Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Peti prst - Page 2 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Peti prst - Page 2 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Peti prst - Page 2 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Peti prst - Page 2 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Peti prst - Page 2 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Peti prst - Page 2 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Peti prst - Page 2 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Peti prst - Page 2 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Peti prst - Page 2 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Peti prst - Page 2 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Peti prst

Ići dole 
+11
nesa151
Heavenwho
sandra1000
JOVANKA BROZ
Nesha
kud
Skarfi
unaltraina
Bosko&Ljubo
Murphypei
Nikita
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 10:54 am

jeste greska, ne pise ali podrazumeva se za sve rase koliko ja znam, izlozbenim primercima se trebaju ukloniti.Rasnim psima se obicno uklanjaju odmah po rodjenju.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 6:23 pm

Eto mi o Sudijama a nemozemo ni izmedju nas da se razumemo .
Standard bilo cega nema reci"podrazumeva se ".
Ja mogu da se slozim da je to vase licno misljenje ali pitanje je bilo "gde to pise".
Ako nesto nigde ni u GB,Kineski ili u 309 ne pise ,ko moze to reci da je greska.
Slobodno sudisko uverenje nas i dovodi dovde urasi nasih ljubimaca .
Zasto ovo pisem ,ziveo sam u UK i znam misljenje Kinologa oko "estetske hirurgije " na zivotinjama ,a evo ne budem lenj i procitah sve standarde i zamislite nigde ne pise .
Recicete da sam i ja subjektivan ,da tacno jesam i zna se da pas moje supruge ima taj peti prst .Medjutim posto pregledah ceo ovaj i druga dva foruma ,mnogo sam procitao .
Pod A se gleda Zubalo
Pod B se gleda da na psu nisu vrsene kakve hiruske intervencije .
E sad ako ovo nije tacno ,a pisali su i Sudije /prisutni na forumima/ a i izlagaci onda ja gresim.
No i nije bitno ,mene cudi nedoslednost u diskusiji ,jedanput smo "bukvalisti -standard FCI 309" ,a drugi put "ja licno mislim" .Priznajem da nekom Psi bez tih prstiju lepse izgledaju ,ali bi mozda trebalo pazljivije pogledati stare fotografije ,jer ti peti prsti prednji i zadnji su Pei odlika kao borbenog psa !
I oprostite za ove opaske ,one su dobronamerne bez da ikog na bilo koji nacin omalovazi ili vredja .A ako ste ih tako shvatili ja se unapred izvinjavam i nadom da to nije slucaj.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 6:52 pm

Nešo jel ste imali negde problem sa sudijama zbog tog petog prsta na zadnjim nogama? Jel neko zamerio?
Nigde ne piše da je taj peti prst višak, ni u jednom standardu (FCI, UKKC, HKKC) nego zavisi od ličnog viđenja. Znam pouzdano da u SAD mnogi odgajivači odmah po rođenju štenaca (nekoliko dana) skidaju taj prst što na prednjim što na zadnjim nogama (ukoliko ga ima). Čitao sam na FB stranici jedne poznate odgajivačnice iz SAD da žena kaže da front izgleda daleko lepše i ravnije bez tog petog prsta. V. Britanija je poprilično rigorozna po pitanju bilo kakve estetske hirurgije na psima, zabranjuju "prolivanje krvi" osim u medicinske svrhe i baš oko izložbe u Engleskoj je nastao problem kada je ova iz SAD rekla da joj nijedan pas koji ide u Evropu (posebno u Britaniju) neće otići više bez prstiju.
Eric T. Omura (vlasnik Dali odgajivačnice iz Kine) kaže da je peti prst na zadnjim nogama odlika najstarijih rasa onih koje su po genetici najpribližnije vuku.
Po meni ovo je više estetske prirode. E sad ima i druga strana, problemi koji su neki doživeli, kada je pas zakačio upravo taj peti prst za žicu i bukvalno iščupao ceo prst napolje. Moja divljakuša voli da skače i veoma često joj se upravo taj peti prst na prednjim nogama zakači za odeću pa nekad bukvalno ostane da visi na meni. Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 8:21 pm

nesa151 ::
Eto mi o Sudijama a nemozemo ni izmedju nas da se razumemo .
Standard bilo cega nema reci"podrazumeva se ".
Ja mogu da se slozim da je to vase licno misljenje ali pitanje je bilo "gde to pise".
Ako nesto nigde ni u GB,Kineski ili u 309 ne pise ,ko moze to reci da je greska.
Slobodno sudisko uverenje nas i dovodi dovde urasi nasih ljubimaca .
Zasto ovo pisem ,ziveo sam u UK i znam misljenje Kinologa oko "estetske hirurgije " na zivotinjama ,a evo ne budem lenj i procitah sve standarde i zamislite nigde ne pise .
Recicete da sam i ja subjektivan ,da tacno jesam i zna se da pas moje supruge ima taj peti prst .Medjutim posto pregledah ceo ovaj i druga dva foruma ,mnogo sam procitao .
Pod A se gleda Zubalo
Pod B se gleda da na psu nisu vrsene kakve hiruske intervencije .
E sad ako ovo nije tacno ,a pisali su i Sudije /prisutni na forumima/ a i izlagaci onda ja gresim.
No i nije bitno ,mene cudi nedoslednost u diskusiji ,jedanput smo "bukvalisti -standard FCI 309" ,a drugi put "ja licno mislim" .Priznajem da nekom Psi bez tih prstiju lepse izgledaju ,ali bi mozda trebalo pazljivije pogledati stare fotografije ,jer ti peti prsti prednji i zadnji su Pei odlika kao borbenog psa !
I oprostite za ove opaske ,one su dobronamerne bez da ikog na bilo koji nacin omalovazi ili vredja .A ako ste ih tako shvatili ja se unapred izvinjavam i nadom da to nije slucaj.

Naravno da uvazavam i potpuno se slazem ako se gleda iz tog ugla. Ja licno jesam pristalica skidanja tih prstiju iz prostog razloga sto jesam dozivela povredu istog na svom psu.Neko ce reci potpuno je isto skidati psu prst zbog eventualne povrede koliko i Kokeru seci usi jer moze da ih prikljesti vratima, ipak postoji razlika jer je taj prst potpuno izgubio svoju funkciju za razliku od dugih usiju ili repa. Dok sam imala Saint Bernarda zamereno mi je na izlozbi postojanje tog petog prsta kod mog mladog muzjaka uz recenicu....."to je selekcijom napravljen cistokrvan pas koji to ne treba da ima kao ni bilo koji drugi cistokrvan" od tada po nekoj cistoj logici razmisljam u smeru da cistokrvni psi ne trebaju imati taj peti prst na zadnjoj nozi jer nisu divlji psi niti i dalje vuci ma koliko da jesu fizioloski isti.Mnogo puta mi je taj stav potvrdjen kao univerzalan i isprvan kada su rasni psi u pitanju. Zaista nigde nisam naletela da se u standardima to uopste pominje. Naravno Vasa je odluka sta cete uraditi povodom toga i da li cete ista uraditi. U svakom slucaju mislim da cete biti u prilici da psu bude stavljen kao zamerka a na Vama je da tu zamerku ispravite u Vasu korist i po Vasem sasvim ispravnom stavu.Mozda ce doci vreme kada se to vise nece smatrati greskom.Ja se iskreno nadam... mada bih volela da se svi radjaju bez njih jer ih zasita mogu strasno povrediti i nicemu im ne koriste Sad
Sto se tice A I B i to je sasvim u redu i naravno da tako treba kada bi se svaki sudija potpuno isto postavljao i po istom kriterijumu i za tacku A i za tacku B na svakom svom sudjenju. U tome je problem ne u striktnoj primeni standarda.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Pet Avg 19, 2011 9:06 pm, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Hana


Muški Broj poruka : 472
Godina : 111
Lokacija : tu i tamo
Datum upisa : 16.05.2009

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 8:30 pm

Verovatno je to jedno od onih nepisanih pravila. Nema nigde zapisano ali svi misle da tako treba .
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 9:39 pm

Sto bi Lala rekao obatroma se zahvaljujem na vasim komentarima ,ali da nebi ostalo nedoreceno i razlog postavljenog pitanja malo cu pojasniti.Ne nije mi do sad zamereno i
neznam dali ce .Po vecini kinoloskih standarda ,genetski deo zivotinje koji nije u suprotnosti sa usvojenim standardom nemoze i nesme biti mana .A to dali se nekom sudiji cefne da to kaze ali ne napise u ocenskoj listi nije i nikad nece biti u skladu sa standardima i pravilima kod stranih sudija prilikom dobijanja "certifikata" neko ih zove"priznavanje specijalizacije" za pojedine rase i grupe.
Da to je recimo kod Engleza i zacudicete se i u Juznoj Africi ,i da se ispravim tamo nisu u pitanju Peovi vec druge rase.Znate ako "svi misle" sto i cemu 30 stranica o sudiji Maricu ?
Genetska modifikacija bilo cega nije "izvorno" to sam hteo reci .
Nadam se da me razumete nisam govorio o tome kome se sta svidja ,izgleda nego o genetici ,i kad se ona menja kod jedinke ,ili recimo odsecaju se i kod zenke i kod muzjaka svi peti prsti ,kakvi se stenci radjaju?Sa svojim genetskim kodom kod koga nemozete hirurgijom dobiti drugacije naslednike nego sto su rasne odlike !
Nadam se da ste me razumeli a Zoranu posebna zahvalnost na odgovoru u PP-u.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPet Avg 19, 2011 10:39 pm

Naravno da se hirurskim putem nece dobiti genetski modifikovani psi u naslednicima ali selekcijom se dobijaju.Vecina danasnjih pasa se radja bez petih prstiju na zadnjim nogama,hocu ovim da kazem da se psi modifikuju genetski na ustrb svojih izvornih odlika. Niko od mojih pasa ih nije imao po rodjenju.Mladjima su odstranjeni na prednjim nogama jer se to tolerise i spreceno je samopovredjivanje kao sto sam vec rekla a imajuci u vidu da je taj prst danas potpuno bez funkcije ...ne zbog genetske modifikacije.Ako se gleda striktno sve ono sto jeste izvorno kod Shar Peia onda se ne moze koristiti vazeci i izmenjeni standard No309, vec Izvorni kineski standard i samo u slucaju njegove primene se moze postojanje petog prsta i na zadnjim nogama donekle smatrati rasnom odlikom ovih pasa i to opet samo u smislu da ti psi jesu psi najpriblizniji vuku,mada takodje ni u njemu nije navedeno kao rasna odlika. Pas iz standarda No309 je dosta razlicit od izvornog psa i sve vise to postaje nazalost gubeci mnogo od izvornih odlika pa i one vezane za samo svoje ime...dlaka
Ako se nesto ne navodi u standardu kao rasna odlika logicno je da i ne spada u trazene osobine ali se isto tako to moze i tolerisati i ne smatrati greskom. Mislim da je pitanje petog prsta ipak na nivou koji jeste van standarda i rasne odlike pasa koje vecina nas ima i moze se resiti samo donosenjem zakona o zabrani svih estetskih intervencija na psima koji se takmice u lepoti i tacnom definicijom u standardu.Za sada oko takvih stvari mozemo samo polemisati i svako moze stvar posmatrati iz svog ugla jer zaista nigde nije tacno definisano.Valjda iz tog razloga i postoje ta nepisana pravila koja se uvazavaju ili ne.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 10:09 am

Sad sam ostao zbunjen !
Kazete vasi psi se radjaju bez zadnjeg petog prsta ,ok moguce .
Medjutim pitanje i dalje lebdi u vazduhu ili bolje reci pitanja .
Dali je to "mana","van standarda" ili "moda"?
Nadam se da se ne ljutite sto ovo ovako pisem jer uvazavajuci vase licno misljenje i to "uobicajeno" ,trazim odgovor ,a sta ako se nekom sudiji to nesvidja ?
Znam nastavak procedure i necemo je spominjati sa nadom da nemislite da isterujem neku pravdu ili "krivdu" vec cisto komentarisemo svako sa svojim vidjenjem ali i trazimo
sta je to sto je standard.
Zaintrigiralo me to sto kazete da bi "trebalo promeniti standard 309",a nisam razumeo bas dobro ,i pitam dali to zbog petog prsta .I ponovo oprostite ste nedosledni .
Ako nesto nepise ni "da" ni "ne" ,nemozete u njemu naci uporiste /standardu/za to da se "vecini svidja".
Nemojte me shvatiti kao inadjiju ,nemam nameru ,vec samo da do kraja ,a sto smo bolje u vasem predhodnom postu ucinili razjasnimo sta je sta .
No kago god ,dilema ce lebdeti izmedju razlicitih misljenja ali ne i sta pise ili nepise o standardima .
Pomenuste dlaku ,na jednoj izlozbi prosle godine sam kod jedne madjarice video tri generacije cveno braon Peia.Pa se eto pitam i oko toga kako je moguce je dobiti a da
nije izvrseno ukrstanje rasa.Jer ako podjemo od Crne boje i Boje Peska ,kojom genetskom mutacijom se dobijaju takve boje ,da jos usput da pomenem dlaka se sija kao lakirana .Sudija bese stranac i jednoj kuji dade CAC ali muzjaku i drugoj zenki samo 5,sa napomenom da su suvise kratki /njegova rec u prevodu na srpski/a mnogo ugojeni
kako on rece "teski".
Eto svega ima i cini mi se da je ipak ispravno da se ubuduce /a sto se nece skoro desiti/ sudi posebno psima"pribliznog exterijera Kineskom" i "modifikovanim americko -buiznis varijanti.
I opet molim vas po sto puta nemojte se naci uvredjeni i prozvani .A uzgred o ovome sam citao i kod drugih forumasa ,cak neko spomenu "pet vrsta pasa u ringu razlicitih osobina".
No sve to nije najvaznije ,najvaznije je kako rasu u Srbiji pribliziti postovanju i uvazavanju kao recipo kod Rotova?
Pozdrav i nista licno -nesa151/ili samo Nesa/.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 12:29 pm

nesa151 ::
Sad sam ostao zbunjen !
Kazete vasi psi se radjaju bez zadnjeg petog prsta ,ok moguce .
Medjutim pitanje i dalje lebdi u vazduhu ili bolje reci pitanja .
Dali je to "mana","van standarda" ili "moda"?

Na ova pitanja nemam komentar baziran na pisanim dokazima u standardu. Moje saznanje je da se selekcijom van Kine(za njih ne znam) taj peti prst na zadnjim nogama nastoji eliminisati u buducim generacijama s obizirom da se svaka rasa pa i nasa kako rekoste "modifikovana americka -buisnis varijanta" pravi na osnovu trazenih osobina od strane kupaca i vizije o eksterijeru kod ljudi koji se bave tim poslom. Iz tog razloga i dolazi do izmena u standardima.Peti prst se ne moze svrstati u okvir standarda jer se ni jedan nije njime pozabavio. Vracamo se na isto, neko ga moze smatrati manom i zameriti a neko ne a u oba slucaja se to moze smatrati ispravnim stavom ali ni jedni ni drugi nemaju uporiste u odbrani stavova u standardu.

Citat :
Nadam se da se ne ljutite sto ovo ovako pisem jer uvazavajuci vase licno misljenje i to "uobicajeno" ,trazim odgovor ,a sta ako se nekom sudiji to nesvidja ?
Znam nastavak procedure i necemo je spominjati sa nadom da nemislite da isterujem neku pravdu ili "krivdu" vec cisto komentarisemo svako sa svojim vidjenjem ali i trazimo
sta je to sto je standard.

Standard je ono sto je napisano i uvazeno kao zvanican dokument. Sve ostalo jeste na nivou nekome se nesto svidja a nekome ne a nepisano pravilo o postojanju petog prsta postoji i neki ga uvazavaju neki ne u zavisnosti od licnog stava.....vecina odgajivaca i sudija ga smatraju estetskim nedostatkom i necim sto nije ono cemu teze u formiranju nekog potpuno standardizovanog eksterijera kroz selekciju.

Citat :
Zaintrigiralo me to sto kazete da bi "trebalo promeniti standard 309",a nisam razumeo bas dobro ,i pitam dali to zbog petog prsta .I ponovo oprostite ste nedosledni .
Ako nesto nepise ni "da" ni "ne" ,nemozete u njemu naci uporiste /standardu/za to da se "vecini svidja".
On jeste izmenjen u odnosu na izvorni i moj stav je da bi se trebao vratiti blize izvornom ako ce se ovaj pas iz vazeceg No309 i dalje zvati Kineski Shar Pei jer po izmenjenom standardu on to vise nije sasvim ili da se odvoje kao dve razlicite rase jer je ocigledno da je pas opisan u standardu No309 siroko prihvacen. Svi ga mi imamo sem retkih izuzetaka poput par vlasnika sa ovog foruma ciji psi koji su tipicno tradicionalnog izgleda nisu dobro prihvaceni od strane sudija koji sude po vazecem FCI standardu.
http://www.hkshar-pei.com/index.cfm?id=82421&fuseaction=browse&pageid=154
Rasa je dozivela transformaciju u svrhu priblizavanja ovih pasa urbanim kupcima i njihovim zahtevima ali bi svakako dileme poput ove oko petog prsta bile resene njihovim definisanjem i u standardu(u svim standardima). Vidim iz primera da se tolerise gubitak nekih mnogo vaznijih odlika rase iz vazeceg standarda,nego sto se strogo uvazava sve ono sto je izvorno.... pa i u samom vrhu na svetskim takmicenjima. Konkretno mislim na poddlaku kod pojedinih pasa koji se smatraju necim sto je najpribliznije idealu lepote po standardima koji se koriste van Kine..
Nisam navela kao uporiste standard po pitanju petog prsta jer nije definisano kao karakteristika iz standarda, vec upravo "uobicajeno" znajuci stavove pojedinih sudija i odgajivaca o tom pitanju.

Citat :
Nemojte me shvatiti kao inadjiju ,nemam nameru ,vec samo da do kraja ,a sto smo bolje u vasem predhodnom postu ucinili razjasnimo sta je sta .
No kago god ,dilema ce lebdeti izmedju razlicitih misljenja ali ne i sta pise ili nepise o standardima
Naravno Smile...problem kod petog prsta je upravo da se o tome ni u jednom standardu ne pise i kod sudjenja moze presuditi licni stav sudije koji ima potpuno istu jacinu kao i sasvim suprotan izlagaca.

Citat :
Pomenuste dlaku ,na jednoj izlozbi prosle godine sam kod jedne madjarice video tri generacije cveno braon Peia.Pa se eto pitam i oko toga kako je moguce je dobiti a da
nije izvrseno ukrstanje rasa.Jer ako podjemo od Crne boje i Boje Peska ,kojom genetskom mutacijom se dobijaju takve boje ,da jos usput da pomenem dlaka se sija kao lakirana .Sudija bese stranac i jednoj kuji dade CAC ali muzjaku i drugoj zenki samo 5,sa napomenom da su suvise kratki /njegova rec u prevodu na srpski/a mnogo ugojeni
kako on rece "teski".
Ukrstanja jesu vrsena i to jeste uradjeno davno i pre nego je pas dospeo van zemlje porekla a verovatno se nastavilo i kada je izasao.
http://www.hkshar-pei.com/index.cfm?pageid=120
Razlicite boje i duzina dlake jesu nesto sto je posledica ukrstanja i selekcije kasnije dok sjaj dlake zavisi iskljucivo od ishrane i svaki moze sijati kao lakiran ali kod svetlijih pasa to ne dolazi toliko do izrazaja. Smile
Citat :
Eto svega ima i cini mi se da je ipak ispravno da se ubuduce /a sto se nece skoro desiti/ sudi posebno psima"pribliznog exterijera Kineskom" i "modifikovanim americko -buiznis varijanti.
Do ovoga ce doci, ili ce se ovaj pas definitvno van Kine pretvoriti u nesto sto samo vodi poreklo od Kineskog Shar Peia a ne i izgleda priblizno kao on ...sto je jos manje verovatno zbog mutacije koja preti da unisti rasu ukoliko se ne okrenemo vise izvornom tipu koji je nema u tom obliku.Ali ovo je nesto sto je out topic kada je tema o petom prstu u pitanju.

Citat :
I opet molim vas po sto puta nemojte se naci uvredjeni i prozvani .A uzgred o ovome sam citao i kod drugih forumasa ,cak neko spomenu "pet vrsta pasa u ringu razlicitih osobina".
No sve to nije najvaznije ,najvaznije je kako rasu u Srbiji pribliziti postovanju i uvazavanju kao recipo kod Rotova?
Pozdrav i nista licno -nesa151/ili samo Nesa/.
Naravno da se niko ne ljuti, nikada nije bilo mesta ljutnji sem u slucaju neosnovanih optuzbi i obrtanja stvari vadjenjem necega iz konteksta zarad licnih interesa sto ovde nije slucaj naravno Smile
Pitanje uvazavanja rase ce mozda biti reseno samo tada kada se bude znalo o kojoj rasi se tacno radi.Evidentno je da rasa koja se van Kine smatra kineskom i primitivnom poput izvornog psa ove rase, to vise nije i ide u pravcu novog psa koji sve manje ima izvornih karakteristika.....(Masivniji a nizi psi, tezih glava sa njuskom nilskog konja i duze mekse dlake jer je kao takva pozeljnija kod kupaca)
Do tada i dalje ce mnogo toga biti borba sa vetrenjacama Smile

Dodala bih jos nesto. Vi povezujete postojanje petog prsta kao karakteristiku "borbenog psa". Shar Pei izvorno nije borbeni pas vec je pas za lov i pas cuvar a taj naziv "Chinese Fighting Dog"vezan za rasu 60-tih godina kada se u Kini ukrstao sa psima izrazenog borbenog nagona(ratobornim mesancima sa ulica i borbenim ostrijim rasnim psima sa zapada i koristio u borbama pasa). Vrlo kratak period u istoriji ove rase.Zapadni pas koga mi imamo se vise ne moze svrstati ni u kategoriju pasa lovaca i cuvara jer se i ta izvorna namena uglavnom onemogucila fizicki, menjanjem anatomije psa, morfologije njuske i dr.
Peti prst je "vucija kandza" i dokaz je veze sa svojim pretkom, vukom, svi psi ovog sveta ga mogu dobiti po rodjenju ukoliko selekcijom nije to svedeno na minimum.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 5:23 pm

Ja hteo da prekinem ili skratim ovo jeste nije ali ne vredi ,nemogu pa Bog!
Shar_Pei je u kini do dolaska bula i drugih rasa bio pas za borbe i kladjenje poput Petlova u Meksiku.Da kasnije pod najezdom jacih i tezih pasa on prelazi u pse cuvare i pse za lov.
Ovo nebi mogao sad na brzinu da vam pronadjem ali cu Vas podsetiti da je u jednom perevodu na ovom forumu ,a forum sam procitao uzduz i popreko neko bas ovako preveo kineski tekst sta je Shar-Pei bio u kini.Pa upravo zbog tog izgubljenog nazovimo "zanimanja" za nasu rasu i visokih taxi kod dolaska crvenih dolazi do skorog istrebljenja.No nebitno ,hvala Vam na iscrpnom pokusaju da mi objasnite mnoge razlike izmedju onog sto je "crno na belom" i "Marica" ,te dolazim do zakljucka da nema razlike i da je onaj post nepotreban!
Ja tako mislim i nadam se da /opet po navici/ moram se izviniti i reci da svako ima prava na svoje misljenje .I kako ja ne zelim sem dve tri izlozbe da idem sa suprugom i psom na izlozbe ,stvarno bi voleo da mi neko od sudija ista napise o "petom prstu" zadnje noge i to u ocensku listu a ne verbalno ,jer to je ocigledna manipulacija i paravan za kosto neko napisa "ja sudim po mom standardu".Zato nekom sudiji moze da se desi slucajno ili namerno da previdi nedostatak P1 ili P4-zar ne?
Nadam se da iako svako ostaje pri svome da necemo mnogo o ovome pisati ubuduce .
A za dlaku uzgred i tu standard i prica o nastanku , pojednostavljeno kaze po Srpski "ucebana i bez sjaja .Jer sjaj se dobija vanprirodnom ishranom i veoma velikim "trimovanjem".A da bi ovo potvrdio ,pitam a sto nije svetla i "lakirana" kod "hourse" dlake .
Ali batalimo sve ovo ali uz moju zahvalnost na vasem i Zoranovom trudu da mi pomogne tako sto ste vi vec pronasli pojedine linkove .
Pozdrav nesa151 !
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Hana


Muški Broj poruka : 472
Godina : 111
Lokacija : tu i tamo
Datum upisa : 16.05.2009

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 5:43 pm

Koliko sam ja shvatio,poenta je u tome da Vas pas ima peti prst i da se Vi plasite shta ce vam sudija reci na izlozbi.
Kao sto je @unaltraina rekla, to je sve stvar slobodne sudiske procene, bar kod nas i to je to.
Vi mozete posle toga ako niste zadovoljni sudiskom odlukom da se zalite ili da jednostavno trazite da vaseg psa ocene pred komisijom.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 7:45 pm

Ama ljudi ne plasim se nego sam se nadovezujuci se na vec postavljen topik mozda sad gledajuci i nepotrebno javio.Milim Vas nisam i nikad necu ni o kome pisati a da ne kazem ime.Poenta je u "doslednosti " o kojoj je uzgred na ovom forumu napisano 30 i vise stranica ,ali drugih tema o delovima standarda i sad je kraj!I jos pitanje
ma cemu strah Zorane ,pa on je za moju suprugu najlepsi i naj ,naj Pas sveta i ne pretenduje ta to ikom dokazuje ili da ga smatra kao obicnom zivotinjom ,jer on je clan domacinstva i zivi u kuci .
Uzgred moji Rot-Neron i Nemacki Ovcar -Amstel nemaju te probleme a o njima i ne pisem ovde jer je ovo Shar Pei forum.
I posle ovoga cini mi se da se necu javljati na forumu ,mozda moja unuka da ali ja ne .
Nazad na vrh Ići dole
Hana

Hana


Muški Broj poruka : 472
Godina : 111
Lokacija : tu i tamo
Datum upisa : 16.05.2009

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 8:40 pm

Otisli smo u off, ali ajde sad,Sva pisanja su ovde u svrhu obavestenja i zelje da se pomogne svim vlasnicima ove rase i da se sto bolje upoznaju sa njom.Ponekad se u tome uspe ponekad ne, ali bino je da se druzimo i razmenjujemo iskustva.
Forum nema direktnog nacina da utice na bilo kakvu promenu standarda.Mi, svako od nas ponaosob mozemo samo da se trudimo da se sto odgovornije ponasamo prema ovim psima koje smo svojom voljom uzeli .
Vecina nas na forumu dozivljava svoje pse kao clanove porodice i svima su nam najlepsi na svetu.
Kada sam rekao
Citat :
Vi plasite shta ce vam sudija reci na izlozbi.
nisam mislio nista u negativnom smislu Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySub Avg 20, 2011 9:13 pm

nesa151 ::
Ja hteo da prekinem ili skratim ovo jeste nije ali ne vredi ,nemogu pa Bog!
Shar_Pei je u kini do dolaska bula i drugih rasa bio pas za borbe i kladjenje poput Petlova u Meksiku.Da kasnije pod najezdom jacih i tezih pasa on prelazi u pse cuvare i pse za lov.
Ovo nebi mogao sad na brzinu da vam pronadjem ali cu Vas podsetiti da je u jednom perevodu na ovom forumu ,a forum sam procitao uzduz i popreko neko bas ovako preveo kineski tekst sta je Shar-Pei bio u kini.Pa upravo zbog tog izgubljenog nazovimo "zanimanja" za nasu rasu i visokih taxi kod dolaska crvenih dolazi do skorog istrebljenja.No nebitno ,hvala Vam na iscrpnom pokusaju da mi objasnite mnoge razlike izmedju onog sto je "crno na belom" i "Marica" ,te dolazim do zakljucka da nema razlike i da je onaj post nepotreban!
Ja tako mislim i nadam se da /opet po navici/ moram se izviniti i reci da svako ima prava na svoje misljenje .I kako ja ne zelim sem dve tri izlozbe da idem sa suprugom i psom na izlozbe ,stvarno bi voleo da mi neko od sudija ista napise o "petom prstu" zadnje noge i to u ocensku listu a ne verbalno ,jer to je ocigledna manipulacija i paravan za kosto neko napisa "ja sudim po mom standardu".Zato nekom sudiji moze da se desi slucajno ili namerno da previdi nedostatak P1 ili P4-zar ne?
Nadam se da iako svako ostaje pri svome da necemo mnogo o ovome pisati ubuduce .
A za dlaku uzgred i tu standard i prica o nastanku , pojednostavljeno kaze po Srpski "ucebana i bez sjaja .Jer sjaj se dobija vanprirodnom ishranom i veoma velikim "trimovanjem".A da bi ovo potvrdio ,pitam a sto nije svetla i "lakirana" kod "hourse" dlake .
Ali batalimo sve ovo ali uz moju zahvalnost na vasem i Zoranovom trudu da mi pomogne tako sto ste vi vec pronasli pojedine linkove .
Pozdrav nesa151 !

Jako mi je zao sto je doslo do ociglednog obostranog nerazumevanja, nije stvar u nicijoj nedoslednosti vec jednostavno mnogo stvari koje se mogu tumaciti na razlicite nacine i koje i u standardu ostavljaju prostora za neciju slobodnu procenu. Ne zelim ni ja nastavljati nesto gde se pisanom reci izgleda ne moze doci do razresenja nedoumica.
Licno nisam shvatila da se Vi necega plasite vec jednostavno se povela diskusija oko stvari koja izaziva nedoumicu i ne moze se tacno definisati kada je sudjenje u pitanju i ako jeste genetski sastavni deo psa....pitanje je da li je mutacija izazvana selekcojom koja je proizvela nedostatak istog tog petog prsta ono sto je potpuno ravnopravno u odnosu na nesto sto je prirodno...ili obrnuto Smile
Problem je samo u tome sto ta stvar jos uvek nije definisana i razlog je kompletne pometnje. Ima stvari koje su slicne, kao recimo nedostatak krzna na zivotinjama kojima je krzno bilo prirodno i jeste genetski deo psa ili macke.... a u danasnjim stanardima tih zivotinja taj nedostatak je naveden kao trazena odlika(mutacija) i strogo je definisana kao rasna odlika za rasu za koju je vezana, bez obzira sto nije izvorna odlika. Prisustvo krzna se smatra manom ako se i pojavi Sad
Imam uitisak da i stvar sa petim prstom na zadnjim nogama ide u tom pravcu samo sto to niko nigde jos nije napisao.
Nazad na vrh Ići dole
tattoo 035

tattoo 035


Muški Broj poruka : 49
Godina : 45
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 16.02.2013

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyNed Feb 17, 2013 10:28 am

Pozdrav svim... pre cetri dana smo kupili kucu koja ima na prednjim sapicama peti prst ,dali ce to da joj stvara probleme prilikom izvodjenja na izlozbe...i dali se to treba odstraniti .....trenutno ima 3,5 meseca ....Hvala...
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyNed Feb 17, 2013 10:57 am

Ne, nece Smile zameraju peti prst ma zadnjim nogama kao estetski nedostatak. I to ne svi. Normalno je da pas ima peti prst na prednjim nogama... na zadnjim se uglavnom izgubio selekcijom.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyNed Feb 17, 2013 5:36 pm

Nas Bole/amos/ je jedno jedino od pet stenaca koje ima i na prednjim i na zadnjim nogama peti prst .
Bili smo na 23 izlozbe sto CAC ,sto CACIB i Bole je JR Champion ,i Sr Champion .
Nikada ni na jednoj izlozbi mi mni jedan sudija nije pomenuo niti komentarisao peti prst .I ovde na forumu smo o tome polemisali ,tako da uporiste u tome dali je to "za komentar sudije ili ne" nalazi se u Standardu .Da neki stenci se radjaju bez njih ,neki sa njima pa im odgajivaci odsecaju ,pa cak i prednje ,zeleci da dobiju "bolju" estetiku ,ali to je eto recimo pocelo u Britaniji pa i mnogim zemljama cak da se zabranjuje odstranjivanje i tu je upravo obaveza sudije da prvo i pre svega utvrdi dali je vrsen bilo kakav hiruski zahvat /mada se u kasnijoj dobi to i ne primeti ,recimo posle desetog ,petnaestog meseca .
Ovo pisem cisto da rasteram strah ukoliko bilo ko nabavi stene a da imaju pete prste i na zadnjim nogama .I ako vam ,a kao sto rekoh meni nikad ,ipak komentarisu a vi naucite napamet "koje su diskfalifikacione mane" ,a citajuci standar necete naici nigde da se to pominje .
pozzz i dobro zdravlje zguzvancima .sunny
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Mimmi


Ženski Broj poruka : 87
Godina : 31
Lokacija : Crna Gora,Podgorica
Datum upisa : 31.10.2009

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyPon Mar 18, 2013 4:31 pm

Moja Lara nema 5. prst ali kada se kucila znali su neki stenci da imaju.Koliko sam ja upucena,shar pei rasa je \sklona\ izrastanju petog prsta i problemu sa istim,maltene isto kao i problemu sa kapcima..5. prst se odstranjuje hirurskim putem jer kao prvo taj isti prst smeta psu kad poraste tipa da pas njime kaci kad trci,zapinje i sl..a drugo,manje vazno,je to sto ovaj prst nije dozvoljen kod nase rase,tj slijedi diskvalifikacija zbog istog..
Ne znam,vjerovatno ima i sudija koji nijesu ni obratili paznju na taj prst,ja prenosim samo licno iskustvo..I uvjek sam imala shar peja bez tog 5. prsta..Kada su mali,to odstranjivanje maltene i ne boli,a vjerujem da je drugacija prica kad su odrasli psi..
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyUto Mar 19, 2013 1:13 pm

Mimi!
Uz duzno postovanje poredjenje petog prsta i kapaka je nemoguca .
Drugo pazljivo procitajte standard i budite ljubazni navedite gde je to "diskvalifikaciona mana" .
Moj Bole ce u Maju imati 3 godine i zamislite peti prst mu uopste ne smeta !
A sto se tice sudija prosao sam na 17 izlozbi osmoricu sudija od kojih su bar dvojica veoma upuceni u rasu i sude po seloj evropi .
Inace u pojedinim zemljama Evrope je zabranjena bilo koja "intervencija u krvi" ili pojasnjeno "kupiranje Repa ili Usiju " kao i odstranjivanje bilo cega pa i ovog tzv"Vucijeg prsta" .
Inace i "Pravilnik o ocenjivanju pasa " nigde ne svrstava peti prst u "diskvalifikacionu "manu dok recimo "harmoniku" decidirano navodi .
Bice da sam ovim komentarom subjektivan i neka ,ali je napisan argumentovano bez "sta bih ja ili drugi voleli" .
Inace istine radi ovi peti prsti se posle stenjenja mogu odstraniti i nakon 12-14 meseci nece se primetiti ni da je bio .
Eto tek toliko ,obzirom da mi se cini da niste procitali komentare i diskusiju izmedju mene i Unaltraine koja je iznzetni poznavaoc rase .
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyUto Mar 19, 2013 1:16 pm

nesa151 ::
Mimi!
Uz duzno postovanje poredjenje petog prsta i kapaka je nemoguca .
Drugo pazljivo procitajte standard i budite ljubazni navedite gde je to "diskvalifikaciona mana" .
Moj Bole ce u Maju imati 3 godine i zamislite peti prst mu uopste ne smeta !
A sto se tice sudija prosao sam na 17 izlozbi osmoricu sudija od kojih su bar dvojica veoma upuceni u rasu i sude po seloj evropi .
Inace u pojedinim zemljama Evrope je zabranjena bilo koja "intervencija u krvi" ili pojasnjeno "kupiranje Repa ili Usiju " kao i odstranjivanje bilo cega pa i ovog tzv"Vucijeg prsta" .
Inace i "Pravilnik o ocenjivanju pasa " nigde ne svrstava peti prst u "diskvalifikacionu "manu dok recimo "harmoniku" decidirano navodi .
Bice da sam ovim komentarom subjektivan i neka ,ali je napisan argumentovano bez "sta bih ja ili drugi voleli" .
Inace istine radi ovi peti prsti se posle stenjenja mogu odstraniti i nakon 12-14 meseci nece se primetiti ni da je bio .
Eto tek toliko ,obzirom da mi se cini da niste procitali komentare i diskusiju izmedju mene i Unaltraine koja je iznzetni poznavaoc rase .
I na kraju da vam dodam od 5 stenaca boletovih brace i sestara samo je on imao peti prst .
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyUto Mar 19, 2013 2:56 pm

Peti prst nije diskvalifikaciona mana kod nase rase,ali kod svih rasnih pasa nepisano pravilo da ga nema iz estetskog razloga jeste, neke sudije ga zameraju kao manu, kod nekih prodje precutno ali utice negativno na krajnju ocenu kod nekog opstog utiska koji pas ostavlja.... a neki ga uopste ne zameraju niti vide kao estetsku manu jer prirodno je da pas ima po pet prstiju..zavisi od sudije i kako on licno pristupa celoj stvari....Niko ne moze i ne sme diskvalifikovati psa zbog prisustva vucije kandze ali isto tako niko ne moze spreciti sudiju da precutno losije rangira psa u takmicenju ako mu se ne dopadne sto ga pas ima.Tako ce biti sve dok se vucija kandza ne bude definisala u standardima.... za sada sve je na vlasniku i njegovoj odluci.Ja znam da cu svojim psima skidati i ubuduce pete prste i na prednjim, a ne samo zadnjim nogama(ako se ikada pojave u nekom leglu) iz razloga koji sam navela negde u prvim postovima, ne zbog estetike...i tako sve dok se ne zabrani odstranjivanje i kod nas.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Uto Mar 19, 2013 6:13 pm, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptyUto Mar 19, 2013 3:30 pm

Very Happy: Basketball
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Mimmi


Ženski Broj poruka : 87
Godina : 31
Lokacija : Crna Gora,Podgorica
Datum upisa : 31.10.2009

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySre Mar 20, 2013 6:10 pm

U pravu ste Nesa,nijesam procitala diskusiju izmedju Vas i korisnika unaltraina.
Moram priznati da sam mislila da 5. prst jeste diskvalifikaciona mana,ali sam pogrijesila.

Sve to stoji,nije mana,utvrdjeno je.I pored toga sto nije mana,mojim psima cu uvijek otklanjati taj 5. prst..
Nego ne razumijem ovako burnu reakciju na moj post.Ja sam na forumu da razmjenjujem iskustva,misljenja i da nesto naucim a ne da vama navodim ' gde je to diskvalifikaciona mana'

To sto Vas pas ima 5. prst je vasa stvar i vasa zelja i volja,ja se u to ne mijesam,isto kao da sam Vas ja nesto uvrijedla svojim postom,barem mi tako izgleda.
Ne pada mi na pamet,imam ja drugih,pametnijih obaveza.

Iate pozdrav od mene i pig
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySre Mar 20, 2013 8:31 pm

@Mimmi!
Daleko od toga da ste me uvredili ili da je moja reakcijabila"burna" ,moguce je da vas je povukla ona rec da sam"subjektivan" ,jer Bole ih ima i to je moj izbor bio ,nisam zeleo da se ista kod njega dira ,bilo koji zahvat .
Ja nisam profesionalni odgajivac niti na to pretendujem ,drzim dva ili tri psa kako kad ,a Bole je i pored tih nazovimo "estetskih nedoumica" svoje pokazao na izlozbama tako da nema mesta ljutnji sa moje strane .Ja jedino reagujem kad se navede da je recimo to "diskvalifiukaciona mana" ,a recimo "harmonika" koja je decidirano navedena nije ,jer se tako "svidja sudiji " pa pobedi recimo negde na specijalki ili izlozbi pas naboran od vrata do repa .Ali Boze moj sudije su tu da sude ,pa imate na drugom forumu 32 stranice o jednom sudiji koji sudi Sar -Pei ali tako da kod njega izuzev "nekog" ni jedan pas nema bolju ocenu od 4 .
No ako sam vas icim uvredio primite moje izvinjenje iako ako ste procitali moj komentar je pocinjao "uz duzno postovanje" .
No nastranu sve svi volimo svoje ljubimce te primite pozdrav od nesa151 i Boleta sunnyPeti prst - Page 2 177848
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 EmptySre Mar 20, 2013 9:53 pm

ELIMINATING FAULTS :

• Heavy folds of skin on body (except withers and base of tail) and limbs.


Diskvalifikacione mane:

Teški nabori kože na telu (osim na grebenu i korenu repa) i udovima.


Da ne bude zabune jer je izuzetno teško proceniti šta su teški nabori, a šta nisu. Standard je tako napisan da ostavlja prostora za različito tumačenje.

slike preuzete sa javnih FB profila:

Peti prst - Page 2 560138_441309609227734_2010704740_n

Peti prst - Page 2 5029_1177863049310_8199657_n

Peti prst - Page 2 574460_10200661668446695_1273017578_n

Peti prst nije naveden kao mana, niti kao diskvalifikaciona mana, neke sudije će ga zameriti, neke neće, meni lično ne smeta uopšte.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Peti prst - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Peti prst   Peti prst - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Peti prst
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Peti prst

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Nega-
Skoči na: