Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)

Ići dole 
+14
vesna secerov
Lee
Blaze
hektor
AhKin
Big Mazi
leica
neron
Nesha
JOVANKA BROZ
Bafi
unaltraina
Skarfi
Murphypei
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
Bafi

Bafi


Muški Broj poruka : 10
Godina : 33
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Jun 17, 2014 7:15 pm

Molim vas da mi neko napiše koji veterinar u Beogradu je preporučio upotrebu kolhicina za šar pej groznicu? Neko je napisao to na forumu, nisam siguran možda veterinarska ambulanta "Novak", nisam siguran. Hoću da odvedem Bafi kod tog veterinara pošto su joj praktično otkazali bubrezi (70% više nisu u funkciji). Zanima me mišljenje tog veterinara koji se razume u šar pej groznicu i u tu rasu, pošto ovde u Novom Sadu slabo je ko upućen. Bafi je u jako lošem stanju jer ne pije, ne jede, analize su joj jako loše, a ne mogu da zamislim da je uspavam ili da mi umre.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Jun 17, 2014 7:22 pm

Koje su vrednosti za BUN, CREA, P, Ca i koje su za parametre jetre? Kolhicin u nekim fazama ne sme da se koristi, on nije lek za bubrege nego za sprečavanje inflamacije. Šta ste dobili od veterinara za održavanje bubrega?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Jun 17, 2014 7:56 pm

Pas u poodmakloj fazi otkazivanja bubrega MORA na poseban protokol gok je u takvom stanju i u fazi dok su rezultati krvi losi!!!!  (sto je  slucaj i kod nje obzirom da je dijagnostifikovan los rad bubrega, losa krvna slika  a ima istoriju problematicnog zdravlja)Prevazilazenje ovakvih kriza podrazumeva svakodnevne infuzije, vitaminske koktele dok kreatinin i urea ne padnu na normalne ili priblizno normalne vrednosti i pas pocne piti i jesti sam. Kada pocne da jede i na posebnu ishranu za bubrezne bolesnike sa redukovanim unosom fosfora a i proteina ukoliko se losa koncentracija urina nastavi a izvesno je i dalje sa infuzijama koje i vi mozete davati svakodnevno pod kozu nakon sto nekog od vas veterinar obuci. Kolhicin sada nije primarna stvar vec da se pas podigne i vrati na relativno kvalitetan zivot ako se moze. Kolhicin je trebalo poceti upotrebljavati mnogo ranije da bi se ovakve krize odlozile sto vise.Kako i Pedja rece on nije lek za bubrege ali moze ih sacuvati i ovakvo stanje dosta odloziti jer sprecava autoinflamacije koje dovode do propadanja bubrega. Rezultati krvi?.... i na kakvoj je terapiji trenutno?


Poslednji izmenio unaltraina dana Uto Jun 17, 2014 10:12 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Bafi

Bafi


Muški Broj poruka : 10
Godina : 33
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Jun 17, 2014 9:32 pm

Sada sam bio kod drugog veterinara, pokazao sam im analize krvi i uree. Rekli su mi da su rezultati jako loši i da u ovakvom stanju se može koristiti samo infuzija (kao što se dijaliza koristi kod ljudi). Potrebno je 2-3 dana dva puta dnevno da je dovodim na infuziju, ukoliko rezultati posle toga budu bili bolji, postoji mogućnost da se situacija reši, ukoliko rezultati budu bili samo lošiji, rekli su mi da je ne mučim već da je potrebno da je uspavam, jer će se stanje pogoršati i imaće jake bolove. 
U stanju u kom je ona sada jako su male šanse da će sve biti dobro. 

Što se tiče rezultata, na analizama piše:

GLU  0.642 mmol/l
GLU : PAS4.1-7 M3, 9-7,5

ALP  70.1 U/l
ALP: PAS<68  MACA<89


GPT  15.8 U/l
GPT : PM<89PZ<74  M<83


UREA  48.1  mol/l
UREA:  PAS<9  MACA<13,7


CREA  655  umol/l
CREA:  PAS<159  M<159
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Jun 17, 2014 9:58 pm

Da, lose :/ ...to je ono o cemu sam gore, uz infuziju dobija i vislje doze vit C, B kompleks i to je to .....nadam se da ce biti bolje ali moras da budes svestan da pas u ovakvom stanju i ako se oporavi mora na strogo kontrolisani rezim ishrane, suplemente ukljucujuci i "Ipakitine", redovne kontrole i manje doze infuzije verovatno do kraja zivota da bi se ispirao organizam od toksina. Pas moze da zivi sa 30% funkcije bubrega bez vecih tegoba sem povremenih kriza ali i to samo uz tu posebnu ishranu i negu, bitno je da joj sada ociste krv i povrate je to je i jedino sto se moze u ovom trenutku.Drzim palceve da krene na bolje <3
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyUto Jun 17, 2014 10:43 pm

Morala bi na infuziju što pre da se isperu toksini iz organizma. Trenutno je uremična što znači da su se nakupili toksini u organizmu i da joj je jako muka i zbog toga ne može da jede. Bubrezi su u ozbiljnoj fazi otkazivanja (ja faze delim na 3 ovo je ta poslednja treća), ali viđao sam šar-pejeve sa još gorim vrednostima koji su se izvukli iz ovoga. Njihov organizam je tako sastavljen da vrlo lako može da kompenzuje i da se povrate, ali nikada neće biti OK, ovo je sad samo produžavanje života pa koliko vremena dobije. Bubrezi ne mogu da se regenerišu, ali kako Ljilja reče mogu da žive i sa malim procentom uz krize.
Ovde je sad problem što je uremična i ne može da podnese hranu jer joj je jako muka, što bi infuzija rešila, ukoliko povraća nešto protiv povraćanja i injekcija vitamina B. Ipakitin će da veže fosfor u organizmu, ali njega treba i kasnije kontrolisati kroz ishranu, a sa ovim vrednostima morala bi da bude na niskoproteinskoj hrani. Kada Marfi nije hteo da jede 2 dana pokušavao sam sa svim hranama koje najviše voli, čak sam mu davao i pečene šnicle jer je jako bitno da bar nešto pojede, a ne povrati. Vidi sa veterinarom da ti objasni kako se daju tečnosti pod kožu, to može jako da pomogne i to možeš sam da radiš kod kuće.
Kao neko ko je prošao kroz ovo mogu da ti kažem da je izuzetno emotivno i finansijski iscrpljujuće, posebno što se nikad ne zna kada će da nastupi nova kriza i kako će i da li će iz krize da se izvuče. Dva puta sam bio na granici da uspavam Marfija, ali se izvukao tako da ništa nije gotovo. Ukoliko krene sa uremičnim napadima moj savet je da ne čekaš nego da je uspavaš jer je to bolje za nju i za sve vas. Što se tiče kolhicina, trenutno joj ne treba jer ne bi mogla da ga podnese u ovoj fazi. Kasnije ukoliko se stanje popravi porazgovaraj sa veterinarima da li je pravo vreme i neka odrade kompletnu analizu krvi sa punom biohemijom jer ovo nije dovoljno.

Javljaj šta se dešava i naravno ovde će ishrana morati da se modifikuje dosta pa ako bude bila potrebna pomoć tu smo, ja sam 2 godine održavao Marfijeve bubrege uz pomoć ishrane i suplemenata, Ljilja je Buki izvukla bubrege sa gotovo mrtve tačke i produžila joj život.
Nazad na vrh Ići dole
Bafi

Bafi


Muški Broj poruka : 10
Godina : 33
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptySre Jun 18, 2014 12:27 am

Bafi je na infuziji od ponedeljka 16.06. Juče su pokušali da joj daju infuziju, ali nisu uspeli pošto su joj se povukle vene, pa su morali između lopaticama pod kožu (kako sam shvatio) da joj daju špric-infuziju. Ovaj drugi veterinar kod kog sam bio je rekao da samo infuzija tu može pomoći, samo što oni to ne rade 1. put dnevno (kao veterinar kod kog je bila Bafi) već 2 puta dnevno. Pokušaće danas da joj daju infuziju u venu, ali ako ne uspeju, njihova je metoda da se da infuzija u stomak (pošto na taj način brže stigne tečnost do bubrega). Koristim i Ipaketine prašak. Danas sam ga dao Bafi 2 puta sa hranom, prvi puut je povratila nakon 2 sata, a drugi put nije. Novi veterinar kod kog ću ću je voditi na infuziju u stomak je rekao da Ipaketine prašak mogu da joj dam i pomešan sa vodom kroz špric, pošto postoji šansa da povrati kada joj se da sa hranom. Da li mogu da te pitam, što je Marfi umro? Ako dobro shvatam, rodio se 2006. i umro je 2010., to je samo 4 godine života.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptySre Jun 18, 2014 8:31 am

Marfi je uginuo od unutrašnjeg krvarenja. Ne znam šta je tačno jer nisam hteo da radim autopsiju, ali je pre toga imao FSF napad sad ne mogu da se setim koliko tačno pre, ali mislim nedelju ili dve. Aspirin može da izazove ulceraciju u stomaku tako da moguće i da je neki čir pukao i da je to razlog. Njegovi bubrezi su bili u fazi otkazivanja i imao je povremene krize. Uginuo je neka dva meseca pre četvrtog rođendana.
To je dobro što drugi put nije povratila znači da ipak može da zadrži hranu, dokle god je spremna da se bori treba se boriti. Kad bude spremna da ide biće ti jasno i tad je vreme da je pustiš. Vidi im se u očima kada nemaju više snage. Infuzija se u ovakvim slučajevima i daje 2 puta dnevno ili se bar jednom uključi tečnost kroz kožu.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptySre Jun 18, 2014 1:23 pm

Super ako hoce da uzima hranu i vodu, bitno je da jede, to je jako vazno ali jako vodi racuna o ishrani. Unos fosfora i proteina na nivo za bubrege u okazivanju!!!Bolje je vise puta dnevno da pojede po malo i kasatu lako svarljivu hranu da je brze vari(izbeci granule je najbolje), tako manje povracaju i ipak nesto usvoje a kake. U trenutku kada mojoj Buki bubrezi nisu uopste radili i povracala je i vodu ne samo hranu ,uz lekove protiv povracanja u infuzijama jela je protiv svoje volje po bukvalno 10ml kasice iz sprica i to na svaka dva sata i danju i nocu,  u pocetku nekada povratila , nekada ne dok za par dana nije prestala povracati.....potom sam kolicinu postepeno povecavala a razmak smanjivala dok nije pocela sama da uzima hranu. Jako je vazno da jede i ima izmet jer se veliki deo toksina izbaci izmetom ali mora se voditi racuna o ishrani. Ipakitine je odlican i drzi se ovog drugog veterinara jer zna sta radi.Bice ona bolje!
Nazad na vrh Ići dole
Bafi

Bafi


Muški Broj poruka : 10
Godina : 33
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Jun 19, 2014 8:32 pm

Jako mi je žao za Marfija i Buki. Ne znam da li su ljudi upućeni pre nego što ih kupuju  kakve samo zdravstvene probleme nose sa sobom šar pei. Ja sam saznao za Bafijinu bolest tek kada su joj se stvorile otvorene rane ne zglobovima pre 4 godine. Svi smo mislili da šar pei treba da budu tako pufnasti sa debelim nogama (čak mi je i veterinar rekao da je to normalno da oni imaju takve zglobove), a ona je sve vreme bila natečena od bolesti, sve dok organizam više nije mogao da izdrži i kada su joj se otvorile te rane. Posle sam našao ovde na forum da njima nateknu noge i lice kada su jako loše.

Čime si hranila Buki dok je bila na infuziji, kakvom hranom? Ja sam davao Bafi granule k/d i malo piletine i jela je neštto jako malo, ali sada opet ne jede. Samo gura njuškom činiju po podu.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Jun 19, 2014 10:02 pm

Blue nije imala groznicu vec akutno otkazivanje bubrega zbog babezioze, nazalost tri dana potpune blokade bubrega su ih i unistila do mere da i kada je pocela da piski urin je bio takav da je specificna tezina(samo 1003 ili 1005 , ne secam se vise Sad) pokazivala da bubrezi ne rade ali svi smo se nadalči da ce se bar nesto od nefrona povrartiti i borile se obe jako Sad. Malo se funkcija vratila ali nazalost nedovljno da zivi u takvom stanju vise od 34 dana koliko je imala volje i snage da se bori, Bila je relativno o.k. uz svakodnevne infuzije sve to vreme do dva dana pre nego je uspavana posle prvog uremicnog napada, prakticno bez bubrega u funkciji a infuzije i ishrana su je drzali. Jela je, odn.davala sam joj kasice spricem kada nije htela sama kako sam ti opisala u gornjem postu, kasice iz blendera za bebe a kasnije je isto jela i sama bez da meljem. Moras meriti namirnice tacno (Sve meris u sirovom stanju  ukljucujuci i krompir i pirinac pre kuvanja) jer unos fosfora i proteina moraju biti na nivou koje diktira stanje bubrega. Evo ti par recepata, kolicina je za ceo dan!Kada pocne da jede i bude malo stabilnije varila obavezno uvedi bar Omega 3, produzeni C vitamin i B kompleks vitamina svakodnevno. Mucninu i gubitak apetita moze da pomogne i svez sok djumbira(izrendas najsitnije malo svezeg korena i pristima iz toga istisnes par kapi soka koliko ti treba), Blue je pomagalo da joj petnasetak munuta pre obroka dam spric destilovane vode sa par kapi svezeg soka djumbira ..eliminise mucninu. Obavezna je cista filtrirana voda za pice ili Prolom ...ili recimo pola Rosa ili bilo koja kupovna, pola destilovana!! Nikako ne treba piti obicnu vodu iz cesme

a). junece srce 100gr ali da ima i malo one masnoce,juneci zeludac 150 gr, 2 belanceta, 250 gr belog krompira

b). 200 gr juneci zeludac,100 batak ili dobatak sa kozom bez kostiju,300 gr princa,1 belance

c).20 gr slanine sa sto manje mesa i bez dimljene ivice ako je dimljana ali najbolja je sirova neslana slanina, 100gr junetine, 150 gr juneci zeludac,2 belanceta, 300 gr kuvanog krompira.

d). 150 gr junetine, 50 gr batka, 2 belanceta, jedan veliki kuvani krompir ili 200 gr kuvanog pirinca

UNIVERZALNI RECEPT
170 gr mesa(bilo koje sem ribe)
170 gr belog krompira ili kuvanog pirinca dugog zrna
2 belanceta
30 gr iznutrica(dzigerica, srce, bubreg)ili plave morske ribe
moze malo zelenog povrca sirovog pa mlevenog, ne vise od 100gr
Mozes dnevno davati i do 100gr jogurta ili kefira ili svapskog neslanog sira uz bilo koji recept od gore ali nikako vise od 100gr.

Na svaki obrok mozes uz Ipakitine slobodno dodati i na vrh kasice finog praha od mlevenih suvih ljuski jaja da pokupe fosfor iz obroka i mimo Ipakitina, nek on radi u krvi a kalcijum iz ljuski ce odraditi vezivanje dela fosfora iz samog obroka.Dodatni prirodni kalcijum iz ljuski je odlican.
Za kasnije postoji jos jedan recept za vecu kolicinu hrane od mlavene junetine koji mozes koristiti tako sto zamesas vecu kolicinu i zamrznes paktice izmerene za dnevni obrok i samo vadis iz zamrzivaca. Sve je bolje od granula pa neka su i KD, samo ako ima volje da se psu priprema specijalna dijeta za bubrege  bez da se improvizuje.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Pet Jun 20, 2014 9:25 am, izmenio ukupno 13 puta
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Jun 19, 2014 10:08 pm

Suplementi: Ovo sve je Buki dobijala dnevno uz hranu cim je prestala povracati:
1. kafena kasica kokosovog ulja,
2. Omega 3 perle(1000mg na 5 kg telesne tezine),poceti postepeno sa sa jednom pa povecavati dozu jer je to koncentrisano riblje ulje da ne dobije retku stolicu dok ne navikne
3. 60 mg Q10, (2x30)
4.500 mg vitamina C sa produzenim dejstvom iz dva puta dnevno 
5.vitamin B kompleks jedna tabletica dnevno,
6. Ipakitine po tezini psa
7.Probiotik je obavezan i to svakodnevno po kapsula izmedju obroka( "Probiotik"Ivancic i Sinovi je sasvim o.k.)
9 Kordiceps 2x1(on se nabavlja samo u direktnoj prodaji i tu ti mogu pomoci kod nabavke ako ne znas nikoga blize iz Tiens lanca jer sam sam clan firme iz vremena kada mi je trebao za Blue, Kordiceps jedan od najboljih suplemeta bas za funkcionisanje bubrega...ali ako je amiloid u pitanju, nema efekta.)
10.Methyl B12 100mg dnevno
Nikako mesovite vitamine gde ima magnezijuma i fosfora!!!!!!


Poslednji izmenio unaltraina dana Pet Jun 20, 2014 9:32 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyČet Jun 19, 2014 11:51 pm

Bafi ::
Jako mi je žao za Marfija i Buki. Ne znam da li su ljudi upućeni pre nego što ih kupuju  kakve samo zdravstvene probleme nose sa sobom šar pei. Ja sam saznao za Bafijinu bolest tek kada su joj se stvorile otvorene rane ne zglobovima pre 4 godine. Svi smo mislili da šar pei treba da budu tako pufnasti sa debelim nogama (čak mi je i veterinar rekao da je to normalno da oni imaju takve zglobove), a ona je sve vreme bila natečena od bolesti, sve dok organizam više nije mogao da izdrži i kada su joj se otvorile te rane. Posle sam našao ovde na forum da njima nateknu noge i lice kada su jako loše.

Čime si hranila Buki dok je bila na infuziji, kakvom hranom? Ja sam davao Bafi granule k/d i malo piletine i jela je neštto jako malo, ali sada opet ne jede. Samo gura njuškom činiju po podu.

Nisu upućeni u to budi siguran. Nisam ni ja bio upućen, čak sam neke napade na samom početku ignorisao po principu "pas ima loš dan, proći će." I jeste prolazilo samo od sebe kako FSF inače prolazi, najduže 2 dana i posle sve u redu. Ljudima je slatko to tako naduvano i sa tim čarapicama, pa onda posle te čarapice postanu izuzetno ružne, još ako izgube dlaku i koža promeni pigmentaciju, može da priča ko šta hoće, ali to jednostavno nije zdravo, nauka pokazala i praksa pokazala.
Za veterinara isto neka te ne čudi, jako malo njih poznaje šar-pejeve i to ne samo kod nas nego u svetu. Skoro sam pomagao ljudima u Holandiji sa štencem koji je razvio temperaturu i na kraju mu se otvorile rane po nogama kao i Bafi (STSS) i veterinarka nije mogla da se snađe i nije znala šta tačno da radi, sreća interneta pa se malac oporavlja sada.

U vezi sa tim k/d granulama, moj savet je da njih zaboraviš, granule generalno za psa sa bubrežnim problemom su smrt, ako baš ne možeš da se snađeš sa receptima onda bar konzerve k/d hrane, samo da nisu granule. U sastavu možeš da vidiš jednu interesantnu stvar, a to je da je k/d suštinski piletina sa pirinčem i multivitaminom. Na internetu traži sastav svake namirnice i obraćaj pažnju na fosfor, najbitnije je njega da se rešiš jer je on loš po bubrege, ostalo i nije problematično. Trenutno ona mora na niskoproteinsku hranu, ali kasnije kad izađe iz uremičnog stanja može slobodno da se doda proteina iz mesa.

Ovo je jako dobar sajt sa primerima svega, ja sam ga stalno koristio:

http://www.dogaware.com/health/kidneydiet.html

Ovo je grupa na FB: https://www.facebook.com/groups/301716136598335/

Ovo je stranica na FB: https://www.facebook.com/CRFDogs

Poenta je da vlasnik koji ima psa bubrežnog bolesnika sam može dosta da učini i da pomogne, nekad i više nego mnogi veterinari.
Nazad na vrh Ići dole
Mara Cipi




Ženski Broj poruka : 3
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.09.2014

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Milim Vas pomozite nam!   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Sep 01, 2014 10:11 am

Pozdrav svima. Imam veliki problem! Cipi od 9. og meseca ima problem sa FSFV. Sada ima 4. god. Naucili smo da se nosimo sa tim. Promenili smo ishranu i trudimo se da ga ne nerviramo i ne stresiramo Smile Medjutim pre 10ak dana je opet imao "napad", ovaj put je samo copao i nije imao temperaturu ali su mu rezultati bili toliko losi da se pitam kako je jos uvek ziv Sad (Urea 2.8-8.1 njemu je 73.3/ kreatin 62-106 njemu je 1190!!!). Glavni problem je sto nece da jede! Prosli put kada je imao "napad" nije mogao da stoji od bolova, sav je bio otecen i imao je temperaturu, on je i pored takvih bolova jeo tako sto lezi a ja ga hranim jer nije mogao da stoji pored cinije! Od pocetka mi je bilo neobicno sto sada nece da jede ali me je vetrinar ubedjivao da ima veze sa bubrezima ?!? Proslo je 7 dana a on ni da okusi. Pije vodu bez problema ali nece da jede. Juce je poceo da balavi krv i presekla sam se. Podigla sam mu usnu i videla ranu. Ispostavilo se da je afta i da verovatno zbog toga ne jede jer ga boli! Veterinar mi je opet rekao da mora samo da prodje jer je u pitanju pad imuniteta i da oni ne mogu tu nista da urade. Cipi se istopio, kost i koza je Sad sa 27kg pao je na 23kg. Juce je maaaalo jeo ali je u toku noci sve ispovracao. Pretpostavljam da je izgladneo toliko da su se zeludac i creva zavezali! Prvo ne znam kako da lecim afte (uzeli smo mu Dactanol pa mazemo po desnima) a drugo ne znam kako da ga nateram da jede! Sad Sad Sad Da li je neko imao slicno iskustvo i da li molim Vas bilo ko moze da mi pomogne? Umrece od gladi.... Hvala u napred!
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Sep 01, 2014 10:37 am

Kod kojeg veterinara idete?
Ovo nisu dobre vrednosti bubrega i morao bi da bude na infuziji. Trenutno je uremičan i ne može da jede jer mu je muka, a i što pojede izbaci iz sebe. Da li ste dobili nešto da kontrolišete napade FSF? Da li je na protokolu za FSF? Da li je veterinar prepisao nešto da vezuje fosfor u organizmu? Kako izgleda njegova ishrana jer bi sa ovakvim vrednostima morao da se hrani kao bubrežni bolesnik?
Šar-pej može lako da se vrati u normalno stanje, oni izdržavaju daleko više nego ostali psi jer ostali sa ovakvim vrednostima ne bi funkcionisali uopšte. Jedino morate da budete svesni da je ovo veoma nezgodno stanje i da varira stalno. Kad dobijem odgovore na pitanja onda ću redom uputiti šta da se radi, već sad mogu da kažem da veterinar ne valja i da ga treba menjati.
Nazad na vrh Ići dole
Mara Cipi




Ženski Broj poruka : 3
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.09.2014

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Sep 01, 2014 10:48 am

Idemo u Vet House na Banovom Brdu. Mnogo su nam pomogli prvi put pa smo ostali kod njih.. Infuziju prima ali od kuce ovaj put. Infuzioni rastvor, NaCl, glukoza, manitol i lasiks za izbacivanje tecnosti. Koristimo Ipakitin u ishrani a presao je i na royal renal. Na protokolu nije i iskreno prvi put cujem za to. I Cipi nema papire ako je to u opste bitno... Brinu me i te afte jer krvare..
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Sep 01, 2014 11:09 am

Papiri nisu bitni za ovo. Bitno je da njemu bude bolje. Wink

Ovo je sad već druga priča. infuziju mu treba davati najmanje dva puta na dan direktno u venu, neka postave braunilu i mogu pokazati da mu sami kačite, to je trenutno najbitnija stvar jer bi trebalo da očisti toksine iz organizma. Nakon infuzije bubrezi će izbaciti veliku količinu tečnosti koja će biti razređena, ali će otići i dosta otrova iz njega sa njom. Treba mu i nešto što će da spreči osećaj muke.
Što se tiče ishrane suva hrana kada zađu u poslednje faze otkazivanja bubrega nije baš dobro rešenje, a posebno kad je ovako uremičan neće je jesti sigurno. Ja sam tada davao ono što najviše voli pas jer je najbitnije da ipak nešto unese u sebe i to zadrži. Obično je to bilo neko masno meso, pečeno, ali ne znam u kakvom je stanju pankreas i jetra, kod Marfija je to bilo OK do samog kraja. Ipakitin je dobar on bi trebalo da vezuje fosfor. Jel sposoban da urinira?

A kako ste mu zaustavljali napade FSF kada ih je imao ranije? Šta ste mu davali?
Nazad na vrh Ići dole
Mara Cipi




Ženski Broj poruka : 3
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 01.09.2014

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Sep 01, 2014 11:54 am

Sta moza da spreci osecaj mucnine? Urinira bez problema i pije mnogo vode. Juce je dobio slaninu i hteo je da je jede ali je nocas sve povratio. Vidim da je gladan jer obilazi oko cinije, gura je njuskom kao da je besan sto ne moze da jede a kada pokusam da mu dam okrece glavu. Prosli put su mu davali neke antibiotike, ne mogu da se setim koje, pitacu ih. Dve nedelje smo po 2 sata bili kod vet-a na infuziji i popravili su mu se rezultati a od tada je proslo jedva dva meseca i evo opet isto. Meni je samo neobicno sto je prosli put i svaki put kad je imao problem jeo a sada nece. Da li dam supicu domacu ne slanu? Ispasirala sam mu granule i pokusala i kasikom da ga hranim u slucaju da ga bole i te afte koje su se pojavile ali nece! Stvarno se plasim da ce uginuti od gladi... Sad

Citat :
Što se tiče ishrane suva hrana kada zađu u poslednje faze otkazivanja bubrega nije baš dobro rešenje, a posebno kad je ovako uremičan neće je jesti sigurno. Ja sam tada davao ono što najviše voli pas jer je najbitnije da ipak nešto unese u sebe i to zadrži. Obično je to bilo neko masno meso, pečeno, ali ne znam u kakvom je stanju pankreas i jetra, kod Marfija je to bilo OK do samog kraja. Ipakitin je dobar on bi trebalo da vezuje fosfor. Jel sposoban da urinira?

A kako ste mu zaustavljali napade FSF kada ih je imao ranije? Šta ste mu davali?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 EmptyPon Sep 01, 2014 12:19 pm

Jel su tu rezultati krvi? Biohemija i krvna slika? Pošto mu je ovo druga kriza zanima me koliko progresivno rastu vrednosti. On jeste gladan i hteo bi da jede, ali jednostavno ne može jer mu količina otrova u organizmu to ne dozvoljava. Ja bih pokušao sa barenim pilećim batakom. To što mu se otvaraju rane u ustima može da ima veze sa još nečim, ali bih morao da vidim biohemiju.

Jako bitna stvar, po njima se nekada vidi kada više nemaju snage da se bore. To su obično momenti kada vlasnici u očima mogu da vide da pas nema snage više i da ga jedino jako srce drži. Tada je dobro razmotriti opciju da se bitka preda, jer naša ljubav prema njima ne dozvoljava da imamo pravu sliku o tome kakav im je zaista kvalitet života. Teško je i užasno tužno, ali je njima tako lakše. Poenta je da se psi koji umiru od bubrega nikada neće oporaviti i da žive na pozajmljenom vremenu. Iscrpljujuće je emotivno i novčano, ali je tako.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 5 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)
Nazad na vrh 
Strana 5 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» Groznica
» Marfi i groznica (FSF/SHS/A)
» Shar-pei - 24h
» Shar-pei

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: