Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)

Ići dole 
+39
PAŠA
JankoB
ANA-VET
Gorda
Aron23
Ado '-.-
misko_man
Beba
dane0230
Vladislav
MitaBG
Rooney_Pei
sandra1000
nenaichao
hachiko
nesa151
Eta
Han
Vladica
hektor
marija
Dacha
sharpei hr
vesnacikos
neron
Beauty Hana
Lea<3
rugievithus
sabla
vule
kud
sharpi
dacadixi
Big Mazi
Nesha
Bora
unaltraina
Skarfi
Murphypei
43 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sledeći
AutorPoruka
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 11, 2010 10:48 am

Primetio sam da nam na forumu fali ova tema, nešto je pisano u delu "Koja je najbolje hrana", ali nije dovoljno. Ne znam koliko nas tačno na forumu hrani ovom vrstom ishrane, čak i ono što radim ne može se računati u RAW jer kombinujem kuvano i živo u zavisnosti od toga šta Marfi treba da unese u sebe. Imate na poslednjoj strani odličan post koji je napisala unaltraina o ishrani sirovim mesom, čak sam ga i citirao tamo.

Da krenemo od početka. Interesantan podatak je da shar-pei spada u jednu od nekoliko rasa čiji je genetski materijal najbliži vučijem (Canis Lupus). Samim tim i ishrana bi trebalo da se svodi na imitiranje onoga što vuk radi u prirodi. Pošto naši psi nemaju priliku da love (niti bi bili nešto sposobni za to ovako razmaženi) mi smo ti koji moramo da im obezbedimo najoptimalniju ishranu i dozvolimo im da u organizam unesu sve potrebne materije. Najkvalitetniji proteini nalaze se pre svega u jajima (jaje sadrži proteine i ostale elemente koji se gotovo 100% iskoriste u organizmu), zatim ide sirovo meso. Ovo ne znači da psa treba hraniti isključivo jajima, jer to ne radi ni vuk u prirodi! Kuvanjem mesa uništavaju se aminokiseline i razbijaju na svoje neprirodne delove i samim tim su već slabije iskoristive za pseći organizam. Što se duže kuva-peče meso to je iskoristivost i kvalitet mesa (proteina) manji. Najmanju iskoristivost sadrži meso koje je prošlo kroz razne procese dehidratacije, a to je upravo ono što se nalazi u džakovima sa hranom (pod uslovom da uopšte ima mesa u dehidratu pošto ima i takvih kod nas na tržištu). Drugi problem koji postoji kada se radi o dehidriranoj hrani (u daljem tekstu granule) je što kod nas po pravilu sadrže kukuruz, pšenicu i ostale ugljene hidrate za kojima pseći organizam nema neku preteranu potrebu. Takođe problem granula su i razni fileri tj. dodaci koji se stavljaju u njih da bi što duže mogle da traju. Ako okrenete džak sa hranom i pročitate sastav naići ćete na razočaravajuće saznanje, a to je da su gotovo po pravilu uvek na prvom mestu žitarice ili mesni produkti (mogu na prste jedne ruke da nabrojim granule kod kojih je na prvom mestu meso, od tih granula samo jedne mogu da se nađu kod nas). Problem sa žitaricama je taj što sadrže gluten koji je poznat kao alergen i koji je prirodna hrana za gljiice i bakterije. Obično prljave uši, pečati po koži, gubljenje dlake, crvenilo, pored onog što ih izaziva (bakterije, gljivice, paraziti) budu potpomognuti neprimernom ishranom koja omogućava baš tim organizmima da se bogato hrane i tada ih je sve teže osloboditi se.
Isharana sirovim mesom i kostima odnosi se na davanje mesa i kostiju koji nisu prošli nikakav termički proces obrade. Poenta ovoga je da pas ima maksimalnu iskorišćenost svih materija u organizmu u najosnovnijem i najprirodnijem obliku. Jedino o čemu treba voditi računa je da takve namirnice moraju da budu proverene (kupljene od proverenog izvora) i da budu one za ljudsku upotrebu. Ukoliko vi ne jedete otpatke, ne bi trebalo da ih jedu ni vaši psi. Uz meso i kosti veoma korisno je davati mladi sir, jaja, ljuske od jaja (ja dodajem mrvljene kao prah). Kosti NIKAKO ne smeju biti kuvane, koska koja je bila u ključaloj vodi samo 5 minuta dobija oko 50% krtosti. Izuzetno su korisne velike butne kosti, posebno juneće, jer sadrže gomilu korisnih stvari (kalcijum, fosfor...) i dobre su za čišćenje zuba. Hrskavica, sadrži hondroitin (kondroitin) koji je koristan za pravilan razvoj kostiju vašeg psa i podmazivanje zglobova. Postoje i oni koji u ovakvu vrstu ishrane uvode i povrće, povrće mora biti kuvano ili sitno samleveno u blenderu da bi pas mogao da ga obradi inače će ga izbaciti u istom sastavu u kojem je u organizam i ušlo. Ovakva ishrana se kod nenaviknutih pasa uvodi postepeno, s tim što se nikada ne sme mešati u jednom obroku živo meso i kuvano ili živo i granule. Razlog za to je što se termički obrađena hrana daleko sporije vari u organizmu od žive.
Ovo je samo uvod u ovu temu i samo jedan MALI DEO, ukoliko želite možemo ovu temu još razviti, jednostavno je šteta da se ovom načinu ishrane pridaje ovako malo pažnje na forumu. Pored toga što je zdravo i korisno ima i velikih prednosti u odnosu na ostale načine ishrane.
Inače, nije teško ući u štos kako hraniti sirovim mesom i kostima, jedino treba pratiti psa i zadovoljiti njegove osnovne potrebe, a to je da koristi svoju vilicu i zube onako kako mu je priroda to namenila.
Evo nekoliko linkova koji mogu pružiti dosta informacija:

http://rawfed.com/myths/

http://members.shaw.ca/naturalpaws/index.html

http://www.dogguide.net/raw-diet-basics.php

http://www.shirleys-wellness-cafe.com/sampleraw.htm

http://www.natural-dog-health-remedies.com/raw-diet-for-dogs.html

Ovo su samo neki linkovi koje sam pročitao, naravno možemo dalje otvoriti diskusiju na ovu temu. Wink
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 11, 2010 11:01 am

Marfijev lični snimak gde jede batak sa sve kožurom i kostima, čuje se kako lepo krcka:



Velika koska:



Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) DSC01090

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) DSC01091

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) DSC01092
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 11, 2010 11:36 am

Odlican tekst. Odlicni linkovi. Odlican Marfi u akciji SmileSmile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 11, 2010 9:16 pm

Volim da ih slusam dok krckaju bounce bounce
Ja ih hranim potpuno sirovom hranom.
Jedino kuvano u celoj prici je pirinac ili krompir sa samo poparenom ribom i zatim samlevenom jer je ne vole tako u komadu.Ne znam zasto Very Happy
Evo i jedne Niine fotografije Very Happy
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) 25936_109614045717497_100000067071378_235886_2449096_n
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 11, 2010 9:42 pm

evo jos par korisnih linkova Very Happy Very Happy Very Happy

[url] http://www.rawmeatybones.com/ [/url]

[url] http://www.merlinshope.com/2010/index.php?categoryid=9&p2_articleid=66 [/url]
ovde ima kompletan meni za sedam dana Smile

[url] http://rawpei.net/ [/url]

[url] http://www.rawfed.com/ [/url]

Ima ih jos puno ali dovoljno za pocetak Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 11, 2010 10:17 pm

Ovo je odlično. Wink Nisam znao za ovaj forum http://rawpei.net samo da mi odobre članstvo i eto me tamo Smile
Nego imam pitanje: Kako je kod vas sa svinjskim mesom? Jel ga dajete zgužvancima? Marfi dobija i svinjsko sirovo, mada znam za one priče o lažnom besnilu i drugim bolestima Embarassed Ako se dobro sećam, mislim da su baš ove kosti na slikama svinjske.
A večiti problem je sa ribom... Sardine, sirove ne iz konzerve, stoje i bukvalno ga gledaju iz posude dok baš ne ogladni pa reši da ih pojede, teškom mukom, a skušu je jeo sirovu i to je mrljavio pola dana.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPon Apr 12, 2010 12:57 am

Obozavaju svinjsko meso Smile, iskrena da budem ja ga ipak zamrzavam a od skoro i kuvam pre nego li im dam Smile.........koliko iz razloga sto se ipak plasim tog smrtonosnog svinjskog besnila toliko iz jednostavnog razloga sto ih ja imam pet Very Happy Very Happy Very Happy i hranu za njih obicno kupujemo na veliko i tu kolicinu moram zamrzavati.
Jedino piletinu dobijaju sasvim svezu jer imam odlicnu tetkicu na pijaci kod koje se snabdevam i donosi mi cele koke sa sve kompletnim iznutricama. Te iznutrice takodje zamrzavam i to na period od 3-4 dana. Dobiju ih tako neociscene i ponekad ih rado jedu, ponekad nece liznuti.
Od svinjskog mesa najcesce jedu rebra i repove a od svinjskih iznutrica grkljane i dzigericu ali ovo drugo jako retko.Sirovu slaninu zimi,prthodno dugo zamrznutu, po komad od 50-100gr. dva do tri puta nedeljno.
Junetinu nesto i ne vole previse, ali jedu.Od junecih iznutrica kupujemo srce,jezik, dzigericu i zeludac koga ponekad uspevam da dobijem kompletnog i neociscenog i onda ga samo malo operem od ostataka sadrzaja i iseckam na sitne komadice koje zamrznam. Oni mi dugo traju jer im to vise dajem kao dopunu ishrani zbog mikroelemenata u sluzokozi zeluca pezivara. Ovcije meso jedu takodje sirovoi prethodno zamrznuto obicno Smile
Sa jagnjetinom se dave ali naravno zbog cene im nije precesto na meniju, jednom nedeljno a i redje.
Obozavaju zeceve!!!!!! I pitome i divlje kao i drugu sitnu pernatu divljac koju nam prijatelj lovac ustupa kad nije raspolozen cistiti za sebe.

Prakticno jedu sve sto mi padne saka i sto hoce, cak i konjsko meso ponekad..... jedino nam ta riba bas i ne ide u sasvim sirovom stanju i u komadu( mnogi kazu da i nije dobra u preteranim kolicinama zbog gubitka apetita jer neutralise vit.B) To sto je ja samo prelijem kipucom vodom i nije neka termicka obrada. Prakticno samo povrsina promeni strukturu ali i to je dovoljno da dobije njima primamljiviji miris.
Bez obzira sto riba nije najcesca hrana divljih pasa ja ipak insistiram da je konzumiraju skoro svakodnevno bar u maloj kolicini zbog esencijalnih masnih kiselina i do sada nisam primetila da imaju problem sa apetitom Very Happy Very Happy Very Happy, posebno Blue koja bi i perje od ptice pojela kakva je prozdrljivica Smile
Kolicina hrane koju pojedu za jedan obrok varira.....od 500 do 700 gr po psu odprilike, zavisi koliko su siti i koliko ih cesto hranim. Ne dobijaju hranu po strogom rasporedu, pa tako ima dana kada preskacu hranu sasvim.Mi to zovemo gladni dan :)Ne jedu nista ceo dan i to je obicno kada pocnu da mrljve i razvlace.Obicno jedu jednom dnevno a nekada dva pa i tri puta.

Interesantno kod hranjenja pasa sirovim je to da se ne prejedaju, bar ne moji, kada su dovoljno jeli ostatak pokusavaju za zakopaju(odn sakriju u nekom cosku ako jedu u kuci)...... kao sto bi i u prirodi radili Very Happy Very Happy Very Happy

Hoce se i posvadjati..... Bata je tu cuven kada je u pitanji jagnjetina Very Happy Very Happy, otme sestrama i sve postavi ispred sebe legne i rezi ako mu one pridju. To je jos jedna stvar o kojoj se mora voditi racuna ako je u pitanju vise pasa. Mnogo su agresivniji stiteci svoj obrok.
Ja ih svakako nadzirem iz oba pomenuta razloga podjednako, da se ne bi posvadjali i da mi ne bi pravili svoje magacine po najcudnijim mestima u kuci i dvoristu:D Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Poslednji put izmenio unaltraina dana Pet Mar 04, 2011 1:35 am, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Bora

Bora


Muški Broj poruka : 259
Godina : 39
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 19.09.2008

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPon Apr 12, 2010 2:55 pm

Meni je ovo sve jako zanimljivo,i svidja mi se ovaj nacin ishrane!
Tekst sto je unaltrain pisala je fenomenalan!
Imam jedno pitane za vas,jel se ne bojite da vam psi izbuse creva sa pilecim kostima?
One su cevaste,kada se preseku na pola,cesto se oblikuju u obliku spica sto moze biti kobno po vaseg psa.
Moj drugar je hranio NO na nacin koji vi ovde spominjete.
Nije na vreme svatio da su se psu brobusila creva od kostiju i pas je kroz par dana uginuo,uprkos svim mukama koje su veterinari imali da mu spasu zivot.U pitanju su bile pilece kosti.
Ja Bori nisam u zivotu dao sirovo meso,ali na savet vas cu polako poceti da mu uvodim,pa da probamo...ali def.bez kostiju...ipak je on od pocetka na granulama(i svemu ostalome),mislim da mu kosti ne bi dobrodosle.
Ustvari jos jedno pitanje,koliko ja znam u kostima nema nista toliko znacajno i kvalitetno(u smislu vitamina,minerala...itd),osim Ca,tako da ne vidim zasto bi ih psi jeli osim za jacanje zuba?
A za to postoje i druge stvari.
Ne znam...ovo je ipak stvar licnog misljenja i izbora.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPon Apr 12, 2010 3:42 pm

Stvar licnog izbora svakako jeste Very Happy
Sto se pilecih kostiju tice, suplje kosti iz batka, dobatka, krila i nogica svakako mogu biti opasne po unutrasnje organe mada mnogo manje u sirovom stanju. Mislim da sam ranije, doduse nisam sigurna da li na ovom forumu ili u nekoj od mojih diskusija sa prijateljima, na nekom drugom mestu, napomenula da im ja ipak ma koliko tvrdili po raznim sajtovima i forumima da se pilece sirove kosti mogu davati, ipak kuhinjskim makazama isecem i odstranim onaj srednji cevasti deo. Prakticno uz meso dobiju samo zglobove. Retko im dajem samo batak za obrok, obicno je to polovina ili cetvrtina pileta, zavisi od njegove tezine tako da bezopasnih kostiju ima dovoljno.I u kostima ima korisnih i nephodnih stvari i ishrana cistim mesom nije izbalansirana.
Psi nisu kostojedi Very Happy Very Happy i kosti u obroku trebaju biti zastupljene sa do 30% najvise Smile, psi treba da jedu meso i MESNE kosti. Kao rebra recimo. Kad kazem rebra ne mislim na kosti rebra vec deo trupa sa sve mesom i kostima(koze ima ako su svinjska u pitanju)
Krupne kosti bez mesa sluze vise zbog zabave i ciscenja zuba i obicno ih ni pojedu previse, niti je preporucljivo, ali ih je u svakom slucaju dobro povremeno davati i zbog samociscenja analnih zlazda Very Happy
Da ne bude da sam opet nesto propustila oko kostiji.....riblje kosti su takodje veoma opasne posebno na krupnoj recnoj ribi koju inace i nema potrebe davati jer je siromasna omega masnim kiselinama.
Plava morsaka riba i losos su jedino preporuporucljivi bas iz tog razloga i kosti tih vrsta ribe su bezopasne u sirovom stanju.
Kosti kicme svinja ili jaganjaca takodje ne smeju biti u sitnim komadima vec u takvim da je pas prinudjen zvakati i gristi.Tada nema opasnosti od gutanja velikih komada.
Psu su kosti sastavni deo prirodne ishrane i nazalost psi koji su hranjeni mekom kuvanom hranom i granulama NE ZNAJU jesti sirovo meso sa kostima u komadu.Uvek je potreban period privikavanja i u tom periodu potrebno je davati sto vece komade da ne bi doslo do gusenja.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPon Apr 12, 2010 7:39 pm

Da uglavnom se vodi polemika oko kostiju, posebno tih cevasti i uglavnom su baš pileće na tapetu. Smile Na onom snimku gde Marfi jede ceo batak može da se vidi jedna interesantna stvar, dobro ne jedna, nego bar dve, najmanje. Smile Prva je da on žvaće hranu tj. ceo batak što je izuzetno bitno, ni mi nismo počeli od bataka i krila nego od velikih butnih kostiju jer je Marfi pre svega morao da nauči da žvaće kako treba, a ne da proguta kada kopča da može da se proguta. Druga stvar je da NIKADA ne treba davati samo kost tj. golu kost nego da ima najmanje tetive na sebi. A da, interesantno je baš u ovom slučaju kada mu dam ceo batak (kožura, meso, kosti) on to žvaće, dugo, i bukvalno melje, kožura i meso se pod uticajem njegovih zuba bukvalno utapaju u kosti i čak i kada pregrize kost i ona pukne, ne može da bude oštra jer oko tih oštrih ivica se nalazi meso-kožura, što duže pas žvaće, to bolje pripremi hranu za želudac. Ono što je bitno kod kostiju je odnos kalcijuma i fosfora jer jedan bez drugog ne mogu i izuzetno su bitni elementi, a mislim da postoji i određena doza kolagena u kostima za koju nisam siguran da psi mogu potpuno da iskoriste čak i na netu sam naišao na različita mišljenja. No, Marfi dobija manje količine kostiju nego što bi trebalo zbog fosfora koji kod pasa sa bubrežnom insuficijencijom pravi probleme, više se trudim da mu obezbedim kalcijum (koji vezuje fosfor u organizmu) kroz mrvljene ljuske od jaja.
Moj savet onima koji žele da daju sirovo je da počnu od pilećih leđa i da ostave onu hrskavicu koja je poprilično meka, a sadrži mnogo dobrih stvari. Kod velikih kostiju sa velikom količinom koštane srži ima jedan problemčić, a to je mast. Koštana srž je bogata mašću i od toga uglavnom dobiju proliv. Smile Marfi dobija najčešće sirovu junetinu (ona je najoptimalnija zbog njegovih bubrega) i nju obožava, kad neće da jede juneće meso to je znak da nešto nije kako treba. Jagnjetina je super i nju je probao (al skupa ko đavo), inače jagnjetina spada u najmasnija mesa, masnija i od prasetine i od nje ima gasove od kojih su nam potrebne gas-maske, ali obezbeđuje veliku dozu energije, a nema puno fosfora što je meni opet cilj. Smile
A da, moje zapažanje: Marfi dobija i kuvano jer moram da mu dodam neke stvari, nikada ne mešam kuvano i živo, čak ne ni u istom danu, onih dana kada jede živo gotovo da i ne izbaci ništa iz sebe, kada jede kuvano minuli rad je za nijansu veći, ali opet zanemarljiv, a prve godine je jeo prvo granule (pedigree adult) i kasnije darling konzerve i tada je išao u wc u svakoj šetnji, a imao je i gadno crvenilo ispod vrata i kod prednjih nogu.
Inače, moram da napomenem, ima pasa kojima ovaj način ishrane ne odgovara, tako da ne treba ni forsirati ako se vidi da ne ide. A svima koji imaju psa sa bilo kakvim problemom sa kožom, ušima (gljivice, bakterije) savetujem da probaju ovaj način ishrane, video sam dosta primera kako psi izgledaju pre i posle ishrane sirovim i stvarno je razlika neverovatna.
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 18, 2010 4:24 pm

Odličana tema!! Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_wink Veoma zanimljiva Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_wink
I ja sam počeo da dajem velike kosti Don-u jer one manje proguta..Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_eek Već par puta mu se desilo da ukrade sa stola pileći batak ili krilce i sve to par sekundi žvaće i proguta...Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_exclaim (skinuo sam onaj DVD za dresuru pa ću ga naučiti da to ne radi Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_biggrin )
Danas je dobio butnu od praseta. Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_smile Cvileo je od sreće što je dobio kost Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_smile Lepo je glođao nije gutao velike komade..kost je pečena nije sirova.
A što se tiče mesa jede bukvalno sve ali kuvano ili pečeno..ne sirovo.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 18, 2010 6:17 pm

Termicki obradjene kosti........ Oni ih jako vole jer im to mnogo lepo mirise ali jako su teske za varenje i gotovo nesvarljive u tom obliku. Svakako su im dobra zabava i uzivaju u njima, ali je mnogo bolje davati sirove jer onda usvoje mnogo vise minarala i ne trose toliko energije za varenje. Nikada neces videti da pas komadice sirove kosti izbaci sa izmetom za razliku od termicki obradjenih koje mogu izaci iz sistema za varenje u gotovo nepromenjenom obliku,skoro u komadicima kakve je i progutao.......ocigledan primer da se ne vare dobro.Retko kada ce pas povratiti sirove kosti za razliku od ovih drugih.
Ni slucajno pecene ili kuvane suplje kosti pileta!!!Koliko god da ih zvace u takvom stanju su jako krte, pucaju po duzini i pretvaraju se u prave male bodeze koji tako tesko svarljivi dugo zdrzavaju taj oblik.Mogu ostetiti creva i ugroziti zivot psu.
Ako su mu granule osnovna hrana, uz njih je svakako bolje davati peceno ili kuvano meso.............. ali pristalica sam ishrane sirovim, licno smatram da je tako najispravnije jer je to prirodna hrana pasa.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 10:24 am

Pozdrav svima,odlicna tema i ja se slazem da hrana u granulama mi je sumnjivog sastava pa bih sto pre presao na meso.Danas smo probali sa junetinom polizao je i prstice iako je vec jeo.Prosto da neverujete odmah je zivnuo i trazio je jos.Mislim da cu mu davati makar dva puta nedeljno zivu junetinu i mesati sa krompirom i pirincom.Sada sam u mesari narucio govede koske da gricka a za to vreme mu dajemo jednu dnevno denta stix ,obozava da ih smandrlja.Inace obozava i jogurt tako da mu ponekad prelijem obrok a uzeo sam i mladi sir.Jedna kasika ribljeg i kokosovog ulja svakodnevno se podrazumeva.Slobodno me korigujte ako nesto smatrate da nije ok od ovoga-bicu vam zahvalan uvek volim da naucim nesto novo.I pronasao sam kozju surutku sta mislite o tome?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 11:41 am

Auu još jedan zgužvani drugar u ovo jato. Odlično. Wink
Mi svakodnevno stavljamo Marfiju jogurt u hranu, onaj probiotski (BioAktiv), to kad mu kuvamo, a kad jede sirovo prvo dobije kokosovo ulje kašičicu da oliže, pa onda jogurt, prosto stoji ispred i moli da mu se da još. Smile Ne znam da li ima išta bolje od kozije surutke, toliko kvalitetnih stvari u toj "smrdljivoj" tečnosti, samo polako na početku da ne dođe do proliva, po malo. Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 1:20 pm

Evo jos jednog buduceg pravog mesjeda cheers cheers
Ah, te stikove i druge poslastice u sarenim kesicama izbacite, puni su hemije.
Sto se prelaska sa granula na ishranu sirovim mesom kod stenaca tice.....to se upravo radi u uzrastu u kom je Mazi sada ali takodje postepeno da bi se njegov sistem za varenje koji je potpuno nepripremljen za varenje sirove hrane polako navikao. Period privikavanja traje od dve do tri nedelje i sprovodi se tako sto se u kuvanu hranu ili granule dodaje po mala kolicina ...najbolje sitno isecenog ili mlevenog cistog mesa...bez kostiju(sem kod mlevene plave morske ribe jer su njene kosti lake za varenje) i ta kolicina se postepeno povecava. Vec posle sedam dana sasvim je bezbedno davati velike mesne sirove kosti sa kojih moze zubicima strugati hrskavicu i delove mesa, po jedan obrok moze biti cisto sirovi Very Happy Very Happy.Nije preporucljivo da mesanje termicki obradjene i sirove hrane traje duze od tri nedelje,sto krace to bolje, jer se luce razliciti enzimi za varenje i pankreas se dosta opterecuje.Opet, ovo je bolji nacin kada su stenci u pitanju jer se zeludac treba pazljivije pobuditi da vari sirovu hranu i ovako stene nece povracati.
Preporucljivo je davati istu vrstu mesa po dva dana za redom da bi se uocile eventualne negativne reakcije, proliv, povracanje ili alergija. Najbolje je imati neku svescicu i voditi evidenciju o povecanju kolicine sirovog mesa i reakcijama.
Vec krajem druge nedelje pas bi trebao jesti uglavnom cistu sirovu mesnu hranu.Tada se vec moze hraniti vecim komadima mesa sa meksim kostima i uvesti i zivinsko meso na ciju reakciju treba obratiti paznju.
Kada se termicki obradjena hrana potpuno izbaci iz jelovnika retko koji pas je alergican na piletinu ili drugu zivinu. Moji jesu bili ali samo jednom prilikom i to na pilece glave. Mislim da je to bilo vise zbog onih klica od perja i perca kojih uvek ima na glavama jer na piletinu sem glava nisu pokazivali nikakav negativan odgovor.
Kada se sasvim perbaci na ishranu sirovim mesom dnevna kolicina za stence iznosi 5-10% od njegove telesne tezine dnevno rasporedjeno u dva tri obroka..... u odnosu do 10-15% kostiju, ostatak meso i iznutrice kojih takodje ne treba davati vise od 10% od ukupne mase cistog mesa bez kostiju.
Sto se povrca tice neko ga daje uz meso, mada nije potrebno ali ajde....taj mali udeo od sargarpice dnevno, komadica brokolija ili drugog povrca koje nije mahunasto moze se dodati mesu u lako kuvanom i dobro samlevenom obliku da bi sto bolje usvojili ono sto im moze koristiti.
Mladi sir neslani, probioticki i obican jogurt, po malo pavlake i surutka su vrlo dobre stvari za stence zbog kalcijuma a kozja i ovcija surutka je i odlican antialergen pored toga sto cuva jetru kao i obicna kravlja.
Ishrana treba biti mesna a mlecni proizvodi se mogu davati vrlo cesto.
Preporucljivo je i po sirovo zumance ili dva sedmicno(bez belanceta koje u sirovom obliku razgradjuje kalcijum) mada ja licno zbog salmonele nisam se usudjivala davati sirova jaja sem prepelicijih.Sada ih kao veliki dobiju povremeno ali jako retko u kuvanom obliku.Za Uskrs obavezno haha.
Ostali dodatci ishrani kao zdrava biljna ulja su odlicni ali naravno ne treba preterivati, uz kokosovo moze se svakog dana dodati i po kasicica nekog drugog nazimenicno, maslinovo, laneno, ulje psenicnih klica(naravno sva hladno cedjena...devicanska)ili riblje.Nema potrebe davati vise od dve kasicice ulja dnevno ukupno.... mogu dobiti proliv od previse masnoce.
Kada odrastu i prodju intenzivnu fazu razvijanja(odprilike oko 12-og meseca) dnevni unos sirove mesne hrane iznosi 2-3% telesne tezine psa a odnos je do 30% kostiju ostalo je meso i iznutrice sa kojima takodje ne treba preterivati.
Odrasli psi mogu na ishranu sirovim preci na dva nacina....postepeno kao i stenci ili sa naglim prekidom svega sto je termicki obradjeno.
Ovaj drugi nacin je malo stresniji (ali krace traje) jer psi koji do tada nisu jeli sirovo meso u komadu uglavnom i ne znaju zvakati i kidati i obicno skoro pregladuju po dva dana dok se ne naviknu zvakati i kidati.Ako bas budu jako gladni i sa desnima bolnim od zvakanja taj treci dan im se moze dati mleveno sirovo meso sa dosta jogurta.Neki psi jednostavno ne poznaju strukturu i miris sirovog mesa i odbijaju ga sasvim...tada je potrebno koristiti par trikova....posuti meso parmezanom, mlevenim granulama ili bilo cime posuti ili premazati od onog sto pas posebno voli da bi dobilo njima poznatiji i primamljiviji miris.
Sve te poslastce i suplemente u vidu dodatnih vitamina i minerala nema potrebe davati zdravom psu. Raznovrsno meso,mesne kosti i iznutrice imaju sve sto je potrebno. Sto se povrca tice pristalica sam davanja recimo pilecih neociscenh creva sa sadrzajem jer ako pas ima dodatnih potreba za mikroelementima i vitaminima on ce to vrlo rado jesti isto kao i onaj smrdljivi neocisceni zeludac prezivara.U prirodi pas nece jesti povrce sem povremeno sa crevima ulovljene zivotinje.
Kada je izbor mesa u pitanju osvrnite se takodje na prirodni jelovnik divljih pasa i vukova i onoga sto najcesce konzumiraju.
Ptice, sitni i manji sisari, mlade zivotinje krupnijih sisara i tek na kraju odrasli krupni sisari .....tako da bi junece i konjsko meso po nekom prirodnom sledu ustvari trebalo biti najmanje zastupljeno.
Nadam se da sam uspela koliko toliko sazeto da iznesem osnovna pravila i nacin privikavanja steneta i odraslih pasa na ishranu prirodnom sirovom hranom.
Jos bih dodala da se stencima pre desete nedelje nikako ne treba davati sirovo meso vec termicki obradjeno. Tek posle tog uzrasta i u periodu do uzrasta od nekih 14 nedelja moze se davati delimicno kuvano ili se polako poceti sa privikavanjem na sirovo meso.
Sirovo meso se moze i treba mesati sa kuvanim krompirom i pirincem u pocetku ali kasnije uopste nema potrebe davati. Moji pirinac i krompir jedu ali samo uz poparenu ribu jer je nece cistu i potpuno sirovu od kad su odrasli.Kao stenci su jeli mlevenu i davili se njom. Ne znam sta im je sada
Very Happy


Poslednji izmenio unaltraina dana Pet Mar 04, 2011 1:43 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 1:54 pm

Sta da kazem vi ste divni Ljiljo,hvala vam puno na odgovorima praticemo Mazija u njegovom prilagodavanju na novu ishranu.Takode se zahvaljujem i murphypei na podrsci.
Mnogi su misljenja da granulirana hrana je bolja ali ja mislim da ima tu faktora lenjosti,hahahah,ali da ja imam spremnu kuvaricu nece biti problema.Nastavicemo tim putem pa cemo nadgledati napredak.Opremili smo se sa svim potrebstinama a piletine imamo pun zamrzivac.Setamo se redovno pogotovo po neravnim, terenima zbog jacanja zglobica i polako mu uvodim ring dresuru.Za sada je jako poslusan ali to je za neku drugu temu.[/img][/b] Basketball
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 3:16 pm

Sto se granulirane hrane tice u pitanju je samo marketing i ovo brzo vreme gde i ljudi jedu brzu i nezdravu hranu.
Granulirana hrana je uglavnom smece i otpad iz industrije hrane za ljude i mnogi je ne bi pogledali kada bi znali sta je zakonski dozvoljeno koristiti kao bazu za proizvodnju proteina zivotinjskog porekla koji se u njima nalaze.Ima tu svacega, uginulih zivotinja, eutanaziranih pasa i macaka sa sve ogrlicama, mrtve divljaci, otpada iz mesne i industrije i da ne nabrajam vise.Kada pise da granule u sebi imaju piletinu..... to recimo ne znaci da je to pilece meso zdravo i za ljudsku upotrebu, vec je to samlevena masa od uginulih pilica sa sve perjem, i svakakvog odpada koji ne moze ici ljudima u hranu.Sve se to termicki obradjuje na temperaturama od 300-400 stepeni gde se uniste sve bakterije i virusi ali i vecina korisnih sastojaka, uz to svi toksini koji su nastali kao produkt metabolizma bakterija i virusa ako ih je bilo,ostanu u toj masi, da ne spominjem antibiotike i dr hemijske elemente ukoliko su zivotinje bile lecene pre nego su stigle kao sirovina.....dodaju se punioci...uglavnom zitarice.....zatim granulira i prolazi tako granulirano prskalice koje nanose odredjeni postotak masnoce kao i one famozne vitamine i minerale koji tu hranu cine dobro vitaminski izbalansiranom.Zatim tu ima i konzervansa, aditiva i razne druge hemije za poboljsanje ukusa i mirisa.Sve se to lepo spakuje u lepe sarene dzakove sa kilometarskim tabelama o propisanim kolicima i sastavu, naravno i pratecim tekstom o tome kako je to najbolja i najpozeljnija hrana za vaseg psa.
Naravno da ima manje ili vise "kvalitetne" hrane, ima u onih u kojima ima i cistog mesa(ali opet je to bolesna ili uginula krava recimo, budite sigurni da nije meso koje bi ljudi mogli jesti) ali te kuglice ni u kom slucaju ne mogu biti zdravije od hrane koju je priroda odredila za pse kao ciste mesojede.
Sto se izbalansiranosti tice jeste to hrana koja ima najbolji odnos sintetickih vitamina i minerala ali ni ljudi ne unose potpuno izbalansiranu hranu i ako se zdravije hrane nego vecina stanovnistva. Pas ce imati zdraviji organizam.... kao i covek, ako konzumira zdraviju i prirodnu hranu nego granule.... koje su recimo paralela kao kada bi se covek hranio samo konzervama ili u Mekdonaldsu ili nekom drugom brzom hranom i uz nju pio multivitaminske tablete.
Nece pas uginuti od granula ali bez njih ce imati svakako kvalitetniji i zdraviji organizam i zivot uopste.Pogotovu se to odnosi na ovu rasu koja jeste jako osetljiva na razne neprirodne sastojke u granuliranoj hrani.
A sto se tice termicki obradjeno ili ne.........pa kada pas u prirodi pojede kuvano meso sem kao stene i to ne kuvano vec polusvareno koje mu majka povrati?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 3:53 pm

Kakvi postovi Shocked izuzetno mi je drago što je ova tema zaživela.
Mislim da sam negde pominjao (al ne znam tačno gde) u vezi sa balansiranom hranom, verujem da tako nešto ne postoji. Ne znaju šta je izbalansirano za ljude, a kamoli za pse. Nekako mi se čini da je najbolja opcija prirodno i raznovrsno i da tu nema greške. Imam najbolji primer na sopstvenom psu koji je jeo i najgore smeće od hrane (pedigree) upale kože, upale ušiju, izmet više puta u toku dana ma haos jedan. Od kada je na kombinaciji kuvano-živo neverovatno puno stvari se promenilo. Ova rasa se dugo (kroz svoju prvobitnu istoriju) snalazila za hranu tako što je lovila zajedno sa gospodarom. Još jedna stvar u vezi sa granulatima je besmislena podela na starosne granice koja nema nikakvog smisla.
Kod mene je neko pravilo ishrane oko 70-80% meso, iznutrice 10-15% i kosti sa tetivama 10-15%, naleteo sam na još nekoliko mesta na sličnu podelu pa mislim da je u redu, a i Marfiju prija posebno što često vadimo krv i radimo analize. E sad problem je što moram da dodajem kuvano jer kod nas neke stvari mogu da uključim samo ako su kuvane (kao npr. povrće koje sadrži određene vitamine npr. vitamin K). U svakom slučaju kada nabavim sledećeg psa definitivno će od početka biti na potpuno prirodnom načinu ishrane.
Ljiljana, kako vaši sa tim pilećim crevcima? Jel se ne bune? Pokušavam da zamislim Marfijevu reakciju ako mu to dam, mislim da su puna probiotskih bakterija ako se ne varam.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mazi

Big Mazi


Muški Broj poruka : 1713
Godina : 51
Lokacija : Obrenovac
Datum upisa : 17.04.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 3:55 pm

Da bas tako u potpunosti se slazem. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 4:49 pm

Pileca crevca....ustvari to su kompletne iznutrice i sa zelucem i dzigericom......nekada naprave facu kao i ja kada ih vidim i samo gadljivo ispljunu ako ih uopste i uzmu u usta a nekada ih gutaju da mi se smuci kada ih vidim.....kako kada. Sem probiotskih bakterija, koje se izgred verovatno i uniste jer ja creva zamrzavam zbog eventualnih parazita,sadrze gomilu veoma retkih mikro elemenata kao i gomilu vitamina i minerala. Vlakana takodje ali ona i nisu bitna.Naravno to se odnosi na domace koke koje kljucaju po dvoristu i tu zivinu kupujem kao "stare koke za supu" kada ih moja tetkica ima. Jos im nisam davala creva tovnih pilica a i mislim da u njima ima mnogo vise stetnog nego korisnog.Jos jedna bitna stvar je zucna kesica koja ostane uz dzigericu.....veoma je dobro da je ponekad pojedu jer je pileca zuc poznati "eliminator" kamencica i peska u svim organima gde ih moze biti.
Ako Marfiju pada slucajno napamet da pojede recimo izmet goluba ili neke druge zivotinjice budi siguran da se nece ni malo buniti, mozda ce se malo gaditi zbog toga sto su tako mlohava ali mislim da ce jesti kada oseti i ako mu treba.
Nazad na vrh Ići dole
Skarfi
Urednik
Urednik
Skarfi


Ženski Broj poruka : 4415
Godina : 41
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.02.2009

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyPet Apr 23, 2010 7:16 pm

Odlicni postovi. Svaka cast. Drago mi je da ima ljudi koji zele da se potrude oko ishrane psa.
Moj Skarfi nije nikada imao problema sa usima, dlakom, kozom, i nadam se da ce tako i ostati, ali mi smo odavno izbacili granule iz upotrebe i od kako je na domacoj kuhinji, kuvano,zivo, uz gomilu dodataka iz zdrave hrane, nemamo nikakvih problema sa ishranom, ne odbija obroke, cinija uvek olizana do kraja.
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 25, 2010 12:28 pm

I Don će od sada dobijati sirovo meso,ali i kuvano ili pečeno.
Primećujem da mu se daleko više sviđa kada je sirovo.Prosto cvili i skače do neba...ne može da dočeka da dobije još...
Danas za ručak je pojeo piletinu pola sirovog i pola pečenog..Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_smile Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_biggrin
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 25, 2010 1:43 pm

Odlicno Very Happy moze i tako ali mu odvajaj jedno od drugog sem ako ne zelis preci na ishranu potpuno sirovim Very Happy
Termicki obradjene kosti potpuno eliminisi iz jelovnika.Odlicna je stvar sto mu se dopada sirovo meso cheers
Nazad na vrh Ići dole
Nesha
Urednik
Urednik
Nesha


Muški Broj poruka : 4417
Godina : 31
Lokacija : Zrenjanin
Datum upisa : 23.07.2009

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 25, 2010 7:42 pm

Ostaviću ga na granulama ali ću smanjiti količinu a povećati količinu mesa..Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_wink Kuvane ili pečene kosti više nikada neće dobiti. Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_wink
Nisam ni sumljao da mu se neće svideti sirovo meso. Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_smile Taj bi sve pojeo.Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Icon_smile
Nazad na vrh Ići dole
dacadixi

dacadixi


Broj poruka : 198
Godina : 36
Lokacija : Inđija
Datum upisa : 15.04.2010

Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) EmptyNed Apr 25, 2010 8:07 pm

odluka je pala Smile i Diksi će početi da jede sirovo Smile sutra idem u potragu za nekim kvalitetnijim granulama,pa polako prelazimo na njih,a onda za nedelju dana uz njih kombinujemo sirovo,a i kuvano (to je već jeo)... dragi moji forumaši,da li mi je odluka dobra? Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)   Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones) Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 13Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sledeći
 Similar topics
-
» holy ishrana
» Koja je najbolja hrana?!
» PITANJA U VEZI SA ISHRANOM

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Zdrava ishrana-
Skoči na: