Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
STANDARD RASE - Page 5 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
STANDARD RASE - Page 5 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
STANDARD RASE - Page 5 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
STANDARD RASE - Page 5 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
STANDARD RASE - Page 5 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
STANDARD RASE - Page 5 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
STANDARD RASE - Page 5 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
STANDARD RASE - Page 5 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
STANDARD RASE - Page 5 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 STANDARD RASE

Ići dole 
+21
nesa151
Saymon
Mona Von Bercek
Jasna
Sonja Kukic
neron
vesnacikos
Romel
Dacha
unaltraina
Nesha
masterpiece
Hana
Ishler
Big Mazi
elenkov82
kud
Kesten_Pire
sloti
Skarfi
Murphypei
25 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 1:20 pm

unaltraina ::
Zaboravili ste na mrlju na nosu? Pedja je lepo pitao..opet ode tema gde ne treba. Uozbiljite se molim. Smile

Izgleda da sam ja jedini ovu temu shvatio ozbiljno,josh sam u prvom postu rekao da jedino reshenje vidim u razdvajanju rase Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 1:25 pm

Nek su i razdvojene ...gde je tu ta mrlja?
Nazad na vrh Ići dole
Mona Von Bercek

Mona Von Bercek


Ženski Broj poruka : 83
Godina : 39
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 14.04.2011

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 2:07 pm

imam ja jedno pitanje... da li je nepravilno zubalo razlog za trajnu diskvalifikaciju sa izlozbi? posto svaki sudija tumaci pravila onako kako on zeli, cula sam razlicite price u vezi toga... neko kaze da se smanjuje ocena, neko kaze diskvalifikacija... a nigde ne mogu da nadjem pravila ocenjivanja crno na belo...
comp
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 2:14 pm

Neces ni naci, jer, kao sto si i sama rekla, sve zavisi od sudije Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:02 pm

unaltraina ::

...nije vazno sto neko ima psa kao kucnog ljubimca...svi trebaju biti svesni kakav pas je ono sto je u kinoloskom smislu kada je u pitanju ova rasa ono sto je kvalitetno i zadovoljavjuce bez obzira na to kakvim smo psima vlasnici.
aaa evo Zorice u medjuvremenu Smile nadam se da ce biti jos nekog Smile

Odlično Ljiljo ključna stvar.
Još jedan problem je što mi vlasnici koji volimo svoje pse mislimo da su oni najlepši. Moja Kalla je meni najlepša i najbolja, al u kinološkom smislu.... Smile

Big Mazi ::
Znaci, to je potpuno jasno svakome i tu nema nikakve dileme smeh ...i shta sad???
Shta mi da uradimo povodom toga? ...ima neko neki predlog?

Jedan od razloga zašto želim da razvijem ovu temu je da oni koji žele da upare svog psa znaju šta je shar-pei. Primer: parimo pse sa nisko nošenim repom 2 takva (mužijak i ženka) i eto dominantne osobine.

Mona Von Bercek ::
imam ja jedno pitanje... da li je nepravilno zubalo razlog za trajnu diskvalifikaciju sa izlozbi? posto svaki sudija tumaci pravila onako kako on zeli, cula sam razlicite price u vezi toga... neko kaze da se smanjuje ocena, neko kaze diskvalifikacija... a nigde ne mogu da nadjem pravila ocenjivanja crno na belo...

Kada pitaš za nepravilno zubalo na šta tačno misliš? Hajde razliku da napravim: postoji zubalo koje podrazumeva kompletan broj zuba (42) i postoji zagriz koji mora biti makazast (eventualno može blago da odstupa od makazastog al tu je već neka nijansa u pitanju). Znači predgriz i podgriz bi sudija morao da sankcioniše, ali ne da diskvalifikuje jer u standardu ne piše da je odstupanje od makazastog zagriza diskvalifikaciona mana osim ako nije u kombinaciji sa ravnim čelom tada jeste, postoje još i klješta kada su gornja i donja vilica u istoj ravni.

SERIOUS FAULTS :
• Deviation from a scissor bite (as a transitory measure, a very slightly overshot mouth is permissible).


ELIMINATING FAULTS :
• Flat foreface with badly overshot bite; undershot bite.


E sad ima sudija koji će žestoko kazniti nedostatak bilo kog zuba (uglavnom je to onaj čuveni P1) i pas je diskvalifikovan iako shar-peiu taj zub odavno ne koristi, ali ako uzmemo da je ovo takmičenje u lepoti kao i kod ljudi da li bi mis sveta mogla da bude krezuba devojka. Smile Znači svi zubi treba da su tu al ako i nema taj jedan nije baš za diskvalifikaciju. Naravno ovde ima i detalj da pas ima P1 zub ali da nije izbio pa se radi snimak i on prilaže sudiji itd. itd.
Nazad na vrh Ići dole
Mona Von Bercek

Mona Von Bercek


Ženski Broj poruka : 83
Godina : 39
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 14.04.2011

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:10 pm

Mona konkretno ima blago uvucenu donju vilicu u odnosu na gornju, to bi bio podgriz cini mi se... uglavnom, sudija mi je rekla da bi to bila trajna diskvalifikacija, ali ako zelim, moze da napise da je pas odustao od izlozbe i tako izbegnem diskvalifikaciju, a kao alternativu mi je savetovala individualno ocenjivanje u kinoloskom savezu
i jos nesto da pitam Smile
da li se delimicno plav jezik takodje diskvalifikuje?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:21 pm

Kao blagi podgriz ili predgriz po mom saznanju se tumaci odstupanje do debljine drvceta sibice i to nije diskvalifikacioni nedostatak sve preko toga da. Ako su u pitanju fleke bez pigmenata po jeziku to ne bi trebalo biti diskvalifikaciona mana ali je nepozeljno. Jezik treba biti bez velikih rozih fleka, eventualno roze istackan a kolicina pigmentacije je ono sto psu moze oduzeti prilikom presude eventualnu titulu u slucaju da su dva psa priblizno istog eksterijernog kvaliteta.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Pet Apr 15, 2011 3:36 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mona Von Bercek

Mona Von Bercek


Ženski Broj poruka : 83
Godina : 39
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 14.04.2011

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:25 pm

jezik je na sredini plav, a sa strana roz, ali bez fleka
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:31 pm

Mislim da ovo nije diskvalifikaciona mana ali moze psu pokvariti ocenu. Smile Nisam sigurna jer nisam imala prilike videti niti prisustvovati sudjenju psu takvog jezika. Pedja ce se sigurno nadovezati.
Nazad na vrh Ići dole
Mona Von Bercek

Mona Von Bercek


Ženski Broj poruka : 83
Godina : 39
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 14.04.2011

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:35 pm

na raznim mestima sam citala o karakteristikama rase, i svuda je pisalo "delimicno do potpuno plav jezik"... znaci, ne mora biti poptuno plav...
naslusala sam se raznih prica i dozivljaja sa sudijama, radije bih je ponovo povela na izlozbu, nego da je individualno ocenim, ali bojim se da ne naidjem na nekog sudiju koji ce je trajno diskvalifikovati Sad
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 3:45 pm

Sa sudijama nikada nisi nacisto ali mislim da je zbog jezika ne bi trebao diskvalifikovati sem ukoliko nije izrazeni nedostatak pigmenata...e tu je ono sto daje prostora sudijama za razlicito tumaceje. Svakako delimicno obojenje se moze tumaciti na razne nacine ali u standardu pise
Mouth : Tongue, roof of mouth, gums and flews : bluish black is preferred. Pink spotted tongue permissible. Solid pink tongue highly undesirable. In dilute-coloured dogs the tongue is solid lavender. znaci samo pretezno roz(pretezno mogu razlicito videti) ili sasvim roz jezik su krajnje nepozeljni sto znaci diskvalifikaciju, sve ostalo je nepozeljno i moze smanjiti ocenu, ono sto treba je jednobojno i crno,plavo ili boje lavande kod dilute pasa.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 4:57 pm

Uh sad tek vidim da sam gore napravio grešku dok sam kucao, jurio sam da što brže kažem što više Embarassed

murphypei ::
Znači predgriz i podgriz bi sudija morao da sankcioniše, ali ne da diskvalifikuje jer u standardu ne piše da je odstupanje od makazastog zagriza diskvalifikaciona mana osim ako nije u kombinaciji sa ravnim čelom tada jeste, postoje još i klješta kada su gornja i donja vilica u istoj ravni.

Ovo boldovano je greška. nije u pitanju ravno čelo nego ravan prednji deo, gde se konkretno misli na njušku koja je više pripijena ka lobanji, nešto slično kao kod nemačkog boksera.

Mona Von Bercek ::
jezik je na sredini plav, a sa strana roz, ali bez fleka

Ljilja je ovde u pravu, jeste greška ali nije za diskvalifikaciju. Jezik je delimično obojen tj. delimično pigmentisan (ovo je kod shar-peia recesivna mana) smanjuje ocenu ali ne diskvalifikuje psa.

E sad i ranije se pominje da se pas ocenjuje u globalu, ja nažalost nemam pravu slike Mone jer i u delu upoznajmo se su njene slatke slike van stava, ukoliko je sve ostalo na njoj odlično mogla bi da prođe na izložbi, ali uz loš zagriz i loš pigment i sve ostalo da je odlično ne bi trebalo da prođe sa ocenom većom od 3. Ja lično nikada u priplodu ne bih upotrebio psa sa 2 veoma bitne mane posebno što su obe genetske i isplivaće kad tad.

Kasnije ako budem imao volje pokušaću da nađem jednu Marfijevu sliku u stavu i da je iscrtam kako treba, možda će neke stvari oko standarda biti jasnije bar što se tiče ovih eksterijernih stvari vidljivih i na slikama. Wink


Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 8:51 pm

Big Mazi ::





Takode bih i ja voleo od drugih da cujem shta im smeta u standardu i shta bi oni promenili u istom?
Shto se tice temperamenta slazem se sa unaltrainom ...Naime dobro ring pripremljen pas ostrog karaktera u ringu nece pokazati tu svoju osobinu...
Kako bi se inace izlagali sluzbeni psi da nije tako Smile

Nisam dobio ni jedan odgovor na ovo pitanje Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptyPet Apr 15, 2011 9:29 pm

Evo odgovora:

Prva stvar koja i meni smeta je ta visina. Zaista mislim da je 51cm premalo i nerealno, naravno da ne bih išao na 60cm jer bi to bilo nešto sasvim drugo, al nekih 55cm kao gornja granica standarda bi bilo sasvim ok.

Druga stvar koja me izuzetno nervira u ovom standardu su uši, citiraću onaj standard na srpskom što je Vlada preveo:

Ishler ::
Уши: Веома мале,приањајуће,облика једнакостраничног троугла,благо заобљене при врху и постављене високо на лобањи са врховима управљеним ка очима.сироко постављене и приањајуће уз лобању.Уздигнуте уши су веоам непожељне.

Znači, male tj. veoma male uši, izrazito priljubljene uz glavu jednostavno vrište za infekcijama, usled nemogućnosti da se pravilno provetravaju. Ovaj detalj bih odmah menjao jer pre svega ne služi rasi.

Ishler ::
ГЛАВА: Нешто шшира у пропорцији од тела.Набори чела и образа се настављају у подваљак.

Onda bih ovaj deo sasvim drugačije definisao u standardu jer stvara konfuziju. Ovako opisano otvara mogućnosti za entropijom i viškom hijalurona u predelu glave. Iako se kasnije kod samog opisa očiju standard ispravlja dodavanjem da funkciju oka ne sme da ometa višak kože mislim da bi na ovom delu ipak trebalo poraditi.

E da i ovaj deo:
Ishler ::
ОПШТИ ИЗГЛЕД: Живахан,компактан,утегнут и складхо грађен пас средње величине.Набораност преко лобање,леђног гребена,мале уши и њушка налик нилском коњу дају Шар Пеи-у јединствен изглед.

Ovo boldovano u citatu me navodi na pomisao: Da li je onaj koji je ovo upisao ikada makar na slici ili TV video nilskog konja? Mislim da nema potrebe da postavljam sliku nilskog konja može da se izgugla i biće svima jasno da ovo veze sa mozgom nema. Smile

Ovo su neke stvari koje su mi sada pale napamet, ako se setim nečega još dodaću.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 9:51 am

Evo uspeo sam da nađem neku sliku najpribližniju stavu jedina stvar je što zadnje noge nisu paralelne, al to sad nije bitno biće jasnije i ovako. Treba uzeti u obzir da su mu ovde bubrezi već dovoljno ugoženi i da nema punu težinu koju je imao kao mlađi, u svakom slučaju ovde već ima 3 godine i potpuno je formiran pas.

STANDARD RASE - Page 5 Marfi

Idemo redom od crnih linija: Crna linija gore na leđima predstavlja liniju leđa. Imam običaj da je iscrtavam ravno, ali ovde sam namerno uradio ovako da bi bilo jasnije. Znači, leđa se lagano spuštaju kod grebena i onda se lagano podižu ka korenu repa. U ovom slučaju ovo su pravilna leđa. Kada bi crna linija bila ravnija u pitanju bi bila ravna leđa koja nisu ispravna, kada bi se linija spuštala ka korenu repa u pitanju bi bila spuštena leđa koja takođe nisu pravilna. Ukoliko bi ugao između crne linije koja kreće od vrha grebena i crne linije koja se nastavlja bio oštriji tada bi imali sedlasta leđa koja su po mom mišljenju jedna od najlošijih leđa kod shar-peia jer vizuelno izuzetno kvare utisak o građi psa. Uz sedlasta leđa idu i otvoreni uglovi što takođe uništava utisak.

Crne linije na nogama: ove linije predstavljaju uglove psa. Uglovi kod shar-peia treba da budu približno iste veličine, jer to daje utisak kompletnosti psa. Prednji ugao kreće od grebena do grudne kosti pa od frudne kosti do lakta. Ne treba da bude ni preoštar niti previše tup jer dobri uglovi omogućavaju psu da se pravilno i lako kreće. Zadnji ugao kreće od pelvisa do kolena pa od kolena do skočnog zgloba.Treba da je približan prednjem uglu takođe ne previše oštar niti "tup" (zatvoreni i otvoreni uglovi). Kada su prednji i zadnji uglovi približno isti tada kažemo da je pas u balansu. Marfi je bio malo više uglovan nego što bi neki voleli meni se lično dopada kada je pas jače uglovan jer može da postigne odličan raspon prilikom kretanja.

Crvena linija: linija koja ide kroz sredinu psa predstavlja podelu psa na 2 dela tj. gornji i donji. Omogućava da vidimo koliko je pas balansiran, jer gornji i donji deo treba da budu približno jednaki sa izuzetkom grudi koje se po standardu spuštaju do laktova.

Žuta linija: pokazuje pravilno spuštanje grudi. Mogla je da ide još jedna linija koja bi kretala od vrha grudi napred čisto da pokaže da su grudi ispravne. (na ovoj slici treba uzeti u obzir da je Marfi većinu svog života bio otečen posebno u predelu stomaka pa to znatno kvari utisak, al mislim da je jasno šta pokazuje ova linija)

Zelene linije: kreću se kroz prednje i zadnje noge. Na ovoj slici zadnja noga je malo nazad, ali je druga u ok položaju pa sam prošao linijom kroz nju. Linije treba da budu ravne da pokažu da su prednje i zadnje noge paralelne i način na koji pas stoji čvrsto na zemlji. Nema spuštenih došaplja na prednjim nogama pa se taj deo linija ne vidi da su došaplja bila loša svakako bi se i to videlo.

Svetloplave linije: granice su grudna kost napred i pelvis pozadi. po sredini gore je povučena još jedna svetloplava linija. Ovo predstavlja dužinu psa. Shar-pei je kvadratičan pas što bi značilo da ova linija koja kreće od sredine gore i spušta se na sredinu leđa pokazuje 2 jednaka dela psa. Možete i prstom izmeriti oba dela su gotovo identična. Kod ženki je dozvoljeno da budu neznatno duže (ipak treba mesta u stomaku za štence).

Glava:
ovo je deo koji kod Marfija baš nije valjao. Smile od vrha nosa do potiljka ide narandžasta linija i jedna kroz sredinu koja udara direktno u stop (stop predstavlja čelo kod pasa). Te 2 regije treba da su gotovo iste veličine što kod Marfija jeste slučaj, ali problem nastaje kod stopa. Ova ljubičasta linija bi bila pokazatelj za pravilan stop, eventualno nešto malo izvan nje bi moglo da ide ovo kod Marfija naravno ne valja jer je stop poprilično izražen i nije umeren kako standard traži.

Marfi je bio solidan pas posebno u početku do neke 2 god, kasnije kako je sve više obolevao neke stvari su se na njemu menjale. Počevši od gubljenja kg sa 25 (njegove idealne težine) do 19kg. Ali čak i ovako solidan greške koje je on imao na izložbama mu nisu mogle doneti veću ocenu od 4 iako je moje mišljenje da je 3 za njega bilo puna kapa. Smile Naravno izlagao sam ga dok nisam otkrio da ima FSF i da mu bubrezi propadaju i on je imao i nekoliko titula. Nikada ga nisam pario.

Nadam se da je sad ovo jasnije.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 10:01 am

A da što se tiče repa:

STANDARD RASE - Page 5 Rears

Ovo su 3 slike koje pokazuju nošenje repa. Izuzetno bitna stvar kod shar-peia. Rep je rasna karakteristika. Treba da bude visoko nošen, najcenjenije je savijanje u prsten (što čvršći to bolji), ali i prebačen na jednu ili drugu stranu ili nošen iznad leđa (po kičmi) nije greška i nije za kazniti. Anus treba jasno da bude usmeren ka gore.
Prvi pas na slici ima nisko usađen rep kojeg tako često srećemo na izložbama kod nas i niko ga ne sankcioniše.
Drugi pas ima relativno dobro nošen rep ja bih lično voleo da je još više koren priljubljen uz leđa, ali i ovo je ok.
Treća slika pokazuje loše nošen rep. I nije toliko loše usađen koliko nije dobro nošen pa anus nije usmeren ka gore.
Rep treba da bude jak i debeo u korenu (kod anusa) i da se sužava ka vrhu, i to standard jasno opisuje i opet na to niko ne obraća pažnju posebono kod pasa koji i9maju poprilično čupav rep sa dlakom dužom od 2,5cm.
Nazad na vrh Ići dole
Mona Von Bercek

Mona Von Bercek


Ženski Broj poruka : 83
Godina : 39
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 14.04.2011

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 11:31 am

wow! svaka cast na strucnosti i strpljenu za svu ovu pisaniju, za nas amatere!
hvala puno, a ja cu je slikati u stavu uskoro pa cu i to okaciti pa cu traziti strucno misljenje Smile
goodpost
bravo
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 11:55 am

murphypei ::


Ishler ::
Уши: Веома мале,приањајуће,облика једнакостраничног троугла,благо заобљене при врху и постављене високо на лобањи са врховима управљеним ка очима.сироко постављене и приањајуће уз лобању.Уздигнуте уши су веоам непожељне.

Znači, male tj. veoma male uši, izrazito priljubljene uz glavu jednostavno vrište za infekcijama, usled nemogućnosti da se pravilno provetravaju. Ovaj detalj bih odmah menjao jer pre svega ne služi rasi.

Jedino ovde se ne bih slozila. Jedna od osnovnih karakteristika rase su te male trouglate uz glavu priljubljene usi mada u izvornom standardu postoji i dozvoljena varijanta tih isto malih ali podignutih usiju. Svakako da je kod ove vrste usiju malo , skoro pa nikakvo provetravanje ali problem provetravanja imaju i drugi psi poput pasa sa izrazito dugim i visecim usima. Nije toliko problem u provetravanju koliko u ponekad izrazito uskom usnom kanalu koji i pored redovne higijene ( i pravilne ishrane koja smanjuje rizik od prerazmnozavanja patogenih mikroorganizama u celom telu pa tako i usima)povecava problem infekcija. Mislim da bi se vise trebalo obratiti paznja kod razmnozavanja pasa oko te nasledne osobine .Konkretno, od mojih pet pasa ove rase koje sam imala(4 imam trenutno) svi imaju izrazito male usi, od toga dva psa bas izrazito malene tulipan skoljke jako priljubljene uz lobanju, od svih njih Buki je imala izrazito uske usne kanale i Nia na jednom uhu. Ostalih troje nemaju taj problem iako Duna ima jako malene tulipan usi, sta vise Bata ima izrazito sirok kanal i njegove usi se ne moraju cistiti mesecima iako su male i priljubljene uz glavu. Verovatno je tata imao siri usni kanal pa se ta mana malo popravila jer su Buki i Nia sestre iz istog legla i obe imaju izrazito uzak usni kanal. Mislim da bi se pre na to trebala obratiti paznja nego Shar Peiu menjati usi jer to vise ne bi bio Shar Pei.Svaka velicina usiju gde vrhovi dosezu maksimalno do ociju je dozvoljena mada se preferiraju manje i meni licno se izuzetno male usi vise dopadaju.Mislim da velicina ne predstavlja problem vec usni kanal. A svi koji zele da imaju pse koji pripadaju rasama zatvorene usne skoljke poput kokera,shar peia..... i da ne nabrajam dalje, moraju biti spremni da se usi moraju cistiti mnogo cesce nego u pasa kojima su otvorene usne skoljke.



Poslednji put izmenio unaltraina dana Sub Apr 16, 2011 12:46 pm, izmenio ukupno 6 puta
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 12:11 pm

Mona Von Bercek ::
wow! svaka cast na strucnosti i strpljenu za svu ovu pisaniju, za nas amatere!
hvala puno, a ja cu je slikati u stavu uskoro pa cu i to okaciti pa cu traziti strucno misljenje Smile
goodpost
bravo

Iskreno se nadamo da ce mnogim ljudima biti jasnije neke stvari Smile Sve ovo je u svrhu da ljudi postanu svesni kvaliteta i mana svog psa i pored toga sto pas dobije mozda i sampionasku titulu , i ako se odluce da ga pare dobro obrate paznju na izbor psa sa kojim ce pariti, znaci ne duplirati istu manu jer to dovodi do ucvrscivanja onog sto nije pozeljno i na taj nacin doprinesu poboljsanju kvaliteta populacije.

Naravno ovde govorim o eksterijernim manama jer se bolesni psi i psi sa teskim diskvalifikacionim manama trebaju iskljuciti iz priploda. Ne mora se svaki pas razmnoziti i nije srasno imati psa koji nije za priplod, svi oni su predivni i zasluzuju da budu voljeni i negovani pa ako nije svaki taj koji bi trebao ostaviti potomstvo Smile Smile Samo ovako cemo imati vise kvalitetnih pasa.Cak i u leglima vrhunskih takmicarskih pasa nisu svi blizu potpunog ispunjenja zahtevima standarda i nisu svi izlozbenog kvaliteta pa zato kod pasa kucnih ljubimaca treba otvoriti osam ociju prilikom parenja Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 12:30 pm

unaltraina ::
murphypei ::


Ishler ::
Уши: Веома мале,приањајуће,облика једнакостраничног троугла,благо заобљене при врху и постављене високо на лобањи са врховима управљеним ка очима.сироко постављене и приањајуће уз лобању.Уздигнуте уши су веоам непожељне.

Znači, male tj. veoma male uši, izrazito priljubljene uz glavu jednostavno vrište za infekcijama, usled nemogućnosti da se pravilno provetravaju. Ovaj detalj bih odmah menjao jer pre svega ne služi rasi.

Jedino ovde se ne bih slozila. Jedna od osnovnih karakteristika rase su te male trouglate uz glavu priljubljene usi mada u izvornom standardu postoji i dozvoljena varijanta tih isto malih ali podignutih usiju. Svakako da je kod ove vrste usiju malo , skoro pa nikakvo provetravanje ali problem provetravanja imaju i drugi psi poput pasa sa izrazito dugim i visecim usima. Nije toliko problem u provetravanju koliko u ponekad izrazito uskom usnom kanalu koji i pored redovne higijene ( i pravilne ishrane koja smanjuje rizik od prerazmnozavanja patogenih mikroorganizama u celom telu pa tako i usima)povecava problem infekcija. Mislim da bi se vise trebalo obratiti paznja kod razmnozavanja pasa oko te nasledne osobine .Konkretno, od mojih pet pasa ove rase koje sam imala(4 imam trenutno) svi imaju izrazito male usi, od toga dva psa bas izrazito malene tulipan skoljke jako priljubljene uz lobanju, od svih njih Buki je imala izrazito uske usne kanale i Nia na jednom uhu. Ostalih troje nemaju taj problem iako Duna ima jako malene tulipan usi, sta vise Bata ima izrazito sirok kanal i njegove usi se ne moraju cistiti mesecima iako su male i priljubljene uz glavu. Verovatno je tata imao siri usni kanal pa se ta mana malo popravila jer su Buki i Nia sestre iz istog legla i obe imaju taj izrazito uzak usni kanal. Mislim da bi se pre na to trebala obratiti paznja nego Shar Peiu menjati usi jer to vise ne bi bio Shar Pei.Svaka velicina usiju gde vrhovi dosezu maksimalno do ociju je dozvoljena mada se preferiraju manje i meni licno se izuzetno male usi vise dopadaju.Mislim da velicina ne predstavlja problem vec usni kanal. A svi koji zele da imaju psa koji pripadaju rasama zarvorene usne skoljke poput kokera,shar peia..... i da ne nabrajam dalje, moraju biti spremni da se usi moraju cistiti mnogo cesce nego u pasa koji su otvorene usne skoljke.

Ono oko čega se ja konkretno bunim kada se priča o standardu ušiju je ovo:

FCI ::
Ears : Very small, rather thick, equilaterally triangular in shape, slightly rounded at tip and set high on the skull with tips pointing towards eyes; set well forward over eyes, wide apart and close to skull. Pricked ears highly undesirable.

Znači reči very small=veoma male

A sad citat iz kineskog (Hong Kong standarda)

Hong Kong standard ::
EARS
Small, thick, equilaterally triangular in shape slightly round at tips. Tips pointing toward eyes and folded to the skull. Wide apart and close to skull. Erect and standing ears are permissible but less desirable.
http://www.sharpeiclubhk.com/standard.html

Znači nije isto kada standard kaže veoma male i male to ostavlja prostora za pogrešno tumačenje. Ne kažem da standard treba da dozvoli uši kao lepeze na pola očiju, ali se ne slažem da treba da piše veoma male jer ne služi rasi.

Iz ilustrovanog standarda:

STANDARD RASE - Page 5 FungusEar1
STANDARD RASE - Page 5 FungusEar2

i stoje i ovakve:

STANDARD RASE - Page 5 ClamShellEar1
STANDARD RASE - Page 5 ClamShellEar2

sa sajta: http://www.sharpei-sachsen.de/shar-pei-volksstandard.html

Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 12:47 pm

[quote="murphypei"]
unaltraina ::
murphypei ::


Ishler ::
Уши: Веома мале,приањајуће,облика једнакостраничног троугла,благо заобљене при врху и постављене високо на лобањи са врховима управљеним ка очима.сироко постављене и приањајуће уз лобању.Уздигнуте уши су веоам непожељне.

Znači, male tj. veoma male uši, izrazito priljubljene uz glavu jednostavno vrište za infekcijama, usled nemogućnosti da se pravilno provetravaju. Ovaj detalj bih odmah menjao jer pre svega ne služi rasi.



Ono oko čega se ja konkretno bunim kada se priča o standardu ušiju je ovo:

FCI ::
Ears : Very small, rather thick, equilaterally triangular in shape, slightly rounded at tip and set high on the skull with tips pointing towards eyes; set well forward over eyes, wide apart and close to skull. Pricked ears highly undesirable.

Znači reči very small=veoma male

A sad citat iz kineskog (Hong Kong standarda)

Hong Kong standard ::
EARS
Small, thick, equilaterally triangular in shape slightly round at tips. Tips pointing toward eyes and folded to the skull. Wide apart and close to skull. Erect and standing ears are permissible but less desirable.
http://www.sharpeiclubhk.com/standard.html

Znači nije isto kada standard kaže veoma male i male to ostavlja prostora za pogrešno tumačenje. Ne kažem da standard treba da dozvoli uši kao lepeze na pola očiju, ali se ne slažem da treba da piše veoma male jer ne služi rasi.

Iz ilustrovanog standarda:

STANDARD RASE - Page 5 FungusEar1
STANDARD RASE - Page 5 FungusEar2

i stoje i ovakve:

STANDARD RASE - Page 5 ClamShellEar1
STANDARD RASE - Page 5 ClamShellEar2

sa sajta: http://www.sharpei-sachsen.de/shar-pei-volksstandard.html



Kada se kaze male to znaci male ushi,ne srednje i ne nikako velike.Ne bih se ja vracao na stare standarde jer oni kazu i visinu drugaciju od trenutnog Razz Razz Razz
Mada i on izricito kaze male ushi ...Hong Kong standard ::
EARS
Small, thick, equilaterally triangular in shape slightly round at tips. Tips pointing toward eyes and folded to the skull. Wide apart and close to skull. Erect and standing ears are permissible but less desirable... sto bi znacilo da nije akcenat da li su ushi male to je vrlo jasno da moraju biti male,nego da postoji mogucnost da ushi uspravno stoje i da je to manje pozeljno.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 12:53 pm

Uopšte ne govorim o vraćanju na stari standard ili onaj koji važi u Kini ovde govorim o onome što mi smeta u FCI standardu a to je u ovom slučaju sintagma very small=veoma male.
Da li je malo isto što i veoma malo?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 12:54 pm

I dalje tvrdim iz licnog iskustva da je problem u usnom kanalu a ne u velicini usiju. Izrazito male usi ne znace i izrazito uzak usni kanal Smile
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 12:58 pm

murphypei ::
Uopšte ne govorim o vraćanju na stari standard ili onaj koji važi u Kini ovde govorim o onome što mi smeta u FCI standardu a to je u ovom slučaju sintagma very small=veoma male.
Da li je malo isto što i veoma malo?

Nisi razumeo Peda, ovde se govori o stadardu i tumacenju istog..zar ne?
Standard kaze sledece
FCI ::
Ears : Very small, rather thick, equilaterally triangular in shape, slightly rounded at tip and set high on the skull with tips pointing towards eyes; set well forward over eyes, wide apart and close to skull. Pricked ears highly undesirable.
Znaci veoma male ushi...to je to Smile
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 EmptySub Apr 16, 2011 1:02 pm

Big Mazi ::
Big Mazi ::





Takode bih i ja voleo od drugih da cujem shta im smeta u standardu i shta bi oni promenili u istom?
Shto se tice temperamenta slazem se sa unaltrainom ...Naime dobro ring pripremljen pas ostrog karaktera u ringu nece pokazati tu svoju osobinu...
Kako bi se inace izlagali sluzbeni psi da nije tako Smile

Nisam dobio ni jedan odgovor na ovo pitanje Smile

Ovo što sam napisao o ušima je odgovor na ovo tvoje. Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





STANDARD RASE - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: STANDARD RASE   STANDARD RASE - Page 5 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
STANDARD RASE
Nazad na vrh 
Strana 5 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Poreklo Rase
» Iz istorije rase van Kine
» Video klipovi Shar pei rase
» Zanimljivi video snimci pasa ove rase :)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Ostalo-
Skoči na: