Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Podizanje svesti o šar-peju

Ići dole 
+7
Gmu
Dona&Bella
unaltraina
MitaBG
rugievithus
neron
Murphypei
11 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Dona&Bella

Dona&Bella


Muški Broj poruka : 228
Godina : 53
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 23.05.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 10:42 am

Ovo sto si sada na kraju P. napisao i jeste osnovni problem,na zalost trziste diktira cenu(koje je izuzetno siromasno,a pretrpano ponudom "jeftinih" i neproverenih stenaca,a i samih odgajivaca).Ja sam bio u iskusenju da uvezem 1,2,3 psa iz proverenih i dokazanih odgajivacnica iz inostranstva i da svoje slobodno vreme posvetim sa porodicom u necemu gde bih spojio i lepo(ono sto oduvek volim-pse)i korisno(zaradu od neceg sto izuzetno volis),ali onda dolazi do problema,a to je plasman i prodaja pasa koje si odgajio sa puno ljubavi i ulozenih(pravilno)sredstava...kod nas u zemlji prodaja je potpuno ne isplativa,a prodaja "preko" nosi puno rizika i neizvesnosti(zbog raznoraznih razloga...),sve u svemu veoma lose po bilo koga ko pokusa da na pravilan nacin odgaja i prodaje pse koje voli.A kucu da pretvorim(na zalost) u "zgradu" za neprodate kucice,nije resenje.Sve u svemu,ili biti odgovoran odgajivac i raditi nesto sto te ispunjava i volis ,a zbog "stancera" to postaje uglavnom utopija,ili jednostavno imati 1, 2 ljubimca(posto je u toku predlog zakona da se preko 2 ljubimca po svakom placa dodatni porez na svakog sledeceg,da li ce proci..) i biti zadovoljan sta ti oni pruzaju u zivotu(a i mi njima),a ne ciniti bas mnogo na unapredjenju ove lepe rase kod nas.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 11:17 am

Ajde da dodam i ovaj komentar ! da bilo je kod NO pokusaja da se u okviru KSS tamo neke mislim 1978 godine /posto ja drzim NO vec 48 godina/ stvori deo saveza koji bi se bavio sa izdavanjem onda su zvali Certifikatom za odobrenje za uzgoj i rasplod .Ali zapelo je kod toga koje sudije i koji veterinari bi i na osnovu cega utvrdjivali zdravstveno stanje doticnog psa .A problem je jer nije a ni danas ne postoji ni za jednu rasu validna priznata evidencija uzgojnih linija ,bolesti ,koliko su ziveli i od cega su umrli preci bar onda rekose 3 kolena unazad .Sto priznace te ni danas niko pa ni kod Sarplaninaca jpos nije uspostavio iako je to nasa autohtona rasa ,mada je bilo u okviru klubova i na specijalkama pokusaja dogovora ali uvek je bio problem finansiranja .Jer recimo KSS misli da za to nema sredstava a nebi ni da menjaju postojecu "semu" koja se zasniva na tome da se jedino "obrazuju sudije" ,ranije veci odgajivaci sad mogu i "hobisti da staziraju" i eto sve znaju o rasi .
NO je bio dugo pas broj 1 i kod nas i u evropi ali mu je primat ,govorim o komercijalnim efektima Rot odneo i dugo ga drzi vec evo 18  godina .Tako da ocekivati da ce bilo ko organizovati nesto poput "komisije za certifikovanje uzgoja ,legla i odgajivacnica " ,a time i izdavati "zakonske" papire o tome koja jedinka moze da ide u rasplod ili priplod kako god ,je iluzija!
A i da se to telo ,organ KSS ili Veterine organizuje videli bi da se u Srbiji sve moze kupiti ,pa cini mi se i u okolnim zemljama !Tako da je preostalo da sadasnji odgajivaci radeci na unapredjenju rase ili da jednostavnije kazem trudeci se da dobiju stence zdrave i izlozbenog potencijala i dalje gube novac sa utehom da bi ga mozda losije ulozili u neki drugi hobi . Ja imam mogucnosti da sutzra uvezem i iz Kine ili Hong Konga ,ili bilo odakle u Evropi i zenku i muzjaka ,ali cemiu ,jer ta jedinka nemoze u Srbiji nista doprineti zdravijem i lepsem zguzvancu .A jednog dana kada kupovna moc ljudi zaljubljenika ove ili bilo koje rase poraste bice i kvalitet bolji i vise paznje posveceno .Dotle ostaje ovaj i jos nekoliko foruma da pomognu amaterski a neko i sa respektabilnim iskustvom novim clanovima ili novim kupcima Sar Peja ! eto to je moje misljenje apro po "zakonske institucije" za odobravanje i certifikovanje -ocenjivanje ,kako muzjaka tako i zenki za dalji rasplod u nasoj rasi .
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 11:56 am

Saša kućni ljubimci upravo i prave problem, koliko se meni čini. Ne znam da li igde postoji situacija kao kod nas da ljubimci diktiraju tržište? Ujedno diktiraju i šta će da bude sa rasom. Ne kažem da se u leglu ljubimaca ne može pronaći po neko izuzetno štene, ali je problem što su svi "izuzetni", a realnost je da su neki samo ljubimci i ništa više. Pa čak i kad se pojavi situacija da pas nije odličan po standardu vlasnici se ne trude dovoljno da naprave nešto dobro nego se traži bilo koji pas da se to upari. Na konkretnom primeru, kod mene u Rumi ima 20 šar-pejeva, moja Kalla je van linija i mogu realno da biram sa kim ću da je uparim, ali Kalla ima neke eksterijerne mane koje moraju da se poprave. To može da se uradi jedino ukoliko odaberem dobrog mužijaka i ukoliko budem imao malo sreće. A ovde to ne ide tako. Ovde je sve: ti imaš mužijaka, ja ženku daj da parimo i da pravimo štence. Kada samo 10 ženki tako prođe dobijamo celu jednu populaciju. Skoro sam baš komentarisao da sad već mogu da vidim po leglu kada su štenci jako mali koliko je kvalitetno, tačno se vidi gde je uzgoj išao planirano, a gde je rađeno parenje radi parenja. Ljudi jednostavno ne mogu da provale šta je šta i ne žele da nauče, meni prosto neverovatno da se upare dva psa tačkastih jezika ili dva psa rozih jezika, a to se dešava. Neverovatno mi je i da neko sa mužijakom kontaktira vlasnika ženke i traži da pari, a pritom pod parolom da je pas već u plodnim godinama i da mu je vreme. A opet Srbija je toliko mala da se od najsevernije tačke do najjužnije može doći za nekoliko sati, pa bi se onda mužijak mogao odabrati bilo gde, na osnovu rodovnika, zdravlja i eksterijera, ali se iz nekog razloga to ne radi. Po tome bih trebalo da odaberem nekog od ovih kod mene i to onog koji mi je najbliže u komšiluku i da rešim parenje.
Sa Kallom sam imao slučaj da me je zaustavio čovek i rekao da ima mužijaka i da parimo, probao sam lepo da mu kažem da nisam zainteresovan, a onda kada je nastavio da bude uporan rekoh mu da mi pokaže HD i ED i da mi kaže koliko su živeli psi u rodovniku, on me pogledao belo i rekao da su to samo kerovi. Ili u komšiluku kod mojih viču sjajan šar-pej neverovatan, krupan, ja pogledam psa, a on nabore na čelu s tri prsta debele, oči krmeljaju, dlaka kao kod medveda, leđa šaranasta, rep nisko usađen i sapi strme. Pigment je doduše bio super i kostur zaista snažan. Šampion naravno, a ja da sam mu sudio dobio bi 5 ako sam lepo raspoložen taj dan, u suprotnom 4 kao vrata i da skakuće od sreće. Titulu nikada ne bi dobio od mene. A ovo su samo osnovne stvari koje se gledaju prilikom ocenjivanja pasa ima tu još gomila detalja oko koj može da se cepidlači. Sudija specijalista bi mogao da zađe baš skroz u sve i da tačno kaže ljudima šta je u redu, a šta treba popravljati. Tako izgleda uzgojni pregled, gleda se i boja noktiju kod pasa. Very Happy

Nešo jel' nisu oni iz Asocijacije NO imali neki dogovor da se sve šalje u Nemačku na proveru? NO je svakako ozbiljniji nego šar-pej u smislu odgoja jer podleže i radnom ispitu. Ovo za kupovinu svih mogućih papira je nažalost surova realnost, takvi su ovi prostori. Sad
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 3:38 pm

Moral ljudi nigde nije na nivou da ne treba da postoje jasno definisani zakoni i pravila u svim sferama pa tako i u Kinologiji.Uzgojne komisije u svim ozbiljnijim zemljama postoje i nije to toliko neostvarivo koliko se cini. Citava pometnja i problem je u samom korenu u KSS i nedostatak njihove volje jer bi uvodjenjem tako necega opao broj registrovanih legala cime oni ostvaruju zavidan profit a koji se sigurno ne bi nadomestio prihodom koji bi ostvarila uzgojna. Danas postoje DNA profili(kod nas on kosta oko 60 evra i moguce ga je dobiti), vrlo lako se udje u trag laznom rodovniku,  danas se po svetu  prave mesovita legla gde se semenom dva muzjaka oplodi zenka da se zenke ne bi iznurivale kocenjem a dale sto raznovrsniji genetski potencijal u naslednicima, tim istim DNA profilom se utvrdi koje je stene kog muzjaka.... pa ne znam zasto je onda problem utvrditi validnost rodovnika ..potrebno je samo da oba roditelja imaju svoj DNA profil i u profilu stenaca se jasno vidi da li su oni roditelji ili ne. Dovoljno bi bilo da KSRS zahteva DNA oba roditelja za izdavanje rodovnika stenaca i ne bismo vise imali taj veliki problem sa "papirima" . Jednostvano nismo drustvo gde je moral na tom nivou(takva su retka) da nam tako nesto nije neophodno i KSRS da mu je stvarno stalo do pasa i nase populacije generalno, tako bi radio a ne izdavao rodovnike kako izdaje,samo po kopijama rodovnika roditelja ili "roditelja", bez uzgojne komisije. Ta jedna ocena kojom oni uslovljavaju uzdavanje rodovnika ni u kom slucaju nije validan pokazatelj da pas jeste za rasplod.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 3:46 pm

Apropo kupovne moci i cene pasa....potpuno je nenormalno da kupovna moc diktira kvalitet sto se kod nas dogadja i sa nasim psima, moze da diktira cenu do neke mere ali normalnije je da se smanji ponuda ako vec kupovna moc nije takva da ljudi mogu da plate rasnog psa a da ne degradiraju njegovu vrednost....pedigriranim konjima ne vidim da je cena pala a isto se kupuju, gaje, prodaju i u nasoj zemlji.Opao je uzgoj a ne cena i ne vidim zasto ljudi prave razliku... rasnom konj je isto sto i  rasni "ker"......cigansko konjce je isto sto i mesanac ili pas bez pedigrea koliko kod da on lici na rasnog... kvalitetni rasni psi treba da imaju svoju cenu i svoje kupce a  kvalitet da se poboljsava i to bude jedini cilj uzgoja.... svi ostali koji nisu za rasplod mogu biti kucni ljubimci i nebitno imaju li rodovnik ili ne oni nisu za dalji uzgoj kao ni psi mesanci....vrlo jasno, vrlo prosto i ne znam gde su ljudi polupali loncice.
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 3:58 pm

unaltraina ::
Apropo kupovne moci i cene pasa....potpuno je nenormalno da kupovna moc diktira kvalitet sto se kod nas dogadja i sa nasim psima, moze da diktira cenu do neke mere ali normalnije je da se smanji ponuda ako vec kupovna moc nije takva da ljudi mogu da plate rasnog psa a da ne degradiraju njegovu vrednost....pedigriranim konjima ne vidim da je cena pala a isto se kupuju, gaje, prodaju i u nasoj zemlji.Opao je uzgoj a ne cena i ne vidim zasto ljudi prave razliku... rasnom konj je isto sto i  rasni "ker"......cigansko konjce je isto sto i mesanac ili pas bez pedigrea koliko kod da on lici na rasnog... kvalitetni rasni psi treba da imaju svoju cenu i svoje kupce a  kvalitet da se poboljsava i to bude jedini cilj uzgoja.... svi ostali koji nisu za rasplod mogu biti kucni ljubimci i nebitno imaju li rodovnik ili ne oni nisu za dalji uzgoj kao ni psi mesanci....vrlo jasno, vrlo prosto i ne znam gde su ljudi polupali loncice.
 bravo  bravo  bravo
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 4:24 pm

Ne zelim zaista da se neko od ljudi koji svoje pse koji zive kao kucni ljubimci a i kao korektnog kvaliteta jesu razmnozeni ili je to nekome u planu  uz odgovoran pristup nadju u bilo cemu sto pisem, sve se odnosi na one koji to nisu,naprosto sam iziritirana razmnozavanjem svega sto ima "papir" pa i onih pasa koji nemaju bez ikakve odgovrnosti, bez ikakvog razmisljanja kakvu stetu i patnju mogu naneti i psima i vlasnicima.Ako vec nekome nije mnogo bitno kakva ce biti buduca populacija ovih pasa u nasoj zemlji po ekstrijeru...pa valjda im je bitno da na svet dodju sto zdraviji stenci koji ce nekoga usreciti a ne muciti se sami i jednom mesecno nekome stvarati patnju sto gleda psa loseg zdravlja ..... i  izbijati novac za raznorazna lecenja...onima koji ga imaju i za tako nesto(po nekoj logici malo njih ih ima ili uvek moze da izdvoji ako vec nema da plati psa vise od 60 evra).Ne moraju svi jeftini psi biti loseg zdravlja ali svakako da je rizik mnogo veci i nije mi jasno da ni manje platezno sposobni kupci jako malo ili  uopste ne razmisljaju o tome.Gde ce i sta raditi sa psim ako se ozbuljno razboli i zahteva recimo neki dozivotni protokol? U azil, na ulicu? ili ce ga ubiti?
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 4:36 pm

Jeste P ali ponavljam nije bilo dogovora ko je taj ko odredjuje i ko ce slati ,dali Asocijacija koja opet nije registrovana ni strucno ni opremljena da bi u srbiji bila priznata pa tek da  u Nemackoj ima isto partnera koji ce potvrdjivati nas certifikat  sto su nemci hteli da to ovde bude  pod firmom KSS kome to nije padalo na pamet !  .E tu su nastali oni problemi ,sudije ,veterinari,treneri ili ti po naski "kuckari" priznati  i ko je ajde recimo top svega .Sto je KSS odbio da bude kako sam vec rekao .U stvari kad se formira takav organ-organizacija ,nazovi kako hoces onda se zadire u zakon koji vazi generalno za sve zivotinje i prva stepenica je trebala biti osnivanje ili kako rekose registrovanje
posebno pasa za priplod ili kuja za rasplod ali ponavljam sa /to ima u nekim nemackim drustvima ali pokrivenim zakonom o veterini/ajd nazovi  bankom podataka predaka sto je kod nemaca 3 kolena unazad i gde se recimo podaci asocijacije NO priznaju i jos nekih cini mi se ENG.rasa  . Primera radi ,izmedju Palanke i Celareva imate odgajivaca NO koji svoje pse iz svoje odgajivacnice itudje registrovane u KSS obucava za Americku vojsku .Ali covek je za to registrovan u Americi kao i ovde i njegovi psi se bez obzira na obavezne radnje za izvoz ovde u srbiji /za recimo Minhenski aerodrom i transportera / testiraju i za vreme karantinskog perioda tamo .Medjutim sam odabir nije uvek slanjem video materijala nego predstavnik USA  dodje i odabira .Takav slucaj je i sa Rotovima iz Futoga /odgajivac je inace iz moje porodice i to radi vec 18 godina/ ,ima slucajeva kad pas ide samo po dostavljeniom papirima odavde i rezultati cini mi se 4 iz krvi i oba snimka /uz predhodni video snimak od najmanje 4 minuta .A ima pak slucajeva kad recimo predstavnik za neverovati Nigeriske vlade boravi u NS-u 3 dana dok se ne odluci kojeg psa uzima /mada oni uzimaju oko godine starosti i neobucene/ .Ali P sve je to drugacije regulisano i recimo pojedi psi nisu ni videli izlozbu a otisli su na Americki/ i severni i juzn/i  ,Aziski kontinenta ,pa cak i u Japan ,Indoneziju ,Filipine!Ja licno mislim da ni danas nema tih ljudi koji bi mogli to sprovesti u Srbiji i
da drzava kao takva tu ne vidi obavezu .Pa do skoro 15 tak godina unazad se nije ni krupna stoka registrovala ,sto je opet samo razlog za ubiranje para od strane bivsih drzavnih vet.stanica , a sad cak privatnih veterinara .Tema je mnogo mnogo kompleksnija i nas mentalitet "lako cemo -sve moze sa parama" nas je doveo dovde .A pogotovo u nasoj rasi koja je upravo zbog "stancera" i ugibanja izgubila onaj pocetni interes kako kinologa tako i ispada sto napisa da "kucni ljubimci " odredjuju cenu .Ne nisu oni vec nesavesni odgajivaci /ponovicu cast izuzecima / koji su IAKO su znali mane svojih kuja i muzjaka ipak parili i prodavali u ono vreme cak i za veci novac te sad i ovde na forumu imamo pricu o tome -ime nebih spominjao.Ajde recimo pronadji odgajivacnicu plavaca i pogledaj istorijat ,ali oni i dalje tvrde kako ispod hiljadarke ne prodaju stene ,hmmm nisam bas siguran .
I da zavrsim toga u Srbiji biti skoro nece nego neka ovaj forum bude na neki nacin vodilja za buduce kupce i propagirajmo ga pa ce se i drugi javljati i traziti obavestenja .Jer kako sam negde napisao mnogi za njega nisu znali alo kolko vidim bar iz NS--a neki su se uclanili .Uzgred ,posto nemogu da reklamiram vet.stanicu ,snimanja pasa se moze vrsiti i u NS-u imaju licencu za daleko manju paru od BG-a ! /normalno mora se predhodno zakazati /.Ovo cisto informacijae radi i rade vec vise od godinu dana i priznati su kako u E tako i u navedenim zemljama!
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 4:53 pm

@Croft
Uz duzno postovanje postavio bih samo pitanje a ko je taj ko ce razluciti -odluciti-preporuciti ,sta je za sta .Ovo pisem i ponavljam a cini mi se da je Ljilja i Pedja imali ideju da forum oformi evidenciju i priblizno daju kao iskusni svoje misljenje ili preporuku za nekog odgajivaca ,psa ,kuju sta vec .
Medjutim nadam se da se P nece naljutiti ako ponovim "da i ovako mi prete da mnogo pricam" .
E tu lezi zec sto nazalost i ponavljam nazalost "stanceri" su u vecini na trzistu ,pijaci,izlozbi ,sajmu gde vec .A kada bi to ovaj forum imao ili pak kinolosko drustvo ,makar u pocetnoj fazi sto bi sigurno i neko mladji u buducnosti dogradjivao ,onda bi prica bila drugacija .Eto bez imena a moze se u komentarima naci ,utvrdi se recimo da je neki pas sa laznjakom ali sansa da vlasnika ubedis da je tako nije bilo ni 0,1%.I sta onda pricati .Ja sam za to i javno kazem a ponekad i upucujem preko PM -a na urednike foruma pojedince kad imaju problema ,a moja unuka koja je pre 7 godina i donela prvu zguzvanu recimo otvoreno svojim drugarima kaze "prvo potpisite ugovor sa veterinarom " pa onda uzmite stene nepoznatog porekla .Eto toliko o toj dilemi!
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 6:02 pm

nesa151 ::
@Croft
Uz duzno postovanje postavio bih samo pitanje a ko je taj ko ce razluciti -odluciti-preporuciti ,sta je za sta .Ovo pisem i ponavljam a cini mi se da je Ljilja i Pedja imali ideju da forum oformi evidenciju i priblizno daju kao iskusni svoje misljenje ili preporuku za nekog odgajivaca ,psa ,kuju sta vec .
Medjutim nadam se da se P nece naljutiti ako ponovim "da i ovako mi prete da mnogo pricam" .
E tu lezi zec sto nazalost i ponavljam nazalost "stanceri" su u vecini na trzistu ,pijaci,izlozbi ,sajmu gde vec .A kada bi to ovaj forum imao ili pak kinolosko drustvo ,makar u pocetnoj fazi sto bi sigurno i neko mladji u buducnosti dogradjivao ,onda bi prica bila drugacija .Eto bez imena a moze se u komentarima naci ,utvrdi se recimo da je neki pas sa laznjakom ali sansa da vlasnika ubedis da je tako nije bilo ni 0,1%.I sta onda pricati .Ja sam za to i javno kazem a ponekad i upucujem preko PM -a na urednike foruma pojedince kad imaju problema ,a moja unuka koja je pre 7 godina i donela prvu zguzvanu recimo otvoreno svojim drugarima kaze "prvo potpisite ugovor sa veterinarom " pa onda uzmite stene nepoznatog porekla .Eto toliko o toj dilemi!
Izvinite ali nisam Vas bas najbolje razumela sta ste me hteli pitati, pa ako nije problem da mi objasnite ? ja zaista od kada sam kupila psa i kada god se javio neki problem dosadjujem Ljilji i Pedji da me upute, bas zbog toga sto nemam dovoljno ni znanja a ni iskustva i hvala im sto su uvek dostupni.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 6:14 pm

Pa posto ste sto bi deca rekla "pastirali " ljiljin tekst -komentar ,hteo sam posto vidim da ga odobravate da napisete a ko je to ko ce odrediti sta je sta ? dali je dovoljno jasno pitanje  sunny
Nazad na vrh Ići dole
Croft

Croft


Ženski Broj poruka : 213
Godina : 35
Lokacija : Nis
Datum upisa : 31.10.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 6:30 pm

nesa151 ::
Pa posto ste sto bi deca rekla "pastirali " ljiljin tekst -komentar ,hteo sam posto vidim da ga odobravate da napisete a ko je to ko ce odrediti sta je sta ? dali je dovoljno jasno pitanje  sunny
to cu vec da ostavim strucnjacima da oni ocene, jer ja nisam dovoljno kompetentna.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 8:31 pm

Koliko god sam razocarana u opste stanje mislim da i kod nas postoje ljudi koji bi se sa punom predanoscu i odgovornocu posvetili poslu u nekoj komisiji koja bi ocenjivala pse u nekoj uzgojnoj komisiji, tim sastavljan od veterinara, par allround sudija dobre reputacije(ima i takvih) i spacijaliste za svaku rasu kojih bi verujem vise bilo da postoji mogucnost da budu placeni za svoje posebno interesovanje kada je jedna rasa u pitanju...mislim da se takvi ljudi nalaze u mladjim generacijama mada ima izuzetaka i medju starim kuckarima koji su spremni da prate desavanja oko rase koju gaje u svim segmentima zarad dobrobiti neke pasmine, a ne samo oko svog dvorista, svojih bokseva i linija i svog interesa ili zakovani u svoju viziju idealnog psa koja god da je rasa u pitanju.Mogu ljudi biti realni, samo ako to zele i potrude se da steknu puno znanja.E takvi treba da budu ti koji ce odrediti sta i u kojoj meri valja a sta ne, dati smernice za uzgoj ako pas jeste za uzgoj jer ne postoji savrsen pas, savrsenom se tezi a ljudi jednostavno razlicito vide savrsenog psa i to u okviru onoga kako ga oni zamisljaju.
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 9:49 pm

Ja mogu sa svim da se slozim i da postoje Veterinari ,Sudije ,znalci rase,standarda  i rasa ali ZID nismo mi vec KSS koga to ne interesuje a tvrdnjom da nema sredstava necu biti grub vec blag i reci "da to ne odgovara istini".Ima savez a moze i da pronadje dodatne pare ali ponovo napominjem nikog ne interesuje da promeni stanje ,dnevnice idu ,plate "zasluznim" pazi zasluznim za rad KSS ,samo neznam u cemu ! I opet se vrtimo u krug ,jer i pojedinci koji su a ima ih registrovani napolju u nekim od Asocijacija kako odgajivaca tako i sudija nisu svojevremeno bili za to jer su odlicno a pojedinci i danas profitirali sa samo "preporukom KSS" i clanstvom napolju .Pa sta mislite da pojedi nasi odgajivaci ,govorim o drugim rasama ,da nebude zabune ,ne budu unapred prvaci na izlozbama pojedinih zemalja i specijalki .Da postoji udruzeni lobi u okviru pojedinih rasa i sudija iz vise od 3-4 zemlje sto u okruzenju pa cak i u toj Nemackoj ili Engleskoj za koje se smatra da se "sudi posteno" .
I na kraju cu samo napisati ideja ,zelja vas ili i nas pojedinaca za sada nije moguca dok se KSS ne obnovi mladjim a sklone pojedini uticajni odgajivaci pa i usput sudije ,cak sta vise i familija sudija zele ovako nesto da se uradi .Ne grdno se varate to je zacudjujuce dobar buiznis ali za njih nije interes da mu tamo neki Veterinar za uzgojnog sampiona zatrazi snimak recimo kukova da bi mu dao certifikat za rasplodnju ,jer bi se tu svasta naslo pa cak i kod onih pasa kod koji je "kretanje u ringu perfektno" ,ali samo ko je imao slicnog psa zna mu manu ,ali nije u "rodu" sa spomenutima!
No netreba klonuti ili prestati sa propagiranjem ideje ,ali opet kazem propagirajmo forum a vremenom ce i pojedini animoziteti nestati!Eto P rece nece ljudi da komentarisu ,mozda bi i drugi ali se plase da recimo neke stvari napisu ,a mozda nisu svojim ocima videli ili usima culi za to sto tvrde .Krecuci se dvadesetak godina ponekad ali bogme u 60% slucajeva sam znao koji Rot ili NO ce biti pobednik .
A ima i ova sudiska "znate vas pas je mozda ako bolje pogledamo i bolji od onog ali on ce dolaziti daleko vise na izlozbe od vas a mi ipak od njih vise uzimamo para" /inace sudija je sa severa Vojvodine i neobicno iskren covek i clan tri kinoloske organizacije u Evropi i skoro da vise od 8 meseci  sudi pojedine rase i ima srecu da mu prezime nije srpsko a i ruku na srce bio je odgajivac i tecno govori 4 ,ups tri evropska jezika i to najbitnija u kinologiji .Mada je u poslednje vreme manje sudija vise delegat .U razgovoru sa njim mozete mnogo izmedju redova saznati i o nasim "neprikosnovenim" sudijama koji eto dele recimo u nasoj rasi cetvorke jer Boze blagi "nema dovoljno nabora" !,a drugi ih velicaju ,da tako treba ,samo je razlika sto nikad ona ne bude dodeljena tzv "velikom odgajivacu" ,vec sitnoj buraniji .I dogod je to tako da neki sudija moze da sudi u 6 -8 rasa bice kod nas stanje kakvo jeste i stenci "stancovani" zarade radi a ne kvaliteta .I na kraju opet cast i postovanje u nasoj rasi ljudima koji gaje vise jedinki ili su registrovani odgajivaci u vrlo skupom hobiju !
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptyUto Feb 25, 2014 11:25 pm

Opet nalecemo na moral( odn nemoral) ali na visem nivou  i opet se vracamo na moral vlasnika koga  je isto jako malo , mrka kapa sto bi se reklo i verovatno cemo jos dugo gledati gomilu stenaca za 50-100 evra po oglasima nazalost. Izgleda da bi samo drasticnije mere imale efekta kao sto je motka pa redom dok svi neodovorni i nemoralni ne zaborave da postoji zivotinja koja je se zove pedigrirani pas  udarac
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 10:14 am

Uzgojni pregled po ovome što imam kod sebe ne funkcioniše kao klasično ocenjivanje psa na izložbi. Gleda se svaka stavka i onda se određuje koliko ta stavka kod određenog psa zadovoljava standard. Na izložbama nikada toliko detaljno ne cepkaju psa, tako da čak i kada se pas ne uklapa u ideal nekoga ko procenjuje, uglovi će biti dobri ili loši pa imao on bc ili hc krzno (pošto se tu najviše vodi polemika oko ukusa), nema onog kao na izložbam: Meni se sviđa ovaj tip pa ja sad njemu dajem titulu. Čak i određeni tip ima mane ili kvalitete. Za moju Bellu kasnije bi tako lepo legao neki jači bc, dobrih leđa i sa boljim prednjim uglovima i predgrudima, za Kallu hc jak i snažan, ali kraći i na nogama i u leđima jer je ona već na granici standarda za ženku. Da sam od ovih što pare pošto-potom odabrao bih jednog te istog i za jednu i za drugu, samo da je šar-pej. Tu je razlika između odgovornog uzgoja i uzgoja radi štenaca, što ja promatram svoje pse i tražim šta bi trebalo popraviti, a koje osobine treba zadržati jer su zaista dobre. Trenutno mislim da odgajivači nisu problem uopšte, posebno ovi mlađi i odgovorni (iskreno starijih odgajivača više i nemamo jer se najstariji odgajivač povlači iz rase), ali ova kućna legla ili legla od nekoga ko ima 2-3 kuje prave gadan problem. Oni i obaraju cenu i obaraju kvalitet. To i jesu ovi oglasi na koje nalećem na internetu i ima ih previše, u samo 15 oglasa (a ima ih nekad i više) da je po 4 šteneta to je 60 štenaca u jenoj turi.

Iskreno prvi bih odveo svoje pred uzgojnu komisiju, bez obzira što znam kakve su već i sam. To sam radio i kada je bila Specijalka sa Kallom iako sam znao koji je njen maksimum u smislu ocene. Ljudi ne vole kada im neko procenjuje pse, pa makar to bilo samo interno i bez ikakvog razloga, da na nekoj izložbi prokomentarišem javno opasno bi se naljutili, što meni nije jasno jer se ja ne ljutim kad meni neko prokomentariše pse, često to radim sa ljudima na FB. Kalla je realno za ocenu 3 sa veoma potencijalnim rodovnikom i odrađenim sertifikatima za HD i ED i prekontrolisanim kolenima interno kod veta jer mi za to nemamo sertifikate (da imamo i to bi imala urađeno). Bella je već bolja od nje, ali je skoro bila pod dve anestezije i ne mogu da je stavljam pod treću, bar ne do kraja godine, da bih joj uradio kukove i laktove.

Dobro ste me podsetili Nešo za snimke u NS, cena je daleko manja nego kod ostalih (skoro duplo) imam temu za licencirane veterinare sad ću da stavim. Mogu da kažem da se isplati i ljudima iz BG sa više pasa da dođu do NS i odrade to. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 11:32 am

Od tih 60 stenaca kladim se u 90% slucajeva vlasnici ne znaju sta znaci uglovanost psa i mnoge druge stvari tako da nemaju osnovu za neki planski uzgoj bez da ih neko usmeri,a to je neko ko nesto zna a jos bolje ovlasteni ljudi odn. uzgojna komisija....... nego prvi koji mi se svidi a najblizi je ili kupi uz zenku, ili par njih, nekog najjeftinijieg muzjaka do koga moze i udri.
Bas skoro sam  dobila upit za cenu muzjaka starijeg od 7-8 meseci koga neko kupuje da bi pario dve zenke vrlo diskutabilnog kvaliteta...treba mu neki jeftin kaze, ne treba mu skup vec muzjak samo da ima svog jer se to vise isplati nego da svaki put placa ili uvek daje stene za parenje  No i sta reci...... dok imam zivaca da budem fina uz pokusaj da nesto objasnim imam, ali u vecini slucajeva na kraju budem vrlo gruba i nije cudo sto me takvi pamte  Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Dona&Bella

Dona&Bella


Muški Broj poruka : 228
Godina : 53
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 23.05.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 2:17 pm

Puno problema,sto otvara i mnoge teme.Na zapadu uglavnom ljudi imaju privatne biznise i drzanje pasa gledaju kao na hobi koji polako tokom vremena(zbog njihovog nacina razmisljanja)polako dobija takmicarsku notu i polu-biznis i biznis.Ovde kod nas ljudi koji nemaju stabilan posao i redovna primanja,krenu sa bavljenjem i odgajanjem pasa kao osnovnim vidom zaradjivanja za zivot,sto je apsolutno pogresno i dovodi do ovakvih stvari,pretrpano trziste "jeftinih" i neproverenog kvaliteta pasa.Sto automatski ne mora da znaci ,da samo ljudi koji su materijalno u boljoj situaciji mogu da se ozbiljnije bave uzgojem i unapredjenjem rase.Ali covek koji je materijalno stabilan(npr.kao Nesa 151 recimo..) moze bez problema da uveze 2-3 odlicna psa i da polako radi i gradi imidz svoje odgajivacnice(prezentacija pasa na sto vise izlozbi i reklamiranju istih,a to nije ni malo jeftino,odlicne uslove za odgoj i svu zdravstvenu negu...) bez moranja brzog vracanja ulozenih sredstava u njih.Tokom vremena se desava da jedan pas ugine,drugi mozda ne ispadne dobar priplodnjak..itd,itd,ali on to moze da podnese,istrpi i upornoscu i ljubavlju prema rasi, prevazidje lakse sve probleme, sto rad sa zivim stvorenjem nosi i nastavi dalje da radi i stvara i opstaje u "sumi problema".Tako da je moje misljenje da i postoji uzgojna komisija,i da ima samo 10 proverenih odgajivaca na celoj teritoriji Srbije,opet bi bio problem prodaje pasa po realnim cenama(ulozena sredstva+zarada+trud i odricanje 24 sata dnevno) zato sto opet niko ne bi imao da plati realnu cenu,onaj kome treba za ljubimca nece platiti(cast izuzecima)visoku cenu za materijalne prilike u nasoj zemlji, samo da ga drzi kao nekog"avlijanera" i zadovoljava neke svoje potreba,a ko iole gleda,a ima mogucnosti da plati i da se posveti ozbiljnijem uzgoju,uvesce iz inostranstva stene.Opet se vracam na pocetak,da je teska materijalna situacija u zemlji osnovni problem odgoja i prodaje pasa,na ustrb kvaliteta,koji se bez ozbiljnijih materijalnih sredstava ne moze postici.A kao sto Nesa 151 kaze,kako se bude poboljsavala materijalna situacija u zemlji,tako ce i kvalitet ,a samim tim i cena doci na svoje,jer ce ljudi za svoj novac moci da biraju sta hoce,a ne sta MOGU da priuste,pa makar i bilo lose...A dotle nam ostaje forum i da kao hobisti i amateri,a poneki kao ozbiljniji odgajivaci sacuvamo ovu rasu u sto boljem izdanju do nekih novih,boljih vremena u nasoj zemlji.....
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 2:29 pm

P ,nadam se da se neces ljutiti ako ponovo spomenem ono sto sam rekao u vezi Boleta i uzgojne komisije .To sam rekao u smislu da ja Boleta ne drzim za priplod ili ti parenje ,da bih isao na tu komisiju .
Da mozda bi i isao cisto da mi potvrde ono sto znam ,ali P ako pazljivo citas napisao sam ajde da bude jasnije da bi se i to profanisalo i moglo platiti jer je ovo zemlja Srbija .Samo u Austriji /cak ne ni u Madjarskoj/ iliNemackoj bi dobili pravu ocenu jer smo stranci ,ali bi morali biti clanovi nekog od njihovih klubova sto je veoma tesko !ETo to je sto sam ja mislio pod "nebih ga vodio" .
A ovo za snimanje ja namerno nisam hteo da navedem Vet .koji je /mi imamo po dogovoru termin u Martu/ ,da nebi bilo reklama .Ali recimo sto ti kazes za dva psa skoro bi bilo 1/4 jeftinije ko za jednog .
Moj rodjak je kod njega vec mislim 17 pasa snimao i ni jednu primedbu nije od stranaca dobio na kvalitet snimanja! Sto mora se priznati je za pohvalu .A o nacinu rada njihovog sve pohvale ,svaki pas ima svoj el.karton i evidenciju svega .Ja nesmem da ureknem sam njihov najgori odnosno Bole pacijent i sretni smo zbog toga ,puj ,puj da necuje zlo .Ali mnogi i mmnoge rase od veoma "cenjene"
vet .stanice sa dve veterinarke prelaze kod njih /ti ces znati imena ,jer je Luna prvu godinu kod njih bila "abonent " za svaku sitnicu pa i ciscenje usiju=800 din pre 4 godine !
Tako da je sto narod rece sevap postaviti tu reklamu ,ako treba i ja cu ih nazvati da ti se jave !
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 2:45 pm

Dona&Bela!
sasvim tacno ,zna i  Unt.da sam se kod nje kao nekog ko ima pristupa ili zna situaciju odgajivacnica u okolnim zemljama gde imam odlicne prijatelje ali van kinologije raspitivao i bavio mislju da to uradim .Cak sta vise radeci 28 godina napolju i oko 8 godina se druzeci sa kinezima kako iz moje struke tako i iz ambasada ,mogu da uvezem i iz tog dela sveta .Ali posto od malena volim NO ,a pre 18 godina i Rota ,razmisljao sam a sta da radim ako uvezem kuju moracu biti "po ceni stancer" i stace mi to .Uslove i cak Boxove koji sluze za veliku rasu /4/ imam na pola baste ,zivim na Fruskoj Goro mogu stvoriti sve uslove i materijalni nisu problem ali sam od ideje odustao ne zbog "trzisne cene" stenaca ili parenja vec cisto zato sto mi je kao hobi ova 3 vise nego za sada dovoljno.A ovaj "potkoznjak" se nemoze zameniti ili podeliti paznja i ljubav sa jos jednim dva .
Ali ko zna cesto idem u zemlje /6/ u kojima sam a u nekim i sad nesto radim po par meseci i donesem nekog mozda muzjaka ,ko zna!
Medjutim dogod se u nasoj rasi bude razmisljalo "dali smem da kazem svoje misljenje" ,nebih pravio problema! Mada eto i sa ponekim komentarom iskocim iako imam 48 godina pse a skoro  7 godina zguzvanca i ponekad pomislim da nesto znam ipak skoro svakodnevno citam sta se pise na forumu ma o kojoj temi .Eto D&B to je dilema ili dileme zasto to ne cinim !
Nazad na vrh Ići dole
Dona&Bella

Dona&Bella


Muški Broj poruka : 228
Godina : 53
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 23.05.2013

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 2:52 pm

Neso 151,apsolutno se slazem sa vama i sam sam u slicnoj poziciji,a i u dilemi.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 3:42 pm

Dona&Bella ::
Opet se vracam na pocetak,da je teska materijalna situacija u zemlji osnovni problem odgoja i prodaje pasa,na ustrb kvaliteta,koji se bez ozbiljnijih materijalnih sredstava ne moze postici.A kao sto Nesa 151 kaze,kako se bude poboljsavala materijalna situacija u zemlji,tako ce i kvalitet ,a samim tim i cena doci na svoje,jer ce ljudi za svoj novac moci da biraju sta hoce,a ne sta MOGU da priuste,pa makar i bilo lose..
losa materijalna situacija ne mora biti uzrok da svako pari sta stigne i sa cim stigne ako imalo nesto zna i ima morala,ovim se posredno pravda i pad opsteg morala u krizama. Vi prvi niste vaseg koretnog psa uparili sa prvim komsijom i neobavezno  zato sto svi u kucu volite stence, da se ponasate kao ljudi o kojima se ovde govori,i njihovom moralu  uradili bi ste drugacije imali novca koliko imate ili ne Smile Dona bi sigurno vec imala i novo leglo uz smanjene troskove i stenci bili oglaseni za 50-100 evra i prodavani vec sa pet sest nedelja
Nazad na vrh Ići dole
nesa151

nesa151


Muški Broj poruka : 843
Godina : 80
Lokacija : Sr.Kamenica-Novi Sad
Datum upisa : 16.05.2011

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 3:54 pm

Ljiljo!
Alida se razumemo ni ja nisam upario Boleta ni sa jednim avlijanerom ,nazovimo tako ove "stancovane" .Ovo jedno jedino parenje je sa kujom koja cak i nije na forumu jer je preporuka bila od predsednika udruzenja iz Turije-Srbobrana eto ni sad neznam  ,gde je Bole bio izlagan i kuja ima odlican pedigre i dobili su 5 stenaca ,ja nisam i necu postavljati fotografije a pravo da vam kazem nisam ih ni dobio samo sam leglo video na Skayu .Vlasnica je tu negde mojih godina i ima rodbinu nedaleko od Sr.Kamenice/Bukovac-4 km od mene /pa je cak tu i prespavala jer prvog dana nije uspelo .No da ne davim necu i ponavljam necu Boleta ma kakve mane imao pariti sa "stancer" kujama ,a napisao sam da sam imao poziva .Bole je clan domacinstva,on nije taj koji ce zaradjivati ili tako sto  i slus sto bi reko svaba! Tako da u potpunosti podrzavam nazovimo "preporuku" da svi koji imaju savesti to ne cine .eto tek da se zna!
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 4:06 pm

Neso ovde se govori o takvima koji ce posto poto razmnoziti svog psa ne vodeci mnogo racuna o kvalitetu ni svoje ni druge jedinke kakav god da je razlog te odluke i da li pas uopste pas za priplod. Ja ni slucajno nisam neko ko ima puno novca i bas mu je lako da izdrzava trenutno deset pasa na nivou na kome su bili i prethodnih cetiri ali tako se dogodilo i sta je tu je. Kuja je imala pet godina, zdrava, prava i sa svojim sitnim manama i dalje jedna od najlepsih HC kuja na ovim prostorima, svi psi su mi stariji od pet i krajnje vreme je bilo za podmladak u kuci jer sam zelela stence i za sebe iz njih dve(mislim i na sestru koja skoro sam sigurna nikada nece imati potomke zbog svega sto se dogodilo i kakvo je stanje i konkurencija na trzistu),a i svojim kvalitetom jesu psi koji treba da ostave bar po leglo iza sebe, desilo se sto se deslo i sa parenjem i sa otkazivanjem jos dva rezervisana steneta, vracanjem jos jednog u suvlasnistvo i eto me Smile..... nego!!!....treba to hraniti  i lepo cu ja prvo teranje obe(imam i njenu sestru ne losiju od nje) sa krivim(ruzne je gradje ali najblizi a ona je lepa pa sta fali) komsijom koji nije u srodstvu u prva tri kolena pa sve stence za 50...skupice se valjda onoliko za koliko sam prodala onog jednog crvenog ako je opravdano i neminovno da kriza i lose materijalno stanje obara kvalitet Smile O takvima ovde govorimo i sumnjam da se ljudi iz oglasa koje je Pedja video mnogo razlikuju od ovog zadnjeg sto sam napisala kakva god da je prica u pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 EmptySre Feb 26, 2014 4:24 pm

Mislim Neso da takvih ljudi i nema na ovom forumu, njih ne zanimaju forumi i price o zdravlju, izlozbama, standardu, linijama itd. Mozda nam i verovatno  samo ulete da procitaju ako ima nesto u vezi podizanja legla i ishrane...verovatno  i to samo ako im je prvo leglo u zivotu No
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Podizanje svesti o šar-peju   Podizanje svesti o šar-peju - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Podizanje svesti o šar-peju
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: