Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Demodex - Demodikoza EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Demodex - Demodikoza EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Demodex - Demodikoza EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Demodex - Demodikoza EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Demodex - Demodikoza EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Demodex - Demodikoza EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Demodex - Demodikoza EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Demodex - Demodikoza EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Demodex - Demodikoza EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Demodex - Demodikoza EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Demodex - Demodikoza

Ići dole 
+12
Murphypei
sabla
Ivan.O
Beba
unaltraina
Vladica
CAPONE
Lee
neron
rugievithus
slavkan73
Siniša
16 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Siniša
Admin
Admin
Siniša


Muški Broj poruka : 1948
Godina : 36
Lokacija : Indjija
Datum upisa : 24.06.2007

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyNed Okt 04, 2009 11:26 pm

Uzročnik demodikoze je parazit Demodex canis koji živi na koži i potpuno zdravih pasa. Demodex se prenese na štenad sa kuje u prvih nekoliko dana dojenja,pa ga tako možemo naći i na štenadi koja je došla na svijet carskim rezom. Demodex uzrokuje oboljenje samo onda kada se prekomjerno razmnoži do čega dolazi zbog poremećaja u normalnim imunološkim mehanizmima psa. Razmnožavaju se na koži psa, a iz njihovih jajašca liježu se larve koje imaju 6 nogu. Zatim slijedi stadij nimfe koja ima 8 nogu isto kao adultni oblik parazita. Adult je dug oko 300 mikrona, a pod mikroskopom najviše sliči klipu kukuruza. Životni krug parazita kompletiran je u roku od 18 do 24 dana.

Prve promjene obično se pojave oko očiju na glavi, te na šapama u vidu malih područja bez dlake koja su obično nepravilnog oblika. U prvoj fazi bolesti dlaka izgleda samo malo prorijeđena.
Neke pasmine su predisponirane za demodikozu i obolijevaju češće od drugih. U tu skupinu spadaju: doberman , bobtail, doga, buldog, boxer, dalmatiner, jazavčar, čivava. Kao što vidite u nabrojenim pasminama su uglavnom kratkodlaki psi. Bolest je vrlo rijetka kod pudli. Osim nasljedne predispozicije, na razvoj demodikoze utječu mnogi drugi faktori koji smanjuju imunitet organizma. To su: slaba ishrana, kratka dlaka, glistavost, porod, te druge bolesti ili neke stresne situacije. Psi obolijevaju mnogo češće od mačaka.
Dakle demodikoza nije zarazna bolest i ne prelazi kako na druge pse ili mačke, tako ni na ljude. Liječenje se sastoji iz dva dijela: lokalnom aplikacijom lijekova nastojimo smanjiti broj živih parazita, a istovremeno nastojimo ojačati imunski sustav organizma. Liječenje je u potpunosti uspješno ako su nastale promjene ograničene, to jest ako nije zahvaćena cijela koža (lokalizirana demodikoza). Ako se radi o lokaliziranoj demodikozi u 95 % slučajeva liječenje lijekovima koji ubijaju demodexe (smanjuju njihov broj) nije uopće potrebno jer dolazi do spontanog izlječenja.

Kada je zahvaćena cijela koža govorimo o generaliziranoj demodikozi. Pored samog uzročnika u takvom obliku prisutne su i bakterije, koje na zdravoj koži inače miruju. Na bolesnoj koži one se aktiviraju i dodatno kompliciraju primarno oboljenje. Liječenje je kod generalizirane demodikoze dugotrajno i nije uvijek i uspješno. . U ovom slučaju bolest zapravo više držimo pod kontrolom nego što je u potpunosti izliječimo.
Za pse oboljele od generalizirane demodikoze preporučujemo sterilizaciju odnosno kastraciju iz više razloga.
Bilo kakav stres u životu tih pasa može izazvati ponovnu pojavu demodikoze. Osim toga na ovaj način prevenira se prenošenje oboljenja na eventualno potomstvo.

Vrlo je važno da li se je generalizirana demodikoza pojavila kod maldog psa-štenca ili u adultnoj dobi. Za juvenilnu demodikozu ( do starosti 18 mjeseci)postoji pasminska predispozicija za mnoge pasmine, a pošto je naglašena nasljedna komponenta svakog nosioca gena (oca i majku ) bolesnog šteneta trebalo bi isključiti iz daljeg uzgoja kako bi se eradicirala juvenilna demodikoza. Preporuka je čak da se niti jedno štene iz legla u kojem samo jedno štene ima juvenilnu generaliziranu demodikozu ne koristi za daljnji uzgoj iako točan mehanizam nasljeđivanja nije poznat. Tako je moguće da je neko štene iz legla sasvim zdravo, a da je drugo nosioc ove bolesti, no za sada nema testa kojime bi ih razlikovali.
Točan imunološki mehanizam zbog kojeg nastaje juvenilna generalizirana demodikoza nije poznat, no pretpostavlja se da se radi o defektu na T limfocitima.
Adultna pojava demodikoze ( psi stariji od 4 godine) obično je povezana sa drugim sistemskim oboljenjima koja oslabe organizam (hormonalni poremećaji,lišmanioza) te sa davanjem imunosupresivnih lijekova (kemoterapija, kortikosteroidi). No postoje i slučajevi kod odraslih pasa kada ne nalazimo nikakvo drugo oboljenje, pa takvu demodikozu nazivamo idiopatskom.

Demodex - Demodikoza Sarag
Nazad na vrh Ići dole
http://shar-pei.bestofforum.net
Siniša
Admin
Admin
Siniša


Muški Broj poruka : 1948
Godina : 36
Lokacija : Indjija
Datum upisa : 24.06.2007

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyNed Okt 04, 2009 11:29 pm

Demodex - Demodikoza Demodex_livecycle

Demodex - Demodikoza Where_found
Nazad na vrh Ići dole
http://shar-pei.bestofforum.net
slavkan73

slavkan73


Muški Broj poruka : 384
Godina : 50
Lokacija : Novi SAd
Datum upisa : 25.08.2009

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPon Okt 05, 2009 12:34 am

EVO JOS JEDNOG TEKSTA KOJI SAM NASAO A VEZANO ZA OVU BOLEST . . .

DEMODIKOZA (infekcija grinjom Demodex Canis)

Demodikoza je kožna bolest u pasa koje je uzročnik grinja Demodex canis. Demodex species su grinje koje se normalno nalaze u dlačnim folikulima i lojnim žlezdama svih domaćih životinja, a prekomernim umnožavanjem uzrokuju nastanak lezija na koži. Demodikoza se najčešće javlja kod pasa, a vrlo retko kod drugih životinja.


Poznata su dva oblika bolesti: blaži (skvamozni) i teži (pustulozni). Ako je pustulozni oblik generalizovan, prognoza je vrlo nepovoljna.

Postoji i starosna i rasna predispozicija za demodikozu. Tako se demodikoza češće javlja u mlađih jedinki i to kod čistokrvnih pasa (mops, šar pei, čau-čau, engleski i francuski buldog...), a najčešće se prenosi neonatalnim kontaktom. Za nastanak bolesti važni su i predisponirajući faktori: slabija kondicija, virusne infekcije, slab imunitet.

Navedeni paraziti se sa majke kontaktom prenesu na kožu šteneta u prvim danima života (smatra se kako je nemoguće da se odrastao pas zarazi ovom grinjom).

Za razliku od Sarcoptes šuge, demodikoza nije zarazna, znači, ne prenosi se na ljude ili druge pse, osim sa majke na štenad.

Bolest je obično ograničena samo na neke delove kože, ali se može proširiti i po većim površinama tela.

Kod mladih pasa ova bolest povezana je sa primarnim nedostatkom celularnog imuniteta, dok se kod odraslih životinja javlja sa metaboličkom poremećajem (hipertireoidizam, hiperadrenokorticizam) ili ako primaju terapiju (glukokortikoidi, citostatici) koja oštećuje imunološki sistem.

Bolest je genetski determinisana u pasa u kojih zakazuje imunološki odgovor posredovanjem ćelija.

Kod lokalizovane demodikoze vidljiva su manja područja koja su ljuspasta i crvena, najčešće na licu ili prednjim nogama a obično se manifestuje u štenaca starosti od 3 do 6 meseci. Većina ovih slučajeva spontano prolazi kroz nekoliko nedelja. Preporučuje se kontrolni pregled nakon 4 nedelje. Povremeno se lokalizovana demodikoza može javiti i u odraslih pasa ali još uvek ne postoje adekvatni podaci o prognozi u odraslih pasa.

Generalizovana demodikoza zahvata velika područja na telu. Najčešće se manifestuje u starosti psa od 3 do 12 meseci. Može se javiti i upala lojnih žlijezda, a moguće su i sekundarne bakterijske infekcije. Lečenje može biti dugotrajno i skupo ali većina pasa se u potpunosti oporavi. Lečenje generalizovane demodikoze obuhvata: šišanje dlake po celom telu psa, uklanjanje svih krasta i krastica, kupanje u medicinskom šamponu za suzbijanje bakterijske infekcije i aplikaciju rastvora za suzbijanje šugarca (amitraz, ivermektin). Ovaj način delotvoran je u većine pasa. Drugi način je oralno davanje propisanog leka svakodnevno kroz nekoliko meseci. Kod generalizovane demodikoze bris kože bi se trebao raditi svake dve nedelje dok dva uzastopna nalaza ne budu negativna i tada se terapija može prekinuti.

Stres ima veliki uticaj na obim promena na koži zahvaćenoj demodikozom. Kao preventiva stresa u pasa preporučuje se sledeće: ženke bi trebalo sterilisati odmah nakon pojave i izlečenja demodikoze. Naime, ulazeći u polni ciklus, hormoni ali i graviditet pominju se kao vrlo stresan doživljaj. Osim navedenoga, demodikoza je nasledna i stoga ne bi trebalo prenositi je na potomke.

Zatim, pse bi trebalo hraniti hranom renomiranih proizvođača kako bi se izbegli bilo kakvi problemi povezani sa ishranom a samim tim i pad imuniteta. Potrebno je sprovoditi redovnu kontrolu infestacije ektoparazitima (buve i krpelji) jer mogu znatno pogoršati kliničku sliku.

Lečenje demodikoze je dugotrajno, a preporučuje se hrana bogata proteinima i sa što manje masnoća, te vitaminsko-mineralni dodaci.

Takođe se preporučuje uzimanje vitamina H (biotin) koji se još naziva zaštitnim faktorom za dlaku i za kožu i "Dermanorm kapsula" koje sadrže esencijalne masne kiseline koje su organizmu potrebne za izgradnju i razvoj zdrave kože i dlake.

O ovakvim i slicnim oboljenjima mozete vise procitati ovde
http://www.pet-centar.rs/content/view/3612/70/
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyNed Dec 19, 2010 12:49 am

Još jedan tekst na ovu temu...

DEMODIKOZA

Uzročnik je grinja Demodex. Živi u lojnim žlijezdama, gdje se i množi.
Simptomi: Javlja se u 2 oblika: skvamozni (ljuskavi), kojeg karakterišu pojave ljuski, i prištićavi (pustulozni). Dlaka otpada. U oba slučaja nema svrbeža (važno za diferencijalnu dijagnozu u odnosu na šugu). Najčešće počinje na glavi. Može se proširiti na veći dio tijela. Na koži se osjeća i neprijatan miris. Oboljela mjesta dobijaju više bakrenasto plavu boju. Najprijemljiviji su psi od 1 godine starosri, kao i psi pasmina sa kratkom dlakom.
Dijagnoza se zasniva na promjenama na koži i mikroskopskom nalazu grinja u strugotinama kože.
Liječenje: Liječenje je teško i dugo i treba ga preduzeti čim prije (uzročnik prodire duboko u kožu). Protiv uzročnika se upotrebljavaju akaricidna sredstva (Radix derris, HCH preparati- naš gamacid u 0,05 %noj vodenoj otopini). Protiv infekcije (stafilokoka) koja se javlja sekundarno, preporučljiv je sintetički penicilin (orbenin). Primjenjuju se antiseboreični preparati, zatim 30%na alkoholna otopina salicilne kiseline (spiriti vini conc. 100 , acidi salicylici 30,0) koja se snažno utrlja u kožu. Psa hraniti hranom bogatom bjelančevinama (što više bjelančevina a što manje masnoće). Kura ribljeg ulja, te vitamini A, D, E, B12 i minerali. Kod alergičnih pojava primjenjuju se kortizonski preparati kako na koži tako i per os (kroz usta). Ako je bolest jako raširena, liječenje se ne preporučuje, već bezbolno usmrćenje (euthanasia) psa.
==========================================================
Mr vet. Ivo Franić
Uzgoj, njega, ishrana i bolesti pasa
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPon Jan 24, 2011 1:28 pm

Zbog pecata na vratu, koji se Neronu pojavio,danas mu je uzet bris. Pri uzimanju brisa, tehnicar ili vet, ne znam , nisam ga ja vodila, odmah je posumnjao na demodikozu. Citajuci ovo i jos mnogo toga, posto sam odmah strazila po netu , vidim da ima predispozicije za dobijanje, starost (on ima 5 meseci i 7 dana) a i imao je 1.stepen pneumonije koji je lecen antibioticimma, tako da o padu imuniteta nema potrebe da trosim reci. I ako je od tada hrana pojacana, vitaminski i proteinski, da bi povratio formu, izgleda da smo malo nemocni.
Prvo sam se pitala, kada mi je dijagnoza (za sada neproverena) javljena telefonom, odakle to njemu, jer mi je prvo pala na pamet losa nega i prljavstina... Sada kada vidim da se to prenosi sa kuje na stence, extra mi je krivo, ako mi je to precutkivano kod odgajivaca.
Da ne trcim pred rudu, cekam sutra rezultate koji ce pokazati sta je u pitanju, kada cu prionuti na lecenje a i sustret sa prvim vlasnikom tj odgajivacnicom.
Sad Evil or Very Mad
Nazad na vrh Ići dole
Lee

Lee


Broj poruka : 11
Godina : 40
Datum upisa : 05.09.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Sep 16, 2011 10:38 am

To je jedina od najtezih bolesti za iskorjenit, Lee i ja s tim kuburimo vec dvije godine... znala sam ga mazat s neki preparatima po dvije sedmice svaki dan... Meni je vet. rekao kako ta bolest je vec u njegovom krvotoku i cim mu opadne imunitet ona se odma ponovo pojavi, sad sam uzela tablete CANINE PLUS Multi Vitamin Mineral (narucila s amazon.com) i kako to pije nije se pojavila...
Nazad na vrh Ići dole
CAPONE




Muški Broj poruka : 28
Godina : 40
Lokacija : HERCEG NOVI
Datum upisa : 13.10.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Maj 10, 2012 8:48 pm

Dali je moguce da se demodikoza pojavi prvi put kod psa starog 2 i po godine?Citao sam po forumima i svi su imali problem sa stencima...Moj pas je izgubio dlaku na jednom mjestu velicine nokta i vet je ustanovio parazite,kaze da je demodikoza...Dao mi je neki rastvor mislim da se zove TAKTIC ili tako nesto..
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Vladica


Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 27
Lokacija : Lazarevac
Datum upisa : 05.03.2011

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Maj 10, 2012 8:53 pm

Na osnovu cega je uspostavljena dijagnoza..? da li je uradjen skarifikat (vet zagrebe kozu i tako uzme uzorak koji posmtra)?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Maj 10, 2012 9:25 pm

Moze naravno...Demodikoza nema veze sa uzrastom psa, dogadja sa padom imuniteta iz nekog razloga.Kod stenaca cesce jer nemaju potpuno izgradjen imunitet i podlozniji su stresu koji takodje cesto rezultira padom imuniteta. Tapkajte taj rastvor Taktika kako je veterinar i preporucio..Pretpostavljam da je preporucio samo po tom mestu ukoliko ima samo taj pecat i lokalizovan je. Ukoliko je dijagnoza ispravna i ako se ne siri, pomoci ce i samo lokalizovana aplikacija Smile
Nazad na vrh Ići dole
CAPONE




Muški Broj poruka : 28
Godina : 40
Lokacija : HERCEG NOVI
Datum upisa : 13.10.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Maj 10, 2012 11:59 pm

Jeste,radio je skarifikat nudio je i meni da vidim te parazite kroz mikroskop,ali bilo mi je dovoljno lose sto ih je i on vidio pa nisam htio gledat Smile .Vet je preporucio da ga komplet kupam u rastvor 1x sedmicno,ali koliko sam procitao iskustva drugih natapali su svakodnevno samo mjesto gdje nema dlake
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Maj 11, 2012 2:10 pm

Onda tako..verovatno se plasi da se ne prerazmnozi dalje po kozi pa preventivno celog ..bice to o.k. Smile tako lokalizovano nije nista toliko strasno Smile. Ukoliko ga natapate celog sedmicno, nemojte i lokalno svaki dan, da ne bude prevelika kolicina otrova u organizmu. Ja bih svog psa mozda samo jednom celog, a posle toga i posle pauze od 6-7 dana samo to mesto svakodnevno sa rastvorom ukoliko nema novih celavih rupa Smile Mislim da nema potrebe natapati celog psa zbog tako male lokalizovane povrsine jer veca kolicina otrova ulazi u organizam bez stvarne potrebe .
Nazad na vrh Ići dole
Beba

Beba


Ženski Broj poruka : 119
Godina : 49
Lokacija : beograd
Datum upisa : 12.03.2013

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptySre Mar 13, 2013 2:31 pm

I mi se borimo sa demodikozom od novembra meseca tj.od kako sam dobila LIlly uz to i problem sa gljivicama u usima.Sve smo probali i jos uvek to nije bas kako treba,taman kad pomislim da je dobro njoj se preko noci desi nesto drugo,sad imamo gljivice u usima mazemo daktanol gel jos neki dan pa opet kod veterinara,imala je prvo teranje pa primetim da se mnogo lize i gricka i pogledam a ono upaljeno tako da sad ito mazemo povidon jodom.Samo se nadam da ce sve to prestati i da ce biti dobro jer su mi mnogi rekli da ce stalno tako biti bolesna.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan.O




Muški Broj poruka : 37
Godina : 34
Lokacija : Tivat
Datum upisa : 29.01.2013

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptySre Mar 13, 2013 2:55 pm

isti slucaj nasoj Lei nema sto nisu pronasli od demodexa,parazita gljivica pa je imala i buve alergijski dermatitis taman izljecimo jedno javi se drugo i tako u nedogled skoro od avgusta mjeseca prosle godine,sve sa padom imuniteta,losom terpaijom od strane neprofesionalnih veterinara i tada losom ishranom..Sad( nazalost nasu ona jadnica ne moze vise da se bori a i mi da je gledamo da je doslo do toga da cemo morati da je uspavamo jer je mucenje za sve a toliko smo je zavoljeli..jedna tuzna prica..prvi nam je pas i bas nismo imali srece sa njom postala ja agresivna sva isprepadana nikom ne vjeruje i nema vise veslog psa skroz se drugacije ponasa sva je po stresom...toliko smo je zavoljeli i vezali se ovo ce biti bas gubitak ne mogu da vam opisem kako se osjecam Sad( nravno ovo vam ne govorim da vas obeshrabrim,nastavite da se borite mi smo nasu Leu svugdje vodili borili se ja sam ostao uz nju do kraja vjerovao da ide na bolje al ovo se bas oteglo i ne ide pa ne ide Sad(
Nazad na vrh Ići dole
Beba

Beba


Ženski Broj poruka : 119
Godina : 49
Lokacija : beograd
Datum upisa : 12.03.2013

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptySre Mar 13, 2013 4:48 pm

Bas mi je zao,ja se iskreno nadam da ce biti bolje,moja Lilly kad je dosla kod mene bila je puna buva.Dosta sam se razocarala iz razloga jer smo pre par godina morali da ispavamo zenku pit bula koja je bila fenomenalan pas,osam godina je bila stara ali zbog kozne bolesti mislim da se zove malesesia dermatitis i loseg lecenja otkazali su joj organi i nije joj bilo spasa.Taman smo malo zalecili rane kad eto i sad ponovo muke. Sad Sad
Nazad na vrh Ići dole
Beba

Beba


Ženski Broj poruka : 119
Godina : 49
Lokacija : beograd
Datum upisa : 12.03.2013

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptySre Mar 13, 2013 4:57 pm

Sad Crying or Very sad Sad sam bas zabrinuta dosta ali njoj je trenutno bolje....jedino me to tesi Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
sabla

sabla


Muški Broj poruka : 70
Godina : 42
Lokacija : Banja Luka - REPUBLIKA SRPSKA
Datum upisa : 14.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Mar 21, 2013 12:27 pm

Drugari, ja svog tretiram Tacticom, svaki 7 dana, ispod pazuha se pojavilo crnilo, kao da je koža potamnila-pocrnila...

Gdje su bile rupe-pečati vidim dlaka je počela rasti, po stomaku nije imao dlake, sve je bilo crveno, puno nekih bubuljica i sad je tu dlaka isto počela rasti, ali često mu se pojavi po tijelu neke kao čibe-čirići, oni izgleda sami puknu, kao krv, sukrvica ide, kao kod ljudi kad se čibe-akna iscjedi....

Za 15 dana ću ga voditi na kontrolu kod veta, kupam ga svakih 6-7 dana u amitrazu, omjera 1ml-2 litra vode, uzmem prskalicu kao za nanošenje sredstava za čišćenje prozora i sa tim ga špricam...

Moj Riki je star 3,5 godine, nikad nije imao oavkvih problema sa kožom, dlakom, hranim ga sirovom hranom, piletinom, junećom džigericom, junecim kostima i dr...

Ovaj problem mi se pojavio kad sam ga vodio na pelcovanje, protiv bjesnila i zaraznih bolesti, poslije toga sve krenulo niz brdo.

Taj problem traje od početka januara mjeseca, nadam se da bi to trebali riješiti sa uspjehom, rekao mi je vet. kao nisi ga trebao pelcovati, kao možeš to svake druge godine da uradiš..?

N e znam da li smijem da mu dajem bar vitamin c za ljude po jedan komad dnevno.

Čuo sam da se ne treba davati ništa za kožu, dlaku, tipa omega 3 i sl.. dok traje liječenje sa amitrazom....
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Mar 21, 2013 4:02 pm

Au, znači njega baš sastavilo. Za te čiriće nemoj da brineš to su balončići mucina pojavljuju se kad god se odigrava neka promena u organizmu, oni pucaju i iz njih izbija hijaluron al pošto ga tretiraš već taktikom ne treba ništa stavljati inače ima rešenje i za to trenutno. Dobro je da raste nova dlaka znači da stvari idu na bolje.
Za vitamin C ja lično ne vidim problem, ali najbolja opcija bi bio onaj sa produženim dejstvom uglavnom na nji9ma piše Time Release.



sabla ::
Taj problem traje od početka januara mjeseca, nadam se da bi to trebali riješiti sa uspjehom, rekao mi je vet. kao nisi ga trebao pelcovati, kao možeš to svake druge godine da uradiš..?

E vidiš ovo je jako interesantno što si napisao. Nas nekoliko prati jednu grupu o zdravlju na FB gde konstantno pričaju o lošim posledicama vakcinacije i o tome kako organizam pošizi načisto kod nekih pasa neposredno posle vakcina. Uglavnom svi savetuju minimum vakcina, posebno kod šar-peja, ali razumem i da je kod nas to mač sa dve oštrice jer nas zakon uslovljava da dajemo besnilo jednom godišnje. Od skora na veterinarskom fakultetu u Beogradu savetuju da se ne daje ova protiv zaraznih bolesti (polivalentna) svake godine nego da se daje svake druge, a besnilo naravno mora po zakonu jednom godišnje.
Ima mi logike što tvoj vet kaže i čini mi se da čovek ipak prati šta se dešava na ovom polju trenutno.
Jeste da ne bih smeo da kažem javno na forumu, al Kalla je polivalentnu primila pre tačno 2,5 godine poslednji put, a sa besnilom isto kasnim godinu dana, dok je ova mala primila protiv zaraznih sve po redu kako treba, ali opet kršim zakon jer ne želim da joj dam besnilo još uvek, dobiće ga sad kad izbiju svi zubi.

Opet napominjem za sve ostale da znaju u Srbiji (a mislim da je tako i u svim okolnim zemljama) pas mora da bude vakcinisan protiv besnila sa 3 meseca i jedan dan, nakon toga mora svake godine, a za zarazne bolesti pošto nije definisano zakonom vlasnik sam bira kako će vakcinisati i uzima u obzir mnogo faktora, počevši od sredine u kojoj živi.
Nazad na vrh Ići dole
sabla

sabla


Muški Broj poruka : 70
Godina : 42
Lokacija : Banja Luka - REPUBLIKA SRPSKA
Datum upisa : 14.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Mar 21, 2013 8:52 pm

Ma sta kod nas Srba ne moze, jos pogotovo mi Srbi iz Bosne...ma svake druge cu ga vakcinisati, ma koji zakon, niko me natjerati vise nece......evo bas sad ga gledam, dlaka fino raste, ali po stomačiću ima ponovo pomalo nekog crvenila, kao bubuljica, malih plikova..
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Mar 21, 2013 10:00 pm

Sasa kada zavrsi sa Amitrazom taj stomak mazi cinkvitaminskom mascu Demodex - Demodikoza H_15_v
valjda ima ove nase veterinarske i tamo kod tebe
http://www.vetzavodzemun.com/producthem.php?id=15
ako ne nadjes onda bilo koju cinkovu mast za bebe(ono za osipe pod pelenama Smile)i time mazi taj stomak i te plikcice..ali kad zavrsite Amitraz sasvim
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyČet Mar 21, 2013 10:05 pm

Ni ja moje ne vakcinisem redovno Wink mislim svake godine, besnilo prolongiram kad mogu i ako mogu na bar dve a protiv zaraznih ne cesce od tri godine.
Nazad na vrh Ići dole
sabla

sabla


Muški Broj poruka : 70
Godina : 42
Lokacija : Banja Luka - REPUBLIKA SRPSKA
Datum upisa : 14.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Mar 22, 2013 10:38 am

Hvala Unaltraina,

svake 3-će godine ću i ja vakcinisati protiv zaraznih bolesti, a protiv bjesnila svake 2-ge ću godine...

Mislim da ima ta krema kod nas( a zašto nebi bila ), u Banjaluci ima dobrih veterinara i dobro su snadbjeveni preparatima.

Takodje, što se tiče njihovih ušiju, kroz moje neko iskustvo, jednostavno oni su takvi psi, da kroz neki period mislim na džaba čišćenje ušiju, epi oticom, otifree i dr..., oni počnu tresti glavom, i ja sam na savjet veterinara počeo mu stavljati Otomax kapi, svakih 7-10 dana ja mu po malo ukapam i onda nema problema sa ušima...niti trese glavom niti se češka, jedino ujutru kad ustane ili poslije ležanja,spavanje onda otrese glavom i to je to..To je neko moje iskustvo koje mi se bar do sada pokazalo da je ispravno...

I da unalitraina, ne znam da li si bila u Banjaluci, vjeruj da se ovdje bolje,kvalitetnije živi,nego kod vas, teško razumljivo ali ja tako...Baš je sinoć gostovao na nekoj emisiji Ivan Ivanović i kaže čovjek kako je R.Srpska i Banjaluka grad u kojem ima mnogo stvari koje nema čak ni u Beogradu i na kojem nam on lično zavidi, kako je to sad uredjeno i sredjeno...

Pozz..
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Mar 22, 2013 11:30 am

Nisam jos bila u Banjaluci ali super onda kada ste dobro snabdeveni Smile , i treba da bude tako u danasnje vreme kada ne samo da mozes kupiti u svojoj zemlji sta god ti treba vec i iz sveta putem interneta.....ja sam skoro kupila i stize iz SAD Zymox(neke kapi za usi sa enzimima protiv bakterija i gljivica) za Niine usi jer nista od domacih lekova i preparata nije pomoglo sasvim i pljalo joj se od kako joj se zakomplikovalo uvo posle sinuzitisa.... a kod mene ne dolazi u obzir nikakvo tresenje usiju zbog podstanara i prljavstine. Svaki pas je razlicit i super sto si resio i usi.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Mar 22, 2013 11:36 am

sabla ::


svake 3-će godine ću i ja vakcinisati protiv zaraznih bolesti, a protiv bjesnila svake 2-ge ću godine...


Pozz..

Ali naravno moras biti u kontaktu sa veterinarom....ako se pojavi neka epidemija Leprospiroze i ima puno pacova na teritoriji gde je on...moras ga vakcinisati jer se imunitet na tu bolest odrzava samo godinu dana nakon vakcine....na sve ostale zarazne bolesti pas je imun 3 pa i vise godina u zavisnosti koja je bolest u pitanju Smile
Nazad na vrh Ići dole
Ivan.O




Muški Broj poruka : 37
Godina : 34
Lokacija : Tivat
Datum upisa : 29.01.2013

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Mar 22, 2013 1:10 pm

imam jedno pitanje,moj sar pei pocela mu dlaka rast al nece da jede evo tri dana ne znam zasto moze li mi ko to rec i objasnit...?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza EmptyPet Mar 22, 2013 1:17 pm

Odvedi je veterinaru da izvadi krv, proveri sve, bubrege, jetru i tiroidu...prezivela je stres zbog odvajanja od Vas i ko zna sta se dogadja u organizmu Sad
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Demodex - Demodikoza Empty
PočaljiNaslov: Re: Demodex - Demodikoza   Demodex - Demodikoza Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Demodex - Demodikoza
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: