Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Signali i gestovi pasa EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Signali i gestovi pasa EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Signali i gestovi pasa EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Signali i gestovi pasa EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Signali i gestovi pasa EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Signali i gestovi pasa EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Signali i gestovi pasa EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Signali i gestovi pasa EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Signali i gestovi pasa EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Signali i gestovi pasa EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Signali i gestovi pasa

Ići dole 
+2
Skarfi
rugievithus
6 posters
AutorPoruka
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyPet Apr 08, 2011 8:23 pm

Tekst je preuzet iz knjige Inteligencija pasa (autor Stanley Coren)

Staviću po neki isječak iz knjige koji mi se učini zanimljivim iz nekog razloga, a ovaj dio knjige mi je takav.

"SIGNALI I GESTOVI PASA

Psi takođe koriste svoje telo da prenesu društvene i emotivne probleme ili stanja, Rep, oči, uši, usta - sve oni to koriste da nama prenesu željenu poruku i njihovo celokupno držanje daje dodatne informacije i koristi se da modifikuje datu poruku.

REP

Pozicija repa je važan pokazatelj društvenog statusa i psihičkog stanja. Naravno da postoje i varijacije u zavisnosti od prirodnog položaja repa: Zapadnoškotski beli terijer će svoj rep oblika šargarepe podići više nego što će to učiniti zlatni retriver sa svojim bujnim kitnjastim repom, dok engleski hrt drži svoj rep još niže spušten.

Skoro horizontalan, usmeren od psa ali ne ukočen: Znak da pas nečemu poklanja pažnju; grubo se može prevesti kao "Nešto interesantno se možda ddešava ovde!"

Skroz horizontalan, usmeren suprotno od psa:Ivaj je deo iniciranja izazova pri susretu sa nepoznatim; grubo se može prevesti kao "Hajde da vidimo ko je gazda ovde!"

Rep uzdignut, između vertikalnog i horizontalnog položaja: Znak dominantnog psa i prevodi se kao "Ja sam ovde gazda!"

Rep uzdignut i delimično savijen preko leđa: "Ja sam najbolji!" Izraz samouverenog, dominantnog psa.

Rep niže od horizontalne pozicije ali je još uvek odaljen od nogu: "Opušten sam!", "Sve je u redu!"

Rep je spušten blizu zadnjih nogu: Značenje ovog položaja se menja u zavisnosti od položaja tela. Ako su noge uspravljene i pas mrda repom tamo-amo: "Ne osećam se dobro!", "Malo sam tužan!"

Ako su noge pomalo nakrivljene na unutra dajući kičmi pomalo pogrbljen izgled: "Osećam se malo nesigurno!" - posebno u nepoznatim okolnostima.

Podaci koje dobijamo od položaja repa su ograničeni nekolicinom faktora:

Nakostrešena dlaka na repu je znak agresivnosti. Ona može da promeni značenje bilo kog položaja repa. Tako ako je nakostrešena dlaka na repu koji je skroz horizontalan, onda poruka glasi: "Ja sam spreman za borbu samo ako ti to želiš!" a kod delimično povijenog repa značenje je: "Ja se tebe ne bojim i boriću se da dokažem da sam ja gazda!"

Oštar prelom repa kada se nalazi u uspravnom položaju: Ovo je karakterističnije za pse koji liče na vukove, na primer nemački ovčari, i ima isto značenje kao i nakostrešena dlaka.

nastavak malo kasnije
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyPet Apr 08, 2011 9:18 pm

bravo Mladene, odlicna tema thumbup
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Vladica


Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 27
Lokacija : Lazarevac
Datum upisa : 05.03.2011

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyPet Apr 08, 2011 10:18 pm

goodpost
Nazad na vrh Ići dole
slavkan73

slavkan73


Muški Broj poruka : 384
Godina : 50
Lokacija : Novi SAd
Datum upisa : 25.08.2009

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyPet Apr 08, 2011 10:45 pm

lick

Super tekst
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyPet Apr 08, 2011 11:26 pm

Nastavak

"Mahanje repom može biti jednostavno posledica uzbuđenja čiji je stepen naznačen jačinom ili brzinom mahanja. Kada želite da procenite stepen uzbuđenja trebalo bi da obratite pažnju na brzinu mahanja nezavisno od veličine samog pokreta. Sportski pas sa punim, bujnim repom izgleda da njime maše mnogo više nego što terijer maše svojim malim repom oblika šargarepe (gde i besno mahanje može da bude jedva primetno). Ipak, u oba slučaja, pokreti načinjeni velikom brzinom znače "Uzbuđen sam!" Pojedinačna veličina zamaha repa bilo kog psa međutim izražava druge informacije.

Jedva primetno mahanje: Ovo je obično pozdrav koji se tumači kao "Zdravo!" Čoveku, gospodaru obično znači "Vidim da me gledaš Ti me voliš, zar ne?" mada je ovo ponekad i jednostavno reakcija na pažnju društva.

Mahanje velikim zamahom: "Sviđaš mi se!" Ovo se obično manifestuje pri igri kada jedan pas deluje kao da napada drugog skačući, režeći i lajući na njega. Mahanje repom je osiguranje da se sve to čini u svrhu igre. U mnogim situacijama značenje ovakvog mahanja je "Zadovoljan sam!"

Usporeno mahanje repom do pola spuštenim: Za vreme obuke ja ovo obično tumačim kao "Pokušavam da te razumem, hteo bih da znam šta hoćeš da kažeš ali jednostavno mi ne uspeva!" Kada pas konačno razreši dilemu, brzina i veličina zamaha će se izrazito povećati-

Mahanje repom je u potpunosti društveni gest. Na neki način ima istu funkciju kao i čovekov osmeh. Ljudi deluju kao da čuvaju veličinu svojih osmeha za situaciju kada je neko tu da ih vidi ili kada razmišljaju o nekome ili nečemu posebnom. Za pse mahanje repom ima iste odlike. Pas će mahati repom nekoj osobi ili nekom drugom psu. Može isto tako mahati mački, konju ili mišu. Kada je pas sam on nikada neće mahati repom nečemu što mu deluje nao neživo. Pas će mahati repom da izrazi zahvalnost kada napunite njegovu činiju hranom, ali ako naiđe na već punu činijicu, on će pojesti hranu, ali neće mahati repom. Ovo je jedan pokazatelj da je mahanje repom jezik, odnosno, sredstvo komunikacije. Kao što mi ne razgovaramo sa zidovima tako psi ne mašu repom stvarima koje si očigledno beživotne.

Većini pasa repje osetljiv pri vrhu, a dosta pasa ima čak osobeni beli vrh repa. To se takođe može videti kod šakala, lisica, divljih pasa i dingoa. Neki psiholozi pretpostavljaju da je svrha ovog svetlijeg dela repa da učini signale davane repom vidljivijim. Kod nekih vukova vrh repa je zatamljen što naravno može poslužiti istoj svrsi. Očigledno je da su psi čiji su repovi posečeni u lošijem položaju. Nedostatak ovog vitalnog komunikacijskog kanala može da im onemogući da komuniciraju sa drugim psima.

S druge strane postoji mnogo dokaza koji pokazuju da su način na koji pas gleda, položaj njegovih ušiju i način na koji pokreće usta sve sredstva kojima pas prenosi informaciju i modifikuje ponašanje drugih pasa i ljudi sa kojima stupa u kontakt.

nastavak slijedi - UŠI

Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyNed Apr 10, 2011 4:37 pm

goodpost bravo
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyNed Apr 10, 2011 9:23 pm

UŠI

"Kao i kada je rep u pitanju, položaj psećih ušiju treba razmatrati u odnosu na normalan položaj ušiju kada je pas opušten. Sa psima koji imaju kupirane ili veoma duge uši to će teže ići.

Načuljene uši ili nagnute malo naprijed: "Šta je to?" Ovo je znak da pas reaguje na neki novi zvuk ili da proučava novonastalu situaciju. Ukoliko je propraćeno blago nakrivljenim položajem glave i opuštenim delimično otvorenim ustima značenje se menja u "Ovo je zaista interesantno!" ili "Ne razumem!" i povezuje se sa novonastalom situacijom. Međutim, ako je ovaj položaj ušiju propraćen iskeženim zubima i naboranom njuškom, to je pretnja psa da će napasti.
Uši zabačene skroz unazad: "Uplašen sam!", "Branimi se od mogućeg napada!" Ovo je uvek vezano za pojavu nekog izazova.
Uši delimično zabačene unazad: Kada je u pitanju pas kao što je nemački ovčar koji inače ima načuljene uši, u ovom položaju uši deluju ramaknuto u stranu. To znači: "Ovo mi se ne dopada!" "Spreman sam d se borim ili bežim!" Ovo je pogled sumnje i može da ukazuje i na agresivnost i na istovremeno privlačenje i odbijanje."

Nastavak slijedi - OČI
Nazad na vrh Ići dole
Blabry

Blabry


Muški Broj poruka : 103
Godina : 31
Lokacija : Banovci Dunav
Datum upisa : 24.10.2010

Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa EmptyPet Apr 15, 2011 1:29 am

goodpost
Nazad na vrh Ići dole
http://www.hardver.iz.rs
Sponsored content





Signali i gestovi pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Signali i gestovi pasa   Signali i gestovi pasa Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Signali i gestovi pasa
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Upoznavanje pasa
» KASALJ KOD PASA
» AGRESIVNOST PASA
» Obuka i vaspitanje pasa

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Dresura-
Skoči na: