Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Treci kapak - Cherry eye - Operacija

Ići dole 
+9
Nesha
Skarfi
neron
vesnacikos
nesa151
Murphypei
unaltraina
Vladica
dule891
13 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Feb 05, 2013 10:32 am

iz kog razloga mu je odstranio to sto jeste? a ovo sa koncicima je super...to je "baby lifting" i bice to dobro Smile


Poslednji izmenio unaltraina dana Uto Feb 05, 2013 12:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
MilenaNenad

MilenaNenad


Ženski Broj poruka : 15
Godina : 31
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 17.01.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Feb 05, 2013 11:45 am

Rekao nam je da da smo bas u zadnjem trenutku dosli, i da je to neophodno.Operacija nije trajala dugo i on je sada bas veseo, sve je ok, koristim kapi 'tobrex' i nadam se dobrom ishodu.
Sto se tice zatezanja, to je ok, vidim da moze da se radi i pre nego sto odraste, a ovo me je bas zbunilo, zasto sada ako je jos uvek rano za to!? Pa sam iz tog razloga pitala da li mozda postoje izuzeci gde mora to i ranije da se odradi?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Feb 05, 2013 11:58 am

Postoje dve procedure. Jedna je zatezanje kapaka, a druga prava entropija. Zatezanje se radi štencima kad ne otvore oči dok su još u leglu, a i kasnije sve dok se glava ne formira. Po opisu njemu je odrađeno zatezanje što je skroz OK.
Entropija podrazumeva sečenje kože i oblikovanje kapaka (gornjeg i donjeg ili samo jednog od ta dva). Uz obično zatezanje nema nikakvog seckanja.

Veterinar je sredio cistu na trećem očnom kapku time što je uklonio suznu žlezdu. To je jedan od načina, ne moj omiljeni, ali jeste način.

Nazad na vrh Ići dole
MilenaNenad

MilenaNenad


Ženski Broj poruka : 15
Godina : 31
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 17.01.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Feb 05, 2013 12:18 pm

Oko je bilo mutne boje kao skramu da je imao, mi smo videli da ima problem jos kada smo ga uzeli, ali smo probali sa kapima i da ce oko da se vrati i nista od toga... Iritirale su ga trepavice , crvenilo , i svi ti simptomi... Odvedemo ga uradio mu je prvo taj hiruski zahvat i plus zatezanje... Ali moguce da je sklonio suznu zlezdu, jer se bas zacudio koliko je bilo veliko... Ponavljam, on je sada ok i nadamo se da ce biti i do kraja tako... Smile HVALA Vaaam Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Feb 05, 2013 12:25 pm

Dobro je to urađeno, bez brige. Vratiće se oko u normalu sad kad više ništa ne smeta. A za kasnije nikad se ne zna najverovatnije da više neće morati ni na zatezanje niti na entropiju kad se glava formira, al opet kažem nikad se ne zna, za sada ne razmišljajte o tome, šta bude biće. Wink
Nazad na vrh Ići dole
MilenaNenad

MilenaNenad


Ženski Broj poruka : 15
Godina : 31
Lokacija : Jagodina
Datum upisa : 17.01.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Feb 05, 2013 12:48 pm

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Dscn0196mk
Nazad na vrh Ići dole
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyČet Mar 21, 2013 10:48 pm

Tek treba da nabavim ovog psa ali sam, poznavajuci da je svaki pas specifican cackajuci po netu nasla na ceste bolesti ovog psa a nakon sto sam procitala ovu temu nista mi nije jasno scratch ...
Moze li neko da mi objasni par stvari:
Koja je razlika izmedju zatezanja ili sjecenja koze iznad oka, kako se procjenjuje da li to treba ili ne, sta ide u kojem uzrastu ... kakve veze sa tim imaju trepavice i da li je obavezna operacija ociju kod ovih pasa a ako nije sta da uradim da bi sprjecila te silne operacije. Ne plasim se toliko operacija, imala sam vec psa sa par operacija bojim se greske veterinara pa da mi osakati, unakazi i napravi bolesnog psa za cijeli zivot.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyČet Mar 21, 2013 11:13 pm

welcome

Pa, donekle šar-pej jeste sinonim za probleme sa očima jer se o tome nije vodilo dovoljno računa i ne vodi se i dalje.
Uvrtanje kapaka (entropija) može da se pojavi u bilo kom dobu kod psa. Npr. štenci treba da progledaju negde od nekog 10og dana pa do 2-3 nedelje starosti, desi se da nekima mišići nisu dovoljno jaki i oni ne otvore oči, tad se radi zatezanje tj. podizanje kapaka da bi se sprečilo oštećenje rožnjače. Neki veterinari ne žele da rade zahvat kad su štenci toliko mali i bez anestezije pa čekaju još.
Uglavnom u svakom momentu može da se desi da trepavice počnu da se uvrću ka rožnjači i da je nadražuju i da mora da se odradi zatezanje. Uglavnom to bude u periodu između drugog i petog meseca (nema pravila). Zatezanje je jednostavna procedura gde se jednostavno koncima trepavice usmere van oka, nema nikakvog sečenja rade samo igla i konac.
Glava se formira duže pa kako pas raste i zateže se i mišići oko očiju jačaju manje su šanse da će biti potreban bilo kakav zahvat.
Operacija entropije (ja je zovem prava entropija) podrazumeva korišćenje skalpela, igle i konca. Zaseče se koža iznad (i/ili ispod oka) skloni deo kože i trepavice usmere van oka koncima. Postoji još i reoblikovanje kapaka, ali to je već malo duža priča. Ova operacija se ne radi dok pas ne formira glavu (nikako pre osmog meseca) jer se često desi da kasnije nedostaje taj deo kože i oko je stalno izloženo spoljašnjim uticajima, imao sam jednog takvog i uopšte nije zabavno boriti se sa stalnim infekcijama. Po meni, najveću ulogu igra nasledni faktor pa tako psi roditelja koji nisu imali nikakvu intervenciju na očima najčešće daju pse koji nemaju problema, ali ni to nije pravilo, entropija je duboko ukorenjena u linije i pojavi se skoro uvek bar jedno štene u leglu koje završi sa zatezanjem ili pravom entropijom kasnije. Trenutno imam stariju ženku koja nije imala nikada problema sa očima i štene od skoro 5 meseci koje isto nije imalo problema sa očima. Obe su od roditelja koji nisu imali nikakav zahvat.
Pošto je tema o trećem očnom kapku, ima veze sa entropijom u smislu da je ona jedan od najčešćih uzroka za pojavljivanje ciste na trećem očnom kapku (prolaps trećeg očnog kapka). Suzna žlezda ispadne iz svog ležišta i pojavi se u ćošku oka u vidu crvene kuglice veličine zrna graška. Postoji nekoliko procedura da se to sredi, naravno treba pronaći uzrok, a najčešće je entropija ili neki jači udarac.

Sa kapcima se nikad ne zna slučaj ženke od 3 godine koju je ujeo pauk pa je sva otekla i morala na zatezanje da bi joj se pomoglo da se rožnjača ne ošteti, ili spastična entropija gde se oko povlači u očnu duplju prilikom uticaja nekih faktora (posebno u periodu alergija u prleće i jesen) gde opet veterina treba da proceni da li treba uraditi zatezanje.
Najbitnije je znati da se malom štenetu ukoliko postoji problem sa očima i kapci se uvrću, trepavice iritiraju rožnjaču, mora odraditi zatezanje i isključivo zatezanje, bez korišćenja skalpela. Prava entropija dolazi u obzir tek kada se glava formira ne pre osmog meseca.
Nazad na vrh Ići dole
topaz




Ženski Broj poruka : 30
Godina : 40
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 21.03.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyPet Mar 22, 2013 10:06 am

OK, dobro je znati to sve, ja se zahvaljujem na odgovoru Smile
Da li postoji neka terapija koja sprjecava tako nesto? Meni bi trebalo da dodje stene od tri do tri i pola mjeseca pa nisam sigurna sta da mu radim tj kako da njegujem njegove oci da bi sprjecila eventualnu operaciju. Neke masti, kapi .... ?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyPet Mar 22, 2013 10:35 am

Nažalost ništa. Ili se desi ili ne. Prepisuju veterinari i masti i kapi kada primte da postoji problem pa se nadaju da će se popraviti stanje, ali iz mog iskustva i onoga koliko pratim grupe i forume o zdravlju nije čak ni 1% štenaca koji imaju problem sa entropijom i prepisane im masti i kapi i stanje se popravilo. Ukoliko dođe do entropije zatezanje je neminovno. Kao što rekoh moj prvi šar-pej je imao problem, pa onda veterinar upropastio oči, a evo ove dve sada obe odličnih očiju bez ikakvih problema. Genetika je čudo.
Nazad na vrh Ići dole
sabla

sabla


Muški Broj poruka : 70
Godina : 42
Lokacija : Banja Luka - REPUBLIKA SRPSKA
Datum upisa : 14.02.2010

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyPet Mar 22, 2013 10:45 am

Moj Rikac je sa 5 mjeseci operisao treći kapak, tada mi je veterinar rekao ako radiš jedno oko najpametnije ti je uraditi sva četiri zatezanja na očima.

Jest, bar ovdje kod nas to je bilo malo skuplje 150 eura, ali stvarno mu je vet uradio, znaš kad niko ne može primjetiti,niti se vidi da je operisao...ama baš ništa..

Kad se sjetim koliko je jadnik cvilio, jaukao, 4-5 noći nije spavao, samo je cvilio i išla mu krv, sukrvica iz očiju.....Ali smo ja i on to sve prebolili, nekad se razočaram u tu našu pasminu, kad pogledam neke druge pse, kako žive,šta jedu, i sve kod njih ok. Ovi naši žive kao prinčevi i uvijek neki problemi,jako su osjetljivi na sve....Ali od svih pasa, zato su naši pravi drugari, što se kaže kao ljudi....
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 2:40 pm

Da li neko može da mi pojasni pojam čišćenje suznih kanala i kako to utiče na suznu zlezdu ili treći kapak?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 3:47 pm

Iskreno prvi put čujem za čišćenje suznih kanala, ne znam kako bi tako nešto izgledalo. Možda neko drugi zna o čemu je reč? Jel' to neko rekao tako ili?
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 3:58 pm

Pricali smo vec da Pasa ima problem sa suznom zlezdom i dal da ga opet operisemo ili ne.
Situacija je takva da su mu zlezde iskocile na oba oka i da nam je veterinar rekao da je najbolje da se uradi ciscenje kanala kristalima kao sto se radi kod ljudi, pošto su mu suzeni kanali i uvek ce se vracati problem zlezde ( da podsetim njemu je radjena operacija i posle 20 dana se opet pojavila zlezda).
Pre 10 dana su mu uradili taj zahvat i sve je ok, nema crvenila okice su savrsene ( da ne cuje zlo )
ali me interesuje da li jos neko ima iskustva sa tim. Nije imao savove ni probleme posle anestezije kao kod prve operacije.
Jedina promena koju primecujem je da mljacka kad se probudi kao da ima visak tecnosti u ustima,mada mi je vet i rekao da je sve to povezano.
Sta mislite o tome?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 4:04 pm

Nažalost ne znam. Interesantno mi je ovo što čitam pa ću pogledati po netu, al iskustva nemam pa ne bih da lupetam. Moj jedini predlog bi bio da se problematična žlezda skroz ukloni ukoliko dođe do problema, ali ako ima nešto manje invazivno uvek sam za.
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 4:08 pm

A kada se ukloni jel to znaci da je psu potrebno stavljati kapi do kraja zivota i da postoji mogucnost da oslepi, neznam to i zato pitam.
Data nam je mast tobradex da mazemo ako bude zelenih krmelja.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 4:24 pm

Ne mora da znači. Psi imaju po dve suzne žlezde u svakom oku i uglavnom ova druga preuzme na sebe punu funkciju. Ne kažem da nema slučajeva gde je pas sa jednom žlezdom morao na veštačke suze, ali sam možda video jedan ili dva slučaja na velikom forumu za zgužvance, a oni imaju hiljade članova. Znam da je kod nas na forumu dosta pasa, koji su imali problem sa tom donjom suznom žlezdom koja ispada kroz treći kapak, završilo bez te žlezde i normalno funkcionišu. Uglavnom veterinari u svetu pokušaju prvo da vrate žlezdu na mesto pa ako se ponovo pojavi onda je uklone skroz.
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 EmptyUto Sep 17, 2013 4:28 pm

Hvala na objasnjenju Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Treci kapak - Cherry eye - Operacija   Treci kapak - Cherry eye - Operacija - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Treci kapak - Cherry eye - Operacija
Nazad na vrh 
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: