Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Podizanje svesti o šar-peju

Ići dole 
+7
Gmu
Dona&Bella
unaltraina
MitaBG
rugievithus
neron
Murphypei
11 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySre Dec 11, 2013 6:06 pm

Croft ::
ne znam da li je pravo mesto ali evo rekoh i ja da se ukljucim, nova sam na forumu ali sam detaljno iscitala svaku temu.... kada sam odlucila da kupim sar peja moram da napomenem da su svi pocevsi od veterinara do pet shopova imali negativan komentar, pa oni su problematicni, zivi problem koji hoda itd...iskreno mene ovakva svest kod ljudi koji su iole iskusni izludjuje i onda se pitam zasto ih u Nisu nema puno ?! kada sam birala laru raspitala sam se detaljno da li su mama i tata u srodstvu bilo koje koleno, da li su imali sar pej groznicu ,operaciju ociju i sve sto ide uz njih....mozda je moja odluka pogresna ali sam odlucila da uzmem stene starijih roditelja (majka i otac po 8 godina ). izabrala sam najkrupnijeg psa, koji ima najvise nabora ,otisla po muzjaka ali uzela zenku, ona mi je prisla i liznula me i nije htela da se odvoji od mene. majci sam pogledala zube, njuskala je, gledala kozu, svi su mi rekli kako preterujem ali to sam ja. bila sam svesna svih problema koje mogu da imaju i ipak odlucila da uzmem sar peja, ljudi sene raspitaju dovoljno pa kupuju....nadam se da je komentar na pravom mestu,ako nije obrisite...

Tema je široka tako da skoro svaki odgovor jeste na pravom mestu.  Wink

Evo došli smo do jedne stvari zbog koje je Lara uzeta, a to su stariji roditelji. Eto još faktora kao to da je koža kod majke bila dobra, zubi dobri itd.

Ali hajde da probamo sa tim čuvenim kvalitetom? :DMene zanima šta je za vas kvalitet? Šta to podrazumeva, po vama?
Npr. kad kažem jako kvalitetno štene iz odličnih linija, znam tačno na šta mislim i mogu da obrazložim, ali u svim najavama čitam kvalitetno leglo iz šampionskih linija, pa ne razumem koji je kriterijum...

Da se ne zbunimo i ne orijentišemo samo na ovo kvalitetno štene i šampione, pričamo o popularizaciji pasmine u ovoj temi, što znači i da odrastao pas popularizuje pasminu. Na koji način to može odrastao pas da učini?

Vidim da je Ljilja nešto napisala pa ću i to pročitati. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyČet Dec 12, 2013 3:30 pm

Croft, na startu,drago mi je sto si se uopste uljkucila, jer vidim da ispada da jurimo sopstveni rep nas par  Wink 
Svidja mi se sto ste na startu iscitali teme,sto malo njih rade. Sto ste obratili paznju na par stvari pri kupovini,sto mahom ne rade. Ostanite na tom kursu i dobrom brigom, pokazite svim tim :strucnjacima: koji su vas savetovali da izbegnete shar peia ,da ne mora da znaci da ovi psi po kljucu moraju da budu problem za svoje vlasnike Wink
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyČet Dec 12, 2013 4:10 pm

neron ::
Upravo je to ono sto i zelim da im pokazem, a ja cu svakako da uticem ako mogu svojom pricom u Nisu na popularizaciji ove pasmine Smile.
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyČet Dec 12, 2013 4:28 pm

nisam lepo napisala odgovor, ali ne zameri Smile.
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySub Jan 18, 2014 11:45 am

Prodaje se stene shar peja u prolazu kod Usca za 80 eura...sta reci
Nazad na vrh Ići dole
MitaBG

MitaBG


Muški Broj poruka : 707
Godina : 48
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.10.2012

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySub Jan 18, 2014 12:09 pm

Sta  affraid , to opet poskupelo  Rolling Eyes 
Strasno, strasno  Sad
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySub Jan 18, 2014 1:25 pm

I o cemu mi ovde tupimo??? Strasno!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySub Jan 18, 2014 4:27 pm

PAŠA ::
Prodaje se stene shar peja u prolazu kod Usca za 80 eura...sta reci

Tuga. Verovatno može i da se cenjka kao na pijaci. Sramota kako su devalvirali ove pse.

I posle kažu da uparim Kallu. Mene put po nju izneo više nego što je cena ovog jadnog šteneta, da ne pričam o njenoj ceni i o snimanju za HD i ED. Imamo ljude u Srbiji koji su uvezli pse iz inostranstva, papreno platili i uložili u njih i neko treba da im obara cenu štenaca zbog ovoga. Sramota. Jako sam besan.
Nazad na vrh Ići dole
PAŠA

PAŠA


Ženski Broj poruka : 332
Godina : 41
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptySub Jan 18, 2014 7:24 pm

Nažalost tako je, i neko uzme malo slatko nagužvano štene za 80e i šta posle kad štene poraste i ne bude više tako slatko ili da ne čuje zlo ima neki zdravstveni problem a ljudi nisu u mogućnosti da ga leče...ide na ulicu  Mad
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 9:52 am

Evo mene opet ovde. Povučem se povremeno sa ovih tema i onda kad pogledam šta se dešava prosto mi đavo ne da mira, da ne odreagujem. Internet, a posebno društvene mreže su moćno oružje u ovo novo doba pa se neke stvari jasnije vide sada. Samo da znate da ovo uopšte nije normalno što se dešava. Ako se ovako nastavi rasa odlazi u sunovrat. Sačekaću još beogradsku izložbu da prođe i da vidim šta će da se desi, ali mi se ništa od ovoga što se radi ne dopada. Radi se samo na štetu, nikako u korist. Moja kutija sa medicinskim priborom vredi više od štenaca na koje nalećem da se reklamiraju. Ne znate kako treba da izgleda šar-pej, ne znate šta su linije, šta je linijsko parenje, na šta treba da se obrati pažnja od zdravlja, ne znate koji psi su u standardu, a koji nisu. Parite roze jezike, niske repove, entropiju, SPAID, loše kukove i laktove i prodajete te štence za vrednost vreće krompira. Osuđujem i kupce koji žele male nagužvane loptice, šampionskog porekla i svi su kupili "jak rodovnik" i psa koji može da razbije i na svetskoj izložbi. Svi imaju neku fantaziju od psa u svom vlasništvu. Nekoliko ljudi radi na poboljšanju kvaliteta pasa ovde, uvoze nove linije, rade ciljana parenja i bore se, ali ne mogu da isplivaju jer se nakupilo mnogo loših stvari. I žao mi je tih ljudi jer znam da su entuzijasti i znam da vole rasu i znam da žele da urade nešto dobro, ali ne mogu. Zašto bi neko kupio štene u koje je uloženo više još pre nego što je nastalo nego što ovi šampioni koštaju?! Snimci kukova i laktova mog psa su koštali više nego što je vrednost ovoga što vidim po FB i po kupujem-prodajem sajtovima.

Na forum stignu ljudi uglavnom tek nakon kupovine psa. Forum ima fenomenalnu posećenost i skoro 800 članova, kada se pogleda saobraćaj u administracionom panelu za svaku je pohvalu, ali kada se pogleda aktivnost, čista nula. U temu o standardu neće da zađe skoro niko, mesecima pravimo slike delova šar-peja nema komentara uopšte, postavi se slika kako pas anatomski treba da izgleda u određenim delovima ne komentariše niko, ali zato za parenje svi sve znaju. Valjda se ide po onom principu: "Priroda uglavnom sve radi sama."

U delu sa izložbama nema komentara, nema čak ni ono da se nekome sviđa taj i taj pas i zašto, nas 5 ukupno komentariše rasu generalno, nas 5 stavlja u temu o dugovečnosti pse jer od nas 5 mi i pratimo zaista šta se gde nalazi i imamo te pse u svojim linijama, razumem ostale, ne znaju, nisam ni ja znao prvi put, ali sam hteo da znam, a ovde ne postoji čak ni to HOĆU DA ZNAM.

Ne može tako malo ljudi da se bori sa tolikom gomilom nezainteresovanosti koja otprilike traje do momenta kada ženka prokrvari treći put ili dok mužijak ne počne da diže nogu da može da pari. Ne razumem one oglase za parenje po stranici Kluba na FB... Kako je bre moguće da neko ko ima ženku napiše oglas da traži mužijaka za parenje, a ne napiše šta traži? Jel' ljudi to tako rade i kad treba da dobiju dete? Valjda se zna šta je kinologija, a šta kinofilija i kako stvari treba da idu? To što neko ima ženku kod sebe ne znači da je ta ženka fabrika za štence, zna se kako se podiže kvalitet, posebno u današnje vreme gde štene može da stigne preko okeana relativno lako. Jako sam razočaran stanjem koje vidim i jako sam razočaran u ljude generalno i nervira me nepravda. Nervira me i što se ne razmišlja o psima i nervira me što čak i oni kojima nije novac na umu ne razmišljaju o dobrobiti rase nego imaju neke iskrivljene slike i pravdaju svoje neznanje nekim lažnim moralom. Jako smo loši ljudi i jako se loše ophodimo prema ovim psima, a oni to nisu zaslužili, a skrivamo se iza nekih maski.

Ako vas zanima o čemu pričam pogledajte generalno stanje, a usput ukucajte na Gugl šar-pej štenci za male pare i vidite kako iskaču štenci za 60 evra i zgrozite se kao što sam se i ja zgrozio. Sramota dokle nam je došla rasa i u kakav ponor je vodimo!
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 1:31 pm

da li ti psi od 60e, 50e, lice uopste na sar peja kada porastu ? to me oduvek zanimalo, jer mi je zaista neverovatno da neko prodaje psa po toj ceni.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 1:42 pm

pa lice uglavnom Smile, neki vise neki manje ali lice i u tome i jeste tragedija, svi oni lice ali vecina je sa puno mana i diskutabilnog porekla sto naravno ne sprecava vlasnike da ih dalje razmnozavaju valjda misleci da je nisko usadjen rep, kriva ledja ili saren ili roze jezik itd nebitna stvar jer njihov pas sampionskog porekla  i valjda i sam sampion bez mana od trenutka kada je kupljen za tolicki novac Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 2:02 pm

cak i ako je novi vlasnik svestan da pas nije korektan predstavnik rase to ih vrlo malo sprecava da takvog psa upare sa najblizim dostupnim i za stene jer je tako trosak na nuli sem malo vise hrane(isto nije mnogo vazno koje hrane)za kuju i stence i prve vakcine ako stene uopste doceka starost da ga taj koji ih je napravio vakcinise i ostanu kod njega do 6 ili 8 nedelje...ma strasno !!
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 2:12 pm

mene po Nisu pitaju ljudi cesto koliko sam je platila i svi kazu ZNAMO DA SU ONI DOSTA SKUPI, i ja sam to mislila iskreno, prosto me ove cene iznenadjuju.... ja bih sve to zabranila, jer onaj koji ce tu da ima probleme jeste novi vlasnik, mada i on verovatno zna u sta se upusta kada kupuje psa za 50e.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 3:59 pm

Meni tu ništa nije jasno da vam budem iskren. Na tom sajtu na kojem sam bio video sam 5 ili 6 oglasa od toga su na jednom štenci bili 60e na drugom 70e i na ostalim nekih 120e do 180e. Rolling Eyes
Neću sad da vadim link ovde jer je i to reklama. Ali da stavim na stranu i to, može pas i da se pokloni nije nikkav problem i to je OK po meni, ali je problem što kuja koja se parila jednostavno ne valja, pa hajde da ni to nije problem ni ja nemam savršenu kuju, nego što je parenje urađeno potpuno bez smisla. Ovi što napišu oglas na stranici Kluba da imaju ženku i traže mužijaka i obrnuto su mi katastrofa, za nijansu mi je veća katastrofa kada vlasnici ženke napišu to. Ako ženka nema nešto dobro, a ženka nosi uzgoj, onda joj tražiš mužijaka koji će da popravi njene mane, a ne Perinog malog koji će da napravi štence. Tako da svrha ovog uzgoja i odgajanja postaje štanc, a ne ciljano parenje i popravljanje rase. I opasno me nerviraju sa tim šampionima u leglu, ne znam kad će da postanu svesni da kada dobiju jedno štene sa potencijalom to znači da su uspeli i da po svim zakonima prirode ne mogu svi da budu vrhunski. Nego ne znaju ni zubeda pogledaju niti kakva leđa treba da budu, a već su napravili šampiona. Krivim i Savez i kinološke sudije i ljude koji rade ovakve stvari. I onda me nervira što je neko uložio i trud i ogroman novac da uradi nešto dobro, a ovi sa štancem mu ne dozvoljavaju da tako nešto uradi i sledeći put jer ukoliko mu posle prvog legla ostane bar 2 šteneta koja nije mogao da proda, teško da će imati mesta za sledeće leglo. Fizički ne može da lageruje pse kod sebe i naravno mora da preskoči parenje. Neverovatno mi je sve to. Kupci me još više iznenađuju.


Poslednji izmenio Murphypei dana Pon Feb 24, 2014 10:31 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dona&Bella

Dona&Bella


Muški Broj poruka : 228
Godina : 53
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 23.05.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 4:30 pm

Konkrentno pisem o sebi,Dona nam je u teranju drugi put od proslogodisnjeg legla kada smo imali 6 prelepih i zdravih peica.Cela porodica voli male kucice i to je bio osnovni razlog parenja Done predproslog puta.Kada je doslo vreme prodaje stenaca po oglasima "niske cene" tako da nam se cinilo i 200 eura puno u odnosu na ostale(mi smo Donu 2009 platili 450e.).Parili smo je 2 puta vestackom oplodnjom,nekoliko puta vadjenje krvi(zbog tacnog datuma za parenje),vakcinacija Done raznim injekcijama za vreme , pre i posle trudnoce,kvalitetna ishrana,vakcinacija stenaca,raznih dodataka i vitamina u ishrani...troskovi parenja prema vlasniku psa sa kojim smo parili Donu,sve u svemu ne mali troskovi i nisam razumeo kada neko stence prodaje po oglasima za tako male iznose.Prva 2 kuceta smo prodali za 200,a ostale "jedva" za 120 i to "bez papira" u tom momentu i ako bi kasnije hteli rodovnik da postoji i ta mogucnost ali da oni plate trosak istog(i ove cene siguran sam da smo ostvarili zahvaljujuci nasem posedovanju poslovnih prostora na dobrim lokacijama u gradu i oglasavanjem na istim,a sto se tice oglasavanja po raznim oglasima nikakve koristi osim stalne price o visokoj ceni u odnosu na sve druge...).Bellu smo hteli da ostavimo jer smo imali mogucnosti za tim,a i mnogo smo je zavoleli od prvog dana.Da ne bude zabune ja sebe ne dozivljavam kao odgajivaca,vec kao velikog ljubimca rase koji ima mogucnosti da pruzi nasoj ljubimici 1 ili 2 kvalitetna stenjenja bez moranja prodaje pasa bas "svakome",tako da dosta ulozenih sredstava(nasom duznoscu prema voljenom ljubimcu)nismo mislili da zaradimo od prodaje kucica i vratimo ulozen novac..Pratim i volim ovu rasu i za njeno unapredjenje u pse se mora ulagati(stenci su nam bili izuzetno zdravi i lepi,ono sto se moglo videti tada:lepe i ciste oci,plav jezik,odlicna dlaka,savijen rep,razigrani,veseli..i roditelji su i dan danas takvi),a niskom prodajnom cenom ne dobija se kvalitet psa,vec puno pasa koje niko ne ceni na nasem trzistu koje je izuzetno osiromaseno.Vracam se na pocetak da nam je Dona u teranju i mislim da je necemo pariti zarad "samo nase velike ljubavi prema malim kucicima",da male kucice posle prodajemo po niskim cenama nema se racunice naspram ulozenih sredstava,a da ih poklanjamo nekome ko bi se ko zna kako odnosio prema njima...finansijsku korist iz svega toga ne gledam,ali kako sa moje strane onda da pomognem unapredjenju rase posto sve kosta,a posebno ne daj boze ako se pas razboli..uvozom dobrog psa(sto sam imao na umu)ne znam sta bih mogao da doprinesem nasoj rasi da bude bolja posto je u Srbiji situacija takva kakva je i mislim da ove nase dve ljubimice necemo pariti ,osim da u slucaju starosti jedne od njih uvek od mladje ostavimo jedno za nas..gledamo na njih kao ljubimce i clana porodice i mislim da tako i treba dalje da ostane,a za parenje i prodaju kucica zelim nekim entuzijastima i odgajivacima puno srece u daljem radu, a ja ako nekome mogu pomoci tu sam za svaki vid pomoci i saradnje sa moje strane u unapredjenju ove nase rase koju toliko volimo...Ovo je nasa prica i sa njom se neko nece,a neko mozda i hoce sloziti...pozdrav svim ljubiteljima peica ..
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 6:19 pm

Kod normalnih ljudi koji jesu ljubitelji rase i ista znaju o njoj, znaju kako da upare i sa kim svog psa ne radi se nikad nekoj zaradi ali svako normalan sem ako nije dovoljno bogat ocekuje da ce vratiti bar ulozena sredstva u podizanje legla i takvi ljudi nisu problem ako znaju zasto, kakvog kvaliteta i sa kim pare svog psa i sta ocekuju od legla, a uvek treba ocekivati i raditi na tome da stenci po verovatnoci...bar neko od njih bude bolje i lepse od svojih roditelja uz to sto se prvo vodi racuna o zdravlju pa zatim o lepoti . Ne bi ni stenci od 50 evra bili problem da stizu od ljudi koji isto to znaju i pare pse sa istim ciljem. Problem je u tome sto ljudi povrsno pristupaju celoj prici i ne ulaze dublje niti u poznavanje rase niti ista znaju sem da imaju rasnog psa cije stence ljudi plate kada ih prodajes zato jer je rasan ili bar lici na to pa i ako su stenci bez rodovnika ili od roditelja bez rodovnika. Potpuno je jasno da ima ljudi koji Shar Pei psa zele zamo za sebe,ne smetaju im mane u eksterijeru, ne zele da izlazu niti dublje ulaze u bilo sta sem na sta nalete u hodu uz svog ljubimca  i onih medju njima koji ne smatraju da im je za to potreban skup pas izlozbenog kvaliteta ili pas visoke cene i to je po meni o.k.  i bilo bi o.k. da  takvi psi i ostanu samo kucni ljubimci kakvog kvaliteta i jesu i  ne razmnozavaju dalje, Ali to nije tako i razmnozavaju se sa ogromnim neznanjem jer treba da "vrate" vlasniku i 50-100 koje je ulozio u njih i placaju svoju hranu uz to sto su zadovoljili neciju zelju da ima bas tu rasu (a ako se jos i zaradi koji cvonjak u ovoj krizi jos bolje) Masa danas i kupuje psa zbog toga, iluzijom o tome da ce razmnozavanjem ostvariti neki dodatni prihod potpuno bez svesti o tome da prezasicuju trziste jeftinim psima koje ljudi zbog niske cene olako kupuju i u velikom broju isto tako lako ih se odreknu iz bilo kog razloga, a razlog su uglavnom veliki troskovi za izdrzavanje jer ako ne negujes psa kako treba stizu i troskovi za lecenje.Tu nigde nema pasa nigde dobrobiti rase vec samo sopstvena guzica a uz to upropastavanje rase sto direktno spustanjem kvaliteta populacije sto indirektno jer se kvalitetni psi koji po svom kvalitetu trebaju imati vislju cenu( sto zbog ulozenih sredstava u psa i leglo sto jednostavno sto neko ne zeli da degradira realnu vrednost svog psa) sve manje razmnozavaju zbog prezasicenog trzista jeftinim psima. Moze se pas pokloniti, nije problem ni trosak ni potreba za zaradom ali veliki je problem naci odgovornog vlasnika i za to.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 7:07 pm

nisam dugo a ko zna dali i sad treba da napisem ovaj komentar o ceni stenaca ,ali neminovno ce biti reci i propagiranju rase! Naime mi imamo Schar Pea kao kucnog ljubimca .Nekad su to bile manje i sitnije rase i pored pasa koje imamo u dvoristu ili basti /ponovo ih je tri/ .Ali svi oni imaju deo ljubavi samo Bole je Bole i tu nema dileme .Jeste ima on svojih mana ,a parenje smo oglasili cisto zbog njegovog zdravlja ,a i odrastao je .Medjutim kako pocinje prica o 50-80 eu po stenetu .Dobar dan mi smo dobili od veterinara preporuku ili procitali na forumu pa bi hteli da za par nedelja parimo kuju .
Dobro ima li Kuja rodovnik ,jeste li se raspitali o nasem psu na forumu itd itd .Da sve je uredu ali koiko bi nas to kostalo i moze li za stene .Pa vidite kostace vas 150 eu bez papira a za papire kolko kostaju vi placate .auuu pa mi smo mislili za stene ili max 50 eu .razgovor se nastavlja sto prvo objasnite da je nas pas nas ljubimac a ne izvor bilo kakvih prihoda ,jer ih je nemoguce ni priblizno bilo kojom cenom pokriti ."Pa kako" ,pa lepo samo hrana mesecno kosta 320 eu iako je sami spremamo ,pa suplimenti Omega 3 ,Kur kuma ,Vitamin C ,vakcinacija ,ciscenje od parazita i tako to .
"Auuu pa nije bas tako " evo mi isto hranimo  nasu kuju pa ni upola nas ne kosta" .E ja vama kazem kako je rastao i kako zivi nas KUCNI LJUBIMAC a ne pas iz dvorista koje takodje imamo .
I tu se prica zavrsi /bilo samo jedno parenje do sad/ .Eto to su ti od 50-80eu !
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 7:37 pm

Ja ne zelim da pricam na sta sam ja nailazila i kakve komentare dobijala prodajuci svoja tri steneta namenjena prodaji(od sedam)Meni je sve sasvim jasno, ljudi su danas i u ovakvim vremenima masovno okrenuti samo ka sebi i to je glavni razlog ...nema tu puno pomoci i iskreno ja sam prestala da verujem da sacica entuzijasta tu moze  ista da promeni budjenjm svesti, nema svesti kada su ljudi samo sami sebi najbitniji.... tu mora zakon da uzme stvar u svoje ruke i dokle god se to ne dogodi nece stvari ni priblizno doci na svoje mesto nazalost.Onog trenutka kada taj koji ima psa ove rase mora na uzgojnu komisju i dobije odobrenje  za njegovo razmnozavanje koje se placa verujem da ce mnogi odustati od zamisli o razmnozavanju kada im neko izbije iz dzepa nekoliko hiljada dinara pa mozda i tih 50-60 koliko je pas placen ....da bi mu rekao da stenci nece dobiti rodovnik jer psi nisu uzgojnog kvaliteta i nebitno da li su iz legala samo ocenjenog psa  ili CH,nebitno da li ga je dobio na poklon ili platio gomilu evra jer i u vrhunskim izlozbenim linijama postoje stenci koji imaju teze mane i ne spadaju u uzgojni kvalitet vec su namenjeni samo kucnim ljubimcima, nebitno da li ga hrani krilima leptira ili Pedigree hranom.....Samo kada postoji mogucnost da te neko oplete po dzepu i izgubis novac bezveze, samo tada ce  vise uciti o tome sta je to sto jednog psa cini korektnim predstavnikom rase koji moze u rasplod.
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 8:33 pm

Alo, pa svima nama na ishranu i suplemente ide cifra u vrednosti par steneta po tim sramnim cenama!!! 
Cemu cudjenje, otislo je sve u tri lepe. Meni licno vise smeta nadobudnost onih koji ne znaju,nego neko ko se zeznuo,pa poslusa dobronameran savet. Cesto nailazim na los tretman nase rase, na ocajne uslove,losu ishranu,a na pitanje - zasto ga kupiste,ako nemate sredstava? dobijem odgovor - ona/on/ono je jako zelelo. Ma fuj bre!!! 
Sve nas koji se pokrsismo da zdravo hranimo psa, suplementiramo , gledaju kao na cudake i tako ce (nazalost) i biti. 
Isto je i za parenje! Samo jednom sam pozvana telefonom od strane nn osobe, kontakt dao ex vet, sa pricom - vi imate muzjaka, mi zenku,pa da uparimo. Posle tirade mojih pitanja, coveku nije bilo dobro. Sto je najgore, garantujem da nista od onog sto sam ga pitala, posavetovala, nije uzeo k znanju, vec me sigurno markirao kao lujku koja preteruje i nasao nekog ko nije pitao nista. 
Kako god izgledalo beznadezno, ma koliko izgledali kao ludaci koji preteruju, ja necu precutati nikome ko ocigledno gresi . 
p.s. Uvek krecem od onog - psa si kupio, nije on tebe, znaci imas moralnu obavezu da mu pruzis zdrav zivot.
Nazad na vrh Ići dole
MitaBG

MitaBG


Muški Broj poruka : 707
Godina : 48
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.10.2012

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 8:40 pm

unaltraina ::
nema svesti kada su ljudi samo sami sebi najbitniji.... tu mora zakon da uzme stvar u svoje ruke i dokle god se to ne dogodi nece stvari ni priblizno doci na svoje mesto nazalost.Onog trenutka kada taj koji ima psa ove rase mora na uzgojnu komisju i dobije odobrenje  za njegovo razmnozavanje koje se placa verujem da ce mnogi odustati od zamisli o razmnozavanju kada im neko izbije iz dzepa nekoliko hiljada dinara pa mozda i tih 50-60 koliko je pas placen ....da bi mu rekao da stenci nece dobiti rodovnik jer psi nisu uzgojnog kvaliteta i nebitno da li su iz legala samo ocenjenog psa  ili CH
Ovde pocinje i ovde se zavrsava sva nasa diskusija, a do tada sigurno se nista nece promeniti. Pokusali smo da se vise aktiviramo i da izvrsimo "masovnu" prezentaciju nase rase kroz izlozbe. Iako smo diskutovali na temu "Kako podici svest o rasi", dogovor je bio da se sto vise izadje na izlozbe, kako bi se izvrsila promocija i prezentacija rase. Doslo je do toga da je maximalan broj izlaganih pasa bio na cacibu BG i NS, a to je do deset primeraka, sto je izuzetno malo, po razredu dva do tri. Najcesci dolazak na forum je kada zatreba pomoc ili savet (forum tome i sluzi), retko se desava da neko dodje na forum pre kupovine stenaca (cast izuzecima koji su u promilno malom broju) i da se raspita o standardu, odgovornim odgajivacima ili ljubiteljima rase koji trenutno mogu da ponude kvalitetnije stence. Veliki problem predstavlja prodaja pasa od strane odgajivaca, jer isti ulazu u kvalitet uzgoja, ciljano parenje i poboljsanje rase (mozda ne svi  Rolling Eyes ). Danasnji kupci ili ljubitelji ili kako god ih nazvali, su postali krajnje cudni i meni neshvatljivi, kada im je jedino bitna cena psa. Takodje se slazem sa svima vama i vasim konstatacijama. Najveca krivica lezi u savezu i dok je tako nema pomoci. Sudije na izlozbama dele ocene kako im se prohte jer pretpostavljam da su pogurane od strane KSRS da dele ocene kako bi "buduci sampioni" ponovo izasli na crtu. Na izlozbi u srcu Sumadije nas sudija Maric podelio silne cetvorke i narod ko narod (misleci da svi imaju sampione) se pobuni, dodje generalni sekretar i podeli petice, bravo za njega. Da li je potrebna prica dalje. Tu lezi sav nas problem. Mozemo pricati o svesti pojedinaca, ali to je prazna prica. Verujem u bolje sutra i nadam se da ce uskoro doci. Uzgojna komisija je krajnje neophodna. Kada bi se mogla organizovati i ustrojiti uzgojna komisija na nivou kinoloskog drustva-udruzenja bez cije saglasnosti se ne bi moglo leglo ni prijaviti to bi bila prava stvar. Do tada ili nekog boljeg sutra, nema svetla na kraju tunela. Dosta ljudi hoce i zeli ali trenutno se ne moze izaci na kraj sa stancerima i prodavcima na najlon pijacama.  
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyPon Feb 24, 2014 11:00 pm

Već godinama davim o uzgojnim pregledima i komisijama, o našem Kinološkom i o sudijama, ali znam da nema velike svrhe. Naš KSRS ne može da se udostoji da promeni statut i dozvoli klupsko organizovanje, a o ostalom da ne pričam. Može na osnovu KD da se napravi uzgojni pregled, neki "klubovi" tako funkcionišu, ali to ostaj sve na nivou dobre volje, jer ko neće na uzgojni svakako će dobiti rodovnik bez obzira šta neko rekao o određenom psu. Meni i ne smeta da neko ne želi da ide tako, ali mi smeta da kad već ne želi onda treba bar iole da poznaje rasu i da uradi ono što je ispravno. Moral je na potpuno nezavidnom nivou i to me jako nervira. Ne treba meni realno niko da mi kaže šta mi ne valja na psu, znam to i sam, ali sam jedan od 50 koji tako razmišlja. Većina nema pojma šta ne valja na psu pa i kad zna ne trudi se da to ispravi nego izvodi gluposti. To je jako opasna igra, opasna po rasu jer ćemo završiti u ćorsokaku i nećemo moći da se iščupamo.
Svako ko je uvezao psa i ko planira da uveze naći će se u situaciji da čupa sebi kosu jer ne zna šta će.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyUto Feb 25, 2014 9:00 am

E sad neznam dal pogresih sto uopste napisah komentar? .Dali pogresismo sto Boleta oglasismo za parenje ?Eto tako nastaju dileme dali uopste ista pisati .Ja napisah ko i mnogi svoje iskustvo i malo mi je nelagodno sto produzavam diskusiju,ali eto ispada da pogresih u oba slucaja i sto oglasih i sto komentarisah! Ako je i ako bude da bi za parenje trebala neka komisija koja uzgred za sada bar u Srbiji ne postoji ni za jednu rasu verujte Bole nebi isao na njenu kontrolu .A razlog sam naveo nije Bole oglasen za parenje da bi on nesto pridoneo smanjenju troskova o zaradi i da ne govorim vec mojim licnim misljenjem da treba bar par puta da se pari :Nastranu dali je on za parenje jer sam cak neke upitio na urednike ovog foruma da se raspitaju i pored Rodovnika i "diploma " /koje su uzgred bile inat da dokazem da skoro svaki pas u Srbiji moze biti sampionn/ .
Ja bih samo molio da nesto napisem a da ne bude docekanoi na noz .Svako ima prava da smatra svog psa vrhunskim ,ali dok ne postoji ta TZV "komisija o odobrenju za parenje" i pravo da misli da bi uz neku dobru kuju dao i dobre stence .Dali je on dugog veka -godina zivljenja vreme ce pokazati .
O njemu je istrazeno jedno 4 kolena unazad i ima i dobrih i losih predaka kao i svi psi na ovom forumu.Ali nije poenta u tome kad kazete ,napisite neki komentar a on da se pretvori u dokazivanje "ko je u pravu" .I nadam se da ste prvi komentar razumeli kako od obicnih ljudi  vlasnika  kuja nastaju "stanceri" .A za ovih nekoliko uzgajivaca koji se zaista trude dali uvozom ,odabirim pasa da nesto naprave moje iskreno divljenje .Jernije tu samo novac u pitanju vec i trud a da ne spominjem i
koliko tuge kad se nega izgledna jedinka nenadano izgubi .
Ovaj komentar shvatite kao moje misljenje ne suprotstavljeno ni jednom na forumu .A da bih ista pisao i komentarisao sto Pedja negde rece mogu samo iz svog primera -toliko!
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyUto Feb 25, 2014 9:13 am

I samo jedna ispravka tamo u prvom komentaru gde stoji 320 eu za hranu treba da stoji 32 eu.Omaskom sam tako odkucao iako to nekabude i duplo ali nebitno napisano je da bi ste videli sta ljudima smeta kad im objasnite " a zasto necete za stene"1
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 EmptyUto Feb 25, 2014 9:52 am

Uzgojne pokušavaju da uvedu već duže vreme, znam da je bilo nekoliko neformalnih uzgojnih pregleda organizovanih na nivou nekog kinološkog društva. Kod sebe imam predlog uzgojnog pregleda za šarplaninca koji je uradio Obrad Đokić (stariji u kinološkim vodama znaju ko je on) i ako neko to bude uveo biće oni sigurno jer se radi o autohotnoj rasi. Nisam sad siguran kako je ANOS (Asocijacija nemačkih ovčara Srbije) funkcionisao znam da su i oni imali neki predlog uzgojnog, ali ne znam koliko su to sprovodili u delo...
Najveći problem nastaje u tome što na uzgojnom može da se pojavi nekoliko ljudi i da plati za mišljenje komisije, dobije detaljan opis za psa i preporuku, a da drugi to uopšte ne uradi i da prijavi leglo identično kao i ovaj sa uzgojnim. U kinološkom smislu su na istom jedino što je ovaj sa uzgojnim morao da se pomuči i da plati pregled, što bi samo bio još jedan namet za one koji žele odgovorno da se bave uzgojom, a to povećava cenu štenaca, a smanjuje šanse da se ti isti štenci prodaju.

Još jedan problem je i ko bi vršio uzgojni pregled? Kada ljudi treba da se slože oko nečega radi sujeta samo tako, posebno oko toga čiji je pas bolji, iako uzgojni nema velike veze čiji je bolji, nego da se napravi baza pasa koji će moći da idu u priplod na osnovu eksterijera. Mom psu neće odgovarati određeni mužijak, ali će zato nekom drugom da odgovara.

Ono što mene muči godinama, ako odradim sve za svog psa (testove i analize) i pronađem mužijaka sa svim tim, za koliko da prodam štence i šta da radim sa štencima koji mi ostanu jer u stanu ne mogu da ostavim 10 pasa? Kao što rekoh nije daleko ni neko ko živi u kući jer će sigurno doći do momenta kada neće znati šta dalje da uradi sa štencima. Dok će ovaj sa štencima od 60e da proda sve svoje i da se spremi već za sledeće leglo koje može da proda po istoj ceni. Kupac na kraju odlučuje o svemu, a toga se uvek plašim.


Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Podizanje svesti o šar-peju
Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: