Shar-pei
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen šar-pej rasi!
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
*** DOBRODOŠLI NA SHARPEI-BALKAN.COM ***
Zadnje teme
» Doli - Bubrezi visok kreatinin & urea
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptySre Maj 01, 2019 10:58 pm od Rasa981

» Pozdrav svim dvonoznim ljubimcima ,zgizvanih pasa.
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyČet Jan 18, 2018 8:36 pm od nesa151

» Sar Pei stene
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Dec 10, 2017 2:33 pm od Viktorija Milic

» SHAR PEI & ZIMA
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptySub Dec 09, 2017 9:09 pm od Cezarr

» Dresura udomljenog šar peja koji nije od malena sa vama
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyČet Dec 07, 2017 9:37 pm od Cezarr

» Parenje, graviditet i ostale teme...
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyUto Avg 22, 2017 9:20 pm od Kal El

» Problem sa okicama.
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptySre Jul 19, 2017 11:38 am od teodushera

» Ishrana sirovim mesom i kostima (RAW Meat&Bones)
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Jul 17, 2017 11:15 am od Taki

» Stene ima zapusen nos!Problem
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyČet Jul 06, 2017 8:49 am od teodushera

» Mali Bebci
Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Jul 02, 2017 5:47 pm od teodushera


 

 Ponašanje pasa

Ići dole 
+22
Ari
Croft
PAŠA
Bojan_Radojkovic
Jojo 90
jan-lun
Dacha
Hana
Gaga^_^Aki
rugievithus
aca81
Nesha
nesa151
kud
Sheere Khan
thealimovic
sandra1000
vesnacikos
hektor
neron
unaltraina
Big Mazi
26 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Dec 09, 2012 9:56 pm

Magna sasvim drugacije deluje dok radi, ovaj pas uziva u tome mnogo manje nego Magna kada se uporede govori tela. Ne osudjujem nikoga sve dok mi u momentima ne deluje da pas ono sto radi, radi sa dozom straha.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Dec 09, 2012 10:05 pm

Ne slažem se. Ima nekoliko snimaka gde Elena radi sa Magnom i ona ima sličan govor tela, glava uz nogu i rep spušten dole. Možda vam ostavlja drugačiji utisak zato što znate o kom se psu radi i o vlasnici pa to ima uticaja, inače je meni govor tela jako sličan kao i kod ovog psa.

Evo negde na 3:20 je slična vežba kao sa ovim psom iz prethodnog snimka.

Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Dec 09, 2012 10:10 pm

Nisam videla da plavac mase repicem i sretan je kao Klivly, meni ne izgledaju isto pa ni slicno uopste po govoru tela.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Dec 09, 2012 10:27 pm

Plavac spušta rep pri samom izvršenju komande u momentu kada treba da sedne ili legne, npr. onaj trenutak kada ide do postolja i kada se vraća. Snimak je kratak i veoma brzo izvršava komande, a nismo sigurni da li je u pitanju vlasnik psa ili dreser i tu ima razlike sigurno, mada meni ne deluje nesrećno da budem iskren.

Slično se ponaša i Magna na snimku od momenta kada se koncentriše na Elenu tada joj je rep dole. I to izgleda tako samo kada radi vežbe poslušnosti gledao sam snimak onaj gde goni stoku i tu je najsrećnija. Smile

Ono što hoću da kažem je da ovakva vrsta dresure ne bi trebalo da bude bauk, delovalo mi kao da je tema krenula u smeru protiv drsure osnovne poslušnosti (obediance training).
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyNed Dec 09, 2012 10:36 pm

ko voli i ima psa sa kojim to moze a bez da se pas kaznjava u bilo kom smislu naravno ...nek izvoli, u sustini volim da vidim pse poput Klivly ...ona je bas sretna sve vreme pa cak i u trenutku na komadu lezi mase repom i tacno se vidi da joj je zanimljivo i razdragana je. Magna, njoj bas i nije uvek do poslusnosti kao ni ovom psu. Ja licno ne bih nikada toliko forsirala toliku dozu poslusnosti ako pas ne pokazuje govor tela slican Klivly.Nije bauk i lepo je videti ali ne sve pse, ovaj plavac...pa nisam odusevljana.
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 1:52 am

Sve je ovo lepo videti pametnog i poslusnog psa. Svaki pas moze da se nauci svemu i svacemu ako se njemu posveti vreme . Prednost imaju mladi psi s kojima je mnogo lakse raditi. Ja licno sumnjam u ovu obuku ( video koji sam postavila, on je bio samo dokaz onima koji tvrde da je Shar pei glup ) nemoze niko da me ubedi da ovaj pas nije izlozen nekom vidu torture. Pravi taj "tupav" izraz lica kao kad ih grdimo. Ovo je previse sto se trazi od jednog psa, on nema svoju licnost, nema nista svoje, sve mu je nametnuto i izlozen je stresu. I na ovom poslednjem videu (iznad) ni tu mi se ne dopada kako se pas ponasa, ok. posluslna je, ide uz nogu, ali odaje utisak ovisnika kome treba da se da narkotik kako bi se vratio u normalu... glup primer, ali pas izgleda kao drogiran. Svi mi odavne nikada ovo sto se vidi na snimcima nebi trazili od svojih ljubimaca... Pri samoj pomisli da vidim Ljilju kako setka tamo-amo Batu kao robota ili ti Pedja da vodi Kallu uz nogu da jadna nemoze da pogleda sa strane i sl. to mi je skrpz bezveze... I ako niko nece da prizna, ovi psi su izlozeni nekom vidu torture i oni se boje ovih ljudi sto ih vode. Sta ja imam kome da se dokazujem i sta ja imam od necijeg "vau, super, bravo" ma... bas me nesto briga za tudje misljenje... meni je moj pas lek za dusu, uvek veseo, razdragan, a ne da se trza zbog mene i pravi taj "tupav" izraz lica od straha. Sve zavisi od psa do psa dal se nekom uci ili ne...
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 9:52 am

Pamet nema po meni previše veze sa dresurom. Ima daleko više drugih faktora koji utiču na to da li je pas pametan ili ne. Za mene je pametan pas onaj koji se snalazi u nepoznatim situacijama i koji rešava probleme. Sedanje na komandu i hod uz nogu su stvar treninga i toga koliko je pas spreman da udovolji vlasniku ili čoveku.
Sandra ubedi me da je taj plavi pas izložen bilo kakvom vidu torture. Wink I zašto je previše da pas ide uz nogu i sedne-legne na komandu?
Pomenuto je i ono da "nije normalno da se pas ponaša kao robot" pa iskreno nije normalno ni da sedi u kući uz radijator, niti da nosi kaputić kada se temperatura spusti ispod 0, pa nije normalno ni da hoda na povocu... Šta je uopšte normalno kada su psi u pitanju? Ko postavlja norme normalnog? Naravno MI postavljamo norme i po postovima ovde vidim da svako ima svoje norme koje odgovaraju određenom momentu. Za neke stvari opravdavamo sve i vadimo se na karakter šar-peja, a onda za, pak, neke druge taj karakter treba zaboraviti. E tu nastaje problem.
Hajde da proširimo temu!

Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 10:42 am

P potpuno se slazem sa tobom,pogotovu za deo sa kaputicima i radijatorom.
Mnogo puta dodje do zamene teza. Da ne bude zabune, nikakav vid torture ne podrzavam,ali ovo nije to,ovo je dresura. Da ne mesamo babe i zabe. Ja sam se zanosila na startu sa Neronom da necu da mi pas bude istrenirani cikuzant,da ga ja sad nesto mustram ,ali sam se zeznula,pa smo posle stvari resavali u hodu,onoliko koliko je bilo moguce Wink Moje misljenje da hocu da mi pas ima karakter se pokazala potpuno pogresnom,jer jedno je kad je pas karakteran a drugo razmazen i bezobrazan. Sada kada bih pocinjala sa nekim bebironom, svakako bi vise pazila na dresuru.
Nazad na vrh Ići dole
hektor

hektor


Ženski Broj poruka : 1907
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.06.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 12:41 pm

Drago mi je sto je tema krenula u dobrom smeru Smile Naravno,svako ima prava na svoje misljenje i ja to pozdravljam Wink Mnogi se secaju texta koji je Boki postavio u temi o obuci i dresuri pasa al nije na odmet da se opet podsetimo Wink
https://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.sharpei-balkan.com%2Ft839-obuka-i-vaspitanje-pasa&h=vAQELrXQQ
Po meni text je vrlo poucan,samo treba imati znaje i taktiku i primeniti ga na svom psu.Glupi psi ne postoje,sve je do nas vlasnika istih.Stoji da je najbolje da se sa psom zapocne dresura kad je stene,sto i ovaj video klip ispod Bokijevog texta potvrdjuje(Obrad Djokic i sarplaninac)
Na ovom klipu se ne vidi da je pas na bilo koji nacin maltretiran od strane dresera.
Pedja,apsolutno se slazem sa tvojim postovima i jako mi je drago da imamo vrlo slicno misljenje.Dresiran pas NIJE robot,robot je onome ko zeli da ga tako vidi Wink
Nazad na vrh Ići dole
Dacha

Dacha


Muški Broj poruka : 825
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 4:51 pm

Nikad mi nece biti jasno zasto ljudi kad vide ovako nesto odmah kazu da je pas mucen da bih ovo sve naucio. Uopste se neslazem sa tim. Licno bih voleo da mi je svaki moj pas ovakav, barem nebih strahovao i brinuo dal ce izletati na ulicu,ili nekog ujesti itd... neki su vec mozda i videli ovaj snimak al cu ga postaviti opet. Jedno vece sam bio u parkicu za pse na tasu i iz dosade sam probao kako ce atina reagovati na sprave koje su se tamo nalazile. i uz vezbanje od nekih 4-5 x ponavljanja vec je skapirala sta treba,i to bez ikakvog vikadnja ili udaranja. i to sto je ona to ovako uradila, ja je uopste nesmatram da je robot !!!

Nazad na vrh Ići dole
http://www.siriuspei.com
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 4:57 pm

Sve je individualno i uglavnom u skladu sa onim kako sam vlasnik vidi svog psa kao bice i u kakvom okruzenju zivi sa tim psom.....ponajvise je u skladu sa samom licnoscu vlasnika i u tome sta ocekuje od svog psa i iz kog razloga ...razlozi su razliciti, od potrebe da se pas potpuno kontrolise radi lakseg suzivota u urbanim sredinama...pa puno tacaka i itd.... pa do toga da bi mu neko rekao" jao sto je divno, jao sto je krasno , super izdresiran pas, svaka vam cast" ...
Postoje psi "roboti" koji rade to sto rade i iz straha a ne samo zato sto zele da udovolje vlasniku vec zato sto ce biti kaznjeni ako to ne urade(stare skole dresure) i naravno oni koji to nisu vec rade jer zele samo da udovolje svom vlasniku ,uzivaju u tome i sretni su zbog toga (Klivly recimo )... svaka cast ljudima koji savrseno dresiranog i poslusnog psa dobiju na takav nacin i bilo bi divno da svi to rade tako.....
One prve sto se mene tice nikad cilj nece pravdati za koriscenje sredstava i nacina na koji to rade.Kada vidim sluzbenog psa poput onog iz jedne od tema na ovom forumu ili psa koji nije razdragan ili bez drugih znakova da uziva u tome.... automatski dresuru i ono sto gledam vezujem sa kaznjavanjem psa i zbog toga mi se masa snimaka ne dopada.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 5:16 pm

Agility je nesto sasvim drugo i to je sport u kome psi uzivaju ako se pronadju u tome i u skladu je sa njihovom prirodom. Sigi je radoznala i ziva i za nju su sprave i prepreke bile nesto mnogo zanimljivo kada smo se nasle na privatnom poligonu u Pa...malo vezbe i ona bi " veselo-letimo" ...nazalost ne postoji jos uvek stalan poligon gradske kinoloske asocijacije ali bice i toga uskoro nadam se.
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 5:53 pm

Nekazem da pse tuku za svaku gresku, mene licno boli onaj plasljivi pogled kad pas izvrsava komande. Meni ga je zao. Pas koji je dresiran je za svaku pohvalu i svaka cast ljudima koji mogu da naprave od psa tako nesto, ali mi koji imamo kucne ljubimce bi bilo previse sve ovo. Komande... "Dodji, sedi, lezi, daj sapu, miran, uz i sl..." su osnovne komande koje mora svaki pas da zna, ali da mi se zalepi za nogu i blene ko drogiran to mi je previse. Opet se ponavljam, nisam rekla da pas koji zna i klavir da svidja da je mucen, vec pas koji ima strah i to pokazuje. Zasto bi iko imao strah od mene ako ja neispoljava neki vid agresije nad njim.

Ovo je lepo videti, zaista, fascinantno je sta pas sve moze da nauci. Nama koji zivimo u urbanim sredinama je neophodno da psa naucimo da zna da nesme da izadje na ulicu, da zna ka nesme da napada decu, da zna da nesme da jede s ulice... to su neke osnovne stvari, to se i mora tako raditi jer ima nas koji smo u stanovima. Ako moze svako svog psa da dresira bez ikakvog kaznjavalja, maltretiranja to neka i radi, to postujem. A ove plasljive poglede prezirem i osudjujem, to ja nemogu da progutam.

Odelca i radiatori su nuzda, a ne bes... Da moj pas moze da bude bez odelceta to bih bilo idealno... meni je tako lepsi...Odelce je nuzda jer je meni u stanu 27 C a napolju ispod nule. Pored peci nedam da lezi, a ima i onih koji to dozvoljavaju. Mene je strah da se nerazboli. Nepatim od dokazivanja i tudjeg misljenja kao neke poznate licnosi koje svoje pse oblace stalno cak i leti samo da bi skrenule panju na sebe, Mi se oblacimo iz nudzde,a ne zbog paznje

Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 6:29 pm

pametno je pse koji su izlozeni velikim temperaturnim razlikama obuci naravno, uostalom vidi se po psu koliko je to nepohodno, ako se pregreje jer je aktivan a pod kaputicem je , i na minusu pocne da dahce hladeci se to je jos opasnije nego ne obuci ga jer direktno ubrzano udise vecu kolicinu ledenog vazduha u disajne puteve.Pse koji su aktivni ne treba oblaciti ili ih skinuti pre jurcanja i pustanja sa povoca.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 7:06 pm

Pitao sam i kod drugara na prirodi pasa u vezi sa ovim plavim zgužvancem... Oni tamo imaju članova koji se dugo bave dresurom i koji polažu silne neke ispite, a sve su ljubimci u pitanju.

Citat :
covek u ruci drzi kliker spravicu, to je ovaj zvuk koji cujes i on sluzi da oznaci pravilno izvrsenu radnju. sama kliker metoda bi trebala biti zasnovana na sistemu nagrada i bez prisile, tkzv pozitivna metoda.
ono sto se meni ovde cini je da, komande koje pas neveselo izvrsava su u ranijem radu moguce sadrzale neku vrstu prisile jer se vidi mali koflikt kod psa pri izvrsavanju komandi "lezi" i "uz",
a od toga mu veci problem izazivaju komande kada treba da legne na onaj stolic i kada treba da se zavrrti oko vodica. pretpostavljam da je pri ucenju tih komandi bilo nesto cimanja od strane vodica, tj. prisiljavanja na izvrsenje, i samim tim, dok pas to radi, ima negativnu asocijaciju na te stvari.

Citat :
sto se tice toga da je pas robot...meni je to uvek smesna izjava i daju je iskljucivo ljudi koji ne razumeju poentu rada sa psom.
prvo, da bi se sa psom izvodile precizne vezbe koje izgledaju "robotski", pas mora da ima dobru motivaciju i visoku zelju da to napravi. samim time rad postaje zabava, a sve ove komande pas prirodno zna (i da sedne, i da legne i da hoda) samo je poenta ukombinovati ih i nauciti psa da ih radi kada mi to kazemo. sto je jaci nagon psa prema motivu koji mu nudimo (hrana, igracka) dok ga ucimo, to su vezbe preciznije i "robotskije", a zezanje i veselje vece.
i mene sa wilijem kad neko vidi u radu moze da kaze "vidi robot", ali to ce reci samo laici. kada imas koncentraciju psa na sebi, onda ucenje ovakvih stvari pricinjava zadovoljstvo, a kad ne radite, onda setate kao i svi normalni ljudi i psi

E sad ako krenemo ulicom sa svojim psom na povocu, šta radimo kada pas vidi drugog psa ili kad povuče u drugu stranu? Naravno cimnemo povodac. Smile Nekad cimnemo slabije nekad jače, al to je korekcija.

Kada smo na izložbi i pas neće da se kreće kako treba ili stane u ringu ili vuče na drugu stranu, opet isto cimnemo povodac.

Ovo stvarno nije nešto što je neophodno za psa, nije neophodno da bude zalepljen za nogu niti je neophodno da ovom brzinom izvršava komande kao plavo štene sa snimka (ima samo 8 meseci) ali je veoma lepo da pas to zna i može tome da se nauči. Ja sam Marfija ostavljao ispred prodavnice puštenog uz komandu čuvaj i opušteno je stajao na tom mestu, ali nikada nije hteo da izvrši komandu sedi dok smo napolju.

Ono oko čega se bunim u ovoj temi je pozivanje na prirodno i na taj iskonski karakter kod šar-peja, a ujedno 90% stvari koje radimo sa njima nisu prirodne (kod mene je prirodno samo u vezi sa ishranom i to ne prirodno nego prirodnije). Bunim se i oko ovog robotskog poređenja. Zašto bi bilo prirodno da pas živi u stanu, a neprirodno da izvršava komande, ili ista analogija sa odelcima? To su sve stvari koje nam je nametnulo doba urbanizacije i dovođenje psa izuzetno blizu čoveku. Trudim se i da raširim temu ne samo da se držim tog plavog štenca sa snimka jer sam u prvim odgovorima stekao utisak da je besprekorna dresura dočekana na nož. Pas može da bude besprekorno dresiran, a u isto vreme da bude i šašavog karaktera i da se posle vežbica ludo zabavlja, a da se na komandu STOJ ukopa kada krene da pojuri za mačkom ili drugim psom preko prometne ulice. (i ne, ne mislim na pse koji šetaju pušteni nego i na nepredviđene situacije koje se dešavaju, pucanje povodnika, nezatvorena kapija itd.)
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 7:14 pm

Slazem se potpuno sto se plavca tice, rekoh da mi se rad plavca ne dopada po znacima tela...ajde pokazi mu sad Klivly i zamoli za komentar Pedja Wink

Ja licno od psa zahtevam samo osnovnu poslusnost i potpuno uvazavanje mene kao nekog ko diktira pravila ponasanja u kuci...nista vise od toga jer volim pse koji pokazuju i u stanju su da koriste svoje instinkte sto vise u okruzenju u kom zivimo, volim kad pas svojom inteligencijom uspe da mi pokaze nesto sam i da ga razumem, ne samo da ceka komande i izvrsava ili se igra na ustaljeni nacin i donese recimo loptu hiljadu puta za redom.Nema to za mene draz kao upoznati karakter psa i njegove prirodne sposobnosti, svakog ponaosob. Volim da ih razumem a i razmazim po malo Smile a sto ne bi bili i razmazeni ako su dobri i postuju pravila koja sam postavila u kuci. Isto koliko sam ja donekle spremna da neka pravila promenim koliko mogu ako to znaci harmonicniji suzivot u istoj kuci sa coporom pasa. Meni jednostavno ne treba savrseno dresiran pas jer nam je zivot tako organizovan da nema potrebe za tako necim a i ja licno ne uzivam u dresuri pasa pa se zabavljaju i trose energiju na neobaveznije nacine i usput me iznenadjuju i zabavljaju sta su sve u stanju da urade potpuno samostalno.
Nazad na vrh Ići dole
hektor

hektor


Ženski Broj poruka : 1907
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.06.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 7:51 pm

Iz vise razloga je dobro kako za psa tako i za vlasnika da pas bude dresiran Smile Sta je lepse :videti psa koji ide pored svog vlasnika bez povodca ili na povodcu pa vuce ko lud i ispada da on vodi svog vlasnika u setnju.A da i ne govorim o istrcavanju i izletanju na ulicu,ujedanja,uzimanja otpadaka hrane i kostiju i sl dok su napolju.Ne smatram da je pas robot ako izvrsava odredjene komande koje se od njega traze i uvazavam svakog ko ima volje i umece da se svom psu posveti u tom pravcu.Pa zar i izvodjenje pasa na izlozbu nije jedan deo dresure.Svakako da jeste i divno je videti sliku gde su vlasnik i pas odlicno povezani i sinhronizovani u jednu celinu.Smatram da se dresurom postizu mnogostruki efekti,od toga da je pas stabilan,uravnotezen i naucen lepom ponasanju a da mu pritom nije oduzeta njegova licnost i identitet.I od najplasljivijeg psa moze postati izuzetno stabilan i normalan pas.Evo par klipova sa dresure,doduse dobermani su u pitanju,na posledjem snimku je pas Boran Sawages(vlasnistvo mojih rodjaka)koji je bio plasljiv i za samo mesec dana postao izuzetan,za neprepoznati.Pa ako je neko raspolozen nek odgleda Wink
https://www.facebook.com/photo.php?v=405423536189376&set=vb.100001652003729&type=3
[url=https://www.facebook.com/photo.php?
v=391792637552466&set=vb.100001652003729&type=3]https://www.facebook.com/photo.php?v=391792637552466&set=vb.100001652003729&type=3[/url]
[url=https://www.facebook.com/photo.php?
v=336593276405736&set=vb.100001652003729&type=3]https://www.facebook.com/photo.php?v=336593276405736&set=vb.100001652003729&type=3[/url]
Nazad na vrh Ići dole
sandra1000

sandra1000


Ženski Broj poruka : 1437
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.04.2011

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 8:00 pm

To cimanje povoca je ok. To je kao kada se dete ponasa nedolicno pa ga uhvatimo za rukav i prodrumsamo ( hehe imam osecaj da ce ovo sad svi pogresno da shvate) mislim konkretno kad dodje u neko besno stanje pa ga prodrmusamo "Prekini, nesmes to tako, nije to lepo i sl.." A drugo je kada uzmemo kais i to dete oplavimo zato sto je bilo besno ili izrevoltirano. Posle to isto dete na svaku svoju gresku dozivljava stres i strepi od istih tih batina. Kao sto svi znamo deci se najlakse prilazi kroz igru... tako i uce. Tako je zanimljivije. Ja nevidim razliku izmedju dece i pasa...ako pas moze kroz igru da uci to je idealno. Da izvrasava komande veseo, razigran, a ne pokunjen i uplasen. Ko nema zivce da dresira neka se ne upusta u to, jer nekim psima treba ponavljati vise puta. Pokusacu da snimim moju Bekacu kako ceka na trotoaru dok ja prelazim ulicu i dok nedam komandu da je ulica bezbedna ona ne prelazi... Sve sto je smireno, opusteno, bez imalo stresa je ok.
Nazad na vrh Ići dole
neron
Urednica Shar-Pei Magazina
Urednica Shar-Pei Magazina
neron


Broj poruka : 5740
Godina : 45
Datum upisa : 24.10.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 8:24 pm

Sandra,ipak se ne bih slozila sa tobom u vezi znaka jednakosti izmedju dece i pasa. Ma koliko mi imali visoko misljenje o nasim ljubimcima,ipak su oni zivotinje koji cesto reaguju impulsivno.To im je jednostavno u prirodi. Lepo je sto ti je Beti vaspitana da ceka,ali ima pasa koji ce zviznuti za nekom macom ako naidje ili ih nesto uplasiti,pa podleti pod neki auto,a to je gotova beda.
Zato dajem svoj glas dresuri,naravno onoj koja nema u opisu "oplavljivanje od kaisa" Smile
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 9:25 pm

Deca se teoretski mogu porediti sa psima po inteligenciji i instinktivnim radnjama samo u periodu nerazvijene svesti a to je do neke u proseku 3-4 godine deteta (iz ove teorije su pretpostavljam iskljuceni odrasli ljudi cija je svest na nivou amebe Rolling Eyes )...sve preko toga i svako normalno dete je mali covek koji je u stanju da razmislja vise od psa i ne zivi samo refleksno i po instinktima.
Bebe mozda....ali deca su nesto sasvim drugacije i nikada se psi ne mogu porediti sa decom kada je sve drugo u pitanju sem zlostavljanja odraslih ljudi.
Psihologija pasa je sasvim drugacija od ljudske i nikako se ne moze staviti u isti kos sa decijom odn. ljudskom.
Nazad na vrh Ići dole
Dacha

Dacha


Muški Broj poruka : 825
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyPon Dec 10, 2012 9:44 pm

Moze da prica ko sta hoce,ali ja sam uvek podrzavao onu izreku da je batina iz raja izasla,i sto se tice ljudi a i zivotinja. Kao sto nisu svi ljudi isti,tako nisu ni zivotinje, nekima je dovoljno samo reci,a nekima koliko god trubio i pokusavao objasniti,nauciti,jednostavno neide. Ja u dvorisu imam pse koji nikada nisu dobili ni jedan jedini samar preko ljuske,a inace ih samo tako kaznjavam. to su Atina i lejla,jer za tim nikad nisam imao potrebe. Ariel je dobila samo jednom i to moram priznati bas musi, To je bilo kada se okotila pa treci dan posle toga. Toliko je bila uplasena za stence da ni meni nije dala da im pridjem a da neprestano rezi,i sve ih je gurala ispod sebe da je tako i 2 steneta ugnjecila. treci dan sam iako je rezala na mene uhvatio je za grivu i ljucki joj izlupao samare. posle toga vise nikad nije ,dali iz straha ili sto se dozvala pameti ne znam,ali sam posle toga bez ikakvih problema mnogo puta lezao sa njom i stencima u kotilici i mazio ih ,a takodje i sestra i mama. Delindu nisam nikad jer je dosla kod mene kad je vec imala 2 godine i takva je kakva je. e dok sto se tice Paka tu je sasvim druga price, on i dan danas na svakih desetak dana mora da dobije preko nosa. On je jako ,jako pametan,inteligentan, ali toliko zna biti namazan i bezobrazan da nemam reci. I da nebih izgubio kontrolu nad njim jednostavno sledi to sto sledi. Ja sam od onih koji voli da ima psa koji ce da svako moci da ga mazi,medjutim nisu svi psi isti da to dozvole,ali koliko god to oni voleli ili ne,u ovom slucaju Pako, Kad sam ja pored njega ima da cuti ko zaliven i da dopusti svako da ga mazi,sto i jeste slucaj ako se nalazi u kuci i dodju mi gosti,ona cak hoce i da se igra sa njima. E kad je sam u dvoristu,kad nisam pored njega, onda nema ni potrebe da ga neko mazi i netreba da dozvoli. Koliko god sve ovo delovalo grubo, jednostavno pas mora da zna gde mu je mesto i ko je gazda !!!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.siriuspei.com
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyUto Dec 11, 2012 1:04 am

Slazem se donekle, jos kad bi ljude vise mlatili nego pse svet bi bio mnogo lepsi .....ukljucujuci i bez pasa u strahu koji dobijaju pljuske i batine i kada nije potrebno.Potrebno jeste ponekad kada je to jedini nacin da se postigne nesto neophodno u ponasanju nekog psa , nepohodno ne znaci i zeljeno ponasanje po vidjenju svakog coveka ponaosob, a to zeljeno ponasanje ponekad ukljucuje i da se pas skvrci na klupici na komandu, hoda glave priljubljne uz nogu vlasnika ...ili padne mrtav na komandu "lezi"u svakom trenutku i ako to ne radi jer mu je zanimljivo i zeli da saradjuje sa vlasnikom na taj nacin.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyUto Dec 11, 2012 2:00 am

Osnovna pravila ponasanja ukljucuju sve ono sto ne ugrozava samog psa, druge pse ili ljude u datom okruzenju a postize se sto dresurom, sto kada je to potrebno po meni pre ogranicavanjem psa (ne podloznog neagresivnim metodama dresure) u nekim radnjama u odredjenoj sredini umesto kaznjavanjem. Lepse je da pas hoda bez povoca pored svog vlasnika svakako, ali ne po cenu elektricnih sokova ili cestih kazni ...radije bih psa koji nije podlozan dresuri i potpunoj kontroli uvek videla na fleksiju ili povocu nego gladala kako ga neko kaznjava zbog ko zna koliko puta ponovljenog instinktivnog jurcanja za mackom na mestima gde moze da strada od sabracaja recimo ili sl. stvari.
Nazad na vrh Ići dole
Murphypei
Admin
Admin
Murphypei


Muški Broj poruka : 8637
Lokacija : Ruma
Datum upisa : 13.11.2007

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyUto Dec 11, 2012 10:36 am

Da malo proširimo, a opet pojednostavimo, o kom željenom ponašanju govorimo?
Prvo svako od nas ima drugačiji način života, tako i naši psi imaju drugačiji stil i način života, za tako nešto postoje društvene norme. Norme nameće društvo, a ne mi i tome moramo da se prilagodimo i mi i psi. U prirodi čoveka je anarhija, ali u društvu čovek ne može i ne sme tako da se ponaša. Ovde smo, mislim, zašli u malo dublje vode nego što je sam okvir dresure.
Drugo pas ni u svom prirodnom okruženju ne može da se ponaša kako želi jer vođa čopora nameće pravila koja moraju da se poštuju, za nepoštovanje pravila zna se šta sledi i u čoporu. Mislim da će se svi složiti da pravila moraju da postoje, ili kako ja volim da kažem: "I u paklu mora da se zna red!".
Ako živim u zgradi gde moram da prođem pored 20-30 stanova da bih došao do svog moj pas ne sme da kidiše na ljude koji prolaze pored njega. Ne sme da se oglasi, a kamoli da zareži na nekog od njih. E to se postiže dresurom i to sličnom kao ova na snimku, ide uvek uz moju desnu nogu i uvek desnom stranom tako da sam uvek ja između ljudi i psa. Da bi bilo jasno zašto ne sme, ako pas "šizne" i ćapi nekoga vrlo lako može da se desi da je sebi potpisao smrtnu presudu, a meni peticiju da se selim Rolling Eyes E ovo je primer dresure psa koja je zahtevana društvenim i zakonskim normama. Ko želi da vidi kako to izgleda slobodno može da dođe kod mene u Rumu i demonstriraću mu. Kalla ide uz nogu i uz zid ili gelendar (u zavisnosti da li se spuštamo ili penjemo) isto je išao i Marfi.
Ulazak na teritoriju na kojoj živi pas (namerno kažem na kojoj živi pas jer kuća, stan nisu pseći nego ljudski posed) je zasnovan na onome što vlasnik odredi.
Nazad na vrh Ići dole
unaltraina
Urednik
Urednik
unaltraina


Ženski Broj poruka : 8643
Godina : 58
Lokacija : Pancevo
Datum upisa : 24.02.2010

Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 EmptyUto Dec 11, 2012 11:58 am

Osnovna pravila ponasanja podlezu drustvanim normama sredine u kojoj pas zivi i to podrazmeva granice gde pas ne ugrozava nikoga u okvirima tih normi a u okviru stila zivota vlasnika. Podrazumeva se pas ne sme da ujeda ljude bezveze i napada pse po ulici ali isto tako ja licno podrazumevam da pas ako nije doveden do nivoa da uvek i bez pogovrno reaguje na komande NE SME biti pusten ili bez zastitne korpe, bolje je ne pustati ga nego ga kaznjavati svaki put kada napravi gresku zbog svoje prirode koja se tesko kontrolise ili cesto proceni da je momanet da zastiti svog vlasnika ili sebe bez stvarno realnog razloga..
Konkretno, ja u svoju Dunu nemam potpuno poverenje, ima izrazen zastitnicki karakter i granica tolerancije u odnosu na druge pse joj je vrlo niska. Necu je pustati sa povoca u drustvu drugih pasa vec upozoriti vlasnika ciji pas prilazi da ona nije pas koji je raspolozen za druzenje sa drugim psima isto kao sto upozorim svakog coveka da je ne dira ukoliko sama pokaze interesovanje da pridje coveku i upozna se.Sto ne znaci da ona sme da kidise na ljude koji prilaze ili su u blizini ili prolazu.... ili goste u kuci(za to bi sledila kazna svakako kao sto se dogodolo njenoj majci dok nije nucila pravila ponasanja) ili bude agresivna prema psima na ulici koji joj ne prilaze ili ne pokazu neki znak neprijateljstva.Uvek pokazuje znake agresivnosti prema velikim psima ako se priblize na udaljenot manju nego sto ona smatra sigurnom po sebe ili mene.

Ako vlasnik drugog psa upozorenje prihvati lezerno i dogodi se da Duna capi nekog dosadnog psa koji insistira na upoznavanju i ulazi joj u usta nekoliko puta i gnorise ga i ne onjusivsi ga, a da peti put tog istog psa lakim ugrizom otera, ne vidim razlog zasto bih svog psa kaznila jer ja licno tolerisem da moj pas ne zeli da se druzi sa psima van svog copora isto kao sto ne zeli da se mazi sa svim ljudima ni u kuci ni van nje. Nije slobodna van svog dvorista,u dvoristu slusa i korektno se ponasa, sa povoca nikog nece ujesti ako nije izazvana i ne vidim potrebu da u okviru naseg nacina zivota ona bude kaznjavana jer veci deo svog zivota provodi slobodna na nasoj(svojoj) teritoriji i u svom coporu.
Sto se nase kuce i dvorista tice, tu imamo stablnu(do sada a tako ce i ostati nadam se) hijerarhiju i drugi psi nemaju sta da traze na njihovoj teritoriji koju kao copor instinktivno stite i ne insitiram da tolerisu pristvo drugih pasa u svom dvoristu. Zasto bi tolerisali ?Kada se i dogodi da imamo posetu cetvoronozaca, sto izbegavam, svoje pse jednostavno sklonim jer zelim da zadrze svoje ponasanje normalnog copora na svojoj teritoriji.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ponašanje pasa   - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ponašanje pasa    Ponašanje pasa   - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ponašanje pasa
Nazad na vrh 
Strana 4 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» KASALJ KOD PASA
» AGRESIVNOST PASA
» Istrcavanje pasa
» Upoznavanje pasa
» Obuka i vaspitanje pasa

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Shar-pei :: Shar-pei :: Dresura-
Skoči na: