Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Kalcijum u ishrani pasa EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Kalcijum u ishrani pasa EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Kalcijum u ishrani pasa EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Kalcijum u ishrani pasa EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Kalcijum u ishrani pasa EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Kalcijum u ishrani pasa EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Kalcijum u ishrani pasa EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Kalcijum u ishrani pasa

Ići dole 
+6
Beauty Hana
dacadixi
Skarfi
ivana&bane
Murphypei
sloti
10 posters
AutorPoruka
sloti

sloti


Muški Broj poruka : 257
Godina : 46
Lokacija : Zrenjanin, www.sharpei.iz.rs
Datum upisa : 06.04.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Jan 23, 2010 4:52 pm

KALCIJUM U ISHRANI PASA
Kolicina kalcijuma u ishrani je cesta tenia razgovora medu uzgajivacima i vlasnicima pasa, a posebno kada se razgovara o ishrani mladih pasa, pasa koji stasavaju. I mnoge reklame naglasavaju znacaj kalcijuma u ishrani mladih pasa. Zasto je kalcijum toliko znacajan za pse u razvoju i kakav odnos izmedu kolicina kalcijuma i fosfora je pozeljan?
Kalcijum kod odraslih pasa
Kalcijum je mineral kog ima dosta u psecem organizmu, od toga je 98 % kalcijuma u kostima. Taj kalcijum, koji je ugraden u razlicite mineralne soli, daje kostima cvrstinu, koja je neophodna za odrzavanje telesne tezine. Ostalih 2 % kalcijuma su upleteni u mnoge za zivot znacajne fizioloske procese. Zbog toga je kolicina kalcijuma u krvi strogo regulisana. Grcenje misica i njihova snaga neposredno zavisi od kolicine kalcijuma u krvi. Posto je i srce misic i posto sve smetnje u pravilnom radu srca ugrozavaju zivot, telo mora odmah da reaguje na bilo koju kolicinu kalcijuma u krvi koja odstupa od normalne. Odmah kad kolicina kalcijuma u krvi prede granice normale aktiviraju se hormonalni sistemi, koji normalizuju kolicinu. Kalcijum se uzima iz hrane u crevima.
Velike kolicine kalcijuma u hrani prouzrokovale bi visoku koncentraciju kalcijuma u krvi, ako se visak kalcijuma ne bi izdvojio iz krvi sve dok se nivo kalcijuma u krvi ne svede pod normalu. Znacajnu ulogu pri tome ima vise hormona: PTH (paratireoidni hormon) koji povecava i CT (kalcitonin) koji smanjuje koncentraciju kalcijuma u krvi. Pod uticajem vitamina D3 nivo kalcijuma se uveca, posto D3 povecava resorpciju kalcijuma iz creva, kao i produkciju PTH-a.
I telo ima mehanizam koji mu omogucava da izbegne preveliku kolicinu kalcijuma u krvi. Ako u hrani ima previse kalcijuma onda se resorpcija iz creva smanji na 10-15 % i tako se izbegne prevelika kolicina kalcijuma u krvi, ako su zalihe u kostima vec popunjene.

Kalcijum kod mladih zivotinja
Kod mladih zivotinja je mnogo drugacije. Zivotinja koja odrasta, jos nema izgraden onaj deo kostiju koji ce imati svrhu magacina za regulaciju kalcijuma. U njihovim kostima se kalcijum inace cuva, ali mlade zivotinje jos uvek aktivno izgraduju svoje kosti pa im je zbog toga potrebna relativno velika kolicina kalcijuma i drugih minerala. To jos posebno vazi za mlade velikih i dzinovskih pasmina.
Ako hranimo psa sa kod kuce pripremljenom hranom ili cak sa ostacima nase hrane, postoji velika verovatnoca da ce u hrani nedostajati kalcijuma, zbog cega ga treba dodavati. Posledica nedostatka kalcijuma u hrani je slabija mineralizacija kostiju (malo kalcijuma u kostima) zbog cega su kosti meke i slabe. Fabricki pripremljena hrana ima dovoljno kalcijuma za mlade, kojima je potreban za zdrav razvoj kostiju. Pored toga, komercijalnoj hrani dodat je i vitamin D3, koji povecava kolicinu kalcijuma u krvi. Zbog toga psi koji su hranjeni tom hranom ne pokazuju nedostatak kalcijuma. Cak naprotiv, veterinari primecuju sve vise problema sa kostima, zbog prevelike kolicine kajcijuma. Dodavanje kalcijuma uravnotezenoj psecoj hrani povecava opasnost razvoja bolesti kostiju. Klinicki primeri nedostatka kalcijuma (ili vitamina D) su u modernoj veterinarskoj pfaksi izuzetno retki.

Dokazano je da za mlade pse nije potrebna neka velika zastita od prevelike kolicine kalcijuma u hrani. Kolicina kalcijuma, koja se resorbuje u crevima, ne moze biti niza od 40 % unete. Kada se resorbuje previse kalcijuma, onda se visak talozi u kostima, gde uzrokuje razlicite smetnje u normalnom razvoju. Ometano je sazrevanje kostiju i mogu se pojaviti bolesti, kao sto su osteohondroza i displazija. Pored toga javljaju se i nepravilnosti u razvoju raznih hrskavicnih delova, koje se iskazuje u vidu ukrivljenosti i rotaciji prednjih nogu. Te simptome je moguce pripisati slabim kostima, pa se u cilju otklanjanja te pojave dodaje kalcijum u hranu, sto jos vise pogorsava stanje.
Kolicina kalcijuma
Preporucljive kolicine kalcijuma za suvu hranu su izmedu 1-1.5 % (odnosno 10-15g/kg). Koliko kalcijuma stvarno dobije pas koji pojede 600 g hrane "Eukanuba Regular", koja sadrzi 1.4 % kalcijuma? Pas tada dobije 0.6 x 14 = 8.4 g kalcijuma. Ako se od toga u crevima resorbuje 40 %, onda je stvarna kolicina kalcijuma koja je organizmu potrebna, 0.4 x 8.4 = 3.4 g.
Mlad pas, koji pojede 600 g "Eukanuba Puppy" (nivo Ca je 1.3 %), dobije 0.6 x 1.3 = 7.8 g Ca. U crevima se resorbuje 80 %, sto znaci da pas ima na rjispolaganju 6.2 g Ca za izgradnju jakih i zdravih kostiju.
Dokazano je da 3.3 % kalcijuma u hrani sa energetskom vrednoscu 3.600 kcal metabolicne energije (ME) na jedan kilogram suve hrane za bdrastajuce pse, pre svega one velikih pasmina, povecava broj bolesti kostiju zbog predoziranja kalcijuma. S druge strane, 0.55 % Ca uzrokuje slabe kosti, sto dokazuje da je kolicina premala. Iako vaze isti mehanizmi bolesti i za male pasmine, oni se ne pokazuju u klinickom obliku. Mladi patuljastih pasmina mogu dobiti kako 3.3 %, tako i 0.55 % Ca, a da se kod njih ne pojave klinicki oblici pomenutih bolesti. Zbog sporijeg rasta kostiju mali psi imaju mnogo sire postavljene granice Ca u ishrani, za razliku od velikih.
S obzirom na to da je kolicina pojedene hrane u tesnoj povezanosti sa hjenom energetskom vrednoscu, treba znati da je kolicina kalcijuma uzetog kod energetski bogate hrane (4.400 kcal ME/kg) manja nego kod energetski manje bogate hrane (3.600 kcal ME/kg), iako je procenat Ca u obe hrane jednak.
The lams Company
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sharpei.iz.rs
sloti

sloti


Muški Broj poruka : 257
Godina : 46
Lokacija : Zrenjanin, www.sharpei.iz.rs
Datum upisa : 06.04.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Jan 23, 2010 5:29 pm

Ovaj tekst je vise povod za otvaranje diskusije po ovom pitanju.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sharpei.iz.rs
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptyNed Jan 24, 2010 1:39 pm

Hajde da načnemo i ovu temu pošto je interesantna, a da ne pričam o tome koliko je korisna. Prvo što ću da kažem je da je svaki pas priča za sebe i ono što odgovara jednom ne odgovara drugom i tako u krug. Naravno svako ima svoje viđenje stvari.
Najbitnija stvar je čime se pas hrani. Od ishrane najviše zavisi kako će pas da izgleda i da se razvija. Najveći problem svima predstavlja strah da psi ne dobijaju dovoljno vitamina i ostalih elemenata za pravilan razvoj.
Shar-pei spada u kasnostasne rase koje u jednom periodu imaju tendenciju da se brzo razvijaju, a trebalo bi da to bude postepeno. Najintenzivniji period rasta je negde oko trećeg meseca pa do godinu dana. E sad ovde ide onaj deo sa kojim se ja slažem, a ne moraju svi. Sve junior i puppy hrane su bogate proteinima i ostalim elementima i spadaju u visokoenergetsku hranu. Kada štene velike rase ili srednje velike (a tu spada shar-pei) dobija takvu, jaku, hranu dolazi do ubrzanog rasta. Onda još ljudi koji hrane granulama dobiju i savet da dodaju kalcijum (a granule ga već imaju u sebi) i pas koji bi na kraju trebalo da ima masivan kostur počinje da raste prebrzo i ne može da apsorbuje sav kalcijum u organizam nego ga taloži u kostima. Kostur se brže razvija nego vezivna tkiva i kosti postaju meke i sklone krivljenju. Pa na to dodamo i manjak kretanja i povećanu telesnu masu i eto zla.
Ja ću da pomenem vuka i da uporedim psa sa njim a vi se složite ili ne. Vučica u prirodi lovi hranu i donosi je mladuncima. Ona se hrani i mesom i kostima i organima, tu hranu sažvaće i na pola svari i onda je izbaci (da ne upotrebim gori izraz) i vučići to jedu. Znači hrana za odraslog vuka i za vučiće je identična samo što je za mladunce napola svarena. Zašto je onda napravljena podela po uzrastima kad u prirodi životinje jedu sve isto? Ne znam i ne zanima me. Wink
Po meni (opet se ograđujem), psima koji jedu granule, kvalitetne, nema potrebe dodavati vitamine posebno ne kalcijum jer čini više štete nego koristi.
Što se tiče onih koji hrane kuvanom hranom ili mesom i kostima (RAW) kalcijum može da se nađe u toliko stvari i tu mislim da ga ne treba dodavati ako se napravi dobar balans i vodi računa o raznovrsnosti ishrane. Ukoliko neko nije siguran u to, ima toliko literature i sajtova na internetu da vrlo lako može da se "uđe u štos". Svakako će proizvođač kalcijum tabletica reći da štencima mora da se dodaje kalcijum i to baš njihova marka jer je najbolja. Smile
Marfi je dobijao kalcijum nedelju dana kada je došao kod nas, dok ja nisam odradio domaći i obavio masu razgovora. Naravno da mi je svako rekao drugačije, ali sam na kraju sam zaključio da je najbolje da kalcijum ne dodajem. Uvek volim da se našalim, kad budem video da dingo ulazi u vet. apoteku i izlazi sa kesom granula i kalcijum tabletama tad će i moj pas dobijati isto. On sada jede kuvano ili živo meso i kosti, niti mu se noge krive, niti ima problem sa stolicom, niti sa opadanjem dlake i kožom.
Kada psi jedu granule KVALITETNE, ne treba im kalcijum dodavati i možda je najbolja opcija da od 4-og meseca pa nadalje budu na hrani za odrasle.
Samo još jednom da napomenem da je sve ovo MOJE mišljenje. Wink
Nazad na vrh Ići dole
sloti

sloti


Muški Broj poruka : 257
Godina : 46
Lokacija : Zrenjanin, www.sharpei.iz.rs
Datum upisa : 06.04.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptyNed Jan 24, 2010 3:51 pm

Pedja, hvala na iznetim stavovima, i kao sto si rekao svaki pas je drugaciji, tj. svaki pas zivi u drugacijim uslovima i ne postoji taj stereotip da obavezno kalcijum pa po mom misljenju cak ni nikako kalcijum. Nazalost, retko kada se veterinari iskreno ukljuce u sagledavanje svih uslova u kojima zivi pas, pa onda to odradjuju stereotipno. Takodje, ono sto je veoma bitno jeste da li jedemo mi istu hranu i leti i zimi, da li postoji za njih takva podela, jer svima je poznato da je sunce "izvor" vitamina D, a njega zimi zbog kratkog dana ima malo Potrudicu se da pronadjem i jedan adekvatan tekst koji govori i o povezanosti vitamina D i kalcijuma.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.sharpei.iz.rs
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptyNed Jan 24, 2010 4:26 pm

Ako je sve ovo u vezi sa kostima i pravilnim razvojem skeleta (a jeste sigurno) onda kad budeš tražio tekstove obrati pažnju i na uticaj vitamina C za dobar razvoj hrskavice i vezivnih tkiva posebno kad se govori o displaziji lakta i kukova. Wink Ima interesantnih tekstova, a mislim da i Ivana može da kaže nešto na tu temu.
E da, a što se tiče veterinara, njihovo znanje se zasniva na onome što su učili za vreme studiranja što je napisao neko kada nauka još uvek nije napredovala, da bi veterinar bio dobar mora da prati šta se trenutno dešava u oblasti za koju je specijalizovan. Svakako da nisu svi isti, mislim da je Bane negde pominjao da je njima veterinar rekao da Crispu ne dodaju ništa od vitamina dok jede Bento ili bilo koje druge granule. Ispraviće me ako grešim.
Nazad na vrh Ići dole
ivana&bane

ivana&bane


Ženski Broj poruka : 491
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.10.2007

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptyPon Jan 25, 2010 10:36 am

Nisam hteo da se ukljucujem u diskusiju da ne bih ispao smesan posto nisam bas najbolje upoznat sa ovom temom Smile Smile Smile ili da ispadne da slepo verujemo nasim veterinarima Smile Smile Smile

U pravu su Pedja,veterinari su nam rekli da sve dok Crisp jede Bento,nema potrebe za dodatnim vitaminima/kalcijumom jer moze da mu nanese vise stete nego koristi...u smislu krivljenja kostiju,ostecenja bubrega... Naravno,to je bilo u periodu dok se Crisp razvijao tj do nekog 18-og meseca. Posle toga smo presli na hranu Eco Pet-Lamb&Rice + kuvani grkljani ( juneci,svinjski)... Za sada nemamo nikakvih problema,samo mi se cini da se sada jos "rasirio" i malo porastao Smile Smile Smile od kada je na grkljanima...
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptyPon Jan 25, 2010 11:14 am

Vi ste manje vise sve rekli....
dodala bih to da je kao sto Pedja kaze i vitamin C u celoj toj prici bitan jer on ucestvuje u sintezi colagena, vlaknastog materijala koji je sastavni deo koze, tetiva, hrskavica, kostiju, zubi....tako da odmah mozete zakljuciti da nije samo Kalcijum bitan frajer u celoj toj prici. Ako nasi psi ne unose dovoljno vitamina C kojeg organizam ne sintetise sam, vec se mora unositi kroz ishranu, onda moze doci do raznih nestabilnosti u njegovom organizmu, a da mi lecimo psa od totalno drugih stvari...
Postoji pet tipova Colagena


tip 1 - vezivno tkivo kože, kostiju, zubi, tetiva, ligamenata, mišićnih ovojnica...

tip 2 - hrskavica

tip 3 - vezivno tkivo unutar organa - jetre, slezene, bubrega

tip 4 i 5 - razdelni sloj između epitelnog i endotelnog sloja, razdelni sloj između mišićnog i koštanog tkiva, bubrežni glomeruli, ovojnica sociva, te Schwannove i glijalne stanice nervnog tkiva

Znaci, ako nasi psi ne unose kroz ishranu vitamin C , nema stvaranja colagena i sve ovo sto sam napisala moze da dodje u fazu oboljenja.

Slazem se da je svaki pas jedinka za sebe, pa to je isto kao i kod nas ljudi...svi smo posebna prica...SmileSmileSmileSmileSmile
Vlasnici koji hrane psa sa kvalitetnom hranom u vidu granula imaju odlican balans vitamina, ali to ne znaci da ne mogu dodati razne stvari koje mogu jos vise povecati kvalitet ishrane, kao sto rece Bane kako hrani Crispa....A mi sto kuvamo hranu takodje trebamo biti dobro upuceni u sve kako nas pas ne bi imao manjak ili visak necega u svoj naboranom telu SmileSmileSmileSmile
Nazad na vrh Ići dole
dacadixi

dacadixi


Broj poruka : 198
Godina : 36
Lokacija : Inđija
Datum upisa : 15.04.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Apr 24, 2010 9:55 pm

ljudi,nije mi dobro posle cele ove priče Sad moj Diksi je star 10 meseci,dobila sam ga sa nepuna 2 meseca i "pametni" odgajivač mi je rekao da ga hranim friskis granulama uz dodatak kalcijuma i ad kapi...i ja sam ga do danas tako hranila,svaki dan uz doručak sam mu davala tablete kalcijuma i ostalih vitamina (u zavisnosti sa njegovom kilažom)...šta da radim sada? Sad da li da nastavim sa friskis granulama? da li kalcijum da mu više nikako ne dajem? jedino što sam sigurna da ću mu uključiti vitamin c u ishranu,posebno sada kada je dobio bakterije...
hvala vam unapred na savetu...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Apr 24, 2010 10:18 pm

Nije strašno nemoj da se nerviraš. Wink Uz Friskas svakako da kalcijum i ad kapi ne mogu da škode, da nešto nije valjalo primetilo bi se na njegovom skeletu. Svi oni različito reaguju na različite hrane, ono što jednom prija drugom ne prija i obrnuto. Zbog bakterijske infekcije ne bi bilo loše promeniti hranu (Friskas je pun žitarica i ostalih ugljenih-hidrata kao i filera koji su prirodna hrana za bakterije). Nekako najoptimalnija ishrana za ovu rasu bi bila sirova hrana (raw meat&bones), ali ko nije spreman da se u to upušta (ili u kuvanje) može da proba neku drugu hranu koja na prvom mestu nema žitaricu i nije toliko puna beskorisnih stvari.
Na linku dole se nalazi spisak hrana koje sam izvukao kao hipoalergijske, neke od njih su za nekoliko klasa bolje od ostalih, neke su lošije, ali su svakako daleko bolja opcija od Friskas, Pedigree i sl. Uzmeš formulu za odrasle pse i ne dodaješ ništa. Wink
http://shar-pei.bestofforum.net/zdrava-ishrana-f1/hipoalergijske-hrane-za-pse-t134.htm
Nazad na vrh Ići dole
dacadixi

dacadixi


Broj poruka : 198
Godina : 36
Lokacija : Inđija
Datum upisa : 15.04.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Apr 24, 2010 10:23 pm

hvala vam puno...poslušaću sigurno Smile hvala i u diksijevo ime Wink
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Apr 24, 2010 10:29 pm

nemoj brinuti, sve je super Smile
najvaznije je da je on ok i da nema preomena na skeletu.
iscitaj tekstove oko ishrane, probaj neke recepte, videces kako ce da klopa SmileSmileSmileSmile

poljubac od nas Smile
Nazad na vrh Ići dole
dacadixi

dacadixi


Broj poruka : 198
Godina : 36
Lokacija : Inđija
Datum upisa : 15.04.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Apr 24, 2010 10:32 pm

hoću naravno,već sam počela da ih čitam Smile
joj,sad mi je već lakše,već sam počela da šizim,ali sad sam se malo smirila Smile

poljubac i vama od nas Smile
Nazad na vrh Ići dole
Beauty Hana

Beauty Hana


Ženski Broj poruka : 353
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Dec 25, 2010 9:23 am

Citam citam....al moram konkretno da pitam...Hani u svaki obrok 3 x dnevno dam po izmrvljenu tableticu kalcijuma cal d phos....i povremeno vitamin C i beviplex....i ljuske od jaja izmrvljene...a od sutra ce konacno biti spremna kasica od ribljeg ulja, vitamina C, AD kapi za bebe i usitnjenih ljuski od jaja...to nameravam da joj dajem po kasicicu u svaki obrok....Da tada prestanem sa cal d phosom ili da ga smanjim?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Dec 25, 2010 10:28 am

Cal De Phos koliko je dobar toliko stete moze naneti, kada se daje stencima preventivno svakako da doza treba biti mnogo manja od propisane. Mislim da preterujete sa kalcijumom i sada, ljuske jaja i cal de phos su previse odjednom ...nikako jos i pasta uz sve ovo. Preporucujem da neko vreme sasvim prestanete sa tabletama, neka budu prva pomoc kada nema paste i mlevenih ljuski jaja.Ili ga samo povremeno dajte po tableticu Smile
B povremeno je odlicno a C vitamin se jako koristan cak i svakodnevno, najbolji je onaj izdvojen iz prirodnih izvora( kao iz sipka recimo) i produzenog dejstva. Sinteticki C vit hoce nagrizati besiku i obavezno se daje uz hranu.
Nazad na vrh Ići dole
Beauty Hana

Beauty Hana


Ženski Broj poruka : 353
Godina : 43
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySub Dec 25, 2010 11:19 pm

Hvala puno!
Nazad na vrh Ići dole
Saymon

Saymon


Muški Broj poruka : 143
Godina : 39
Lokacija : Kragujevac- Jagodina
Datum upisa : 15.03.2011

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 8:10 pm

drugari

trebamo da uzimamo tabletice KALK Kalcijum ali nisam siguran koliko tabletica trebam da mu dajem...

da li moze mali help

Takodje da li je potrebno da mu dajem jos neke vitamincice
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002192151627
Dacha

Dacha


Muški Broj poruka : 825
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 8:18 pm

Pozdrav. Pazi,sve zavisi cime ga hranis,da li mu unosis dovoljo kalcijuma kroz tu hranu Smile Sto se tice kalcijuma ovde na forumu su razmisljanja podeljena Smile neki su za dopunu a neki ne Smile
Ja recimo svim mojim kericima sam dopunjavao kalcijum i to do godinu dana Smile A sto se tice kolicine.Na svakoj kutici u kojoj se nalazi tableta kalcijuma imas napisano kolicina kolika ide za taj uzrast pasa. E sad,ja nisam davao koliko pise nego uvek manje. Recimo ako pise 5 ja dajem 3. ako pise 4 ja dam 2. Smile Znaci eto cisto kao malu dopunu Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://www.siriuspei.com
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:32 pm

Prvo nam reci cime hranis Sajka Smile Smile?
Nazad na vrh Ići dole
Saymon

Saymon


Muški Broj poruka : 143
Godina : 39
Lokacija : Kragujevac- Jagodina
Datum upisa : 15.03.2011

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:39 pm

ovako...
imam pedigree junior konzervu...nesto kao mesni narezak i pedigree junior granule

Primetio sam da je izgleda navikao na kuvanu hranu jer granulice manje voli pa sam danas skuvao jaje i pirinac..

Sta mislite kao da ga prebacim na granule i sta da mu dajem da jede

ne zelim da kuvam...cccc....i sebi ne spremam cheers ili da nesto pored granulica skuvam
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002192151627
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:46 pm

Moj savet ti je da mu ne daješ to smeće Wink

Pogledaj ovde http://www.sharpei-balkan.com/t134-hipoalergijske-hrane-za-pse
a preporučio bi ti ove http://www.brit-petfood.com/food-for-dogs/brit-care-venison-venison-potato/88
ili ove http://www.brit-petfood.com/food-for-dogs/brit-care-salmon-all-breed-salmon-potato/7
Ako ga hraniš sa ovim neće trebati nikakve tablete kalcijuma dodatno.
Trenutno najbolje kod nas i bez žitarica su. Wink
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:48 pm

jumer ::
ili da nesto pored granulica skuvam

Ne moraš da kuvaš daj mu sirovo Smile
Nazad na vrh Ići dole
Saymon

Saymon


Muški Broj poruka : 143
Godina : 39
Lokacija : Kragujevac- Jagodina
Datum upisa : 15.03.2011

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:50 pm

citao sam negde da treba pirinac i kuvana jaja da im se daju
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002192151627
Saymon

Saymon


Muški Broj poruka : 143
Godina : 39
Lokacija : Kragujevac- Jagodina
Datum upisa : 15.03.2011

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:50 pm

.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002192151627
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 10:51 pm

To može Wink Bitno da nema kukuruza u granulama Wink
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa EmptySre Mar 16, 2011 11:00 pm

Pedigree ti nije najbolji izbor za shar peia Sad to je losa hrana, u svakom slucaju kalcijum ti uz junior hranu nije potreban a vec ce se neko ko se bolje razume u granule javiti i preporuciti ti koje da koristis ako mozes. Shar Pei je vrlo primitivna rasa koliko god da ne izgleda tako, stigao je pre samo cetrdesetak godina na zapad( Kinezi im nisu 2000 godina pre toga davali niti industrijski preradjenu hranu niti su ih bog zna kako kvalitetno hranili, Kinezi ko Kinezi, psi su im jeli odpatke njihove hrane, pirinac i ono sto sami ulove Smile) Imaju izrazenu netoleranciju na sve hemikalije, (vestacke boje i arome u hrani, aditive i da ne nabrajam dalje), na stranu sto su stenetu u razvoju potrebni kvalitetni proteini kojih u granulama nema jer su termicki obrdjeni na ogromnim temperaturama. Jos jedna stvar je njihov metabolizam koji mnogo teze od drugih pasa podnosi proste secere iz zitarica(sem iz pirinca) a njih u Pedigree hrani ima i previse. Sve to je rezultira losim stanjem koze i celog organizma o kome se toliko govori kada je ova rasa u pitanju.
U svakom slucaju pri kvalitetnoj ishrani Kalcijum u vecini slucajeva nije potreban u kolicini vecoj nego sto je ima u malo mlevenih ljuski jaja koje se dodaju u hranu. Mogu i tablete po malo ali jako oprezno, one mogu u vecoj kolicini nego li je potrebno stenetu izazvati istu stvar kao i nedostatak Ca.

Sad vidim da je Nesa bio brzi u pisanju od mene Smile...eto granula Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kalcijum u ishrani pasa Empty
PočaljiNaslov: Re: Kalcijum u ishrani pasa   Kalcijum u ishrani pasa Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kalcijum u ishrani pasa
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» KALCIJUM PASTA ZA STENCE I DOJILJE
» Zacini u ishrani
» Dodatci ishrani
» KASALJ KOD PASA

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdrava ishrana-
Skoči na: