Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Kako eliminisati krpelja ... EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Kako eliminisati krpelja ... EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Kako eliminisati krpelja ... EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Kako eliminisati krpelja ... EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Kako eliminisati krpelja ... EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Kako eliminisati krpelja ... EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Kako eliminisati krpelja ... EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Kako eliminisati krpelja ... EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Kako eliminisati krpelja ... EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Kako eliminisati krpelja ... EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Kako eliminisati krpelja ...

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Sonja Kukic

Sonja Kukic


Ženski Broj poruka : 215
Godina : 32
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.02.2011

Kako eliminisati krpelja ... Empty
PočaljiNaslov: Kako eliminisati krpelja ...   Kako eliminisati krpelja ... EmptySub Apr 16, 2011 8:01 pm

Ako se ikada nadjete u "ne daj boze" situaciji kao sto je napad krpelja na mezimca, korisno je da imate objasnjeno sta da radite da bi malu gnjidu odstranili...

Naravno, najsigurnije resenje je da posetite veterinara, ali ako ste fan vadjenja i ubijanja ovih gamadi(kao ja) trebace vam tekst ispod:

Krpelji su male gnjide, spadaju u skupinu clankonozaca iz reda grinja, srodnici su paucima (fuj fuj) i imaju 8 nogu... Ono sto me je fasciniralo je da ih zapravo ima preko 300 vrsta koje se (po najosnovnijoj podeli) dele na:

-Tvrde krpelje (oni koji se jos nisu "nakacili" na domacina)
-Meke krpelje (one koji su to , jelte, uradili)
-Nuttalliellidae (ne znam,al saznacu pa cu napisati)


Životni ciklus psećeg krpelja

Nakon dostizanja polne zrelosti, ženka krpelja se pričvrsti na psa i kada nađe dobro mesto i počne da ispija krv, mirisom doziva mužjaka.
Mužjak je mali i crn krpelj koji se priljubi uz ženku koja se hrani i oplodi je.(da li moze gore...pale)
Neko vreme nakon oplodnje, mužjak krpelja se otpusti i kreće kroz pseće krzno u potragu za sljedećom partnerkom. Ponekad se dogodi da mužjak krpelja ostaje dugo visiti na ženki.
Oplođena ženka pušta hormone rasta i počne se naglo povećavati. Iz krvi uzima samo hranjive sastojke, a ostatak ne izbacuje probavom već ga vraca nazad u telo u domaćina. To izaziva upalne reakcije, pa je na tom mestu prokrvljenje još veće, što opet odgovara ženki krpelja koja se hrani krvlju.
Nakon što završi s hranjenjem, ženka krpelja je puna hranjivih sastojaka iz krvi. Ženka se tada otpusti, proizvede par stotina otrovnih jajašaca koje niko ne jede, pa ni mravi, i umire. 'Fala bogu...


Kod kuca, krpelji su pretezno u prednjem delu tela, na vratu i po glavi Sad


Odstranjivanje krpelja

Krpeljima se mogu zaraziti svi ljudi koji se kreću u prirodi, životinje kao što su psi, mačke, goveda i tako dalje...
Nakon što pronađete gnjidu na svojoj koži ili u krznu vašega ljubimca, lagano razmaknite krzno oko nje. Potom jednim brzim pokretom obuhvatite krvopiju sa dva prsta (sa sto je moguce preciznijim pritiskom kod glave) i povucite ga napolje.
Za skidanje krpelja sa psa postoje i specijalna klešta-pinceta. Mogu da se nadju u Pet Shop-u. Pinceta u obliku hemijske olovke je napravljena tako da zaobiđe telo krpelja i uhvati ga odmah blizu glave. Lagano uvijajte levo-desno, to je dovoljno da se krpelj otpusti, da mu padne koncentracija i da popusti stisak, nakon čega ga lagano povučete NAPOLJE.
Krpelji se ne "zakopavaju" spiralno, već imaju zube kao harpun(ne znam sta je ovo, ali su im zubi postavljeni tako da je moguce da neki ostane unutra...). Vadjenje kružnim pokretima nije praktično.
Ako prilikom vađenja u koži ostane glava krpelja, lako ju je kasnije izvaditi steriliziranom iglom.
Krpelje nikako ne valja gušiti uljem (jer bez vazduha mogu dosta dugo opstati), trovati insekticidima, omamljivati benzinom i alkoholom, pržiti cigaretnim žarom i sl. Mažući ga alkoholom ili nekim drugim opojnim sredstvom se postiže da se krpelj otpusti i da se bez nekih problema moze odstraniti, ali popuštajući svoj ugriz za kožu krpelj se opusti, a budući da je napet (ponaša se kao balon) - povraća utrobu u domaćina...

gamad:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Tick_male_size_comparison_(aka).jpg

Nadam se da sam pomogla, ali ponavljam- veterinar je najsigurnije resenje u ovakvim situacijama... Pozdrav lick
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Kako eliminisati krpelja ... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako eliminisati krpelja ...   Kako eliminisati krpelja ... EmptyČet Apr 12, 2012 4:58 am

Izvinjavam se ako ponavljam post.

Evo sad je 04:41.

Nisam jos legla jer imam neke stvarcice da raspremim, sutra mi je malo vremena jer predstoje praznici, neradni i dosadni dani.

Molim forumase da mi pomognu, izgrde, napljuju ili sta god samo nek mi objasne i pomognu u sledecoj situaciji.

Uzela sam da se mazim s Betty i ispod uha na obrazu napipam nesto ogavno, svetlo smedje boje. Probudila sam tatu jer se ja retard uzasno bojim buba i nisam smela da izvadim. Tata je bio sanjiv i izvadio ge zlotvora ali ostala je glava. Na netu sam nasla da ako ostane glava tu crnu tacku izvadim steilnom iglom, koju sam na svu srecu imala.

Da li treba sad da panicim da ce da dobije neku bolest, sta sad da radim. Imam frku jer nas Cane Haski je vec dva puta imao Lajmsku bolest. Oba puta krpelj ga je ujeo i otkacio se tako da nismo videli. Bio je veseo razigran, a sasvim slucajno smo ptrvi put videli u snegu tamnu mokracu i reagovali, a sad drugi put zapisao je tocak kola i bilo je krvavo. Hvala Bogu dobro je, dobio je inekcije od veterinara.

Evo ovakav krpelj je bio na Betty, ali bio je prazan, nije bilo ni kapi krvi u njemu

[img]Kako eliminisati krpelja ... Krpeljnadlaci [/img]
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Kako eliminisati krpelja ... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako eliminisati krpelja ...   Kako eliminisati krpelja ... EmptyČet Apr 12, 2012 10:49 am

Samo je pratiš. Više nema uopšte pravila koji je krpelj zaražen a koji ne, jednostavno se ne zna. Kao što si i sama rekla za haskija nije se ni video krpelj a pas je bio zaražen babezijama. Sad
Nema boljeg saveta sem tog da je pratiš i ako primetiš promene (visoka temperatura, odbijanje hrane, letargija, taman urin) pravac veterinar na terapiju.
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Kako eliminisati krpelja ... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako eliminisati krpelja ...   Kako eliminisati krpelja ... EmptyČet Apr 12, 2012 1:07 pm

Murphypei ::
Samo je pratiš. Više nema uopšte pravila koji je krpelj zaražen a koji ne, jednostavno se ne zna. Kao što si i sama rekla za haskija nije se ni video krpelj a pas je bio zaražen babezijama. Sad
Nema boljeg saveta sem tog da je pratiš i ako primetiš promene (visoka temperatura, odbijanje hrane, letargija, taman urin) pravac veterinar na terapiju.


Ok. Ok. uh... sad mi malo lakse. Hvala puno hugs
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kako eliminisati krpelja ... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako eliminisati krpelja ...   Kako eliminisati krpelja ... Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kako eliminisati krpelja ...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Sezona krpelja
» kako da hranim??
» Kako sanirati povrede
» Kako koristiti ChatBox?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: