Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
NEGA ZUBA I USTA EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
NEGA ZUBA I USTA EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
NEGA ZUBA I USTA EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
NEGA ZUBA I USTA EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
NEGA ZUBA I USTA EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
NEGA ZUBA I USTA EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
NEGA ZUBA I USTA EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
NEGA ZUBA I USTA EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 NEGA ZUBA I USTA

Ići dole 
+15
fifi
AhKin
Sonja Kukic
Beauty Hana
vl.sermelwall
unaltraina
Nesha
Kesten_Pire
kud
Skarfi
Siniša
Buba_mara
Murphypei
Mimmi
slavkan73
19 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
slavkan73

slavkan73


Muški Broj poruka : 384
Godina : 50
Lokacija : Novi SAd
Datum upisa : 25.08.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyPon Okt 26, 2009 5:24 pm

Ova tema bi mogla pokrenuti neka pitanja o kojima imamo vrlo malo odgovora. Usta i zubi naseg psa se cesto zapostavljaju i mislimo da ako se pas ne zali da je uvek sve uredu, a zaboravljamo na preventivne i ceste preglede kako veterinara tako i nas.
Recimo, retko ko bi od nas znao kada je optimalno vreme da nasi mezimci menjaju zube, kako izgledaju pravilni zubi i vilica, imaju li bakterija u ustima ili nekih infekcija.
Mnogo je stvari o kojima mozemo razgovarati u ovoj temi . . .
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Mimmi


Ženski Broj poruka : 87
Godina : 31
Lokacija : Crna Gora,Podgorica
Datum upisa : 31.10.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptySub Okt 31, 2009 10:27 pm

Evo,opet kopiram,ali bolje je tako nego da preprichavam,pa neshto izostavim...a iskreno mi je muka da kucam.
Evo neshto izuzetno korisno shto se tiche njege i uopshte o zubima pasa.

Zubi su izuzetno važan organ za psa. Osim što imaju uobičajen značaj i ulogu u sistemu organa za varenje, oni za psa imaju i dodatni značaj. Ovako velika važnost zuba za psa proističe iz činjenice da je pas domaća životinja i ima svoju radnu ulogu u domaćinstvu bilo kao čuvar imanja, kao ovčarski radni pas ili službeni pas. U obavljanju svih ovih funkcija zubalo ima je neophodno i to po mogućnosti - kompletno.

Koliki je značaj zuba za psa vidi se i po tome što je u standardu za svaku rasu poseban naglasak dat na kvalitet zuba, njihov izgled i kompletnost.

Psi imaju mlečne i stalne zube. Štenad dolazi na svet bez zuba, da bi im prvi mlečni zubi počeli izbijati oko treće nedelje života, a kompletno mlečno zubalo (od 28 zuba) se formira oko osme nedelje starosti. Stalnih zuba u vilici ima 42. Sastav ovih stalnih zuba u jednoj vilici je sledeći: 6 sekutića, 2 očnjaka, 8 premolara i 10 molara ukupno (4 u gornjoj i 6 u donjoj vilici).

Prilikom formiranja i nicanja zuba mogu se javiti razne promene i nedostaci kod zuba. Najčešća nepoželjna pojava jeste neizbijanje zuba tj. zubalo sa manjim brojem zuba. Najčešće nedostaje neki premolar, ali takođe mogu nedostajati i drugi zubi u vilici. Kod mnogih rasa, pas po standardu može biti diskvalifikovan zbog nedostatka nekih zuba.

Jedan od uzroka neizbijanja stalnih zuba može biti i neispadanje mlečnih zuba, tako da ove mlečne zube treba izvaditi do sedmog meseca života psa. Osim ove nepoželjne pojave, dešava se i da kod izrastanja zuba oni nepravilno naležu jedni na druge, tako da se dobija nepravilan zagriz. Najčešći poželjan zagriz je makazast, dok je klještast zagriz dozvoljen kod nekih rasa. U slučaju kad je donja vilica duža od gornje govorimo o predgrizu koji je dozvoljen npr. kod engleskog ili francuskog buldoga, mopsa, pekinezera i sl. U slučaju kad je gornja vilica duža od donje, radi se o podgrizu. Ovo je nepoželjna pojava i veliki nedostatak koji povlači za sobom zabranu uzgoja ovakvih primeraka.

Jedan od problema sa zubalom često prisutnih kod pasa jeste povreda zuba kao lomljenje i pucanje do kojih najčešće dolazi zbog griženja tvrdih predmeta kao što su kosti ili kamenje, metalne ograde i druge prepreke. Najčešće se lome očnjaci ili kutnjaci.

Kad su ovakve povrede u pitanju, psa treba odvesti veterinaru koji može na specijalan način ovakav zub da nadogradi i stavi krunicu koja će zameniti pravi zub.

Osim ovih mehaničkih povreda zuba, oni su podložni različitim oboljenjima. Najčešće su to oboljenja do kojih nastaje usled pojave zubnog kamenca. Taloženjem zubnog kamenca zubi i desni postaju pogodno tle za razvoj bakterija. Desni otiču i krvare i neretko, zbog napredovanja kamenca - ispadaju. Ova bolest se naziva paradentoza, a moguće oboljenje je i gingivitis tj. upala desni.

Bolesni zubi uzrokuju i granulom koji izaziva bol u korenu zuba i otok koji se leči antibioticima, a zub se najčešće mora izvaditi.

Imajući u vidu sve navedeno, možemo zaključiti da je kontrola zuba i briga o njima od velike važnosti za psa i njegovo zdravlje.

Većina problema u vezi sa zdravljem zuba dolazi od neadekvatne ishrane i nedovoljne ili nepravilne higijene zuba i usta. Zato se preporučuje vlasnicima pasa, da svog psa od malena naviknu na redovno pranje zuba i da onda ovu obavezu ponavljaju bar tri puta nedeljno. U prodavnicama za kućne Ijubimce se mogu kupiti četkice i paste za zube namenjene vašim Ijubimcima.

S obzirom da veliki broj vlasnika pasa hrani svoje pse isključivo kašastom hranom, trebalo bi ih opomenuti da daju svom psu, bar povremeno, igračke od goveđe kože, tvrdi keks ili sirovu kožu kako bi on na taj način mogao čistiti taloge sa svojih zuba i tako sprečiti stvaranje kamenca. Ukoliko se kamenac ipak nahvata na zube, njega može odstraniti samo veterinar.

I na kraju treba istaći da su zubi psa podložni trošenju tokom starenja psa, te su tako sekutići do pete godine već istrošeni, a sa sedam godina i očnjaci. Zubi menjaju boju i postaju žuti. S obzirom na promene koje se dešavaju na zubima, moguće je prilično tačno, po zubima odrediti i starost psa.
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

slavkan73


Muški Broj poruka : 384
Godina : 50
Lokacija : Novi SAd
Datum upisa : 25.08.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 12:38 am

Tako je . . .hvala Mimmi za ovaj tekst . . .
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Mimmi


Ženski Broj poruka : 87
Godina : 31
Lokacija : Crna Gora,Podgorica
Datum upisa : 31.10.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 12:43 am

Nema na chemu.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 12:14 pm

Hajde onda pitanje za sve... Ko ovde pere zube svom zgužvancu? Znam da veterinari sve češće to savetuju,ali iskren da budem mi to nikada nismo radili. Najbitnija stvar za zube je ishrana i na osnovu toga se stvaraju predispozicije za određena oboljenja usta i zuba. Mišljenja sam da dobra koska (juneća ili ove iz pet shopa) učini čudo zubima. Ljudi su malo skloni da preteruju i da previše humanizuju pse,bez obzira što svi gledamo na njih kao na članove porodice ne treba ni preterivati. Voleo bih da vidim u prirodi čopor dingo pasa kako jedan drugom peru zube jednom dnevno. Smile Naravno da zvuči smešno. Oni retko imaju tih problema jer se hrane prirodno i jedu kosti i prirodno čist zube. Mi ljudi smo ti koji smo odvojili psa od prirode i primorali ga da se ponaša suprotno od svojih iskonskih osobina i zato u većini slučajeva ispaštaju psi zbog nas.
Znači četkica i pasta za zube za mog Marfija ne,ali zato dobra koska i zdrava hrana veliko DA.
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

slavkan73


Muški Broj poruka : 384
Godina : 50
Lokacija : Novi SAd
Datum upisa : 25.08.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 5:34 pm

Mi zubice redovno pregledamo ali ih jos uvek nijednom nismo prali . . .
Koristimo razne vrste kostiju koje su nam preporucili veterinari a koje su napravljene bas za jacanje i nekakvo ciscenje zuba.
Mada kada god pogledam Bebine zube, vidim da su jako beli i zdravi i ne primecujem nikakve anomalije i neispravnosti a tako nam i veterinar kaze . . .
Sve u svemu kao sto Pedja kaze . . ne verujem da su cesti slucajevi kada neko svome ljubimcu cisti ili pere redovno zubice . . .
Nazad na vrh Ići dole
Mimmi

Mimmi


Ženski Broj poruka : 87
Godina : 31
Lokacija : Crna Gora,Podgorica
Datum upisa : 31.10.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 5:54 pm

Ne perem Lari zube,nisam nikad ni jednom psu i ne pada mi na pamet.To mi prelazi vec u bolest.Mislim da je za ciste,bijele i jake zube dovoljno da glodju koske.Vjerovatno grijeshim,ali ovog mishljenja cu se drzhati vjerujem dugi niz godina xD
Nazad na vrh Ići dole
Buba_mara

Buba_mara


Broj poruka : 246
Godina : 41
Datum upisa : 13.01.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 9:34 pm

Ni mi Loredi ne peremo zube. Zdrava ishrana, koske za grickanje kao i keksici za zube(mirisu kao kalodont:)). Za sada nismo imali nikakvih problema.
Nazad na vrh Ići dole
Siniša
Admin
Admin
Siniša


Muški Broj poruka : 1948
Godina : 35
Lokacija : Indjija
Datum upisa : 24.06.2007

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyNed Nov 01, 2009 10:25 pm

Ako cu joj prati zube onda cu da je vodim i u solarijum da se kvarcuje Smile

Slazem se svima sto se kostiju tice. Ja sam pre uzimao one Dental Care koskice i zvake i zubici su nam uveke bili lepi i nikada nam posle zvakanja nije smrduckalo iz usta Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://shar-pei.bestofforum.net
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyPon Nov 02, 2009 11:25 am

ne peremo zube....za sada su zdravi i pravi....redovno dobija koske za pranje zuba....
Nazad na vrh Ići dole
kud

kud


Broj poruka : 1143
Godina : 56
Datum upisa : 11.08.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptyPon Nov 02, 2009 4:24 pm

Mrki svako veče posle jela dobije jedan Denta stick i to je umesto pranja zuba pred spavanje.
Nazad na vrh Ići dole
Kesten_Pire

Kesten_Pire


Ženski Broj poruka : 589
Godina : 46
Datum upisa : 21.05.2009

NEGA ZUBA I USTA Empty
PočaljiNaslov: Re: NEGA ZUBA I USTA   NEGA ZUBA I USTA EmptySub Nov 07, 2009 12:32 pm

Mi isto uzmemo jedan Denta stick na dan, posle jela i to je sve. Ako nekog ipak zanima evo ovde moze videti nesto od pribora za negu zubica i jedan video klip kako se to radi. Meni su licno zanimljive ove gumene zvakalice u koje sipas pastu a pas sam obavi sve ostalo:)


NEGA ZUBA I USTA 0109801

NEGA ZUBA I USTA 746248201556c

NEGA ZUBA I USTA 105509

NEGA ZUBA I USTA Nx02501