Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)

Ići dole 
+14
vesna secerov
Lee
Blaze
hektor
AhKin
Big Mazi
leica
neron
Nesha
JOVANKA BROZ
Bafi
unaltraina
Skarfi
Murphypei
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
vesna secerov

vesna secerov


Broj poruka : 5
Godina : 53
Datum upisa : 14.11.2011

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Dec 07, 2011 9:53 am

Ćao Vladice i svi ostali........
Nisam potpuno sigurna, ali mislim da sam resila problem sa mojim psom.....
Naravno da sam je odvela u pet vet i tamo su se bas potrudili......
Naime vet je odmah isljučio groznicu kao oboljenje.....uradili smo analize kompletne i sve je ok.....U pitanju je hrana.......Onda sam se vratila u nazad i ustanovila da joj se uvek ovo stanje dogadjalo kada joj promenim hranu......Verovatno neki sastojak koji joj je odgovara.....Sada jede Royal granule..... i pratim sta će dalje biti.....

Nazad na vrh Ići dole
vesna secerov

vesna secerov


Broj poruka : 5
Godina : 53
Datum upisa : 14.11.2011

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Dec 07, 2011 9:54 am

Vladice koliko je tvoja Tia stara?
Moja Mica je 01.12. slavila 2:rodjendan....Smile
Nazad na vrh Ići dole
Vladica

Vladica


Ženski Broj poruka : 1651
Godina : 27
Lokacija : Lazarevac
Datum upisa : 05.03.2011

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Dec 07, 2011 10:22 am

Vesna,kad si pomenula to sa hranom...Koliko sam ja informisana na napade groznice uticu mnogi faktori...Dogadjaju se npr. na promenu vremena,kada je pas izlozen stresnim situacijama,pa i hrana verovatno moze biti uzrok...Pratite stanje i dalje,i nadam se da ce Mici biti dobro... Very Happy Nego,reci mi ,u Pet vetu,koliko su upoznati sa groznicom...?Mi smo sva sreca kod veterinara isli samo za vakcinu,ali da znam za svaki slucaj,ima li svrhe ici kod njih ili traziti nekog drugog veta?
xexe..Mici cestitaj rodjendan sa zakasnjenjem.. Very Happy Tia je slavila 21.11 prvi rodjendaaaaan.. Very Happy
A inace,mozes u rubrici ´Upoznajmo se´ da otvoris Micinu temu i detaljnije nam je predstavis(sa sve slikama,naravno..)... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Dec 07, 2011 1:13 pm

Pratite je samo. Veterinari uglavnom nemaju pojma. FSF ne može da se isključi ni kod jednog shar-peia SVAKI shar-pei ima mutaciju i SVAKI ima najmanje 2 kopije mutiranog gena. Znači da niko ne može da tvrdi da kod njegovog psa groznica ne može da se pojavi to se ne zna sada. Stanje sa shar-peiom je takvo trenutno. Dok ne izađe taj test i ne kaže nam jasno koliko konkretna jedinka ima kopija broja varijacija (CNV) i po tome se odredi stepen rizika ovakve izjave veterinara samo pokazuju da nisu najbolje upućeni u stanje u rasi.
Opet kažem pratite je, ako se ponovi oticanje zadnjeg zgloba i povišena temperatura (a to su klasični znaci FSF) stavio bih je najmanje na suplemente, a i na kolhicin.
Moja redovno, dnevno dobija omega 3, kurkumu, i vit. C iako je zdrava kao dren (kuc, kuc)

P.S. I ja se slažem sa Vladicom da joj otvorite temu u Upoznajmo se da vidimo njene sličice. Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Dec 07, 2011 2:03 pm

Hrana sa temperaturom i oticanjem zgloba nema apsolutno nikakve veze sem ako nije okidac za FSF...a okidac moze biti svasta pa i alergija i netolerancija na hranu. Da veterinar ima i malo vise znanja morao bi znati da odredjeni parametri u krvi mogu pokazati ako je alergija na hranu u pitanju. Neodgovarajuce hrane mogu izazvati reakcije koje same po sebi nisu pracene temperaturom niti oticanjem zgloba. U svakom slucaju pratite je i dalje....prva temperatura i vadjenje krvi odmah pre bilo koje terapije......po nalazu ce se videti da li je FSF ili ne...ako opet sve bude u redu sa krvnom slikom(leukociti u granicama normale ili tik iznad gornje granice).....to je to Sad
Svaki put kad procitam ovako nesto pitam se da li veterinari ikad prosiruju svoja znanja i prate napredovanje veterinarske medicine, posebno oko stvari specificnih za pojedine rase.... ili sve pse posmatraju kao da su prasici(po istom arsinu) Sad
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Dec 07, 2011 5:11 pm

Vesna, iz mog ugla, moram ti napomenuti da svi mi imamo bojazan da li bas nas pas ima taj problem - FSF. Moj Neron je nedavno imao jaku temperaturu, uredne nalaze,blago otecene zglobove... sve je ukazivalo na FSF ali posto je trajalo duze nego bilo koji napad groznice, sve se zavrsilo na dijagnozi jaceg virusa.. Ma koliko bila srecna sto je FSF tada iskljucen, na oprezu sam i uz suplemente, pratim Nerona . Ukoliko se opet desi, u dogovoru sa vetom koji zna sta je FSF (dr.Gordana iz Pa), svakako cu reagovati,jer groznica ne mora da bude fatalna, ukoliko se otkrije na vreme i pas stavi na terapiju.
Moj savet- prati situaciju i ako vidis da vet olako shvata situaciju,menjaj ga ,kao sto napisah i prosli put, ipak su oni nasi psi i mi smo odgovorni za njihovu negu i zdravlje Smile Ja sam veta jednom menjala i ne kajem se. Najbitnije je da je vet otvoren za nova saznanja,ako vidis da nije, znas sta ti je ciniti Smile
kiss za njuskicu
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPet Dec 09, 2011 11:01 am

Za one koji nikada nisu videli kako izgleda FSF napad (napad Shar-Pei groznice) evo slike iz jedne FB grupe.

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 381034_2775184096781_1173431156_33217330_471985296_n

Oteknut zglob na zadnjoj nozi, leđa savijena, rep dole, visoka temperatura. Zglob nekad prvo otekne pa onda krene temperatura, a nekad prvo temperatura pa oteknuće. Uglavno ne mogu da se nameste lepo, teško im je da se kreću (hod kao po jajima) a opet ih toliko boli sve da nemaju mira. Hranu retko uzimaju, vodu uglavnom hoće da uzmu, kad im je baš loše tada se ne pomeraju.
Oteknut zglob na zadnjoj nozi i povišena temperatura je 100% FSF!!!!
Prva stvar koja se radi kada vam se pas ponaša drugačije nego inače je MERENJE TEMPERATURE!!!!!! Digitalni termometar (toplomer) i 1.5-2 cm u anus dok ne očita. Normalna temperatura kod nekih pasa se kreće do 39 C, sve preko toga je povišeno. U slučajevima kada temperatura pređe 40.5 C potrebna je HITNA veterinarska intervencija. Shar-pei zbog degradacije hijalurona i poremećaja (autoinflamacija) izuzetno brzo razvija temperaturu, daleko brže nego ostale rase. Postoji i opasnost od razvijanja STSS (šok sindrom izazvan lučenjem toksina streptokoka) koža se crveni, izbijaju bubuljice koje luče gnoj i dolazi do otvaranja rana.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPet Dec 09, 2011 3:30 pm

Zelela bih samo da dodam..napadi traju od par sati do ne vise od 72 sata sa intervencijom lekovima ili bez. Nasi veterinari imaju praksu da i ovim psima bez analize krvi odmah uguraju pod kozu i antibiotike i jos svasta nesto cim ustanove visoku temperaturu a ponekad bez razloga ako je u pitanju FSF napad.
Ovo gore je sigurno groznica(FSF) i vlasnik je moze prepoznati na osnovu ovih dramaticnih simptoma ......groznica se moze ispoljiti uz manje dramaticne simptome ali visoka temperatura je uvek prisutna. Svaki skok temperature bez razloga, (mislim na poremecene vrednosti iz analize krvi koji ukazuju na razlog, a dobijene pre bilo koje terapije sem mozda sredstva za skidanje temperature) u vecini slucajeva takodje jeste FSF. Ako se to ponovi u par navrata pas bi takodje trebao pod protokol za FSF. Neki psi imaju samo par blazih napada u zivotu i neznatno otecenog zgloba. Zato...svako sumnjivo ponasanje psa ili odbijanje hrane, toplomer u ruke....ako je temperatura povisena pravac veterinar na vadjenje krvi.Ako je temperatura vislja od 40.5C intervencija veterinara je neophodna kako je vec gore pomenuto. Fizioloski skokovi temperature koji se mogu kretati do oko 39C ili nesto vise (od uzbudjenja ili straha, nakon vecih aktivnosti, posle obilnijeg obroka, posle tuce itd), postoje i kod ove rase, ali sve visoke temperature kojima je okidac neka od pomenutih stvari ili sl. takodje kod nase rase jesu opomena i na FSF, posebno ako se cesce dogadjaju.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Ned Maj 26, 2013 9:20 am, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Bafi

Bafi


Muški Broj poruka : 10
Godina : 33
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyNed Maj 26, 2013 6:39 am

Koju dozu kolhicina je Murphy dnevno dobijao?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyNed Maj 26, 2013 11:27 am

Šta ste uspeli da nađete? Ja sam imao colchicum dispert koji je 0,5mg i na samom početku sam ga delio na pola pa pola ujutru, pola uveče. Kolhicin se daje do tolerancije, neki tolerišu veće doze neki manje pa vremenom pređu na veće, a neki uvek ostanu na manjoj. Marfi je kasnije došao do toga da je dobijao jednu celu (0,5) ujutru i jednu uveče, ukupno 1mg dnevno. Kad dobije proliv potpuno prekidanje dok se ne smiri i onda sve ponovo od najmanje doze do te jedne cele ujutru i jedne uveče. Proliv je jedina stvar koje je bila kontraindikacija tokom uzimanja kolhicina. U kakvom su stanju jetra i bubrezi?
Nazad na vrh Ići dole
Bafi

Bafi


Muški Broj poruka : 10
Godina : 33
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 11.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Maj 28, 2013 10:10 pm

Taj kolhicin sam i ja našao. Bubrezi su u dobrom stanju, mada 2 godine je pila lek Nyripan koji bi smeo da se koristi samo 10 dana, ili u periodima sa pauzama. Mesec i po dana joj smanjuju dozu Nyripana. A treba da idemo i u Beograd da joj urade test opterećenja.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Maj 28, 2013 11:00 pm

Čisto iz radoznalosti koja je bila doza Nirypana? (za one koji ne znaju u pitanju je metilprednizolon, kortikosteroid ili glukokortikoid) I koliko je bilo napada FSF za vreme uzimanja steroida? Ja sam se povremeno odlučivao za injekcije kortikosteroida kod Marfija kada nisam mogao da mu skinem temperaturu iako sam u početku bio izrazito protiv toga da šar-pej sa FSF dobija steroide. Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
mikibobona

mikibobona


Ženski Broj poruka : 78
Godina : 38
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 28.04.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPon Okt 21, 2013 5:07 pm

Pozdrav svima od Cece i mene. Dugo nas nije bilo, ali vas srdačno preporučujemo svim znatiželjnim (pa i zabrinutim) gazdama, za dobrobit njihovih zgužvanaca.
Nažalost, priključujem se ovoj temi, i čini mi se da sam je predugo izbegavala. Danas sam konačno pročitala više o ovom naslednom sindromu, i ozbiljno se zabrinula. 
Dakle, Ceca je pre otprilike godinu i po-dve u 2-3 navrata imala izuzetno visoku temperaturu. Osim toga, jedini simptom je bila bolna njuška. Bukvalno sam je pomilovala po njušci, i ona je zacvilela. Hitno sam je odvela veterinaru, dobila je terapiju protiv temperature, pregledao joj je usnu duplju (jer sam mu rekla da joj je njuška očigledno bolna), slušao joj pluća, i sve ostalo... Čim joj je temperatura spala, ona je bila ona stara. Sporije je hodala dok je imala temperaturu, čim smo izašle iz ordinacije, trčala je u travu (ritual nakon odlaska vetu, nervozna creva Smile ). Dakle, u pola godine nekoliko 'napada' visoke temperature, po meni neobjašnjivo, dok bi veterinari našli neki razlog. I tada sam smatrala da ima loš imunitet, davala joj suplemente neko vreme.. E sad, već neko vreme me 'bockaju' ti njeni zglobovi na zadnjim nogama. Kad razmislim, ne znam jesu li ikad bili drugačiji, ali definitivno su naglašeni. Možda imam neku sliku, pa zakačim.. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.498674850172925.112617.125399457500468&type=3
Danas sam, čitajući vaša iskustva, i stručne tekstove o FSF, skoro uverena da je i moja keruša u onom kobnom postotku. 
Interesuje me šta bih to mogla da uradim da potvrdim ili opovrgnem tu misao, koliko je to moguće, budući da ona već dugo nije imala nikakve napade. 
U svakom slučaju, za sada joj mogu davati odgovarajuće suplemente, da bih joj imunitet održavala na što boljem nivou...
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPon Okt 21, 2013 6:05 pm

Hej vi Smile 
Samo ti njoj daji suplemente, jer se nikad ne zna sta moze biti okidac.. kiss za Cecili po sred njuske
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPon Okt 21, 2013 9:08 pm

Naglaseni zglobovi ako nisu bolni znaci da su limfaticni sto ne mora biti veliki razlog  za zabrinutost ali svakako jeste znak za povecanu produkciju hijalurona i njegovo talozenje na mestu gde ometa normalnu limfnu drenazu zadnjih ekstremiteta Ako su nabori na zglobovima prazni i nisu otezali za sada nema razloga za zabrinutost za razliku od temperatura koje pominjes i otecene  bolne njuske.
Bez napada ne mozes nista znati niti biti sigurna ni u sta. Stavi je na potrebne suplemente i ako se temperatura bude ponovila obavezno je vadjenje krvi! pre bilo kakve terapije tokom a i nakon napada ako nije stavljena na antibiotike . Visoka temperatura , uz to posebno ako je i bolno otecen zglob ili njuska a krvna slika gde su leukociti u granicama normale ili neznatno poviseni ....uz povisene neutrofile i ostale rezultate u granicama normale znace verovatno FSF napad ...par puta tako bez laboratorijski dokazanog razloga za tako visoku temperaturu i pas se smatra kao jedinka kojoj se moze dijagnostifikovati FSF....nastavlja sa SVIM suplementima, ide na dozivotni terapiju Kolhicinom, zivi bez stresa i tako moze doziveti dosta godina ali se iskljucuje iz rasploda. Ljubac u njusku i od nas hearty


Poslednji izmenio unaltraina dana Pon Okt 21, 2013 11:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyPon Okt 21, 2013 9:43 pm

Evo grupa na FB o problemima kod šar-peja: https://www.facebook.com/groups/SharPeiHealthEducation/

Tu smo imali jednom diskusiju upravo o tom vađenju krvi, jer sam i ja dugo išao na to da pas mora da ima leukocite u granici normale ili nešto blaže povišene da bi se reklo da je FSF, oni su me uveravali da to nije slučaj, a ovo novo istraživanje me je skroz uverilo u to. Trenutno ceo taj problem oko FSF gledam kao sindrom, ne više kao bolest i definitivno je deo veće slike i onoga što se sada naziva SPAID. Znam da ću ovim da zbunim mnoge i sebe sam zbunio kada sam prvi put pročitao ovo istraživanje, ali mi je sada daleko jasnije šta se dešava.
Definitivan dokaz da pas ima FSF po meni nećemo imati nikada, takav test neće izaći. Krv je dobro izvaditi jer će pomoći oko toga šta se dešava u organizmu, ali da potvrdi FSF ne može. Samo klasični simptomi:

1. Temperatura povišena (preko 39)
2. Čudan hod kao po jajima i povijena leđa
3. otečen zglob i otečena njuška (ovo ako se desi uz prvu temeraturu za mene je dovoljan znak da pas ima FSF)
4. Rep dole
5. Drhtanje

Ima još nekih simptoma koji mogu biti individualni, većina njih npr. neće da jede tada, ja sam imao slučaj da mi je Marfi jednom jeo i pio normalno u sred napada, a tada nisam znao da je bolje da ne jedu kad imaju napad.

Moj savet, samo nastaviti sa suplementima, ukoliko se to ponovi videti sa veterinarom da je stavi na kolhicin doživotno.
Pored tih limfedema na zadnjim nogama ima li još nešto od upala? Npr. česte infekcije ušiju, upale kože, prolive?
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Okt 22, 2013 1:31 am

Sve je to je tako  ali ako gledamo pomalo crno -belo  ...Nauka jeste crno -bela ali po ko zna koji put do sada bili smo svedoci da se zivi organizam i svaka jedinka ne mogu posmatrati samo crno-belo ... isto kao sto vidimo se naucna tvrdnje dopunjuju a neke i menjaju pa i po ovom istrazivanju.

Jedno je i dalje sigurno za sada:  Sa ostalim ili nekima od tipicnih simtoma a uz leukocite u granicama normale ili neznatno povisene pas je najozbiljniji kandidat za dijagnostifikovanje FSF kao najozbiljnije posledice visokog CNV i kao najozbiljnijeg simptoma SPAID-a ..... koji najozbiljnije moze ugroziti i skratiti psu zivot!

...sto ne znaci da ostale sa temperaturama, cestim lokalnim upalama(usi, zglobovi, njuska), mucinozom itd pa i uz visoke leukocite potpuno iskljucije kao kandidate.....i dalje verujem da su analize krvi najsigurniji nacin da se postavi FSF dijagnoza ali ne i da se pas potpuno iskljuci kako jedinka koja sklona groznici kako sam i ja dugo misilila po onome to sam znala.....ali isto toliko verujem da nije nephodno  psa koji ima drugu -trecu temparuturu u zivotu a uz visoke leukocite staviti odmah na Kolhicin sem ako nema i drugih hronicnih simtoma SPAID sindroma. Kazu da Kolihicin nije stetan...ali i to se moze promeniti kao sto jeste i za masu godinama navodno bezbednijih lekova u koje on trenutno spada.
Jedino sto je uz najmanji rizik po zdravlje jesu suplementi i to u preporucenim dozama, pristalica sam misli da  uvek treba prvo krenuti samo od pune palete suplemenata pa zatim i sa Kolhicinom ukoliko pas ima neobjasnjive temperature jer upala usiju, ugriz ose ili jak stres svakako ne mogu biti razlog za temperaturu od 40C sem ako je pas nema SPAID.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Uto Okt 22, 2013 3:31 pm, izmenio ukupno 6 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Okt 22, 2013 10:46 am

Rekoh ja da je ovo veoma zbunjujuće. :DBilo je zbunjujuće i ranije, sad je još više.
FSF više nije bolest sada je samo sindrom. SPAID je bolest pod koju potpadaju svi oni sindromi (FSF, amiloidoza, artritis koji podrazumeva oticanje zgloba, upale ušiju i mucinoza-balončići).
Ono što muči su ti leukociti kada se izvadi krv. Ukoliko pas dobije napad temperature i izvadi se krv i leukociti budu povišeni npr. na 27 (a granica je 17) po logici stvari, svi bismo rekli da je u pitanju infekcija ili virus i potpuno bismo isključili FSF kao sindrom, a tu je greška. Tada se traži neki drugi sindrom. Problem je što smo se svi ranije bojali FSF i vikali kako je to bolest, a sada znamo da to nije više bolest nego samo sindrom. Bolest je SPAID (Šar-pej autoinflamatorna bolest).
Na sopstvenom primeru ću da probam da pojasnim. Marfi dobije temperaturu, podigne je na 40, ja reagujem aspirinom i vodim ga kod veterinara, vet vadi krv i dobija rezultat leukocita 27 po logici stvari to bi mogla da bude infekcija ili virus, ali on je u toku napada imao i oteknut zglob na zadnjoj nozi to su već dva sindroma za SPAID. Isto tako rezultat leukocita je mogao da bude 22 što je blago povišeno i uopšte ne bih morao da gledam na taj otečen zglob jer je ovo dovoljno za dijagnostikovanje FSF sindroma.
Kada pas ima upalu uha, oteknuto, crveno, bolno uho to je već zabrinjavajuće jer je sindrom za SPAID, ako uz to još ima i podignutu temperaturu ovo je SPAID sa svoja 2 sindroma, temeraturom kao znakom za FSF i otitisom bez obzira što postoji razlog za tu temeraturu (ova upala uha) SPAID može da se dijagnostikuje. To je ono što je novo i što nam je pokazala ova nova studija u PLOS ONE.
Vi se Ljiljo sećate da su oni u Health grupi objašnjavali da su leukociti u toku napada varirali kod jedinki, e ovo je objašnjenje zašto variraju, zato što FSF nije zasebna bolest nego sindrom i što može da se pojavi sa još jednim sindromom.
Moram da kažem da ovo stavlja vlasnike i veterinare na još veću muku i mislim da će biti još više pogrešnih dijagnoza, mada ni do sada nismo bili nešto dobri sa dijagnozama, a pasa preko 8 godina i na forumu imamo samo na prste ruke da stane i definitivno padaju kao mušice veoma mladi, a niko ne ispituje zašto. Sad

E sad, interesantna stvar je ta amiloidoza koja je u vezi sa hromozomom 14, a ova mutacija za SPAID je na hromozomu 13. Postoji nešto što postavlja vezu između svega ovoga (meni smrdi na još jednu mutaciju), ali oni to još uvek nisu našli. Inflamacija u organizmu i oslobađanje proteina akutne faze su uslov za amiloidozu, a opet postoji nešto što reguliše sve to i što odlučuje koji će pas da ugine od amiloidoze bez neke veće naznake ili uz sve ove sindrome SPAID-a.

Suplementi OBAVEZNO za sve. Posebno velike doze za ove koji pokazuju neki od sindroma. I ovo stvarno nije šala, voleo bih da ljudi ne misle da se šalim.

Što se tiče kolhicina, on nije siguran. Ali nije ni opasan da se mora podići neka gadna frka oko njega. Iz ličnog iskustva kada je Marfi stavljen na kolhicin količina napada se definitivno smanjila. Ako povezujem i njegove upale ušiju koje je često imao, od kada je stavljen na kolhicin ni upale ušiju više nije imao, poslednje je imao ešerihiju, a već je bio na novom režimu ishrane duži period. Slažem se da ga ne treba olako prepisivati, kao što ne mogu svi šar-pejevi da ga tolerišu (ne mogu ni svi ljudi), ali kod psa koji se upali kao od šale ja bih ipak krenuo sa kolhicinom.
Nazad na vrh Ići dole
mikibobona

mikibobona


Ženski Broj poruka : 78
Godina : 38
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 28.04.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Okt 22, 2013 1:04 pm

Hm... Volela bih da mogu da kažem da ste mi pomogli. :-)
Ipak ću još malo proučiti problematiku, mol.biolog sam, trebalo bi da shvatim. :-)
Ceca se 'fenotipski' uklapa u celu priču, mesnata njuška, više nabora nego što bi valjalo, blago otečeni zglobovi (doduše, nisu bolni), ušike svrbe s vremena na vreme (ali jaču upalu je imala samo kao štene, jer sam se tek uhodavala u nezi šar peja), i mucinoza na zadnjim nogama, repu...kao što sam rekla, temperature je imala, pre godinu i po, pa i preko 40, i to je sve prošlo sa nekim vrlo logičnim objašnjenjem da je imala loš imuni sistem, i da ju je virus ščepao.
Dakle, manje-više, uklapa se u kliničku sliku.
Bilo kako bilo, suplemente definitivno uvodim, zauvek. A ako se, nedajbože, ponovo javi visoka temperatura radim sve potrebne analize, imam pravu vet.laboratoriju za to.
Hvala, drugari.
P.S. Žao mi je što su oni, u potpunosti nedužni, osudjeni na sve te alergije, sindrome.., a ljudi su krivi. Kad volimo da izigravamo bogove.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Okt 22, 2013 1:20 pm

Mi ljudi,volimo itetako...i manje vidimo racuna o onima sa kojima se igramo nego o zadovoljenju svog ukusa i slike lepog ekstrijera postavljenog u nasim glavama uz koriscenje nepotpunog opisa  slike psa na papiru koji se zove Standard.
Alergije nemaju veze sa SPAID-om....alergije su uglavnom nesposobnost puno jedinki ove rase(imunolosku) da se izbori sa svim onim cime ih bobardujemo na zapadu a njima u genetici jednostavno nije negde zapisano da recimo lakse podnose proste secere i dobro vare skrob kao vecioni zapadnih pasa manje-vise. Nisu bili izlozeni vecini stvari sa kojima su izlozene rase i psi u nasim drustvima a oni se sreli sa vecinom tih stvari izlaskom iz Kine pre samo 40-ak godina. U maticnoj zemlji dugi niz godina, odn. celu svoju evoluciju kao pas uglavnom ruralnih sredina u Kini nisu imali takav zivot pa ni mogucnost da se evolutivno adaptiraju. Nisu ih punili otrovima da ih zastite od buva, krpelja, glisti i ostalih parazita, nisu ih vakcinisali ni da steknu imunitet na razne bolesti ni jednom a ne prevakcinisali i bockali ih svake godine, nisu ih hranili konzerviranom ili dehidriranom hranom punom hemikalija za poboljsanje arome i mirisa...i konzervansima..da ne nabrajam vise...mi smo krivi samo sto smo(slikovito) detetu koga su odgajili domoroci u prasumi kada je dovedeno u civilizaciju dali odmah cokoldane bananice  pune vestacke arome,saku bombona, veliku crvenu jabuku sto sija od hemikalija na i u njoj i Koka Kolu dok je dobijalo sve moguce vakcine, potrebne i nepotrebne lekove  i otrov da mu ubiju vasi u kosi kao dobrodoslicu u civilozovano drustvo.....pa kada je dete klonulo i osulo se konstatovali da je bolesno i ima alergiju.


Poslednji put izmenio unaltraina dana Uto Okt 22, 2013 3:23 pm, izmenio ukupno 8 puta
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Okt 22, 2013 1:33 pm

Jao pa molekularni biolog i da nam se ne uključiš u temu ranije?! OK, sad kad krenem sa pitanjima... hehe

U četvrtom postu na ovoj temi: http://www.sharpei-balkan.com/t561-shar-pei-i-hijaluron-spaid ima link do prvog istraživanja objavljenog u PLOSu, ovo će tebi biti daleko lakše za razumevanje nego meni, ja sam čitao 100 puta i sad se vraćam. Na drugoj stranici noviji postovi i ovo najnovije istraživanje objavljeno u PLOS ONE (moj drugi post), njega još uvek studiram i čekam Lindu Tintle na velikom forumu da objasni detaljnije.

Razlika između alergija i SPAIDa je u tome što se alergije vezuju za imunitet, dok SPAID i svi njeni sindromi spadaju u autoinflamatorne bolesti.

http://www.wvc.vetsuite.com/Templates/ContentPages/More_Info/ClinicContentPage.aspx?guid=a4e26095-279d-4b7a-a610-c6e2f1ad59c6

Nazad na vrh Ići dole
mikibobona

mikibobona


Ženski Broj poruka : 78
Godina : 38
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 28.04.2010

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptyUto Okt 22, 2013 2:01 pm

:-) Pišem sa telefona, internet mi je i kvaru, do sutra bi trebalo da bude popravljen, pa sam vaša. ;-)
A alergije ne vezujem za ovaj sindrom, nego samo navodim kao bolest modernog doba. Kao što smo ljubimcima napravili problem 'bonbonama i koka-kolom', tako smo i nama samima. I tako, kada prema sebi ne postupamo pametno, teško ćemo prema životinji. Ustvari, ponekad mi se čini da je pamet ljudskom rodu došla kao breme.
Murphypei, rado ću pročitati ovo što mi preporučuješ, probaću i da konsultujem stručnije, više glava ne može škoditi..
Nazad na vrh Ići dole
suzi




Ženski Broj poruka : 19
Godina : 39
Lokacija : beograd
Datum upisa : 02.04.2014

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Apr 02, 2014 1:39 am

pozdrav svima,ja sam kupio stene staro 2,5 meseca..kupio rastvor koji mi je rekao veterinar da cistim oci i mesavina sirce i vodu za kozu...medjutim sad sam primetio crvenilo ispod vrata i tackice po stomaku..trese se dok spava ali kad je budna ona se igra samnom ,jede sve normalno ali mi deluje vuca sada i bune me to ispod vrata mokro joj je i crveno...;(moze neka pomoc?
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Apr 02, 2014 8:48 am

welcome
Ne volim da vidim kad se piše u ovoj temi, a još sam odmah uočio 2,5 meseca... Ovako, to što je vruća na dodir ne znači ništa. Psi imaju veću temperaturu nego ljudi i kod štenaca normalna temperatura ide do 39. Odokativno ili pipanjem se nikada ne može odrediti temperatura kod psa, iskjučivo rektalno se meri, najbolje digitalnim toplomerom koji košta nekih 300 dinara u apoteci. To je ujedno i osnovna spravica koju MORA da ima svaki vlasnik šar-peja jer ova rasa podiže temperaturu za gluposti i daleko brže nego ostale rase. Kad god se posumnja da nešto nije u redu ili se pas ponaša drugačije nego inače, toplomer u guzicu i da se izmeri temperatura. Very Happy Oči ne treba dirati nikakvim rastvorima ukoliko su u redu. Ako nema problema nema potrebe ni za čišćenjem niti čeprkanjem. To što se trese dok spava je normalna stvar još će i da sanja i da trči i da laje, sve to u snu. Sitne crvene bubuljice su uglavnom neka od ove dve stvari: ili alergija (hrana, podloga) ili buve. U vet. apotekama može da se kupi Bubi prašak za buve ili neki šampon za buve, isto nije skupo, a i već je to štene koje sme i trebalo bi da ima neki od spot-on zaštitnih preparata (advantix, frontline...) na sebi. Umesto rastvora sirće-voda moj savet je trenutno čaj od lavande i njime prebrisati štene posebno ta mesta gde su bubuljice i gde je crvenilo ispod vrata. Dešava se da se na tom mestu koža potpari i da se stvori taj vlažni deo ispod nabora na vratu, lavanda je antiseptik. Štene treba brisati nakon jela i vode da se ne sliva u taj deo prljavština.

Bilo bi super otvoriti temu u delu upoznajmo se pa tamo nastaviti, a i da se predstavi zgužvanac uz gomilu slika. Wink
Nazad na vrh Ići dole
suzi




Ženski Broj poruka : 19
Godina : 39
Lokacija : beograd
Datum upisa : 02.04.2014

Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 EmptySre Apr 02, 2014 2:02 pm

hvala na pomoci i savetima...mi smo novi u ovome pa bih hteo da se posavetujem sa vama...ona se po  ceo dan igra ,vesela je i jede super.ima te tackice po stomaku i to crvenilo i manje dlaka ispod vrata..otici cemo kod veterinara sad da pogleda nego smo se sinoc uplasili i nismo znali sta da radimo...:(sada cu postaviti slike i da se upoznate sa Suzi Smile)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)   Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS) - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Shar-pei groznica (Šar-pej groznica,FSF/SHS)
Nazad na vrh 
Strana 4 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Groznica
» Marfi i groznica (FSF/SHS/A)
» Shar-pei - 24h
» Shar-pei

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Bolesti pasa-
Skoči na: