vadjena krv i sta je i da li uopste dobijala nesto od terapije?Posle treceg napada teperature bez razloga smatra se da  pas boluje od FSF( sar pej groznica) FSF je ustvari samo najjaci simtom oboljenja  SPAID i morao bi na protokol koji podrazumeva lek protiv groznice Kolhicin dozivotno  i jos nekoliko suplemenata.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Pon Feb 24, 2014 11:09 am, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 9:06 am

Ako svaki mesec dobija temperaturu koja se rešava sama od sebe onda je definitivno FSF. Dve temperature nepoznatog porekla sa oteknutim zglobom su sindromi SPAIDa (Šar-pej autoinflamatorna bolest), a FSF (šar-pej groznica) je pokazatelj da postoji najjača inflamacija u organizmu. To je unaltraina već rekla u postu gore. Zabrinjavajuće je što se to dešava svaki mesec i trebalo bi reagovati dok produkti inflamacije nisu počeli da prave gori problem. Znam da će biti teško sa veterinarima jer ne znaju za ovo i jako su teški sa davanjem dijagnoze i da često neće da prepišu kolhicin, ali ja bih tu radio na svoju ruku i ubedio ih. Nije normalno da pas diže temepraturu i da mu otiče noga bez razloga, a pritom je vrlo opasno. Ima nekoliko tema sa mojim Marfijem na forumu, on je imao klasičan FSF i nije loše pročitati ih, ali opet savetujem da se sve pita ovde. Od 2010. kada je on uginuo istraživanje je napredovalo i mnoge stvari su se promenile i trenutno postoji više informacija kako se može kontrolisati FSF. Mnogi šar-pejevi iimaju FSF procenat po sajtu DVM Jeff Vidt-a je preko 30% populacije, jedino na ovim prostorima vlasnici i veterinari žive u zabludi da klasičan napad nije napad nego uvek nešto drugo. Sad
Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 1:06 pm

Vodila sam je veterinaru i antibioticima joj je spustio temperaturu svaki put,a samo joj je jednom bio otekao zglob pa se tesim mozda nije to. Ja zivim u malom gradu gde ne vrse veterinari takvu vrstu pregleda cak i ja znam viseod njih
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 1:25 pm

Ne mora biti otecen zglob a ako i jednom jeste to je samo u prilog verovatnoci da je mozda jedan od obolelih.Ako je FSF pala bi temperatura i sama i bez antibiotika i radi se o tome da psu koji mozda inace genestki ima svoj problem veterinar daje mozda i antibiotik nepotrebno i atakuje na bubrege i jetru.Ne vade krv psu? Na tvom mestu ne bih se tesila vec zahtevala krvnu sliku sledeci put pre nego sto dobije taj antibiotik.Nije moguce da u Pirotu ne postoji veterinar koji moze izvaditi krv psu i poslati je na analizu.
Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 1:45 pm

Pa vise se bave svinjama i kozama.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 1:52 pm

u redu je to ali neverovatno da nisu u stanju sa to odrade na tvoje insistiranje i posalju krv i u drugi grad na analizu ako treba ....koliko ti je udaljeno najbize vece mesto, raspitaj se za boljeg i opremljenijeg veterinara za sitne zivotinje u okruzenju i vodi je tamo sledeci put, vrlo je bitno da se postavi tacna dijagnoza sto pre a to bez analize krvi pre bilo kakve terapije ne mozes.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 3:42 pm

Vade krv sigurno samo ih treba pitati. I ja sam u manjem gradu sa malo veterinara, ali tražim vađenje krvi svaki put. Veterinari imaju dogovor sa VetLabom i šalju im u specijalnim kontejnerima krv na analizu u Beograd. Rezultati budu ili isti dan (zavisi kad se vadi) ili odmah sutradan. Stigne im na mejl odgovor.
Najbolji način je da se krv uzme kada se pas odvede kod veterinara, to bude u toku napada ili eventualno sutradan. Razumem te potpuno jer sam bio u istom problemu sa Marfijem koji je imao FSF, a dijagnozu su postavili veterinari u Novom Sadu, ne kod mene u Rumi jer niko nije znao šta. Već sam uveliko bio siguran da je FSF i šta se dešava, ali ništa nisam mogao da uradim na svoju ruku, a danas je još teže jer se lekovi ne mogu uzeti bez recepta.
Što se tiče tog otečenog zgloba, on ne mora da bude prisutan, samo je olakšica da se postavi dijagnoza, Marfiju je nekad oticao zglob na zadnjoj nozi, a imao sam slučaj i sa otokom na prednjoj nozi. Mislim da nisam jedino imao oteknutu njušku, ili sad ne mogu tačno da se setim. Oticanje zgloba je samo sledeći simptom SPAID-a i znak da se i tu dešava određen zapaljenski proces.
Kad odeš kod lekara i boli te grlo i podigneš temperaturu, doktor tačno zna koji lek mora da ti prepiše i šta treba da uradiš, retko kad će prepisati istu stvar za upalu grla i za bol u stomaku jer su to dve različite stvari. A kad odvedeš šar-peja sa temperaturom kod veterinara i on ne zna šta je nego pretpostavlja na osnovu temperature da je neka infekcija, on će da zvekne antibiotik širokog spektra i antipiretik, verovatno još i vitaminski koktel i da kaže to je to biće bolje sutra. Lečena je posledica, a ne uzrok i pas se previše opterećuje, a da ne pričam što postaje sve imuniji na antibiotik i bakterije postaju rezistentnije, pa kad zaista bude nešto što treba lečiti antibioticima nema efekta.
Veterinar mora da radi krv ako mu ti kažeš jer ti za to plaćaš, a ako neće onda ga treba menjati pa makar u drugi grad da se ide.
Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 3:50 pm

Uradicu to svakako,ali otkako je imam,od njenih mesec dana do sada 7,ona je isla 5 puta kod veterinara,sada sam bas prebrojala i zato sam se uplasila da nije to,a svakako cu traziti da joj se izvadi krv i urade analize
Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 4:01 pm

A mozete li mi reci jel tacno da zive sa tim 5 do 6 godina najvise? Da li im pomaze kolhicin da zive normalno kao svi ostali psi i da im ta bolest ne skracuje zivotni vek?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 4:06 pm

Mogu da žive normalno. Kolhicin kontroliše inflamaciju u organizmu, mada dosta zavisi od gena za amiloidozu. Ja sam kasno krenuo sa kolhicinom, nekako sam mišljenja da što se ranije počne da je bolje, Marfi je nažalost uginuo neposredno pre četvrtog rođendana, ali znam dosta pasa koji su tinejdžeri sa FSF i žive sasvim lepo i to sa minimalnim napadima visoke temperature, Marfijevi napadi od korišćenja kolhicina su bili daleko blaži i ređi.
Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 4:18 pm

A od kada si ti krenuo sa koriscenjem kolhicina? Kada si otkrio da je Marfi bio bolestan?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 10:27 pm

Kolihicin je počeo da pije dosta kasno sa neke 2 godine. A napade temperature je imao još kao štene. Veterinar je to pripisivao infekcijama, virusima, krpeljima, upalama grla dok na kraju ja sam nisam postavio dijagnozu i otišao kod veterinara u Novi Sad. U početku je lečen isto kao i sve što se leči, antibioticima širokog spektra, vitaminima, antipireticima i steroidima. I da, Marfi nije uginuo od FSF niti od amiloidoze, iako su mu bubrezi bili u fazi otkazivanja, uginuo je od unutrašnjeg krvarenja.
Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 10:30 pm

A jel moguce da ta temperatura predje od uveta? Njoj su oba usna kanala zatvorena i verovatno je da ima upalu
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 10:42 pm

Čak i da jeste otitis (upala uha) koji podiže temperaturu je jedan od simptoma SPAID-a. Temperatura može da bude potpuno nepoznatog porekla jer organizam nešto smatra napadačem i brani se od toga, a ne postoji realan osnov za takvu reakciju, ili da postoji razlog da se organizam brani, ali da je reakcija preterana. Oticanje zgloba i neoslanjanje na nogu je takođe sindrom SPAID-a i zove se SHS (Swollen Hock Syndrome), sindrom oteknutog zgloba ili po ovom novom artritis. Znači da je do sada ispoljila već 3 od 5 sindroma SPAID-a.
Znam kako zvuči i znam da ljudi traže neko drugo objašnjenje, čak se i ljute na mene i kažu da uvek navijam za najgori scenario, ali ja to gledam malo drugačije jer sam prošao kroz to i znam da svaki šar-pej ima tu mutaciju i svaki može da završi sa problemom. Isto to mislim i o mojima i kad god je neki problem tražim sve redom da im se odradi, mada imam iskustva da mogu da prepoznam šta je preterana reakcija organizma, a šta zaista neka infekcija ili virus. Konstantne temperature i taj otekli zglob su meni već crveno svetlo.



Nazad na vrh Ići dole
Larica

Larica


Ženski Broj poruka : 8
Godina : 27
Lokacija : Pirot
Datum upisa : 24.02.2014

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 10:47 pm

Gledala sam te snimke i plakala. Ovo je pravi pakao za njih! A koja su preostala 2 simptoma?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor EmptyPon Feb 24, 2014 11:03 pm

FSF, artritis, otitis, hijaluronoza (balončići mucina po koži), amiloidoza.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Potreban odgovor Empty
PočaljiNaslov: Re: Potreban odgovor   Potreban odgovor Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Potreban odgovor
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» molim brz odgovor
» Potreban savet...
» Potreban muzijak za parenje!
» Shar Pei-u hitno potreban dom!
» HITNO POTREBAN PREVOZ

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: