Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Podizanje svesti o šar-peju EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Podizanje svesti o šar-peju EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Podizanje svesti o šar-peju EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Podizanje svesti o šar-peju EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Podizanje svesti o šar-peju EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Podizanje svesti o šar-peju

Ići dole 
+7
Gmu
Dona&Bella
unaltraina
MitaBG
rugievithus
neron
Murphypei
11 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyUto Sep 10, 2013 12:39 pm

Nažalost nemam dovoljno vremena za forum pa vidim da malo stagnira, što je u suštini šteta, ali hajde malo da razvijemo još neke teme.

Šar-pej je postao poprilično popularan kod nas, ne mislim samo na Srbiju nego na čitav region (forum ipak ima reč Balkan u imenu) i trebalo bi malo poraditi na popularizaciji pasmine i pomoći nekim novim vlasnicima. Takođe je bitno pokazati ljudima kako pasmina zaista treba da izgleda i kako da se ponaša. Najčešće je ona priča sladak, izgužvan psić koji se razvlači što više, a onda kada pas uleti u pseći pubertet nastaje haos i neretko slušamo o poklanjanju i uspavljivanju.
Skoro sam ćaskao sa nekim ljudima (prepoznaće se) o popularizaciji šar-peja kod nas pa me i ovde interesuje: Kako popularizovati pasminu? Kako predočiti vlasnicima i novim vlasnicima šta je šar-pej i kako treba da izgleda? Na šta treba posebno obratiti pažnju? Da li su izložbe pravo mesto za popularizaciju šar-peja?

Znam da na dosta ovih pitanja može da se odgovori onim čuvenim da je situacija teška i da ljudi nemaju vremena ni za sebe, a ne za pse, ali ako tako gledamo stvari vremena i prilika nikad ne bi ni bilo. Potrebna je dobra volja i dosta novih ideja. Mogu da pomenem ovde i Klub, ali moje shvatanje je da za Klub ne postoji dobra volja u Srbiji zato je i sama rekonstrukcija stavljena na čekanje.

Hajde malo da proćaskamo o ovome. Svi. Ne samo nas nekoliko.
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 12:05 pm

Fina tema, o kojoj mi interno cesto caskamo,pa je lepo da se prebaci i ovde. 
Iznecu moj primer kako to radim, pa mozda neko ovde nadje pravac kako da siri svoje znanje o ovoj rasi na svoju okolinu, bilo licno,ili putem drustvenih mreza.. 
Posto sam cesto u raznim drustvima koja na prvi pogled nemaju veze sa psima, mi "kuckari" se lako prepoznamo i tu krece prica. Ako primetim da ljudi, mozda zbog neiskustva ili pogresnih saveta "strucnih" ljudi krenu u  pogresnom pravcu,pa nekim svojim iskustvima i savetima pokupljenim na ovom forumu, pokusam da vratim stvar na pravi kolosek. Uvek krecem od hrane pa na dalje. 
Uvek ce se naci neko ko je antiprotivan, ko misli da sve zna, ali cvrstim argumentima i oni ,na kraju, shvate poentu. 
Kada putujemo, uvek se nadje neko da vidi Nerona na sedistu,pa krenu sa pitanjima, i oni bi hteli.. Nazalost, kroz pricu,vidim da nisu pravi za ovu rasu i preporucim im da se ne hvataju u kolo, jer ce izgubiti. 
Tu su i drustvene mreze. Za fb je vec poznato i mnogi odavde su tamo , a ja sam Twiteru vec okupila slicne sebi, sa kojim sam delila iskustva. Jednog psa sam spasila granula, uz veliku zahvalnost vlasnika posto je video poboljsanje. Za mene je to "vetar u ledja" za dalje. 
Ima tu jos vidova sirenja price, u setnji, na izlozbi, zato nemojte se libiti da pridjete nekome ko seta ili vozi shar peia, popricate, date savet ako vidite nesto sto vam se cini lako resivo,a vlasnik ne zna.. 
Nedavno mi je  na drustvenoj jedna osoba, uz komentar da je Neron bas lep, rekla - Nadji mu neku zensku Smile  I ako je moj odgovor mogao da bude - Hocu, ja nisam mogla tako olako da slazem, vec sam bila iskrena. Neron nije ocenjen, nije video izlozbu ni iz auta, nece pariti.. 
Jednom sam odbila coveka, koji je trazio da Neron pari zenku, jer sam videla da mu je najbitnije sto smo mi njemu najblizi, po onom "da ustedim gorivo". Odbijen, uz vec gore pomenute argumente, uz vaspitnu, kako treba da trazi muzjaka,od rodovnika pa na dalje... 

Uvek kada vam vreme dozvoli, prosetajte, uvek se nadje neki zguzvani u vasoj okolini. Tako sam ja nabasala na jednog, doduse u veoma losem stanju. Sada sam veoma ponosna sto je pas sada kao sunce, posto smo se potrudili da nadje i dobrog veta i predje na bolju hranu.Za mene nema vece srece Wink 
Mozda vam ponekad sve zalici na Sizifov posao, mozda ljudi ishejtuju nas trud i preinace ga u preterano, ali mi znamo, po nasim psima da zdrav pas nije uvek i razmazen psa.
U skorije vreme ponovo aktiviramo Zguzvani magazin,kao jos jedan vid dizanja svesti o ovoj rasi. Slobodno se prikljucite ovoj temi,a i radu na istom, jer zajedno mozemo mnogo, ma kakvo stanje i kriza bili u zemlji Wink 
p.s. Ala sam se raspisala, pa onda vidite kako je ljudima kada ih uhvatim uzivo-nespremne hehe
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 12:30 pm

A da li su izložbe pravo mesto za popularizaciju zgužvanaca? Ili možda skupovi? Kakvo je mišljenje o tome?

Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 1:12 pm

Kada je riječ o samoj rasprostranjenosti rase, ista je vrlo popularna na području Srbije, pa i Hrvatske. Bar koliko ja mogu vidjeti sa ovog foruma.

Vrlo interesantno je da je u BiH, bar na regiji u kojoj ja živim, ova rasa nevjerovatno malo zastupljena i nije interesantna. Šta je razlog, stvarno ne znam, ali mislim da nema 10 odraslih pasa na potezu Gradiška-Banja Luka-Prijedor-Prnjavor... A to nije malo područje. Možda nema ni tih 10. Kod mene je samo naša Nika.

Meni je ovo prilično interesantno jer ni Srbija ni Hrvatska nisu daleko, veliki je broj odgajivača i sl. pa opet nema te zastupljenosti.

Ta mala zastupljenost otvara nekoliko vrlo bitnih problema. Prvi problem je taj što veterinari jako slabo, a usudio bih se reći i skoro nikako (čast onima koji prate trendove, usavršavaju se i uče) ne poznaju karakteristike i probleme rase.

Drugi problem je izbor gotove, suve hrane (za one ljude koji bi hranili kvalitetnom gotovom hranom). Sav izbor se svodi u nekoliko, marketinški jakih proizvođača koji, u pravili, ne odgovaraju našoj rasi.

Eto toliko od mene za sada. Da dam mali doprinos ovoj interesantnoj temi svojim viđenjem sa ovog područja.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 4:51 pm

Kod mene u Rumi ih ima oko 20 ako sam dobro uspeo da skopčam, možda čak i više sada, ali viđam samo 4 možda 5 i to ova dva vidim u dvorištu kad šetam. Vlasnici nisu nešto preterano aktivni i mislim da nisu zainteresovani za neko druženje. Kakvo je stanje u ostalim delovima Balkana?

Na koji način popularizovati pasminu, a da to bude najbolji način?

Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 4:54 pm

Pedja, ne izlozbe, skupovi ili nesto trece, smatram da se od setnje u parku do drustvenih mreza sve moze iskoristiti,kao sto sam navela. Na izlozbama ne znam koliko to moze doci do izrazaja, jer se tu mahom vrti jedan broj ljudi, a ja sam srela onoliko ljudi koji ove pse drze kao ljubimce, ne idu na izlozbe,ali ne bleje toliko na netu,pa tako ziva rec opet moze da pokrene stvar!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 5:16 pm

Mene muči i to oko izložbi. Sa jedne strane one su nam jedini uslov za parenje (ne računam tu ocenjivanje u KSRS), a sa druge strane često ono što se pojavi na izložbi nije ono što je zaista pravi šar-pej. Ako bi ljudi imali konkurnciju na izložbama možda bi stanje bilo drugačije, mada je to proces gde treba da učestvuju i vlasnici i sudije i sam Kinološki. Rolling Eyes Mišljenja sam i da najtrofejniji šar-pej nije uvek i najbolji šar-pej, ali opet treba izlagati.
Kako podići svest o šar-peju ako ne postoji volja da se svest podigne? Kako stupiti u kontakt sa ljudima, ako do njih ne može da se dođe? A opet otvorim FB i oglasnike i izleću legla na sve strane, pa me zanimaju i ti kriterijumi... Zar se svest ne podiže i dobro planiranim uzgojem i osvežavanjem krvi?
Imam puno pitanja Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
MitaBG

MitaBG


Muški Broj poruka : 707
Godina : 48
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.10.2012

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 6:19 pm

E, pa hajde da caskamo...
Imajuci u vidu da sam veoma cesto u drustvu ljubitelja pasa, stalno pokrecem temu ishrane pasa i takodje sam misljenja da ne razumeju nacin ishrane koji se ovde provlaci. Najcesce su zainteresovani za sto manje obaveza i sto jeftiniju ishranu pasa (a svi se kunu kako ih obozavaju i sta bi bilo da ih nema...)... Jos kad bi nasli traku za trcanje a da bude za dzabe da ne moraju da ih setaju... Kada god primetim sar peja na ulici, u parku u toku setnje obavezno moram startovati vlasnika i pokrenuti temu za razgovor. Najcesce ljudi nisu ni upoznati sa poreklom psa, da slucajno ne pitam odakle su ga nabavili, a sto se tice karakteristika rase, zdravlje - bolesti tu smo vec u spanskom selu. E onda sledi moj "kratki" monolog, koga u pocetku ignorisu i Rolling Eyes  ali nakon uvodnih minuta sve se okrece i voda ide na moju vodenicu. 
Ja sam ove godine posetio ne puno, ali solidan broj izlozbi, sto kao izlagac, sto kao posmatrac. Iz mogla ugla gledista na tu cudesnu stvar "da li izlozbe potpomazu popularizaciju shar peja", odgovor je DA. Zasto sam formirao takvo misljenje? Prvo, sam izgled nasih zguzvanaca privlaci veliku paznju, nakon toga sledi obavezno pitanje "je li to onaj iz one reklame?". Tu se otvara tema za razgovor. Takodje sam misljenja da samo prisustvo na izlozbi velikog broja sar peja moze  pomoci promociji rase. Ne mora se svaki izloziti i prijaviti za ucestvovanje na izlozbi ali moze svojim prisustvom uvelicati broj zguzvanaca. Tako je bilo ove godine kada se na izlozbi u Pancevu pojavila Nadja sa svojim Mixom i odmah je sva paznja preusmerena na "nas" zguzvane. Nije mi jasno i nece mi biti jasno zasto nema veceg broja izlagaca iz nasih dobrih odgajivacnica a znam da ih ima i dobrih i kvalitetnih. Mislim da su smotre pasa idealno mesto za jedan vid promocije rase, a samim tim i potrebe odgajivaca za delicem reklame. Misljenja sam da nije dovoljna reklama samo iz fotelje, vec se mora nesto pokazati i uzivo. Mozda gresim ali ce me vec neko iz dela odgajivaca ispraviti. Svi smo u prici da su druzimo, da se sastajemo, a kad dodje vreme izlozbi nigde nas nema ili se vrti jedan isti krug ljudi. Slazem se da i najtrofejniji sar pej nije onaj najbolji, ali u uslovima kada se na izlozbi pojavi jedan ili dva psa, sta onda ocekivati. U nasem drustvu kakvo je danas, svest o bilo cemu je nemoguce podici, a pogotovu u svetu kinologije. Ako o tome ne razmislja KSRS (kome je cilj samo novac i nista vise), tesko ce bilo ko od nas uspeti. Nadam se da donosenje odluke o planiranju legla i placanju za svako novo stene i kinoloskom drustvu i ksrs moze dovesti do toga da se nece izdavati rodovnici tako olako i da ce se samim tim smanjiti navala legla sa svih strana. Svest o kvalitetu i osvezavanju krvi je sigurno prisutnija kod odgajivaca koji se bave izuzetno ozbiljnim poslom (mali broj ali ih ima sto je Very Happy ), ali mozda jos vise kod pojedinaca koji su veliki ljubitelji ove rase. Mislim da ovde ima dosta ljudi koji uvek daju svoje konstruktivno misljenje, ali se broj tih ljudi izuzetno retko povecava ili stagnira. Vremena jesu teska, cene zguzvanaca sve nize, a o kvalitetu i da ne govorim, slike u oglasima govore vise od reci. Ovoliko kuckanja i na kraju svi dodjemo do onoga sto svi znamo i opet se pitamo kako dalje i sta uciniti da se svest promeni.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Sep 11, 2013 10:38 pm

A zašto se šar-pejevi ne izlažu? Zašto BG izložba ima sramotan broj zgužvanaca?
Broj izloženih pasa i broj legla se nikako ne uklapa. Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Sep 12, 2013 1:02 pm

Ne uklapa se jer se uglavnom i razmnozavaju psi losijeg kvaliteta a ljudi koji posecuju izlozbe i imaju kvalitetne pse jednostavno ne zele da degradiraju kinolosku vrednost svojih pasa i posto ih razmnoze budu prinudjeni da ih prodaju po niskoj ceni onih legala koje vidjamo uglavnom... a to se dogadja redovno. Svest jeste niska ali nikako ne mogu da razumem da vecina ljudi kada kupuju stence ne razmisljaju apsolutno ni o cemu sem da ga sto jeftinije plate.Vecina tih stenaca i nije izlozbenog potencijala i sa tezim manama pa su neki od ljudi i svesni toga i ne izvode pse...postoje i oni koje to ne zanima ali ih vecinu i jednih i drugih vrlo interesuje da pas ima potomstvo cim jedva spoji 18 meseci....o ljudima koji se aktivno bave uzgojem i zovu sebe odgajivacima a ne vidjamo ih na izlozbama niti ista znamo o psima, uslovima u kojim ih gaje i dr....necu uopste da govorim jer su klsicni stanceri....i to je to.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Sep 12, 2013 1:08 pm

Da dopunim svoj gornji post "Zašto se zgužvanci ne izlažu?" i pitam zašto od 700 i kusur članova niko ne želi da napiše nešto ovde? Zašto su ljudi toliko pasivni, a kad treba da upare svoje pse raduju se kao da sami treba da se pare, a ne psi? Zašto samo šačica ljudi želi da učini nešto bolje, a većina je tu samo da nemo posmatra?

E pa dragi ljubitelji i vlasnici šar-pejeva, štene dobrih odgajivača u inostranstvu se kreće od 800e pa naviše i to štene za koje se ne zna kakav će mu biti zagriz i kakvo će biti u izložbenom smislu. Štene koje je zamenilo zube i koje obećava košta daleko više. Parenje sa vrhunskim mužijakom odličnih linija (a mnogi ne znaju šta su odlične linije jer ne znaju ni šta su linije) košta od 1000e pa naviše, znam za fantastične mužijake čija je cena parenja 1800e. Ako mi ovde (sad prelazim samo na Srbiju) se snebivamo na ove cifre, onda treba da razmislimo da li treba uopšte da se bavimo uzgojem. Najviše poštujem ljude koji uzmu psa kao ljubimca i poklone mu najveću moguću ljubav i uživaju u njemu, a oni koji već u štenetu od 4 meseca vide priplodnjaka ili priplodnu kuju... pa neću da kažem!
I priče o krizi i lošoj situaciji su mi smešne. Ako je tolika kriza onda je kriza za držanje psa ili pasa, kriza je i za parenje pasa jer to KOŠTA!!!! Ali košta one koji vode računa o svemu, one koji ne vode ne košta ništa.
Ako uparim psa sa vrhunskim priplodnjakom u inostranstvu (1800 eura) i za put i sve ostale testove mi treba najmanje 1000e, i u leglu dobijem 4 šteneta po kojoj ceni ja da prodajem svoje štence?! Ako kažem da mi štene košta 500e za 4 ne pokrijem ni približno troškove parenja, a da ne pričam o troškovima podizanja legla. Naravno problem tržišta je takav da oni što misle kako je kujama potreban seks svako teranje pa štancaju za gorivo do Malog Mokrog Luga, e oni svoje štence prodaju u vrednosti vreće krompira i obaraju cenu štenaca ljudima koji zaista žele da učine nešto dobro. Mora li realno stanje ovde da bude takvo da mogu na prste jedne ruke da nabrojim ljude koji znaju koliko su živeli preci psa kojeg drže?!

Da se vratim na popularizaciju. Popularizacija podrazumeva konstantno učenje i konstantno proširivanje znanja. Evo ja sam skoro saznao kako se ispravno posmatra boja kod sable pasa i šta znači kada pas ima leptira na grudima u kinološkom smislu (računa se da je skoro dvobojan), slična stvar i sa paležom od usana preko grudi (skoro dvobojan pas). Hvala za to. Wink Niko se nije naučen rodio i sve to se uči u razgovoru sa drugim ljudima.
Gde smo mi danas i gde je šar-pej danas? U kom pravcu hoćemo da ide pasmina ako od 700 i kusur članova najveća aktivnost bude u Upoznajmo se?! Jel' moguće da tako želimo da popularizujemo pasminu, a parimo ih na svakom ćošku i prodajemo u vrednosti vreće krompira?

Jel' moguće da u jednoj temi postavljamo slike omiljenih pasa i komentarišemo o tome koliko su ti psi kinološki dobri i koliko dugovečni i da se javi samo 3-4 osobe? Da li niko ne zna da pita zašto je taj pas odličan? Zašto su te linije tako dobro kad ih vas troje hvali?

P.S. I ne bih voleo da se ovde pronađu ljudi koji čine nešto dobro. Znaju oni ko su, ovo i ne pišem zbog njih ovo pišem iz ličnog gneva i tuge i naravno zbog krompira.


Poslednji izmenio Murphypei dana Čet Sep 12, 2013 1:31 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Sep 12, 2013 1:25 pm

Nadam se da tema nece opet i po ko zna koji put kada se ovde prica o generalno o dobrobiti rase ostati iskrabana samo od nas nekolicine urednika. Postavlja se pitanje svesti i clanova ovog foruma....da li je svakom vazan samo svoj pas, kakav god da je ili zele da ucestvuju i jos po necem kada je dobrobit rase u pitanju. U zemlji je generalno jako losa stvar jer ne postoji apsolutno nikakva uzgojna kontrola, mnogo je opao kvalitet populacije, stenaca kao krompira i po slicnoj ceni krompira kako Pedja rece...da li ljudi samo to zele? Da jeftino kupe bilo kakvog Shar Pei psa? Ne radi se o tome da psi sa manama univerzalno vrede manje, svaki je vredan ali pasminu treba poboljsavati i svako ko razmnozi psa treba da misli o tome jer to je onda ljubitelj pasmine a ne ljubitelj sebe i sopstvenog psa, i u leglima vrhunskih pasa odgovornih odgajivaca uvek ima stenca kvaliteta kucnih ljubimaca koji su jeftiniji. Takvi psi se ne razmnozavaju koliko god da su im roditelji sampoini!!! oni su za one kojima nista nije vazno sem da vole, paze i maze svog psa..
Nazad na vrh Ići dole
Dona&Bella

Dona&Bella


Muški Broj poruka : 228
Godina : 53
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 23.05.2013

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Sep 12, 2013 3:56 pm

Sta reci a ne zaplakati.Situacija u Srbiji je na zalost takva kakva je i tu ne mozemo mnogo uraditi,ali sto se Shar Pei rase tice mozda i mozemo nesto probati.U Sremskoj Mitrovici ima oko 4-5 odgajivaca ove prelepe rase,ali na zalost svi gledaju korist novcanu od uzgoja sto naravno niko nece priznati.Ja sam od malih nogu uvek imao psa ali sam zbog posla i obaveza ostajao na jednom ljubimcu sada mogu sebi da dozvolim tu mogucnost za vise pasa sto cu verovatno i uciniti.Sar Pei rasu sam mnogo zavoleo i pored DONE i sada nase BELLE dobili smo puno ljubavi i na neki nacin bih to voleo da ako nekako mogu vratim i zato sam tu za svaki vid poboljsanja rase i u sluzbi iste.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyČet Sep 12, 2013 7:28 pm

Tačno da nekad izgleda da se ne može mnogo uraditi. To mene i brine. Samo što sam jako naporan i dosadan i nervira me da se predam bez borbe. Very Happy Prošle godine smo se zaintačili i doveli neverovatnog sudiju za šar-pejeve. Možda uz dobru volju i trud malo više ljudi možemo sledeće godine da dovedemo još nekog stručnjaka. Problem je samo što u početku svima to zvuči lepo, al onda kasnije bude slaba zainteresovanost. Zašto nema više zainteresovanih ljudi?
Nazad na vrh Ići dole
Gmu




Muški Broj poruka : 1
Godina : 62
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.07.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyPet Sep 13, 2013 2:28 pm

E moj Pedja bas si ih protresao.toliko da ih cak mrzi i da ti bar oponiraju.ovo je Srbija i sve je naopako.Za siru javnost ovo je moj prvi post za 4 godine,i sam se cudim zasto sam sada bas resio da neku i ja naskrabam,a za rasu pa koga briga pa to su samo psi ???
Nazad na vrh Ići dole
rugievithus
technical support
technical support
rugievithus


Muški Broj poruka : 1561
Godina : 41
Lokacija : 13. galaksija 2. međuplanetarnog sistema
Datum upisa : 25.08.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyPet Sep 13, 2013 4:04 pm

Gmu ::
E moj Pedja bas si ih protresao.toliko da ih cak mrzi i da ti bar oponiraju.ovo je Srbija i sve je naopako.Za siru javnost ovo je moj prvi post za 4 godine,i sam se cudim zasto sam sada bas resio da neku i ja naskrabam,a za rasu pa koga briga pa to su samo psi ???
Kratko i sažeto, do kraja istinito. Sve rečeno u par riječi.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyPet Sep 13, 2013 10:33 pm

Srećom ima nekoliko ljudi koji su spremni da rade nešto. Na svoju štetu, ali opet vole rasu. Ja rešio da zalazim u "Upoznajmo se" samo da poželim dobrodošlicu novim članovima. Ko želi da komentariše i diskutuje o psima i nečemu što će da pomogne rasi može slobodno na gomili tema na forumu, ja sam za i uvek ću komentarisati. Ko želi da radi zna gde da me pronađe moji podaci javni svuda, svi znaju ko sam. Izuzetno je bitno pomoći ljudima koji imaju neki zdravstveni problem sa zgužvancem i uputiti ih šta i kako da rade.
Ima jedna izreka koju sad ne znam da citiram tačno ali ću parafrazirati: Loše nije pobedilo zato što je jako nego zato što dobri ljudi nisu ustali da se bune protiv njega.
U Srbiji je izgleda takav slučaj. Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyUto Dec 10, 2013 9:45 am

Čitam ovih dana svakakve stvari po internetu i nailazim na silne neke oglase pa se sad setih ove teme. Kad se već podiže svest o šar-peju hajde da se podigne svest o svemu u vezi sa njim. Mene jako, ali baš jako zanima šta znači to iz šampionskih linija? Takođe me jako zanima šta znači iz kvalitetnih linija zdravstveno proverenih? Šta je zdravstveno provereno?
Zanima me mišljenje svih, šta je to kvalitet? Koja je formula za kvalitet tj. za procenu kvaliteta? Jel' može tu neki konsenzus da se napravi pa da konačno vidimo gde se to mi nalazimo u tom kvalitetu?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptyUto Dec 10, 2013 3:01 pm

Ajd da ja podignem ovo gore Smile nadam se da ce se bar neko ukljuciti mimo urednistva foruma, nase stavove i tako svi znaju Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Dec 11, 2013 10:13 am

A ne, ne znaju naše stavove, oni misle da znaju. Uglavnom se prevare u tome. Evo npr. svi vide da nas nekoliko ne voli taj neki bc koji se potencira u svetu i koji je toliko cenjenj, a onda vi uparite Dunu sa jednim sličnim psom. I onda većina kaže: "Eno ona bulazni po internetima, a sama radi suprotno."  A naravno da nikoga ne zanima zašto je baš taj pas izabran i šta je to tačno presudilo. Ja znam, ali većina ne zna.
Nazad na vrh Ići dole
JankoB




Muški Broj poruka : 55
Godina : 32
Lokacija : Podgorica
Datum upisa : 08.08.2013

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Dec 11, 2013 11:03 am

Posto sumnjamo i da moj Leo ima FSF, ali jos ne mozemo da tvrdimo jer cekamo da se ponovi neki slican napad. Iz mog primjera mogu da tvrdim da provjereno zdrav pas ne moze da postoji, a te budalastine sampionskog porijekla, veliki broj nabora i slocno necu ni da komentarisem...
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Dec 11, 2013 11:11 am

Mi smo baš birali manje naborano štene jer nam je bilo lepše, iskreno nismo znali ništa o rasi kada smo ga uzeli, samim tim nismo ni pitali za roditelje i zdravlje, ali učimo i pazimo da ne grešimo previše.
Ni svako od nas ponaosob ne može da garantuje za sopstveno zdravlje a kamoli za zdravlje druge vrste.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Dec 11, 2013 1:43 pm

Sama genetika ove rase ne ostavlja mnogo izbora. Mehanizam kako se mnoge bolesti kod šar-peja pojavljuju je još uvek većim delom misterija, znamo šta je, ali ne znamo kako to da izbegnemo potpuno. Ja mogu komotno da se priključim i Janku i Daci jer isto nisam imao pojma šta tačno uzimam. Onda tu ide faktor sreće. I dan danas se u svetu svi vade na taj momenat da se ne zna koliko kopija može da ima štene i da je sve to onda nebitno jer ide ona čuvena: To je šar-pej.
Ali hajde da stavimo na stranu taj momenat gde smo napravili grešku i da krenemo sa ovim znanjem danas. Krenemo od onoga hoću još jednog psa. Kako procenjujem koji je pas dobar i šta je to kvalitet?
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Dec 11, 2013 2:12 pm

ne znam da li je pravo mesto ali evo rekoh i ja da se ukljucim, nova sam na forumu ali sam detaljno iscitala svaku temu.... kada sam odlucila da kupim sar peja moram da napomenem da su svi pocevsi od veterinara do pet shopova imali negativan komentar, pa oni su problematicni, zivi problem koji hoda itd...iskreno mene ovakva svest kod ljudi koji su iole iskusni izludjuje i onda se pitam zasto ih u Nisu nema puno ?! kada sam birala laru raspitala sam se detaljno da li su mama i tata u srodstvu bilo koje koleno, da li su imali sar pej groznicu ,operaciju ociju i sve sto ide uz njih....mozda je moja odluka pogresna ali sam odlucila da uzmem stene starijih roditelja (majka i otac po 8 godina ). izabrala sam najkrupnijeg psa, koji ima najvise nabora ,otisla po muzjaka ali uzela zenku, ona mi je prisla i liznula me i nije htela da se odvoji od mene. majci sam pogledala zube, njuskala je, gledala kozu, svi su mi rekli kako preterujem ali to sam ja. bila sam svesna svih problema koje mogu da imaju i ipak odlucila da uzmem sar peja, ljudi sene raspitaju dovoljno pa kupuju....nadam se da je komentar na pravom mestu,ako nije obrisite...
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju EmptySre Dec 11, 2013 5:58 pm

Murphypei ::
A ne, ne znaju naše stavove, oni misle da znaju. Uglavnom se prevare u tome. Evo npr. svi vide da nas nekoliko ne voli taj neki bc koji se potencira u svetu i koji je toliko cenjenj, a onda vi uparite Dunu sa jednim sličnim psom. I onda većina kaže: "Eno ona bulazni po internetima, a sama radi suprotno."  A naravno da nikoga ne zanima zašto je baš taj pas izabran i šta je to tačno presudilo. Ja znam, ali većina ne zna.
Pa upravo se radi o tome da na ustrb onoga sto licno ekstrijerno preferiram u tada nastaloj situaciji odaberem najbolje za potomke moje Dune ako zelim da ima potomke uopste i kada nije bilo pametno cekati na sledece teranje zbog njene starosti Smile

Ko ne zna a mozda ga zanima evo:

Nakon sto sam izgubila priliku da se dugo planirano i ugovoreno prvo parenje moje kuje i ostvari ,sa kineskim tradicionalnim HC psom Vini je odabran kao opcija 2.
Mao, prvo planirani muzjak je korektan pas koscate njuske,tradicinalnog fenotipa, losije linije ledja i strmijih nogu. To  mi niije bilo pretrano vazno  jer Duna nema te mane a on nema mesnatu mutaciju sto izvesno veoma smanjuje verovatnocu nasledjivanja velikog broja kopija mutacije o odnosu na parenje sa psom iz bilo koje od zapadnih linija....elem, na kraju, desetak dana pred njen estrus koji je kasnio citave tri nedelje od ocekivanog,zbog novonastalih okolnosti i nemogucnosti da se vestacka oplodnja izvede u trenutku kada mora, odabrala sam zapadnog psa koji mi se kao BC varijetet manje dopada  ali ima odlicnu istoriju zdravlja predaka a i fenotipski u tom tipu zadovoljava i moj ukus donekle a i  standard. U momentu kada nije preostalo vremena da je uparim sa psom van Srbije, odlucila se za tada jedinog meni znanog  psa u Srbiji koji zadovaljava moje zahteve i proncipe,  ne po ekstrijeru ili tipu koji preferiram vec opet za sto bolje ocekivano zdravlje stenaca.Psa koji je iz linija dobre istorije zdravlja predaka uz masu pisanih medicinskih dokaza ukljucujuci i dosta post mortal nalaza o bubrezima bez amiloida u linijama iz njegovog rodovnika...visokog proseka starosti predaka..psa iz poznatih unternacinalno nagradjivanih linija na kraju sto je potvrdjivalo i dobar eksterijer,.. Ima tu jos dosta toga,.... da ne duzim o Duninom koeficijentu inbridnga zbog linijskog parenja u daljem srodstvu koji je zahtevao da pas partner bude potpuno van njenih linija cak i u dalekom srodstvu.Takvih HC pasa nema u nasoj zemlji!... a vrlo ih je malo i u okruzenju, kao i onih potpuno van linija a kao zapadni zadovoljavaju moj licni standard o zdravlju i ekstrijeru..... jednostavno, Vini je bio najbolji izbor za moju zenku iako je mlad i BC a zbog ocekivanog zdravlja stenaca ...iako nije ono sto sam zelela za nju

Zdravlje ovih pasa se ne moze garantovati, mutacja se moze i spontano dogoditi ali ipak nemam na savesti to da nisam ucinila najbolje moguce i odabrala najbolje moguce u drugoj opciji ....iako tu ima i malo mekse dlake ,ima i par pari vecih usiju Very Happy, i mozda ce biti nedostatka nekog od premolara ...ali od toga psi ne ugibaju niti ih to boli !!!.. Vazno je da  problematicnih zbog mutacije i FSF pasa medju precima  nema po onome sto se zna, a zna se dosta toga o psima iz njegovog rodovnika.O svojoj zenki ne pisem jer njene pretke u pune tri generacije unazad znam licno i propratila sam ih uzivo ceo zivotni vek, znam od cega su uginuli oni koji nisu medju zivima .

Ovo je Shar Pei, pas sa mutacijim koja se moze i spontano umnoziti, princip nasledjivanja se ne zna, to je vec  potpuno van bilo cije moci ali ne treba to koristiti kao izgovor i opravdanje za neodgovornost.Garancije nema, ali to ne znaci da se sve treba prepustiti sreci i svesno se oslanjati samo na nju i neki licni ukus u ekstrijeru. Velika je stvar nasledjivanje bilo cega, pa neka se i ne zna princip nasledjivanja, svesti na minimum birajuci pse za rasplod iz dugovecnih zdravijih linija koji imaju i neke pisane dokaze o tome.Od takvih se pasa verovatnoca nasledjivanja bilo cega loseg smanjuje jer je losih stvari malo!Moze se nemati srece i opet dogoditi ali to je svi cete priznati mnogo manje verovatno nego svesno igrati na srecu iz losijih linija sa znanim obolelim ili problematicnim psima.Fenotip je jako bitan ali ne i presudan. Ja i dalje preferiram HC pse ali ovo je bilo najbolje sto sam mogla uraditi za decu moje Dune <3 i na moju radost od sedam stenaca samo je jedan cupavac  mekog krzna medju njima a drugi BC je kratak i vrlo dobrog kvaliteta i ostrine dlake <3

Ovo verovatno moze pojasniti moje stavove koji mozda na osnovu onoga sto su ljudi mogli zakljuciti do sada upotpunjava sliku za koju Pedja kaze da je mozda kod ljudi pogresna i rezultira naizgled mojim kontra postupcima u odnosu na delice koji su izneti. Nista nije crno-belo Smile..da pojasnim malo:
-Ako ja preferiram HC pse ne znaci da cu srljati u parenje i po svaku cenu sa HC psom ako sam ogranicena iz nekog razloga kao sto jesam bila,ako ima mnogo boljeg sto se istorije zdravlja i dugovecnosti tice u nekom BC.
- Ako imam dva psa iz istih dobrih linija , jednog HC, jednog BC a BC je bolji po eksterijeru i blizi standardu naravno da cu odabrati BC ako ima manje mana.
- kada je odabran muzjak koji zadovoljava po zdravstvenoj istoriji ...mora se izbeci poklapanje mana kod njega i moje zenke, svaki ih pas ima manje ili vise pa i ovaj par... ali ne u poklapanju.....
-Ako sam ubedjena da je HC muzjak bez mutacije opcija da iz kombinacije izadju najzdraviju stenci moguce .... ni njegova srpasta ledja ga nece eliminisati kao prvi izbor iako mi ta ledja licno najvise smetaju na psima kada je eksterijer u pitanju i jos uvek mi je zao sto se to nije i ostvarilo  iako je Duna sa Vinijem dobila za sada i proteklih skoro sest meseci potpuno zdravo leglo i par ekstrijerno i po standardu divnih stenaca Smile

Kvalitet.... kvalitet skup mnogih stvari kojih svako ko ima ili zeli ovog psa mora biti svestan.... ne samo CH titule i licni ukus. Titule su samo potvrda da je pas u standardu i bez teskih mana, ..titule ne znace zdravlje vec lepotu. Iako se nesto moze videti i u ringu, zdravlje ne znaju sudije niti ga sude, bar ne za sada i to treba da znaju vlasnici.

Licni ukus je licna stvar i on je validan samo u sklopu  sa dobrom istorijom zdravlja  i skupom  ekstrijernih odlika koje karakterisu psa i po standardu a i po tradiciji ove rase ako je moguce kao dobrog predstavnika ove pasmine a to je  ono sto ja nazivam kvalitetom.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Podizanje svesti o šar-peju Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Podizanje svesti o šar-peju
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: